Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 

Genius 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
1616 replies to this topic

#73
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004

View Postcalinux, on Jan 12 2006, 10:32, said:

mai are cineva 'brum' din subwoofer, chiar in stand-by?

Toti cei cu Genius! Pentru ca nu au mers pe Logitech sau altceva mai rasarit cat de cat!

#74
rotalin

rotalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.06.2003

View Postioana_oradea, on Feb 11 2006, 00:19, said:

Azi am cumparat un genius 5.1 deluxe; am un dvd orion 886 si nu reusesc sa le conectez. Adica, le conectez respectand toate instructiunile (front la front etc) si am setat si dvd-ul pe 5.1. Totusi, nu se aud decat boxele front, iar celelalte nu se aud deloc. Mai are cineva problema asta?

Am uitat sa spun, butonul ac3 filter l-am apasat...

Pe AC3 merge decit daca ai dvd uri cu filme sau muzica 5.1. Daca bagi audio sau mp3  stereo trebuie sa muti primele doua boxe in intrarea stereo (2ch dvd) si vei auzi in toate cele 6 boxe. Citeste mai mult in carticica boxelor si te vei lamuri.

#75
Parakiosu2

Parakiosu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.01.2006

View Postgrig_jr, on Sep 5 2005, 13:57, said:

eu am boxele astea.
multa lume zice: " aaaaaaa, genius, de ce ti-ai luat din alea ?"
si cand vin la mine si le asculta raman toti masca.

recomandarea mea: ia-ti NEAPARAT o placa de la Creative. soundul on-board nu face nici o treaba. mai bine nu iti iei geniusurile. mai aveam un prieten care avea boxele si era tare nemultumit de ele (le tinea pe on-board). si cand a venit la mine nu i-a venit sa creada ca sunt aceleasi boxe.

parerea mea: sunt o solutie buna daca nu esti MANIAC din ala dus,... sa te "deranjeze" ca nu trec de xx kHz sau ca basul suna nu-stiu-cum. arata bine, mai bine ca orice rahaturi de plastic si suna destul de bine si de tare sa faca urmarirea unui film putin mai palpitanta  :worthy:
Sal.Nu are nici o treaba cu placa de sunet Fratilor.Daca placa e 5.1 e foarte bine.Voi le cumparati din magazin unde se aud pe 5.1 si acasa merg doar doua si subwoofer-ul.Problema?Problema este in felul urmator:prostu care vi le-a vandut nu va spus ca daca folositi Winamp-il (orice versiune)trebuie sa descarcati de pe net plug-in-ul pentru 5.1 si 7.1-Altfel nu merg.E super logig.In winamp la preferences schimbi de pe direct Out put (sau wave out-put ) pe 5.1 si 7.1.Si atunci sa vezi cu se aude Ady de Vito- care nu a auzit in viata lui de Quadrofonic-Dolby pro logic.Succes.

View Postrotalin, on Feb 13 2006, 15:52, said:

Pe AC3 merge decit daca ai dvd uri cu filme sau muzica 5.1. Daca bagi audio sau mp3  stereo trebuie sa muti primele doua boxe in intrarea stereo (2ch dvd) si vei auzi in toate cele 6 boxe. Citeste mai mult in carticica boxelor si te vei lamuri.
Sal.Nu are nici o treaba cu placa de sunet Fratilor.Daca placa e 5.1 e foarte bine.Voi le cumparati din magazin unde se aud pe 5.1 si acasa merg doar doua si subwoofer-ul.Problema?Problema este in felul urmator:prostu care vi le-a vandut nu va spus ca daca folositi Winamp-il (orice versiune)trebuie sa descarcati de pe net plug-in-ul pentru 5.1 si 7.1-Altfel nu merg.E super logig.In winamp la preferences schimbi de pe direct Out put (sau wave out-put ) pe 5.1 si 7.1.Si atunci sa vezi cu se aude Ady de Vito- care nu a auzit in viata lui de Quadrofonic-Dolby pro logic.Succes.

#76
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

View PostParakiosu2, on May 19 2006, 19:37, said:

Sal.Nu are nici o treaba cu placa de sunet Fratilor.Daca placa e 5.1 e foarte bine.Voi le cumparati din magazin unde se aud pe 5.1 si acasa merg doar doua si subwoofer-ul.Problema?Problema este in felul urmator:prostu care vi le-a vandut nu va spus ca daca folositi Winamp-il (orice versiune)trebuie sa descarcati de pe net plug-in-ul pentru 5.1 si 7.1-Altfel nu merg.E super logig.In winamp la preferences schimbi de pe direct Out put (sau wave out-put ) pe 5.1 si 7.1.Si atunci sa vezi cu se aude Ady de Vito- care nu a auzit in viata lui de Quadrofonic-Dolby pro logic.Succes.

Eu am acest sistem iar in tandem cu placa audio integrata iar acum cu un Audigy 4 nu am avut nevoie de nici un plugin ptr Winamp pentru ca muzica sa se auda in toate cele 6 boxe. Pluginul de Output folosit e deja in Winamp - DirectSound Output.

Edited by robertino1, 20 May 2006 - 16:07.


#77
maddriver

maddriver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.04.2006
Am si eu sistemul asta Genius sustinut de o placa de sunet SB Live 24bit. Ce ziceti, daca imi upgradez placa la un Audigy... voi mai stoarce un plus de calitate din sistem sau diferenta va fi insesizabila? In rest sint multumit de el (il am de vreo sase luni), parerea mea e ca basul se aude bine (e putin spus dar nu vreau sa-mi sara nimeni in cap ca-l laud prea tare), cel mai bine iti poti da seama de asta la un solo de tobe  :punk: (suna clar, profund, distinct la 60%-70% din volum, mai mult nu pot ca ma doare mintea), satelitii isi fac si ei datoria si surroundul e in regula... Daca ar fi sa fac pe pretentiosu' de reprosat i-as reprosa urmatorul lucru: uneori am impresia ca in unele melodii sunetul nu e destul de... cum sa-i zic... complet sau cristalin. Ma rog... s-ar putea sa fie de vina si placa de sunet sau poate calitatea mp3-urilor. Oricum sistemul e impresionant prin putere (daca e plasat intr-un apartament de bloc, bineinteles). Dupa 50% zangane ferestrele si clanta de la usa, la propriu. Sugerez sa se foloseasca doar telecomanda pentru ajustarea volumului in ideea de a menaja rotitele zimtate care banuiesc ca se afla in spatele panoului de control sau daca ajustati manual, faceti-o usor, nu bruscati! Va multumesc!

#78
srv_pub

srv_pub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 01.08.2005

View Postmaddriver, on May 25 2006, 23:04, said:

Sugerez sa se foloseasca doar telecomanda pentru ajustarea volumului in ideea de a menaja rotitele zimtate care banuiesc ca se afla in spatele panoului de control sau daca ajustati manual, faceti-o usor, nu bruscati! Va multumesc!

Poti folosi volumul oricum....nu se vor strica acele rotite(motorasul este actionat cu un curent mic ...tocmai ptr a preintampina acest lucru).

#79
S.O.A.D.

S.O.A.D.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.03.2006
dati-mi si mie un link sau o poza cu modelul despre care vorbiti, ca nu gasesc!

#80
alex_antony

alex_antony

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.05.2006
Sal!

Poate cine va sa ma ajute va rog cu detalii cum sa configurez optim un sistem genius sw-hf5.1 5000 pe un player e-boda dv-555x. Ce setari trebuie sa fac in player pentru o calitate buna a sunetului?

Va multumesc anticipat

#81
S.O.A.D.

S.O.A.D.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.03.2006
Despre care se tot vb ca e foarte bun pe aici? Genius sw hf5.1 sau sw 5.1??

#82
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Cum se conecteaza boxe de tip Genius (cu intrari analogice) la echipamente ce au numai iesire optica sau coaxiala ?
Exista adaptoare pentru ca sa se auda sunetul in format DTS,Dolby Surround sau cum s-o numi ..?

#83
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Am si eu o intrebare legata de sistemul Genius SW 5.1. Am o placa de sunet externa Sound Blaster Live 5.1 pe 24 biti, si are 3 iesiri pentru boxe: C/Sub, Front Left/Right, Rear Left/Right. Am pus cablul de la boxe exact asa cum scrie acolo si SW nu se aude. Am adaugat prelungirea aia micuta pentru C/Sub si acum se aude SW dar nu se mai aude centralul. Poate e de la cablu dintre SW si central.
Intrebarea mea este insa: ce face cablul ala micut care il primesti o data cu boxele si vine pe firul ce intra in C/Sub in placa de sunet? Schimba acest cablu modul in care se transmite informatia catre boxe? (E un cablu stereo foarte scurt care prelungeste cu max 10 cm cablul ce intra in mufa C/Sub).

P.S. Am avut un Logitech X-530 si la sistemul ala mergea totul perfect fara cabluri aditionale. Ma puteti lamuri si pe mine? Merci

#84
Parakiosu2

Parakiosu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.01.2006

View PostParakiosu2, on May 19 2006, 19:37, said:

Sal.Nu are nici o treaba cu placa de sunet Fratilor.Daca placa e 5.1 e foarte bine.Voi le cumparati din magazin unde se aud pe 5.1 si acasa merg doar doua si subwoofer-ul.Problema?Problema este in felul urmator:prostu care vi le-a vandut nu va spus ca daca folositi Winamp-il (orice versiune)trebuie sa descarcati de pe net plug-in-ul pentru 5.1 si 7.1-Altfel nu merg.E super logig.In winamp la preferences schimbi de pe direct Out put (sau wave out-put ) pe 5.1 si 7.1.Si atunci sa vezi cu se aude Ady de Vito- care nu a auzit in viata lui de Quadrofonic-Dolby pro logic.Succes.
Sal.Nu are nici o treaba cu placa de sunet Fratilor.Daca placa e 5.1 e foarte bine.Voi le cumparati din magazin unde se aud pe 5.1 si acasa merg doar doua si subwoofer-ul.Problema?Problema este in felul urmator:prostu care vi le-a vandut nu va spus ca daca folositi Winamp-il (orice versiune)trebuie sa descarcati de pe net plug-in-ul pentru 5.1 si 7.1-Altfel nu merg.E super logig.In winamp la preferences schimbi de pe direct Out put (sau wave out-put ) pe 5.1 si 7.1.Si atunci sa vezi cu se aude Ady de Vito- care nu a auzit in viata lui de Quadrofonic-Dolby pro logic.Succes.

Asa e cum zici tu .Dar....
Daca se aude in toate e foarte bine ,insa nu se aude Dolby Prologic taticu.Se aude Pseudo Stereofonie.Plug - in iti emuleaza Sunetul si til face Dolby prologic.Adica dintr-o varza de manea de-a lui avortonu de ady iti face un super sunet de zici ca e avortonu langa tine

nu incurcati marfa cu ambalaju

#85
andrei24

andrei24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 13.01.2006

View PostLup, on Nov 20 2005, 20:57, said:

Am avut si eu o placa de sunet on board si acum mi-am luat un audigy 2 ZS iar sistemul audio este logitech 2300 . Nu se aude nici cea mai mica diferenta intre placa de sunet veche si cea noua . Intradevar se aud acum niste inalte care inainte nu le auzeam dar in nici un caz nu e revolutie sonora !
  

La fel si la mine

#86
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
N-am primit un raspuns la intrebarea mea, da nu-i bai. Inca nu m-am lamurit ce-i cu extensia aia la cablu pentru Genius SW 5.1, dar am reinstalat placa de sunet si spre surprinderea mea (desi am mai reinstalat-o de cateva ori) de data asta se aude in toti satelitii si in SW.
Cred ca o sa ramana o enigma pentru mine la ce foloseste cablul ala, daca nu se indura cineva sa ma scoata din ceata !

#87
casperel

casperel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.07.2006
Mah fratilor despre care ziceti voi toti ca e bun ? Genius SW HF 5.1 sau SW 5.1 ? Sunt dezorientat ?!  :rolleyes:

#88
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
Boxele sunt super ok pentru pretul lor. Si e misto ca subu' e "tunabil". Se poate modifica putin si sa aiba o putere de doua ori mai mare! :) Chestia e sa stii sa ii schimbi Tda-ul 7296 cu Tda 7294. :coolspeak:

#89
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Vrei sa spui ca subwooferul are aproape 100 W dar e folosit DOAR la jumatate din putere?

#90
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postrobertino1, on Jul 24 2006, 18:30, said:

Vrei sa spui ca subwooferul are aproape 100 W dar e folosit DOAR la jumatate din putere?

Da. Daca desfaci incinta si te uiti ce scrie pe magnetul difuzorului vei vedea asta: Attached File  13_07_06_2024.jpg   22.1K   506 downloads

Si hai sa zicem ca nu duce chiar 100W, dar 70 sigur.:)
Am avut placerea sa il ascult modificat, si bubuia de cel putin doua ori mai tare! :coolspeak: Si nu avea distorsiuni deranjante... Chiar imi placea cum se aude. :) Si am putina ureche...mai ales ca sunt DJ... :rolleyes:
Modificat, pentru acasa, e super ok. :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate