Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

chiar nu pot sa fac nimic sa nu mai imi incalce propietatea?asa mi-au spus de la politie!

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
llidia

llidia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.03.2011
Buna ziua,va rog foarte mult sa ma ajutati in formularea unei plangeri.Locuiesc impreuna cu fetita mea in varsta de 3 ani, cu chirie. Am plecat din propiu apartament din cauza mamei mele si concubinului ei.Am mers la politie sa fac plangere ca el sa nu mai vina in acea casa si mi-au spus ca nu pot sa-i interzic ca vine cu acordul mamei mele si singura solutie ca el sa nu mai vina in s-o dau afara si pe ea, ceea ce nu pot face .Va rog frumos sa-mi spuneti daca e adevarat ca nu pot sa-I interzic sa mai vina in casa mea si sa ma ajutati sa formulez plangerea . PS: El se bazeaza pe ca nu pot sa-i fac nimic, ca vine cu acordul mamei mele si nu pot sa o dau afara din casa pe ea (apartanentul este propietate personala cumparat ) multumesc mult!

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Sa inteleg ca este apartamentul TAU (nu al tau + al mamei tale) si tu ai plecat din el???

Nu stiu daca se poate face ceva asa cum vrei tu, dar daca mama ta nu te intelege, nu vad de ce nu o poti muta pe ea in cea mai ieftina garsoniera pe care o gasesti, asta in ideea ca ii esti datoare mai mult decat este "normal".

Edited by Alice, 04 March 2011 - 12:55.


#3
Manimal

Manimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.04.2005
imi permit sa dau o parere de bun simt, daca dv sunteti "chiriasul" pe contract si sunteti cea care plateste acea chirie e dreptul dumneavoastra sa hotarati cine intra in casa si cine nu, mai mult de atat ati putea vorbi cu proprietarul poate reuseste dumnealui sa faca acea plangere la politie. In orice fel ar fi poate reusiti sa va intelegeti in familie fara sa apelati la politie

#4
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

 Manimal, on 4th March 2011, 12:55, said:

imi permit sa dau o parere de bun simt, daca dv sunteti "chiriasul" pe contract si sunteti cea care plateste acea chirie e dreptul dumneavoastra sa hotarati cine intra in casa si cine nu, mai mult de atat ati putea vorbi cu proprietarul poate reuseste dumnealui sa faca acea plangere la politie. In orice fel ar fi poate reusiti sa va intelegeti in familie fara sa apelati la politie


Eu am inteles altceva:
A plecat din propriul apartament din cauza concubinului mamei si acum ea locuieste cu chirie, iar mama ei locuieste in apartament.
Deci concubinul vine in apartamentul ei, unde a ramas mama si ea vrea sa-l faca pe el sa nu mai vina acolo pentru a se muta inapoi.
Scz daca eu am inteles gresit

Edited by marian78ro, 04 March 2011 - 13:02.


#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 llidia, on 4th March 2011, 12:44, said:

Locuiesc impreuna cu fetita mea in varsta de 3 ani, cu chirie. Am plecat din propiu apartament din cauza mamei mele si concubinului ei.Am mers la politie sa fac plangere ca el sa nu mai vina in acea casa si mi-au spus ca nu pot sa-i interzic ca vine cu acordul mamei mele si singura solutie ca el sa nu mai vina in s-o dau afara si pe ea, ceea ce nu pot face .Va rog frumos sa-mi spuneti daca e adevarat ca nu pot sa-I interzic sa mai vina in casa mea si sa ma ajutati sa formulez plangerea . PS: El se bazeaza pe ca nu pot sa-i fac nimic, ca vine cu acordul mamei mele si nu pot sa o dau afara din casa pe ea (apartanentul este propietate personala cumparat ) multumesc mult!

Sa inteleg ca in apt. proprietate personala locuieste mama ? Pai cum asa ? Eu as zice sa pui piciorul in prag (cu mama , situatia cu concubinul nu te intereseaza pe tine) si sa-i spui: mama, vrei sa stai cu mine, bine, nu mai are ce cauta acest individ aici .... Daca vrea sa stea cu concubinul, sa-si gaseasca alt "cuib". Stii, vorba aia, frate-frate da' branza-i pe bani se aplica si altor membri de familie ;)

#6
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 marian78ro, on 4th March 2011, 12:59, said:

Eu am inteles altceva:
A plecat din propriul apartament din cauza concubinului mamei si acum ea locuieste cu chirie iar mama ei in apartament.
Deci concubinul vine in apartamentul ei, unde a ramas mama ei si ea vrea sa-l faca pe el sa nu mai vina acolo pentru a se muta inapoi.
Scz daca eu am inteles gresit
exact asta am inteles si eu.
si i-am recomandat sa mearga acasa, sa schimbe yala. e locuinta personala, deci daca are chef sa schimbe incuietoarea de 50 de ori pe zi, o schimba.

Edited by red-rose, 04 March 2011 - 13:04.


#7
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Dar, daca este proprietara si mama , atunci ea nu are ce face

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 red-rose, on 4th March 2011, 13:02, said:

exact asta am inteles si eu.
si i-am recomandat sa mearga acasa, sa schimbe yala. e locuinta personala, deci daca are chef sa schimbe incuietoarea de 50 de ori pe zi, o schimba.

degeaba o schimba daca masa il lasa pe ala in casa :death:

#9
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 adi_ab, on 4th March 2011, 13:06, said:

Dar, daca este proprietara si mama , atunci ea nu are ce face
stai sa vina sa lamureasca cine e de fapt proprietar. ea e sigur, sa fie si mama ei?

PS: printr-o situatie aprox similara am trecut si eu, dar mama era de accord sa-l scot pe individ de acolo cand a venit beat. l-am luat frumos de piept si l-am dat afara. a plecat. i-am adunat hainele si lucrurile in saci, i-am urcat in masina si i-am aruncat peste poarta casei lui. de-atunci, pa. inca a fost mai complicat, ca are inca drept de uzufruct pe locuinta, dar de-atunci n-a mai venit

Edited by red-rose, 04 March 2011 - 13:10.


#10
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Se poate asa ceva, sa zicem dupa moartea tatalui , primeste si ea ca si fiica parte din apart impreuna cu mama ....altfel mi se pare absurd ca ea sa fie singura proprietara si sa se mute tot ea

#11
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

 red-rose, on 4th March 2011, 13:02, said:

exact asta am inteles si eu.
si i-am recomandat sa mearga acasa, sa schimbe yala. e locuinta personala, deci daca are chef sa schimbe incuietoarea de 50 de ori pe zi, o schimba.

Pai e cea mai buna solutie, la asta ma gandeam si eu dar daca vine cu acordul mamei asa cum a precizat, mai e o intrebare:
Ce sa faca daca ea e plecata la piata si cand se intoarce il gaseste acolo pentru ca mama ii deschide usa de buna voie??  :cursing:

#12
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 marian78ro, on 4th March 2011, 13:11, said:

Pai e cea mai buna solutie, la asta ma gandeam si eu dar daca vine cu acordul mamei asa cum a precizat, mai e o intrebare:
Ce sa faca daca ea e plecata la piata si cand se intoarce il gaseste acolo pentru ca mama ii deschide usa de buna voie??  :cursing:
in cazul in care asa cum a spus Adi ab, ca are doar parte din imobil ca mostenire de pe parte paterna, atunci nu prea are ce face. mama are 50% + 25% de la sot, iar ea are doar 25%, in conluzie...e cam nasol. sa stea doar intr-o camera sau cumva, sa puna incuietoare si acolo sa nu intre decat ea cu fetita si gata. bucataria, baia si holul comune.

#13
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Pai daca este proprietara ( singura ) poate sa discute cu mama ei si daca aceasta este atat de cu fluturi in stomac dupa individ si nu vrea sa inteleaga  , poate sa plece sa isi faca si ea bagajul si sa plece cu el. Cel putin eu asa cred ca as proceda

#14
llidia

llidia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.03.2011

 red-rose, on 4th March 2011, 13:07, said:

stai sa vina sa lamureasca cine e de fapt proprietar. ea e sigur, sa fie si mama ei?

PS: printr-o situatie aprox similara am trecut si eu, dar mama era de accord sa-l scot pe individ de acolo cand a venit beat. l-am luat frumos de piept si l-am dat afara. a plecat. i-am adunat hainele si lucrurile in saci, i-am urcat in masina si i-am aruncat peste poarta casei lui. de-atunci, pa. inca a fost mai complicat, ca are inca drept de uzufruct pe locuinta, dar de-atunci n-a mai venit
apartamentul este al meu cumparat de mine


 marian78ro, on 4th March 2011, 12:59, said:

Eu am inteles altceva:
A plecat din propriul apartament din cauza concubinului mamei si acum ea locuieste cu chirie, iar mama ei locuieste in apartament.
Deci concubinul vine in apartamentul ei, unde a ramas mama si ea vrea sa-l faca pe el sa nu mai vina acolo pentru a se muta inapoi.
Scz daca eu am inteles gresit
nu ai inteles gresit ms.

#15
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Daca ai drept de proprietate deplina pe apartament atunci nu ar trebui sa ai dilema asta. Incearca cu schimbatul yalei dupa care i-ati un avocat si mergi la politie.
Eu as chema politia de fiecare data cand mi-ar intra ala in casa. Sunt proprietar, intra cine vreau eu .
In familie astfel de situatii nu ar trebui sa existe dar sunt parinti care nu stiu sa fie "parinti" . Am mai intalnit cazuri. In astfel de situatii este greu sa iei o decizie si te gandesti din pacate sau din fericire la binele altuia.

#16
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Pai si atunci de ce mai stai la povesti ? Discuta cu mama ta si explica-i situatia , spune-i ca nu iti convine de tipul respectiv si gata , din momentul ala el nu mai are ce cauta la tine in casa . La urma urmei daca mamei tale nu ii pasa de tine si de copilul tau , tie de ce sa iti pese ?

#17
llidia

llidia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.03.2011

 marian78ro, on 4th March 2011, 12:59, said:

Eu am inteles altceva:
A plecat din propriul apartament din cauza concubinului mamei si acum ea locuieste cu chirie, iar mama ei locuieste in apartament.
Deci concubinul vine in apartamentul ei, unde a ramas mama si ea vrea sa-l faca pe el sa nu mai vina acolo pentru a se muta inapoi.
Scz daca eu am inteles gresit
ati inteles f.bine chiar nu pot face nimic ca el sa mai vina in acel apartament ?(propietate personala ,fara cota parte personal cumparat de mine)

#18
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
@llidia de ce nu procedezi asa cum am scris mai sus?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate