Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Genius 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
1616 replies to this topic

#19
gingys

gingys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.06.2005
ptiuuu...balarii de boxe..sa vezi ca astia o sa vrea bani ca sa l repare..

#20
VaKe

VaKe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 19.08.2005
Daca nu poati sa mai faci nimic cu garantia, pune mana si desfale si vezi care-i faza( ce anume s-a stricat). Ia un aparat de masura si masoara p'acolo piesele. Daca nu te pricepi cheama pe cineva care stie si poate o scoti la capat. Nu cred ca va costa mult sa-l repari. Bafta

#21
citizenx

citizenx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 28.11.2001

FC72, on Sep 24 2005, 08:03, said:

Ce legatura are ambalajul cu garantia?

nu are nici o legatura. se cere cutia la produsele care trebuie expediate in alt oras pentru efectuarea service-ului. nu au voie sa iti refuze garantia pentru ca nu ai cutia.

#22
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004

citizenx, on Sep 27 2005, 18:09, said:

nu are nici o legatura. se cere cutia la produsele care trebuie expediate in alt oras pentru efectuarea service-ului. nu au voie sa iti refuze garantia pentru ca nu ai cutia.

<{POST_SNAPBACK}>


teoretic au voie sa refuze garantia. din cate stiam, produsul trebuie prezentat la garantie in ambalajul original.  :photo:

#23
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
pt. genius, merg telecomenzile universale gen "myota", sau urc -xxx, se gasesc la tarabe :P (bonus: aceleasi telecomezi merg si la tv, combine si alte dracii)

#24
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004
Si la mine erau probleme la inceput la faza cu intrarea 5.1 dar pana la urma am renuntat la AC-3 si am ramas pe intrare stereo.
Tre' sa-ti iei un cablu jack cu doua RCA-uri in partea cealalta si bagi jack-ul in pc, respectiv RCA-urile la CD-VCD-DVD(2CH)
Sistemul e un Genius SW-5.1 Home Theatre-Deluxe(105W) si au costat 4 mil si ceva din Metro + Creative SB PCI 128.

#25
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004
Ai incercat cu alte cabluri? Ai vrut cumva sa vezi daca se clatina paharele din bucatarie cand dai muzica la maxim din camera?(mie mi-a mers :D) Acu' depinde si ce pretentii ai avut de la ele...e adevarat k sisteme is facute in general sa "reziste" dar nu poti zice ca ragaiala pe care o scoate cand le tii la maxim (si din boxe si din windows) nu le afecteaza.

#26
decebal33

decebal33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.10.2005
am dvd player  blue tech + genius ht 5.1.  cand scot semnal audio de pe 5.1 iesire analogica si bag semnal pe cele 6 mufe de la AC3 INPUT 5.1 nu mi se aud toate cele 6 boxe desi am setat  la partea audio 5.1 daca schimb sursa de semnal precum si calea de intrare adica pe 2 canale si tez apoi 5.1 din dvd atunci mi se aud toate cele 6 boxe dar semnalul nu cred ca este soround
e vreo problema cu filmele divx sau cu cloana sonora de nu merge pe ac3 ??????

#27
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004

View Postdecebal33, on Oct 18 2005, 01:28, said:

am dvd player  blue tech + genius ht 5.1.  cand scot semnal audio de pe 5.1 iesire analogica si bag semnal pe cele 6 mufe de la AC3 INPUT 5.1 nu mi se aud toate cele 6 boxe desi am setat  la partea audio 5.1 daca schimb sursa de semnal precum si calea de intrare adica pe 2 canale si tez apoi 5.1 din dvd atunci mi se aud toate cele 6 boxe dar semnalul nu cred ca este soround
e vreo problema cu filmele divx sau cu cloana sonora de nu merge pe ac3 ??????


Si eu folosesc acest Genius in combinatie cu E-boda 555x si se aude excelent dar cu conditia ca filmul (indiferent daca este DVD su Divx sa fie 5.1)
Verifica filmul de curiozitate cu GSpot daca este 5.1!

#28
aliann

aliann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2005
miam luat si eu un sistem genius 5.1 si cand lam pus acasa merge doar SW si boxa centrala restul abia daca se aud cand inchid SW si boxa centru, ca altfel le acopera. am luat si leam pus pe iesirea de la boxa centru si se aud toate iar daca am alegat boxa la iesiri front- rear tot asa incet se aude. insesizabil. si inca o intrebare pe placa audio de pe placa de baza, numi mai pot folosi microfonul(am doar trei mufe) daca imi iau placa audio cu mai multe mufe 5.1 creative o sa pot folosi si mic?

#29
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Aliann, ia o placa de sunet 5.1, eu nu am reusit sa fac sa se auda 5.1 de pe placa de sunet on board(am incercat si cu Genius-ul si cu un Altec).

#30
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
probleme specifice Genius 5.1HT:

butonul de volum n-o sa mai raspunda la telecomanda in max 6 luni (are o bucsa care face leg. cu motorul)

uneori "pica" amplif. front / rear, mai ales daca e tinut la maxim (dif. sunt un pic subdimensionate)

#31
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004

View PostDeeJay, on Nov 8 2005, 09:39, said:

probleme specifice Genius 5.1HT:

butonul de volum n-o sa mai raspunda la telecomanda in max 6 luni (are o bucsa care face leg. cu motorul)

uneori "pica" amplif. front / rear, mai ales daca e tinut la maxim (dif. sunt un pic subdimensionate)


Eu il am de ceva ani cred ca 3 (de fapt de cand a aparut,  era 7.000.000 lei vechi :death: ) si nu am avut probleme.

Edited by xymzar, 08 November 2005 - 17:46.


#32
adictn

adictn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.09.2005
Deci ca sa fiu cat mai scurt.
1. Go for Genius fara absolut nici o grija boxele sunt f f bune, calitatea sunetului nu cred ca e foarte relevanta in magazin pt ca nu stii ce placa de sunet are calculatorul respectiv
2. De curand am fost la un depanator cu nishte probleme la monitor si mi-au spus ca boxe mai bune ca genius nu sunt ( la nivelul asta de pret),sunt foarte foarte viabile, si ca sa-mi arate ca stie ce vorbeste mi-a aratat un perete plin cu Phillips-uri si Logitech-uri. Avantajul la Genius este ca boxele pot fi la nevoie montate pe perete, pe cand la ce forma au Logitech-urile.........
3. Le iei de geaba daca nu ai o placa de sunet 5.1 si toate setarile facute in windows. Eu recomand un creative Sb live 5.1
4. Uita de Winamp, cat am ascultat la winamp imi blestemam zilele si incercam feluri si feluri de plug-inuri doar doar dc s-a auzi k lumea. Incearca Foobar, arata el mai urat dar calitatea este indiscutabila
5. Enjoy.

#33
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
nu vi se pare ca Genius-urile astea cam duc lipsa de inalte, si basul de percusivitate?

#34
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004

View Postxymzar, on Nov 8 2005, 17:44, said:

Eu il am de ceva ani cred ca 3 (de fapt de cand a aparut,  era 7.000.000 lei vechi :death: ) si nu am avut probleme.
same, tot 3 ani, nici o problema din cele mentionate mai sus, decat mult praf depus mastile de panza si nu stiu cum sa le curat. doar ca am dat 6.500.000  :D

#35
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004

Quote

recomandarea mea: ia-ti NEAPARAT o placa de la Creative. soundul on-board nu face nici o treaba. mai bine nu iti iei geniusurile. mai aveam un prieten care avea boxele si era tare nemultumit de ele (le tinea pe on-board). si cand a venit la mine nu i-a venit sa creada ca sunt aceleasi boxe.

Am avut si eu o placa de sunet on board si acum mi-am luat un audigy 2 ZS iar sistemul audio este logitech 2300 . Nu se aude nici cea mai mica diferenta intre placa de sunet veche si cea noua . Intradevar se aud acum niste inalte care inainte nu le auzeam dar in nici un caz nu e revolutie sonora !

#36
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002

Quote

Am avut si eu o placa de sunet on board si acum mi-am luat un audigy 2 ZS iar sistemul audio este logitech 2300 . Nu se aude nici cea mai mica diferenta intre placa de sunet veche si cea noua . Intradevar se aud acum niste inalte care inainte nu le auzeam dar in nici un caz nu e revolutie sonora !


ai pus esantionarea pe 96 kHz? sau chiar 196 daca suporta? sa vezi atunci diferenta...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate