Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Amenda ca am jucat fotbal pe terenul fostei mele scoli.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Sa faceti o contestatie.
Trebuie sa aratati ca fapta are o gravitate redusa, ca nu au fost circumstante de natura a agrava fapta precum consumul de alcool sau droguri, nu ati tulburat ordinea sii linistea publica si nu ati patruns in incinta unitatii de invatamant in scopul de a savarsi actiuni ilicite ci doar pentru a face sport.
Avand in vedere cele aratate si in concordanta cu prevederile art. 7 alin (2) al OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, considerand ca fapta comisa este de gravitate redusa, masura aplicarii amenzii contraventionale este disproportionata, prin urmare solicitati instantei anularea amenzii si inlocuirea acesteia cu avertisment.
Succes!

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,890
  • Înscris: 25.01.2007
O contestatie te costa 1.5 lei si cateva minute sa scrii contestatia. O taxa de 1 leu platita la taxe si impozite locale, un timbru judiciar de 15 bani si cateva copii xerox: buletin, proces verbal, contestatie. Si nu cred ca vre-un judecator nu va transforma amenda in avertisment, in situatia data.

#21
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
De când se taxează plângerea contravențională? :eek:
OG 2/2001:

Quote

Art. 36
Plangerea impotriva procesului-verbal de constatare si sanctionare a contraventiei, recursul formulat impotriva hotararii judecatoresti prin care s-a solutionat plangerea, precum si orice alte cereri incidente sunt scutite de taxa judiciara de timbru.

Este important să fie bine redactată, clară și concisă! Poate vă ajută cineva la redactat. Și ar fi bine să vă prezentați la termen, face impresie bună :rolleyes:

#22
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cate 500 de lei la fiecare? Deci mai nou sa joci fotbal in curtea scolii dupa ore costa 50 de milioane / tura? :w00t:

Faceti o contestatie bine redactata, clara si concisa unde sa se precizeze de ce nu meritati amenda, din cate tin minte aveti 15 zile termen, dupa care mergeti la proces. Vorbiti cu cineva care se pricepe sa va ajute (chiar si contra cost) si sa va spuna cum sa formulati si cum sa vorbiti in fata judecatorului.

In general amenzile astea date "ca sa-si faca norma" sunt total inutile (si de cele mai multe ori raman neplatite). In loc sa dea amenda unor oameni care o merita (betivi care se pisa in mijlocul intersectiei si deranjeaza traficul sau agreseaza oameni pe strada) astia prefera sa se ia de oricine le e lor comod. Mai mult ca sigur, daca erati niste malaci si exista riscul sa plece cu sepcile indesate in gura si bastoanele infipte in cur, nu se apropiau de voi.

Nu mai tin minte daca chestiile astea se prescriu in 3 sau in 5 ani, dar de obicei ajung la trezoreria de care apartii si cand mergi sa platesti ceva impozit pe numele tau o sa incerce sa te pacaleasca sa platesti si amenda. Daca nu te angajezi sau treci ceva in numele tau in urmatorii 3/5 ani, poti sa arunci linistit somatiile si sa-i bagi in... pace.

P.S. Vezi sa clarifici situatia portii. Daca era incuiata si ati spart-o / sarit gardul, au motiv. Daca era deschis... Mentionezi lipsa panourilor care sa avertizeze "ba boilor, dupa ora 2 va bate garda daca vreti sa folositi terenul de sport", etc..

Edited by AlexIP, 21 March 2011 - 18:19.


#23
Nesteea

Nesteea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.08.2009
Salut tuturor, m-am intors sa va anunt ca, cu ajutorul CONTESTATIEI mi s-a anulat amenda. Eu si inca 3,4 prieteni care am depus contestatia am scapat. Restul si acum mai primesc acasa instiintare de la politie sa plateasca amenda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate