Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Care este salarul unui preot ortodox,si cat castiga un episcop,mitropolit,etc?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
407 replies to this topic

#1
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011
Pentru un preot , cam la cat se ridica  salariul lunar ,si pe langa venitul "oficial" cam cati bani mai face ? asa groso-modo....

As dori sa stiu ce salar are un ierarh, gen Episcop,Arhiepiscop,Mitropolit,Patriarh.

#2
mexicanunr1

mexicanunr1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.12.2010

View PostHellada, on 30th March 2011, 16:36, said:

Pentru un preot , cam la cat se ridica  salariul lunar ,si pe langa venitul "oficial" cam cati bani mai face ? asa groso-modo....

As dori sa stiu ce salar are un ierarh, gen Episcop,Arhiepiscop,Mitropolit,Patriarh.

Pentru ca ai indraznit sa intrebi asta nu mai vezi sfinta impartasanie de paste decat daca dai pe la bar :lol: :lol: :thumbup: :thumbup:

#3
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

View PostHellada, on 30th March 2011, 17:36, said:

Pentru un preot , cam la cat se ridica  salariul lunar ,si pe langa venitul "oficial" cam cati bani mai face ? asa groso-modo....

As dori sa stiu ce salar are un ierarh, gen Episcop,Arhiepiscop,Mitropolit,Patriarh.

Deci cam in jurul la 20.000 de ron i-a patriarhul Daniel pe luna ,in afara de spaga care se ridica la 100.000 de eruo ,plus are pe zi de la Vatican 25.000 euro ,ptr unificarea cu Biserica Mama ,catolica.

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Ii monitorizezi si spaga! Probabil ti-au picat in mana ceva chitante pe spaga luata de patriarh de stii asa de bine!

#5
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Înca nu îmi vine sa cred ca preotul primeste salariu, preotul = omul care nu face ABSOLUT nimica, omul care traiste pe spatele prostilor.

#6
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011
Totusi as aprecia daca cineva chiar ar putea da un raspuns la obiect,daca sa poate ! Multumesc !

#7
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View PostHellada, on 30th March 2011, 17:36, said:

Pentru un preot , cam la cat se ridica  salariul lunar ,si pe langa venitul "oficial" cam cati bani mai face ? asa groso-modo....

As dori sa stiu ce salar are un ierarh, gen Episcop,Arhiepiscop,Mitropolit,Patriarh.

E foarte greu de zis pt ca exista mari diferente intre parohii. Una e o biserica in Bucuresti si alta in Scaieti. Sunt biserici pe la tara unde preotul abia o duce de azi pe maine. Sunt prin sate preoti care in afara de sufletele credinciosilor mai trebuie sa se duca pe camp sa dea cu sapa pt a avea ce pune pe masa.
Sunt si parohii unde sunt mai multi crestini cu bani. Paradoxal, la orase sunt mai multi crestini care se duc la biserica decat la tara.
Pe de alta parte ar trebui sa iei in considerare si cheltuielile cu o biserica si care nu sunt suportate de la buget. Am fost acu o luna la o slujba intr-o biserica noua, care era pictata pe jumatate. Nu aveau banii pt pictura.

Cred ca ai pus intrebarea cu raspunsul si comentariile deja pregatite. Probabil ca vor mai sari inca trei indraciti care vor striga ca preotii sunt avari etc

Oricum averea unui om nu este influentata doar de venituri ci si de cheltuieli. Am prieteni care desi au salarii duble fata de mine au totusi mai putine economii. De ce? Pentru ca eu nu beau, nu fumez, nu merg la restaurante, nu cheltui cu femeile, nu-mi cumpar orice tzoala apare prin mall etc etc etc

Poate ca acei "preoti bogati" pe care i-ai vazut tu pur si simplu nu cheltuiesc ca nesabuitii?

Nu stiu cu ce te ajuta sa stii cat castiga un preot, un dentist, un politist sau un bancher. Probabil ca e o trasatura a neo-plebei (neo-proletariatului) sa numere banii altuia, sa traiasca la tv vietile altora, sa barfeasca pe altii, sa comita si pacatele altora...

Acuma ce sa zic, Dumnezeu sa va ierte!

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Doar nu vrei ca un popa sa iti spuna cat ii iese "pe langa"  :naughty: .

#9
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
B.O.R. nu este institutie publica, deci nu are careva obligatia sa îsi publice declaratia de avere, salariul.
Apoi la cât de escroc este cel mai stift popa, crezi ca fruncea îi mai proasta sa spuna la populatie câte mii de euro are salariu.

Edited by Aether, 30 March 2011 - 17:07.


#10
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

View PostStan_Patzitul, on 30th March 2011, 18:02, said:

E foarte greu de zis pt ca exista mari diferente intre parohii. Una e o biserica in Bucuresti si alta in Scaieti. Sunt biserici pe la tara unde preotul abia o duce de azi pe maine. Sunt prin sate preoti care in afara de sufletele credinciosilor mai trebuie sa se duca pe camp sa dea cu sapa pt a avea ce pune pe masa.
Sunt si parohii unde sunt mai multi crestini cu bani. Paradoxal, la orase sunt mai multi crestini care se duc la biserica decat la tara.
Pe de alta parte ar trebui sa iei in considerare si cheltuielile cu o biserica si care nu sunt suportate de la buget. Am fost acu o luna la o slujba intr-o biserica noua, care era pictata pe jumatate. Nu aveau banii pt pictura.

Cred ca ai pus intrebarea cu raspunsul si comentariile deja pregatite. Probabil ca vor mai sari inca trei indraciti care vor striga ca preotii sunt avari etc

Oricum averea unui om nu este influentata doar de venituri ci si de cheltuieli. Am prieteni care desi au salarii duble fata de mine au totusi mai putine economii. De ce? Pentru ca eu nu beau, nu fumez, nu merg la restaurante, nu cheltui cu femeile, nu-mi cumpar orice tzoala apare prin mall etc etc etc

Poate ca acei "preoti bogati" pe care i-ai vazut tu pur si simplu nu cheltuiesc ca nesabuitii?

Nu stiu cu ce te ajuta sa stii cat castiga un preot, un dentist, un politist sau un bancher. Probabil ca e o trasatura a neo-plebei (neo-proletariatului) sa numere banii altuia, sa traiasca la tv vietile altora, sa barfeasca pe altii, sa comita si pacatele altora...

Acuma ce sa zic, Dumnezeu sa va ierte!

Nu,chiar nu am pus intrebarea cu raspunsul si comentariile deja pregatite,nici vorba. Nu sunt in nici un fel contra preotilor sau chestii de genul asta, dar chiar ma intrebam totusi in general la cat se ridica venitul unui preot de oras,sa zicem. Daca indracitii vor sa sara cu comentariile lor ,pacatul lor sa fie !

View PostAether, on 30th March 2011, 18:07, said:

B.O.R. nu este institutie publica, deci nu are careva obligatia sa îsi publice declaratia de avere, salariul.
Apoi la cât de escroc este cel mai stift popa, crezi ca fruncea îi mai proasta sa spuna la populatie câte mii de euro are salariu.


Stimabile,preotii sunt platiti de la bugetul Statului !!

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostStan_Patzitul, on 30th March 2011, 17:02, said:

Nu stiu cu ce te ajuta sa stii cat castiga un preot, un dentist, un politist sau un bancher. Probabil ca e o trasatura a neo-plebei (neo-proletariatului) sa numere banii altuia, sa traiasca la tv vietile altora, sa barfeasca pe altii, sa comita si pacatele altora...
Ca să știe ce meserie își alege.

View PostStan_Patzitul, on 30th March 2011, 17:02, said:

Acuma ce sa zic, Dumnezeu sa va ierte!
Să ne ierte! :lol:

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,322
  • Înscris: 05.06.2002
au si salar. si pe ce iau pt "prestatii" ar trebui sa dea chitanta. o alta chestie care n-am inteles-o e de ce vin si-ti iau de acasa "contributia" daca atunci cand ii chemi pt un botez, o inmormantare iti percep taxa? ori mergem pe sistemul abonament, ori se taxeaza la eveniment. se scot tare cand merg cu sfintitul de boboteaza, mai nou au scos un nou "obicei": mersul pe la casele oamenilor cu icoana...

#13
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011
Matei 10:7
Și pe drum, propovăduiți și ziceți: „Împărăția cerurilor este aproape!”
Luc 9.2; Mat 3.2; Mat 4.17; Luc 10.9;
Matei 10:8
Vindecați pe bolnavi, înviați pe morți, curățați pe leproși, scoateți afară dracii. Fără plată ați primit, fără plată să dați.
Fapt 8.18-20;
Matei 10:9
Să nu luați nici aur, nici argint, nici aramă în brâiele voastre,

Cam greu ptr imbuibati de preoti azi sa mai asculte de Isus .
Acuma se plimba de la parohie la banca cu limuzina de minim 30.000 euro.

http://www.a1.ro/new...tti-103637.html

http://www.ziare.com...ia-cluj-1084128

#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postsergiu8606, on 30th March 2011, 19:05, said:

dar sa nu uitam ca au familie de intretinut, au copiii/l la facultate/scoala
on: salariul este in functie de zona unde e parorhia si de cati slujesc la biserica respectiva...si ca si stie si fratii nostrii intru Hristos: din salariul de la stat nu se aleg cu cine stie ce
Ai lasa-ne , tu chiar crezi asta , sau o repeti in speranta ca o sa crezi pana la urma . Beliti ochii cum e cu salarul de popa :

Quote

Popa si-a tras "aspirator de gagici"
Mai-marele parohiei dintr-un sat aflat la 30 de kilometri de Capitala se lauda cu o masina de lux, a carei valoare de catalog poate atinge 200.000 de euro. Preotul, bine vazut de gospodari, nu-si ascunde deloc mandria, cu care se duce la nunti, botezuri si inmormantari.
Numai ca aici primarul si seful de post sunt, fara discutie, eclipsati de popa, care nu se fereste sa pozeze in primul gospodar al satului. Nu neaparat cu vreo casa mai aratoasa decat restul, ci prin bijuteria pe patru roti pe care o adaposteste, la umbra, in curtea bisericii, langa masina mai modesta, un Audi, a celuilalt popa din sat, Ion Gheorghe. Parintele Robertino Oprea conduce, cu mandrie, un Maserati Quattroporte, vandut de producatori chiar si cu 200.000 de euro, in functie de dotari.

In weekend, parintele a oficiat slujba, unde s-a strans, ca de obicei, multa lume. Catre pranz, s-a dus pe la cativa enoriasi si apoi s-a intors la biserica, pentru a-i da ultimele indicatii administratorului, care se pregatea sa se ingrijeasca de gradina. Popa s-a spalat tacticos, la lighean, si-a facut freza, ca nu cumva sa se urce murdar si neingrijit in mandretea de masina, apoi a iesit pe poarta bisericii, trecand la mustata pe langa o vaca priponita la pascut.


De la biserica, parintele a turat motorul bijuteriei rosu-aprins prin hartoapele de pe ulite pana in poarta unei enoriase. "Parinte, da' frumoasa masina aveti! A costat mult?", l-a intrebat reporterul CANCAN pe parintele Oprea. Usor magulit, a raspuns: "Aaaa, pai am luat-o la mana a doua". "Asta-i masina de 200.000 de euro, inseamna ca ati dat pe ea cel putin 100". "Nuuu, mai putin", a raspuns popa, incercand, apoi, sa-si justifice bunastarea mai mult decat evidenta. "Sotia mea e farmacista... Avem si alte afaceri, dar suntem oameni cu credinta in Dumnezeu", a mai spus parintele Robertino Oprea. "Da' parinte, nu va e frica sa atrageti atentia, ca se supara mai-marii bisericii, protopopul, episcopul, cu asa o masina pe saracia asta?". "A, nu, pentru ca ne facem treaba! De noi nu s-a plans nimeni", a mai adaugat parintele Robertino Oprea.

Preotul care si-a tras "aspirator de femei" poate fi mandru de bolidul pe care-l conduce pe ulite, fiindca are masina la fel ca vedetele de peste ocean si milionarii din Romania. Printre putinii care au in garaj Maserati se afla Tudor Chescu, fiul patronului unui lant de magazine din Iasi, si afaceristul Emil Cristescu din Timisoara. De asemenea, un Maserati Quattroporte piloteaza si Lindsay Lohan, fata rebela a Hollywood-ului. Pasionat de Maserati este si pilotul de Formula 1 Fernando Alonso, care in urma cu doua saptamani si-a cumparat un Grancabrio de peste 200.000 de euro, ce are sub capota o "herghelie" de 440 de cai putere.

Lasati aberatiile cu saracia popilor , cu nevoia de bani pentru sarmana familie .

#15
linxo

linxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 12.11.2009

View Postobadia, on 30th March 2011, 17:54, said:

Deci cam in jurul la 20.000 de ron i-a patriarhul Daniel pe luna ,in afara de spaga care se ridica la 100.000 de eruo ,plus are pe zi de la Vatican 25.000 euro ,ptr unificarea cu Biserica Mama ,catolica.


Dupa poza ta de la avatar pari a fi vreun soi de pocait... cum poti debita asemenea prostii? Iti permite credinta ta?

#16
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

View Postlinxo, on 30th March 2011, 19:39, said:

Dupa poza ta de la avatar pari a fi vreun soi de pocait... cum poti debita asemenea prostii? Iti permite credinta ta?

Ai vrut sa spui ,asemenea realitati ,nu ?Sau tu traiesti pe Marte ?Sau esti fiu de popa...te inteleg atunci .

#17
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009
ce frumos mai e pe forumul asta unde postezi si peste cateva minute iti dispar posturile iar sectantii discuta si fac misto pe aste arii....lucifer nu vreau sa te acuz de ceva dar vezi ca functia de moderator mai este si paguboasa uneori :huh:

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Normal ca nu vrei sa ma acuzi , din moment ce nu sunt moderator la Religie , deci nu am cum sa sterg ceva :) .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate