Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

merita sa trec de pe RDS pe Romtelecom?

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
o retea de cartier cu teava de la gts sau euroweb ar fi bun, nu stiu ce mai e prin bucurestiu ala, multe retele nu cred ca mai sunt

#20
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
stati cuminti pe RDS ,UPC si alte retele ROMTELECOMUL asigura un serviciu de rahat , nu atat tehnic cat uman.....sa va povestesc: pe 15 luna trecuta am cerut desfiintarea postului telefonic terminasem contractul de vreo 4 luni si am trecut la rds ..se vede diferenta nene...filme la 3 minute jocuri de 8gb la 15 min..dar nu asta e important..problema e ca acum mia mai venit o factura.....de la romtelecom cu toate ca cerusem desfiintarea postului...si sa va spun o smecherie..se iau banii pe abonament cu o luna inainte..daca nu stiati..bine..sun la romtelecom o cucoana draguta cica nu sa desfiintat postul ca nu am raspuns la telefon..ca chipurile trebuie sa ras[punzi la telon sa confirmi desfiintarea.....
ma nene daca eu am fost la sediu si am cerut personal si fizic desfiintarea postului cum e posibil asa ceva?? sa ma bata dumnezeu daca inteleg..ce treaba mai avea telefonul??? sa dea dumnezeu sa se inchida romtelecomul asta sa dea faliment ca prea se umfla in pene si nu ofera nimik ca lumea....
maine ma duc la sediu sa fac show!!! o sa va scriu aici rezultatul::))

#21
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
@razvan_77  Nu mai induce lumea in eroare. Daca ai o problema cu un provider, nu inseamna ca e de rahat. Downloadez si eu un film de 8 gb in 20 minute.

on: Conteaza zona de unde esti. Da un telefon la relati cu clientii si vezi daca zona ta are acoperire vdsl. Daca nu are, ramai la rds.

Edited by red_dog4ever, 18 March 2011 - 23:22.


#22
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

 red_dog4ever, on 18th March 2011, 23:21, said:

@razvan_77  Nu mai induce lumea in eroare. Daca ai o problema cu un provider, nu inseamna ca e de rahat. Downloadez si eu un film de 8 gb in 20 minute.

on: Conteaza zona de unde esti. Da un telefon la relati cu clientii si vezi daca zona ta are acoperire vdsl. Daca nu are, ramai la rds.

Acum vrei să zici că dacă ar fi acoperire VDSL are trebui să rezilieze cu RDS să se mute înapoi la RTC ? :lol: Și cu VDSL tot la RDS iese mai bine.

Edited by Nick_13ro, 18 March 2011 - 23:35.


#23
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008

 Nick_13ro, on 19th March 2011, 00:35, said:

Acum vrei să zici că dacă ar fi acoperire VDSL are trebui să rezilieze cu RDS să se mute înapoi la RTC ? :lol: Și cu VDSL tot la RDS iese mai bine.

Cine a zis ca a avut inainte rtc?

Eu raman la parerea ca clicknet e mai bun ca rds. Mai ales in zona mea, unde click net face legea. De asta am zis ca e importanta zona unde locuiesti.
E ieftin si stabil (cade de 3-4 ori pe an si revine in 2 minute), foarte amabili domnii de la rtc. In schimb la rds, sunt niste probleme in zona.

L.E.: sa n-o dam in off. Sunt destule subiecte rds vs rtc, rtc vs upc etc.

Edited by red_dog4ever, 18 March 2011 - 23:58.


#24
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

 red_dog4ever, on 18th March 2011, 23:55, said:

Cine a zis ca a avut inainte rtc?

Eu raman la parerea ca clicknet e mai bun ca rds. Mai ales in zona mea, unde click net face legea. De asta am zis ca e importanta zona unde locuiesti.
E ieftin si stabil (cade de 3-4 ori pe an si revine in 2 minute), foarte amabili domnii de la rtc. In schimb la rds, sunt niste probleme in zona.

L.E.: sa n-o dam in off. Sunt destule subiecte rds vs rtc, rtc vs upc etc.

Cum cine zice ? El zice: că a desființat postul telefonic RTC și că se simte diferența la net față de clicknet. Deci a avut până a renunțat la el.

Și da- raportul calitate/preț de bun pt. VDSL, doar că la fiberlink e și mai bun. :)

#25
ovledo

ovledo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.01.2007

 Nick_13ro, on 18th March 2011, 23:35, said:

Și cu VDSL tot la RDS iese mai bine.
vezi ca RDS nu are fibra in toata tara..mai e si cablelink, deci compara adsl sau vdsl cu cablelink...si fftb rds cu fttb rtlc

#26
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

 ovledo, on 19th March 2011, 00:18, said:

vezi ca RDS nu are fibra in toata tara..mai e si cablelink, deci compara adsl sau vdsl cu cablelink...si fftb rds cu fttb rtlc

Din câte știu RDS a avut o campanie masivă de trecere de la cablelink la fiberlink. Nu cred că mai sunt mulți pe cablelink. Poate unu-doi de sămânță dacă mai sunt și ăia. În schimb majoritatea la RTC sunt încă pe ADSL.

#27
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
@red_dog4ever ..mosu daca citeai mai bine ce am scris intelegeai....am fost abonat rtc 1 an si 4 luni..nu asta ma deranjat...ci felul cum isi vand serviciile si cum rezolva o incetare de contract...cand am facut abonamentul am intrebat cucoana doamna ce e ala 20Mbps? adica descarc cu 20mb/sec? si raspunsul a fost DA..bine nici asta nu ma deranjat....ever-never comparatie cu rds ce am acum..la RTC plateam 70 de ron cam asa..te rugai de el sa descarci ceva...scria 20mbps..si daca printeai 600-700kbps era sarbatoare...la rds platesc 56ron si descarc cu 6oookbps reali....
sincer e deranjant faptul cand o cucoana de la telefon da vina pe alt departament ca nu a desfiintat postul telefonic..ca nu raspund eu la telefon....cand eu am fost fizic la sediu si am despus cererea de desfiintare...

#28
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
daca imi spunea idioata aia ca trebuie sa raspund la nush ce telefon de la ei ca sa confirm rezilierea, marimea nevesti-mii la sutien, sau ce-am mancat la pranz, o trimiteam direct in ma-sa. indiferent ca ar fi sunat careva dupa ce faceam cererea sa-mi propuna vreo oferta sau alt rahat, rezilierea nu se mai facea doar daca acceptam oferta sau daca reveneam asupra cererii de reziliere si solicitam anularea ei.
asa din moment ce nu am raspuns la telefoanele lor de "saru-mana conasule, nu vrei 5 minute in plus la telefon si 100kb la ADSL?", nu am acceptat nici o oferta, nu am anuntat ca m-am razgandit in privinta rezilierii, sunt obligati sa ia in considerare cererea initiala. altfel, orice om intreg la cap, face urat.

Edited by dygey, 19 March 2011 - 01:28.


#29
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
S-a facut o confuzie. Vorbeam cu autorul topicului cand am zis:

Quote

on: Conteaza zona de unde esti. Da un telefon la relati cu clientii si vezi daca zona ta are acoperire vdsl. Daca nu are, ramai la rds.
Era pus "on" in fata, sa se inteleaga.

Credeam ca userul Nick_13ro, vorbea de autorul topicului cand am intrebat "Cine a zis ca a avut inainte rtc?"  :D

Edited by red_dog4ever, 19 March 2011 - 01:30.


#30
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
priceput. :thumbup:
da pune si matale un @popescu, @ionescu sau @xulescu in fata sa se stie cu cine vorbesti.:D

Edited by dygey, 19 March 2011 - 01:31.


#31
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
daca imi spunea idioata aia ca trebuie sa raspund la nush ce telefon de la ei ca sa confirm rezilierea, marimea nevesti-mii la sutien, sau ce-am mancat la pranz, o trimiteam direct in ma-sa. indiferent ca ar fi sunat careva dupa ce faceam cererea sa-mi propuna vreo oferta sau alt rahat, rezilierea nu se mai facea doar daca acceptam oferta. asa din moment ce nu am raspuns la telefoanele lor de "saru-mana conasule, nu vrei 5 minute in plus la telefon si 100kb la ADSL?", nu am acceptat nici o oferta, nu am anuntat ca m-am razgandit in privinta rezilierii, sunt obligati sa ia in considerare cererea initiala. altfel, orice om intreg la cap, face urat.
[/quote]
,,idioata`` a cerut numarul si nu stiam pe de rost asa ca am sunat pe telefonul ei de acolo fix si mi-a notat numarul de cosmote in calculator....totusi cica m-au sunat pe 0740..adica orange pe care il aveam cand am facut abonamentul;...atunci la ce mia mai cerut telefonul..si nu itneleg la ce sa ma mai sune daca am fost personal?

#32
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
egal cu zero.
posibil cand au sunat pe numarul actual de cosmote nu aveai semnal/baterie/whatever si de-aia au sunat pe orange.
oricum, faptul ca ai raspuns sau nu n-are nici o legatura cu rezilierea. daca nu ai anuntat tu ca doresti continuarea furnizarii serviciilor si pe viitor pana la data rezilierii efective si ca renunti la reziliere, asta inseamna ca cererea este in continuare valida si rezilierea trebuie facuta asa cum s-a solicitat de catre titular.

orice pretext de genul "nu ati raspuns la telefon...stiti, noi v-am sunat sa...trebuia sa raspundeti...etc" este motiv de scandal. punct. plus, ca bonus, trimis un OPC pe cap.
de la data cand trebuia sa nu mai ai ton, nu mai platesti nici o factura si te duci la aia de mai sus.
trebuia sa te sune pentru ce? sa te mai intrebe odata? puteau asa sa zica ca te suna in fiecare luna timp de 5 luni consecutive sa se convinga ca tu chiar vrei sa reziliezi.
ce nu le-a fost clar, ca eu asta nu pricep?
ai cererea de reziliere cu data si semnatura? daca da, e cam nasol pentru ei. indiferent ce comenteaza si pretexteaza, chiar daca nu ai cererea si ai un numar de inregistrare, trebuia reziliat serviciul.

Edited by dygey, 19 March 2011 - 01:44.


#33
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
oameni buni acum vin de la romtelecom::)) hahaha
sa va povestesc::)) ma duc la un birou de ala acolo dau buletinu la cucoana..stiti voi de alea intepate..sii comunic problema...da domnu aveti cerere de pe 14.02.2011 de incetare dureaza 30 de zile..bla bla...totul e ok..zice ea.. Atunci cum se emite factura de 63 de ron pe luna aprilie?? ramane blocata apasa niste taste pe acolo si sa vedeti raspuns: pai nu e ultima factura se va mai emite o factura su storno de -63 ron..ca sa vezi lumeeeeeeeeee..adica daca aazi eram idiot ma duceam si plateam factura de 63 de ron..si storno ..cinemi dadea mie banii inapoi?? frate stiu ca atunci cand faci un storno se face in acelasi timp cu factura emisa sau cel putin dupa...cred ca doamna s-a blocat si nemaiavand ce sa spuna mi-a aruncat asta sa ma linistesc....apropo de telefoanele ce trebuia sa le primesc..nu aveau nci o treaba cu deconectarea mea de la rtc..
bafta lume..daca mai e ceva va mai scriu::))

#34
KapYo

KapYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 30.11.2010

 razvan_77, on 19th March 2011, 00:59, said:

@red_dog4ever ..mosu daca citeai mai bine ce am scris intelegeai....am fost abonat rtc 1 an si 4 luni..nu asta ma deranjat...ci felul cum isi vand serviciile si cum rezolva o incetare de contract...cand am facut abonamentul am intrebat cucoana doamna ce e ala 20Mbps? adica descarc cu 20mb/sec? si raspunsul a fost DA..bine nici asta nu ma deranjat....ever-never comparatie cu rds ce am acum..la RTC plateam 70 de ron cam asa..te rugai de el sa descarci ceva...scria 20mbps..si daca printeai 600-700kbps era sarbatoare...la rds platesc 56ron si descarc cu 6oookbps reali....
sincer e deranjant faptul cand o cucoana de la telefon da vina pe alt departament ca nu a desfiintat postul telefonic..ca nu raspund eu la telefon....cand eu am fost fizic la sediu si am despus cererea de desfiintare...

Inseamna ca nu ai avut tu acei 20 MB/s

Attached File  Capture.PNG   26.03K   82 downloads

Este cand prind si mai bine de atat , depinde de site

Edited by KapYo, 19 March 2011 - 12:14.


#35
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005

 KapYo, on 19th March 2011, 12:13, said:

Inseamna ca nu ai avut tu acei 20 MB/s

Capture.PNG

Este cand prind si mai bine de atat , depinde de site
man la 59 ron la concurenta tel/cablu/internet ai viteza  descarc undeva intre 1,5 si 4,5 constant
sincer nu stiu unde mi-a stat capulc and am paltit atata la RTC cand aveam inca 2 concurenti pe scara blocului::))

Edited by razvan_77, 19 March 2011 - 13:02.


#36
KapYo

KapYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 30.11.2010
Bravo tie , unde stau eu nu este posibilitate nici de vdsl dapoi de fibra ( rtc sau rds ) . Dar ma multumesc cu ce am , fata de reteaua de cartier care am avut-o inainte . 2 MB/s si plateam 30 ron

Edited by KapYo, 19 March 2011 - 13:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate