Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

TV Tuner Leadtek

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Am un TV Tuner Leadtek 2000XP Expert, se vede excelent d.p.v. al calitatii imaginii, insa la emisiuni la care imaginile sunt foarte dinamice (fotbal  sau Formula 1) se observa o suparatoare lipsa de cursivitate, ca la filmuletele facute cu camere foto digitale mai slabute la capitolul movie.
TV Tunerul, din ce am citit prin forum, nu este unul slab, si nici calculatorul nu poate fi invinuit:
MotherBoard Gigabyte 7VAX KT400, Athlon XP 2000+, 512 DDR, Maxtor 120GB 8MB buffer, nVIDIA 6600GT 128MB 128bit, placa sunet Creative Sound Blaster Digital. Sistemul de operare este WinXP Professional SP2.

Care sa fie problema? Am incercat si cu driverul de pe cd-ul tv tunerului, am luat si unul updatat de pe net, am DirectX 9c, driverele placii video sunt la zi...
M-am uitat prin setarile tv tunerului si nu am gasit nimic care sa regleze framerate-ul.
Si nu, nu este activ modul de inregistrare (daca il activez e normal sa mai piarda frame-uri datorita codarii in timp real).
Aveti idee ce ar putea fi?

Edited by sorente, 29 August 2005 - 18:20.


#2
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Urmareste procesele din windows, poate este vreo aplicatie care iti mananca din procesor. Ciao.

Edited by apollo_expert, 29 August 2005 - 18:41.


#3
lucize

lucize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.12.2001
si anumite codecuri pot sa afecteze buna functionare a tunerului, incearca sa te limitezi doar la cele utile si ferete-te de ace mega codec pack

#4
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Nu am instalat code pack-uri. Am instalat decat ce trebuie: divx, xvid, ac3. VobSub nu am nevoie ca face asta BS Player. Altceva nimic, a, am mai instalat si ffdshow.
Repet, instalare pe curat, partitie formatata, pe alte partitii nu mai exista niciun windows, am instalat XP SP2.

#5
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
si eu am acelasi tv tunner, sunt multumit de el, nu am observat asta... dar nici nu m-am uitat la fotbal si daca chiar asa face inseamna ca nu asa evident incat sa-mi deranjeze ochiul meu obosit

#6
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
exact acelasi tv tuner am si eu si am aceeasi problema.
nu pot sa vad un meci de fotbal sau tenis sau orice altceva in care imaginile se misca mai rapid. Cred ca are vreo 15 maxim 20 frames / sec. Departe de 30fps.
nu cred ca ai ce sa-i faci, la mine a mers asa de la inceput si computerul era nou si hardware si software p4, xp, 512ram ...
e nasol ....

#7
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Totusi de ce la un tuner de 1.5 mil nu face asa ? Am testat o groaza gen K-World, JetWay si WayJet si totusi nu apare fenomenul asta. Cumnatul meu are acelasi tuner ca voi dar are WinXP cu SP1 :) Sa fie de la SP2 ?

#8
lucize

lucize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.12.2001
exista posibilitatea sa fie de la sp2. pe windows 2000 (athlon 1200 mhz, 256 sdram) nu sacada deloc, cand am pus windows xp a mers ok, dupa un reinstall de xp su sp2 inclus mi se pare ca au inceput problemele.
oricum pe sistemul meu (xp 2200+ si ne-reinstalat de ~ 6 luni) merge ok si cu SP2
totusi dupa instalarea doar a codecurilor elementare (ffdshow, xvid, ac3) merge ok si pe athlon-ul de 1200

#9
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
nu este de la sp2, pentru ca la inceputul lui 2004 cand mi-am luat eu acest tv tuner, nu exista sp2. Dupa ce a aparut sp2, l-am instalat si au inceput alte probleme, nu mai aveam sunet ... si a trebuit dezinstalat. Acum nu mai merge sa-l instalez. Imi vine sa-l arunc pe geam b-(
am si eu tv tuner  :wallbash:

#10
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 04.07.2004
Foloseste DScaler pentru tunerele cu bt878. E cea mai buna solutie pentru acest chipset. O sa fii surprins de ce calitate e capabil hardware-ul. Softurile incluse sunt jenante, chiar daca reusesti sa scapi de frame-urile pierdute, nu vei avea o imagine deintretesuta. ( "dinti" pe conturul obiectelor in miscare).

#11
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Am un Leadtek tv2000 (nici macar xp si nici Expert) cu Sempron 2500+ si xpsp2. Absolut nici o problema. Ce-i drept consuma din procesor 20-35% in continuu.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
In afara de drivere ai pus si ultimul PVR - softul ? Eu am un PVR2000 - practic acelasi chipset. Nu am sesizat o scadere a nr freme-urilor, DAR, la anumite programe - transmise prin cablu si preluate prin satelit de furnizorul de TV Cablu, la scenele foarte rapide se pot vedea "urme" pixelizate. Dar asta nu e de la tuner, ci de la semnalul tv digital care e transmis prin satelit codat in MPEG2.

#13
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Sper sa nu fie totusi o problema de hardware, TV tunerul asta se vrea mai bun decat altele la 1mil si ceva... ce naiba
O sa iau ultimul soft de la leadtek, sa vad daca mere mai bine.

#14
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,593
  • Înscris: 01.08.2005

sorente, on Sep 5 2005, 21:00, said:

Sper sa nu fie totusi o problema de hardware, TV tunerul asta se vrea mai bun decat altele la 1mil si ceva... ce naiba
O sa iau ultimul soft de la leadtek, sa vad daca mere mai bine.

<{POST_SNAPBACK}>

aceeasi probelma o am si eu tot acelasi tip, daca rezolvi ceva te rog sa-mi comunici si mie

#15
nicos

nicos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 24.11.2002
La mine PVR2000 sacadeaza numai daca nu bifez in Video Setting 'Overlay Mode'. De asemenea am bifat si 'Use VMR9' dar nu am vazut sa conteze cu ceva.
Cea mai buna imagine o am prin selectarea 'Optimal Quality' in fereastra Time Shifting Quality Setting

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate