Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

laptop cu i7

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008
Salut! ma gandesc ca in vara asta sa imi cumpar un laptop cu i7. as vrea ca bateria sa tina macar 1.5 h si sa nu ma lase macar 4-6 ani. nu am un buget exact, dar sa zicem ca as putea sa merg si la mai mult. laptopul il voi folosi la orice. de ex: sa ruleze un joc gen gta IV fara grija si, poate, in acelasi timp sa mai faca ceva(care consuma resurse). m-am gandit la alienware. sunt interesante, poate un pic cam scumpe, dar merita? are/a avut cineva? ACESTEA sunt cele mai tari de la alienware (emag). ar mai fi cateva. in orice caz, daca aveti si alte marci, nu ezitati sa le scrieti.
Astept orice sfat!
Multumesc anticipat!

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,686
  • Înscris: 26.11.2001
Alienware sunt bune, dar de obicei ventilatorul merge non-stop, iar bateria cand stresezi computerul "dispare" in timp record.

#3
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008

 Courage, on 16th February 2011, 11:22, said:

Alienware sunt bune, dar de obicei ventilatorul merge non-stop, iar bateria cand stresezi computerul "dispare" in timp record.
am uitat sa spun: daca il folosesc pe baterie, nu o sa ma joc sau ceva care omoara baterie. doar google(adica un browser) si inca ceva (messenger, sa zicem).
si inca ceva: unii, pe net, spuneau ca alienware se incalzeste foarte tare, ventilatoarele alea fac o galagie mare, nu poti sa joci un joc ca ori ti se topeste placa video ori.. nu mai stiu ce. asa ca vreau pareri de la cineva care are sau a avut alienware. daca nu, dati-mi alte modele(marci, mai intai).

Edited by vladiandvladi, 16 February 2011 - 11:38.


#4
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
MacBook Pro. În martie o să apară (probabil) și update-ul gamei, cu CPU-uri SandyBridge (32nm), deci mai reci decât actualele i7.
MBPro 17'' - 8-9 ore autonomie în utilizare obișnuită, în gaming sub Windows (mașină virtuală/bootcamp) - undeva pe la 4.5-5 ore.

#5
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Nu cred ca are rost sa arunci bani pe apple... Platesti mult brandul si ai putea cu jumatate din suma, sa-ti iei o configuratie chiar mai buna. Si nu, nu se topeste nimic, iti dai seama ca laptupurile alea sunt si ele testate. Numai in cazul in care ceva se strica in el... dar riscul asta, e la mai toate calc.

#6
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 cristutzu, on 16th February 2011, 11:46, said:

Nu cred ca are rost sa arunci bani pe apple...

Omul vroia să cumpere Alienware. Brand pe care plătește în draci. De vreo 2 ori mai mult decât plătești Apple.

#7
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,773
  • Înscris: 09.05.2005
@hubbabub1601 omul a cerut laptop si "pentru jocuri" nu pentru marul desenat pe el care costa jumatate din banii dati.

@vladiandvladi eu zic sa mergi pe un ASUS sau Sony Vayo ca de banii care ii dai pe Alineware iti iei 2 :), iar performanetele nu sunt asa mari incat sa merite o investitie asa mare. Uite cateva exemple:

http://www.emag.ro/l...--pDL-271824851

http://www.emag.ro/l...--pG51JX-IX196V

 hubbabub1601, on 16th February 2011, 11:48, said:

Omul vroia să cumpere Alienware. Brand pe care plăte?te în draci. De vreo 2 ori mai mult decât plăte?ti Apple.

Da, dar sunt si de vreo 4-5 ori mai bune decat orice Mac, ca si performante.

Edited by LensFlare, 16 February 2011 - 11:55.


#8
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008
m-am mai gandit si ce ar fi daca mi-as lua un i5. pun si asta in calcul. de ex: asus n61jv(parca) are 2 placi video: una integrata si alta dedicata. automat mai multa autonomie.
m-am gandit si mai bine si renunt la alienware. e scump si cred ca e prea mult pentru mine.
deci, raman la i5 vs i7. cele mai bune laptopuri din toate punctele de vedere. si inca ceva: nu as vrea apple,lenovo, acer sau hp. mi se par... nu stiu.. nu prea imi plac. la hp sa zicem ca mai las de la mine....

#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,773
  • Înscris: 09.05.2005
O decizie buna, pentru un laptop iti recomand totusi un i5, tine mai mult bateria si se incinge mai greu si momentan nu o sa ai probleme cu el in jocuri sau aplicatii.

#10
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
@LensFlare - iar pe o mașină Apple nu poți juca pentru că... ?

Serios, trecând peste tot bullsh*t-ul celebru cu ”mărul strălucitor”, care-i problema în a cumpăra un MBPro, cu i5/i7, GT3x0M, 8GB DDR3, SSD etc.? Trei sferturi din drăcovenie = bateria. Ai autonomie excelentă, cu muuult peste ce-ți oferă Alienware et comp., build quality cu mult peste medie, ecran foarte bun, suport grozav... Și nu-i mai scump decât un Alienware, așa cum inițiatorul dorea să cumpere.

Nu înțeleg de ce săriți în cap ca arși atunci când cineva propune produse Apple. Ne aruncați în acceași oală pe toți cei ce folosim Mac-uri, fără ca măcar să puneți un deget pe produsele alea.
Eu am făcut o propunere, dacă aveți argumente valabile, vă rog, postați. ”Mărul strălucitor” nu-i argument valabil, dimpotrivă...

@inițiator = Acel Asus pare ok din specificații. Cu câteva probleme, însă (*un google search este edificator). Am avut pe mână un model N61 mid-2009, cu T9600, GT220M. Se încălzea foarte-foaaaarte tare. bateria nu ține mai mult de 1.5-2h în gaming lejer (jocuri 3D din 2006-2007 - Need for speed și asemănătoare). Touchpad-ul este foarte ”skippy”, cu rezoluție proastă.
Poate că update-ul curent a rezolvat o parte dintre probleme însă caută să butonezi laptop-ul respectiv înainte de a-l cumpăra.



 LensFlare, on 16th February 2011, 11:53, said:

Da, dar sunt si de vreo 4-5 ori mai bune decat orice Mac, ca si performante.

Ești tare simpatic cu chestia asta :))
De 4-5 ori mai performante decât ORICE mac, eh?

Eu nu înțeleg de ce mai postezi într-un forum în care cineva cere sfaturi tehnice, când este evident faptul că tu ești complet pe lângă subiect?
Hai să vedem ce poate fi de 4-5 ori mai performant decât i7 2.8 Ghz / 8 GB DDR 3 / 2 x 256 GB SSD Raid 0 / GT 330M (configurație ce costă fix cât un M17x, în configurație top-end cu:
i7 940M - 2.13 Ghz (vezi 2.8 Ghz-ul de mai sus)
8GB DDR3
Radeon-M  5870HD
SSD în  RAID, 128/256/512 GB :)

#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,773
  • Înscris: 09.05.2005
@hubbabub1601 de ce nu ii spui omului si ce limitari ai pe mac? De ce nu ii spui cat de prost gestioneaza memoria ram si procesele active "sistemul de operare"? De ce nu ii spui ca nu poti juca orice joc pe mac? Mai continuam? Incetati cu prostiile astea "Apple cel mai bun" ... nu e nici pe departe.

P.S. oricum omul a specificat mai sus ca nu vrea apple.

Edited by LensFlare, 16 February 2011 - 12:25.


#12
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008

 LensFlare, on 16th February 2011, 12:24, said:

P.S. oricum omul a specificat mai sus ca nu vrea apple.
nu-i nimic. Am scris dupa ce a scris el.
Credeti ca as putea cu factura externa de undeva?

#13
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Cum sa zici ca un i5 e mai recomandat decat un i7 din cauza autonomiei/caldurii?Intre i5 si i7 e o diferenta uriasa,numarul de nuclee e dublu la i7.Omul a cerut 2 ore ceea ce o valoare rezonabila pentru orice laptop.Alienware si Mac sunt doua alegeri proaste,faci doar risipa de bani.
Daca vrei doua placi grafice orienteaza-te spre un Lenovo:http://www.cel.ro/la...-hd5730-win7-l/
Cele mai bune variante:
http://www.cel.ro/la...-6gb-gtx460m-l/
http://www.evomag.ro...Win7-61744.html
Marea diferenta dintre cele 2 este ca Dell-ul are 17" iar Asus-ul 15.6",desi au aceeasi greutate.Ambele au baterii foarte bune de 8 sau 9 celule.Nu ai de ce sa iti faci griji cu autonomia.Personal din cele 2 as merge pe Asus.

#14
bogdanski

bogdanski

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 06.01.2008

 hubbabub1601, on 16th February 2011, 12:16, said:

@LensFlare - iar pe o mașină Apple nu poți juca pentru că... ?

Serios, trecând peste tot bullsh*t-ul celebru cu ”mărul strălucitor”, care-i problema în a cumpăra un MBPro, cu i5/i7, GT3x0M, 8GB DDR3, SSD etc.? Trei sferturi din drăcovenie = bateria. Ai autonomie excelentă, cu muuult peste ce-ți oferă Alienware et comp., build quality cu mult peste medie, ecran foarte bun, suport grozav... Și nu-i mai scump decât un Alienware, așa cum inițiatorul dorea să cumpere.

Nu înțeleg de ce săriți în cap ca arși atunci când cineva propune produse Apple. Ne aruncați în acceași oală pe toți cei ce folosim Mac-uri, fără ca măcar să puneți un deget pe produsele alea.
Eu am făcut o propunere, dacă aveți argumente valabile, vă rog, postați. ”Mărul strălucitor” nu-i argument valabil, dimpotrivă...

@inițiator = Acel Asus pare ok din specificații. Cu câteva probleme, însă (*un google search este edificator). Am avut pe mână un model N61 mid-2009, cu T9600, GT220M. Se încălzea foarte-foaaaarte tare. bateria nu ține mai mult de 1.5-2h în gaming lejer (jocuri 3D din 2006-2007 - Need for speed și asemănătoare). Touchpad-ul este foarte ”skippy”, cu rezoluție proastă.
Poate că update-ul curent a rezolvat o parte dintre probleme însă caută să butonezi laptop-ul respectiv înainte de a-l cumpăra.





Ești tare simpatic cu chestia asta :))
De 4-5 ori mai performante decât ORICE mac, eh?

Eu nu înțeleg de ce mai postezi într-un forum în care cineva cere sfaturi tehnice, când este evident faptul că tu ești complet pe lângă subiect?
Hai să vedem ce poate fi de 4-5 ori mai performant decât i7 2.8 Ghz / 8 GB DDR 3 / 2 x 256 GB SSD Raid 0 / GT 330M (configurație ce costă fix cât un M17x, în configurație top-end cu:
i7 940M - 2.13 Ghz (vezi 2.8 Ghz-ul de mai sus)
8GB DDR3
Radeon-M  5870HD
SSD în  RAID, 128/256/512 GB :)

Acum sincer, te vad fan produse apple, imi raspunzi la urmatoare intrebare : Tu ce ai alege dintre :

http://www.pcgarage....now-leopard-ro/ - garantie 12 luni, si procesor "i7" care e defapt un i5 dual core tractat mai sus in frecvente sau asa ceva :

http://www.pcgarage....mium-aluminium/ - garantie 36 luni, quad core ( o gramada peste apple).

Apple-ul are un singur avantaj, autonomie mai mare dar si performante MULT mai scazute in gaming (vezi cum ruleaza de ex. Gta IV pe cele doua mentionate) . In concluzie "merita" sa platesti dublu pentru un mac....

  :deadtongue:

#15
Hobbyfilmer

Hobbyfilmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.01.2010

 vladiandvladi, on 16th February 2011, 10:58, said:

m-am mai gandit si ce ar fi daca mi-as lua un i5. pun si asta in calcul. de ex: asus n61jv(parca) are 2 placi video: una integrata si alta dedicata. automat mai multa autonomie.
m-am gandit si mai bine si renunt la alienware. e scump si cred ca e prea mult pentru mine.
deci, raman la i5 vs i7. cele mai bune laptopuri din toate punctele de vedere. si inca ceva: nu as vrea apple,lenovo, acer sau hp. mi se par... nu stiu.. nu prea imi plac. la hp sa zicem ca mai las de la mine....
XPS17 mi-a venit cu baterie standard (9 cell) si ma duce ~4-4,5 ore la chestii office cu toate ca-i ecran de 17" si procesor i7 (740QM). Coolerul merge incontinu doar la jocuri, in rest nu se aude deloc.
Ca performanta inca nu am intampinat probleme pana acuma cu GT445 (3gb) si 8gb ram, nici la jocuri si nici la alte programe "obositoare"!
Cred ca XPS17 (sau XPS15) este o alternativa buna la Alienware care este muuult mai scump.
Vorba lui mihay93, o comparatie i5 vs. i7 nu-si are locul!

#16
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008
ma scuzati ca tot adaug filtre (si m-am gandit mai bine) si m-am hotarat la un pret de maxim (dar maxim) 5000 lei. vreau ca laptopul sa mearga fara intepaturi si bateria, cum am mai spus, sa ma tina macar 1.5 - 2 h(in cazul in care nu stresez laptopul).
cum este xps ? v-a facut figuri?

#17
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
In cazul asta mergi pe XPS 15:http://www.evomag.ro...-2GB-61743.html

#18
vladiandvladi

vladiandvladi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.07.2008

 mihay93, on 16th February 2011, 20:13, said:

In cazul asta mergi pe XPS 15:http://www.evomag.ro...-2GB-61743.html
e destul de bun. ce parere aveti despre el? are cineva ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate