Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Sunt tiganii inferiori ca rasa?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
559 replies to this topic

Poll: Sunti tiganii inferiori ca rasa (335 member(s) have cast votes)

Sunt tiganii inferiori ca rasa ?

  1. Da (213 votes [63.58%])

    Percentage of vote: 63.58%

  2. Discutabil (42 votes [12.54%])

    Percentage of vote: 12.54%

  3. Nu (80 votes [23.88%])

    Percentage of vote: 23.88%

Vote

#127
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 Thomas-, on 18th February 2011, 12:38, said:

Pentru mine denota prostie, nu lipsa de cultura.

Sunt destul de multi tarani cu 4 clase care nu asculta manele.

Sunt, dar eu ma refeream mai mult la ...multitudinea de absolventi de studii superioare (pe bune, nu facultati din alea fantoma) care asculta manele :).

#128
bgd2006

bgd2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.05.2008
deja s-a transformat in balamuc acest subiect :lol:

tziganeala mai ceva ca la piatza... asa se intampla, unde se strang tziganii, iese balamuc   :ninja:

#129
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

 richelieu, on 18th February 2011, 13:27, said:

Sunt, dar eu ma refeream mai mult la ...multitudinea de absolventi de studii superioare (pe bune, nu facultati din alea fantoma) care asculta manele :).

De aia crasmele de manele is full de intelectuali.

#130
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Tu poti face diferenta dintre inteligenta si incultura? Sau ...si mai concludent, dintre un intelectual si un absolvent de studii superioare?

Edited by richelieu, 18 February 2011 - 13:31.


#131
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 Thomas-, on 18th February 2011, 12:51, said:

E vorba de fizionomie aici...
In sfarsit, am inteles si eu diferenta dintre un tigan si un roman neaos. :lol:
Pe de alta parte, nu am primit explicatii: de ce aici, la noi la romanica, o majoritate de albi, nu reuseste sa se desprinda de obiceiuri si comportamente atribuite coloratilor.

Si  nu gasesc, de unde pana unde, se pot face  comparatii intre rase de oameni, cat vreme  atitudinea si comportamentul unei fiinte bipede nu-i un atribut al codului genetic.

#132
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 richelieu, on 18th February 2011, 13:27, said:

Sunt, dar eu ma refeream mai mult la ...multitudinea de absolventi de studii superioare (pe bune, nu facultati din alea fantoma) care asculta manele :).

Se prea poate, eu nu stiu niciun coleg de-al meu manelist.

Si, cum am spus, daca ai terminat o facultate nu inseamna neaparat ca esti destept.

#133
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 Thomas-, on 18th February 2011, 13:01, said:

Da, stiu ca nazismul urma sa mi se reproseze, dar nu cred ca dreptul la reproducere ar trebui sa fie universal. Oamenii care nu sunt capabili sa creasca un copil - cu strictul necesar, nu in palate - nu ar trebui sa se reproduca si sa devina o povara sociala. Parca in tarile nordice in anii 60 se sterilizau persoanele cu handicap mental care faceau copii.
Responsabilizarea societatii, asta lipseste.

Cred ca se va ajunge aici oricum in urmatorii 20-30 de ani. Doar ca nu e sigur cine or sa fie decidentii. Daca vom putea vom fi noi, daca nu ei  :coolspeak:

#134
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 Thomas-, on 18th February 2011, 13:30, said:

Si, cum am spus, daca ai terminat o facultate nu inseamna neaparat ca esti destept.

Ba da!. Daca ai terminat o facultate, inseamna ca esti neaparat destept. Nu inseamna insa, ca esti si intelectual, sau cult.

#135
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Si daca te inchipui ca esti "cult", nu insemna ca esti "superior". Cultura moare de foame fara astia desteptii care sa le faca unelte, case si mancare. In aia consta superioritatea - a supravietui si lasa ceva util in urma.

Thread interesant. Proabil ca in Germania exista unul asemanator cu titlui "sunt romanii si bulgarii inferiori ca rasa"? Probabil cam cu acelesi raspunsuri :D

Ideea de "rasa" este menita sa faca bine la selfeseemul indivizilor care nu au absolut nici o realizare presonala, care au un IQ sub media celor in mijlocul carora traiesc. Si care se agata de "apartenenta" la un anume "trib" care li se pare mai "bun" in scopul ridicarii imaginii proprii in mintea proprie. Mandria de a apartie unei haite/trib este cel mai vechi mecanism de autoaparare - se intalneste pana si la caini.

Cel mai tare ma amuz can aud cate un semianalfabet, care abia s-a tarat prin liceu si a uitat tot ce a invatat, vorbind cu mandrie de Eliade, Cioran, Saligni, Coanda, de parca ar fi copiii lui. Bine, mai baga el in aceeasi categorie si persoane gen Hagi, dar asta este :)

PS: Disclaimer: Nu sunt tigan, m-am nascut in Romania. Ce "rasa" sunt nu stiu exact. Povestea cu dacii si romanii este doar o poveste de "trib" - poate in realitate sunt jumatate slav si jumatate vizigot, cine stie, nu am pagina de facebook a strabunicilor mei :)

Edited by SuperDuper, 18 February 2011 - 13:46.


#136
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 SuperDuper, on 18th February 2011, 13:36, said:

Si daca te inchipui ca est "cult" nu insemna ca esti "superior".

Evident ca nu se poate pune egalitate absoluta intre superioritate si cultura. La fel cum nu se poate pune egalitate absoluta intre o etnie si inferioritate. Orice om poate fi superior altuia in anumite privinte, sau inferior in altele.  Tiganii de exemplu, ne sunt superiori in destule privinte.

#137
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Deci nu am inteles, repet: eu sunt tigan. Demonstrati  superioritatea genei ''romanesti''... B)

PS: deocamdata  eu ma antrenez sa dau  examenul de bac, probabil ca anul asta o sa am mai mult noroc, dovada:
http://forum.softped...p?showforum=297

#138
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Rasă inferioară sigur nu sunt (defapt nu există rase inferioare, ci mai degrabă popoare proastre): pot trăi în niște condiții care  ar trimite rapid un alb pe lumea ailaltă! Vina lor e că nu vor să se educe și prin ceea ce comit se acoperă singuri de rușine și de blesteme.

#139
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 richelieu, on 18th February 2011, 13:33, said:

Daca ai terminat o facultate, inseamna ca esti neaparat destept.
Afirmatia asta ar trebui mutata la "perle".  :lol:

#140
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Pe cuvantul tau? :) De ce ma rog?

#141
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Pentru ca  o simpla bucata de hartie ne ajuta sa ne simtim mai destepti... B)

#142
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002
parazitism social as numi comportamentul lor. traiesc din furtisaguri, cersit si ajutoare sociale. plodesc gramada pt a primi de la stat alocatii care la baza sunt banii albilor. nu produc nimic plusvaloare decat niste cantece si obiceiuri. acuma n-as zice in nici un caz ca sunt inferiori ca rasa. se pare ca sunt mult mai pereni decat noi si daca continua in ritmul asta cu natalitatea la albi si la tigani cam cine credeti ca vor "mosteni pamantul". si pana la urma cam asta-i ce conteaza. vor zice despre noi ca am fost rasa inferioara care n-am rezistat competitiei cu ei. sunt curios ce or sa faca cand ne-om mai imputina si n-or mai avea pe spinarea cui sa traiasca. eu am votat NU.

Edited by Fane, 18 February 2011 - 15:03.


#143
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

 richelieu, on 18th February 2011, 13:30, said:

Sau ...si mai concludent, dintre un intelectual si un absolvent de studii superioare?

Da. In general sunt sanse mari ca un absolvent de studii superioare sa fie manelist. In schimb sunt sanse foarte mici ca un intelectual sa fie manelist.

#144
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

 mister_rf, on 18th February 2011, 14:47, said:

Pentru ca  o simpla bucata de hartie ne ajuta sa ne simtim mai destepti... B)

Mai specific o data, pentru cei care nu au citit atent: m-am referit la absolventii unei facultati adevarate (cu tot ce presupune ea),  nu la cei care si-au cumparat o diploma.

 edy_wheazel, on 18th February 2011, 14:50, said:

Da. In general sunt sanse mari ca un absolvent de studii superioare sa fie manelist. In schimb sunt sanse foarte mici ca un intelectual sa fie manelist.
Ei vezi? Incet incet mai vii de-acasa .....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate