Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Probleme chimie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4636 replies to this topic

#2377
Asdfghjkl1234

Asdfghjkl1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.07.2014
2.Aditia hidrogenului la alchene decurge in conditii catalitice, la temperaturi si presiuni inalte.
a)Calculeaza volumul de butan obtinut prin dehidrogenarea a 4 moli amestec de 1-butena si 2-butena cu un randament de 80%.
b ) Scrie ecuatiile reactiilor chimice de aditie a HCl la cele 2 alchene izomere.

#2378
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Salut, am o problema legata de niste termeni din chimie, mai precis chimia organica.

As dori sa stiu daca Propionatul de celuloza (CP) este acelasi lucru cu Acetat-propionat de Celuloza (CAP). In tot timpul asta am crezut ca sunt doi esteri diferiti de celuloza dar recent am citit pe ceva site ca ar fi sinonime.

Ma poate lamuri cineva ?


Scuze daca am postat unde nu trebuia.

#2379
Becky62

Becky62

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2014
Va rog putin ajutor! 😔
Se fabrica acetilena prin procedeul arcului electric. Gazele ce parasesc cuptorul de cracare contin in volume: 13% C2H2, 27% CH4 si restul hidrogen. Daca se introduc in cuptor 4000 m3 metan pur, c.n., sa se determine:
a) volumul de gaze ce parasesc cuptorul
b)din metanul initial cat s-a transformat in acetilena, cat s-a descompus in elemente si cat a ramas netransformat (%)
c) pt.o trecere a materiei prime prin reactor sa se calculeze randamentul in acetilena, raportat la materia prima transformata.

Am inceput cu cele 2 reactii( din care se obtin acetilena si H2, respectiv C si H2) dar nu stiu cum sa merg mai departe. Please help 😊💚

#2380
Abc2020ro

Abc2020ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 25.06.2014
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.

Eu am luat premii la olimpiadele nationale de chimie, stiind un singur lucru:

Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.

#2381
Becky62

Becky62

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2014

View PostAbc2020ro, on 17 septembrie 2014 - 21:08, said:

Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.

Eu am luat premii la olimpiadele nationale de chimie, stiind un singur lucru:

Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.
Regula de 3 simpla.

Sunt sigura ca ajuta la multe probleme, dar nu poti afirma ca rezolvarea unei probleme sa zicem de dificultate medie sta in totalitate in cunostintele din clasa a 6-a.

#2382
Abc2020ro

Abc2020ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 25.06.2014
Cum sa nu ? Atata timp cat scrii reactia, pe urma aplici regula de 3 simpla si gata rezolvarea.

Uite, ca sa rezolvi problema pe care ai dat-o, faci urmatoarele lucruri:

1) "Se fabrica acetilena prin procedeul arcului electric."
Cauti care-i procedeul asta si scrii reactia.

2) "Gazele ce parasesc cuptorul de cracare contin in volume: 13% C2H2, 27% CH4 si restul hidrogen. Daca se introduc in cuptor 4000 m3 metan pur, c.n., sa se determine:"
Calculezi cantitatea masica din fiecare element. Pentru asta aplici alta idee simpla, aia ca un mol de gaz are mereu 22.4 litri.

3) Aplici regula de 3 simpla.

#2383
SigmaDragonis

SigmaDragonis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 31.07.2013

View Postnicolaie, on 16 septembrie 2014 - 20:46, said:

Salut, am o problema legata de niste termeni din chimie, mai precis chimia organica.

As dori sa stiu daca Propionatul de celuloza (CP) este acelasi lucru cu Acetat-propionat de Celuloza (CAP). In tot timpul asta am crezut ca sunt doi esteri diferiti de celuloza dar recent am citit pe ceva site ca ar fi sinonime.

Ma poate lamuri cineva ?


Scuze daca am postat unde nu trebuia.

http://en.wikipedia....ose#Derivatives

#2384
dyana_1305

dyana_1305

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.07.2013

View PostBecky62, on 17 septembrie 2014 - 19:06, said:

Va rog putin ajutor! ��
Se fabrica acetilena prin procedeul arcului electric. Gazele ce parasesc cuptorul de cracare contin in volume: 13% C2H2, 27% CH4 si restul hidrogen. Daca se introduc in cuptor 4000 m3 metan pur, c.n., sa se determine:
a) volumul de gaze ce parasesc cuptorul
b)din metanul initial cat s-a transformat in acetilena, cat s-a descompus in elemente si cat a ramas netransformat (%)
c) pt.o trecere a materiei prime prin reactor sa se calculeze randamentul in acetilena, raportat la materia prima transformata.

Am inceput cu cele 2 reactii( din care se obtin acetilena si H2, respectiv C si H2) dar nu stiu cum sa merg mai departe. Please help ����

Scrie şi cea de a treia reacţie: CH4 --------> CH4 (adică metanul netransformat).
Apoi consideră că ai 100 mc amestec gazos care conţine: 13 mc acetilenă, 27 mc metan şi 60 mc hidrogen (39 mc din piroliza metanului şi 21 mc din descompunerea metanului în elemente).
Calculezi volumul de metan corespunzător fiecărei transformări (V) şi apoi aplici regula de trei simplă raportat la cei 4000 mc introduşi.

View PostAbc2020ro, on 17 septembrie 2014 - 21:08, said:

Regula de 3 simpla.

Eu am luat premii la olimpiadele nationale de chimie, stiind un singur lucru:

Regula de 3 simpla.
Ciudat, dar la ultimele 3 Olimpiade Naţionale de Chimie nu ţin minte să fi menţionat dl. acad. Andruh pe cineva care să fi sclipit doar cu regula de trei simplă.
Şi ...

View PostAbc2020ro, on 17 septembrie 2014 - 22:34, said:

[...]
Calculezi cantitatea masica din fiecare element. Pentru asta aplici alta idee simpla, aia ca un mol de gaz are mereu 22.4 litri.

[...]
... sper să nu par o ignorantă, dar cantitate masică se referă la unităţi de măsură corespunzătoare (g, kg etc.). Nu văd legătura cu volumul molar (22,4 l); şi de ce ar avea un mol de gaz 22,4 litri la 5 atm şi 27oC (valorile sunt luate pur aleator).

#2385
Abc2020ro

Abc2020ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 25.06.2014

View Postdyana_1305, on 18 septembrie 2014 - 16:34, said:

... sper să nu par o ignorantă, dar cantitate masică se referă la unităţi de măsură corespunzătoare (g, kg etc.). Nu văd legătura cu volumul molar (22,4 l); şi de ce ar avea un mol de gaz 22,4 litri la 5 atm şi 27oC (valorile sunt luate pur aleator).

Nu stiu in ce conditii atmosferice are loc reactia din problema. Dar daca nu se specifica, atunci era loc la conditii de temperatura camerei. Si atunci ai 22.4 litri. Iar daca se specifica, atunci faci transformarea cu pv=nrt.

#2386
Tuvmaster

Tuvmaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.11.2013
Produsii de condensare crotonica a trei molecule diferite de butanona, propanona si ciclohexanona, considerand ciclohexanona numai componenta metilenica, sunt in numar de (excluzand stereoizomerii)?  [Variante de raspuns de la 2 la 6]

#2387
Becky62

Becky62

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2014

View PostAbc2020ro, on 17 septembrie 2014 - 22:34, said:

Cum sa nu ? Atata timp cat scrii reactia, pe urma aplici regula de 3 simpla si gata rezolvarea.

Uite, ca sa rezolvi problema pe care ai dat-o, faci urmatoarele lucruri:

1) "Se fabrica acetilena prin procedeul arcului electric."
Cauti care-i procedeul asta si scrii reactia.

2) "Gazele ce parasesc cuptorul de cracare contin in volume: 13% C2H2, 27% CH4 si restul hidrogen. Daca se introduc in cuptor 4000 m3 metan pur, c.n., sa se determine:"
Calculezi cantitatea masica din fiecare element. Pentru asta aplici alta idee simpla, aia ca un mol de gaz are mereu 22.4 litri.

3) Aplici regula de 3 simpla.

Multumesc de raspuns, am uitat sa mai intru dar mi-a iesit problema. Nu ma gandisem pentru ca n-am facut de ceva timp probleme si mi-a luat ceva sa-mi reintru in ritm. :)

View Postdyana_1305, on 18 septembrie 2014 - 16:34, said:



Scrie și cea de a treia reacție: CH4 --------> CH4 (adică metanul netransformat).
Apoi consideră că ai 100 mc amestec gazos care conține: 13 mc acetilenă, 27 mc metan și 60 mc hidrogen (39 mc din piroliza metanului și 21 mc din descompunerea metanului în elemente).
Calculezi volumul de metan corespunzător fiecărei transformări (V) și apoi aplici regula de trei simplă raportat la cei 4000 mc introduși.


Ciudat, dar la ultimele 3 Olimpiade Naționale de Chimie nu țin minte să fi menționat dl. acad. Andruh pe cineva care să fi sclipit doar cu regula de trei simplă.
Și ...


... sper să nu par o ignorantă, dar cantitate masică se referă la unități de măsură corespunzătoare (g, kg etc.). Nu văd legătura cu volumul molar (22,4 l); și de ce ar avea un mol de gaz 22,4 litri la 5 atm și 27oC (valorile sunt luate pur aleator).
Multumesc!

#2388
Tuvmaster

Tuvmaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.11.2013
Produsii de condensare crotonica a trei molecule diferite de butanona, propanona si ciclohexanona, considerand ciclohexanona numai componenta metilenica, sunt in numar de (excluzand stereoizomerii)?  [Variante de raspuns de la 2 la 6]

#2389
dyana_1305

dyana_1305

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.07.2013

View PostTuvmaster, on 21 septembrie 2014 - 09:04, said:

Produsii de condensare crotonica a trei molecule diferite de butanona, propanona si ciclohexanona, considerand ciclohexanona numai componenta metilenica, sunt in numar de (excluzand stereoizomerii)?  [Variante de raspuns de la 2 la 6]

Fie A  şi A' butanona (cu două componente metilenice)
B - propanona
C - ciclohexanona

notăm cc - componenta carbonilică şi cm - componenta metilencă
combinaţiile vor fi:

[A(cc)+B(cm)]cc+C(cm)
[B(cc)+A(cm)]cc+C(cm)
[B(cc)+A'(cm)]cc+C(cm)
[A(cc)+C(cm)]cm+B(cc)

Deci 4 compuşi. Sper că am văzut tot.

#2390
akekule

akekule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.07.2014
Stiind ca solutia saturata de hidroxid de calciu la 20°C are c=0,12%, calculati solubilitatea substantei in apa la 20°C. Ma poate ajuta cineva?
Multumesc!

#2391
Alabamaa

Alabamaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.04.2014
Prin descompunerea termică a 125g KClO3 de puritate 90% s-a obținut un amestec solid cu masa de 94,6g. Să se determine procentul de clorat de potasiu descompus (impuritățile nu se descompun). Raspuns:68,93%

Edited by Alabamaa, 24 September 2014 - 15:47.


#2392
anamaria2808

anamaria2808

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.10.2013
12.33 Referitor la compusul rezultat din condensarea crotonica a propanalului sunt corecte afirmatiile:
1. se prezinta sub forma a doi izomeri geometrici;
2. formeaza prin hidrogenare in prezenta nichelului un alcool primar saturat;
3. formeaza prin hidrogenare cu donori de protoni si electroni (Na+ C2H5OH) o aldehida saturata;
4. formeaza prin oxidare cu KMnO4 si H2SO4 numai acid propanoic.

#2393
Redount2k9

Redount2k9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 13.07.2010
Imi spune si mie cineva cum aflu formula procentuala a acidului acetic ( C2H4O2 ) ?

Eu m-am gandit in felul urmator:
C2H4O2 = 100 %
8x = 100 %
x = 12,5
Avem 2 x 12,5 = 25% C
  4 x 12,5 = 50% H
  2 x 12,5 = 25% O

E corect?

Mentionez ca sunt un mare fan al chimiei, reuseste sa imi distruga neuronii.

L.E:
Am calculat folosind masa molara + regula de 3 simpla.
40 % C
6.66 % H
53.33 % O

Cred ca asta e raspunsul.

Edited by Redount2k9, 25 September 2014 - 15:25.


#2394
dyana_1305

dyana_1305

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.07.2013

View PostRedount2k9, on 25 septembrie 2014 - 15:18, said:


L.E:
Am calculat folosind masa molara + regula de 3 simpla.
40 % C
6.66 % H
53.33 % O

Cred ca asta e raspunsul.
Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate