Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Genius 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
1616 replies to this topic

#37
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Si cum pot sa setez chestia asta poate sa imi dea cineva pasii exacti ?

later edit : Numai la legaturi digitale am optiunea asta sa schimb de la 48 la 96 dar eu am legatura anologica

Edited by Lup, 20 November 2005 - 22:34.


#38
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Le-am ascultat si eu, se aude bine, poate nu chiar hi-fi insa destul de bine pentru banii care ii dai pe ele.
Intrebarea mea ar fi: cum legi boxele la eboda 555x? Ca n-am gasit nicaieri pe net o poza cu spatele subwooferului.

#39
go_play

go_play

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.10.2005
Eu as vreau sa-mi iau un laptop,dar astea nu au placa 5.1. Cam ce rezultate ar putea da Geniusul cu o placa 2.1? Am inteles ca decodeaza din stereo in 5.1....E adevarat??
  Acum am o placa de sunet Creative SoundBlaster PCI 128. Am ceva sanse pt. un sunet de calitate pe desktopul actual???

#40
ionut911ak

ionut911ak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2005
mi-am luat si eu boxele astea de cateva zile...si sincer...nu prea imi place cum se aude basul. Daca dau tare incepe sa distorsioneze putin, mai ales la melodiile care solicita mult subwooferul. Stiti cum se poate rezolva asta?....pot sa iau alta boxa mai buna si sa o pun in locul celei care este?  <_<

#41
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002

Quote

later edit : Numai la legaturi digitale am optiunea asta sa schimb de la 48 la 96 dar eu am legatura anologica

ciudat, la mine merge sa setez pe ambele moduri.

#42
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004

View Postgo_play, on Nov 23 2005, 19:41, said:

Eu as vreau sa-mi iau un laptop,dar astea nu au placa 5.1. Cam ce rezultate ar putea da Geniusul cu o placa 2.1? Am inteles ca decodeaza din stereo in 5.1....E adevarat??
  Acum am o placa de sunet Creative SoundBlaster PCI 128. Am ceva sanse pt. un sunet de calitate pe desktopul actual???

nu, nu decodeaza nimic, doar scoate pe 6 canale (cu ceva modificari la partea de cablaraie). iti trebuie o placa 5.1 externa pe USB (se gasesc si nu sunt foarte scumpe)


View Postionut911ak, on Nov 23 2005, 23:05, said:

mi-am luat si eu boxele astea de cateva zile...si sincer...nu prea imi place cum se aude basul. Daca dau tare incepe sa distorsioneze putin, mai ales la melodiile care solicita mult subwooferul. Stiti cum se poate rezolva asta?....pot sa iau alta boxa mai buna si sa o pun in locul celei care este?  <_<

da mai incet amplificarea din calculator (master, nu wave) si da mai tare sistemul.... :D

#43
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004

View Postworm, on Nov 24 2005, 01:03, said:

ciudat, la mine merge sa setez pe ambele moduri.

Zi-mi si mie pasii exacti unde intri , ce schimbi , te rog.

#44
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
in Control panel > Device control.

#45
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
am fost azi in magazin sa probez boxele astea pentru ca vreau si eu sa le iau, si m-au impresionat. au ac3, dolby digital, sunet de calitate si un bas puternic. sunt super, cred ca mi le iau in curand si eu si le recomand

#46
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
sandule, se aud super marfa, da sa ai o placa audio buna ... are tzaca una bucata sistem d-asta da placa audio on-board
se aude binisor, dar cu un sound-blaster de exemplu cred ca e nebunie :D

#47
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Si totusi ... cum le leg la un eboda?

#48
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Le legi simplu: iti trebuie 3 cabluri cu RCA (cate 2 la ambele capete) si le infigi pe rand in Eboda si in Genius (FrontLeft E-Boda la FrontLeft Genius si tot asa)  
Apesi butonul AC3 de pe Genius, te duci in Setup la E-Boda si il treci in 5.1 si gata.

PS Eu am pus cate o eticheta pe fiecare RCA ca sa stiu care cum este, ca atunci cand fac curat sa stiu de unde ies fiecare din E-Boda.

Edited by xymzar, 05 December 2005 - 15:06.


#49
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

View Postshobi, on Dec 1 2005, 19:02, said:

sandule, se aud super marfa, da sa ai o placa audio buna ... are tzaca una bucata sistem d-asta da placa audio on-board
se aude binisor, dar cu un sound-blaster de exemplu cred ca e nebunie :D

cred ca ma duc azi sa mi le iau. dar parca m-ati facut sa ma gandesc la logitechul ala x-530
ps. placa am creative sound blaster live! 7.1

#50
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
mi-am luat genius 5.1 si se aude incet incet, nu stiu ce sa ii fac. se aude exact ca niste casti :(

#51
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
De unde l-ai luat? Daca nu iti merg, cand vin acasa poate ti le cumpar :D
Dar mai intai facem un test cu DVD-playerul meu.

Edited by Cristist50, 06 December 2005 - 22:17.


#52
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
de la depozitul de calculatoare le-am luat. ma duc maine sa vad care e pb
la ei au mers si se auzeau super, la mine  :ciocan:  :wallbash:

#53
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
avea amplificatorul stricat si se pare ca si boxa centrala. mi le-au schimbat si il recomand pentru toti. cred ca e cel mai bun raport calitate/pret. se aude supeeeeeeeeeeeeeeer !!!

#54
Galileo

Galileo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.12.2005

View Postxymzar, on Dec 5 2005, 15:05, said:

Le legi simplu: iti trebuie 3 cabluri cu RCA (cate 2 la ambele capete) si le infigi pe rand in Eboda si in Genius (FrontLeft E-Boda la FrontLeft Genius si tot asa)  
Apesi butonul AC3 de pe Genius, te duci in Setup la E-Boda si il treci in 5.1 si gata.

PS Eu am pus cate o eticheta pe fiecare RCA ca sa stiu care cum este, ca atunci cand fac curat sa stiu de unde ies fiecare din E-Boda.

Eu am o problema cu iesirea pe subwoofer. Boxele sunt conectate la eboda pe analog ( 3 cabluri RCA ). Daca folosesc butonul AC3, subwooferul nu se aude deloc. Merge insa fara nici o problema daca folosesc intrarea TV. Aveti idee daca e o problema cu iesirea 5.1 de la eboda sau cu subwooferul ? Cum pot testa ? <_<

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate