Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

construirea unui imobil cu un minor

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
milka007

milka007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.02.2011
DATE PROBLEMA:
-familie: sot, sotie, copil minor
-copilul : minor(17 ani) - rezultat din prima casatorie a sotiei.
-tatal copilului decedat- copilul primeste pensie de urmas
-sotia + sotul actual - teren in proprietate comuna
OBIECTIV : constriurea unui imobil impreuna cu minorul
-RESURSE initiale: banii obtinuti din vanzarea unui apartament detinut in proprietate de 50% de catre mama si 50% de catre copil.
INTREBARE 1 : in ce conditii poate fi vandut apartamentul astfel incat, in mod explicit copilul sa poata deveni coproprietar al noului imobil, intr-o proportie corespunzatoare valorii in bani obtinute din vanzare, si nu intr-o proportie corespunzatoare cotei initial detinute din apartamentul de vanzare?
DATE SUPLIMENTARE ale situatiei:
-apartamentul destinat vanzarii = singurul domiciliu pt. copil
- actul de vanzare comparare al terenului - pe numele sotie + sot actual
-dispozitie emisa de catre AUTORITATEA TUTELARA prin care s-a stabilit o persoana cu rol limitat de asistare a minorului, la semnatura, in demersurile de obtinere a certificatului de urbanism, autorizatie de constructie, etc.
-autoritatile locale nu pot elibera certif. de urbanism, respectiv autorizatie de constructie, cu includerea copilului pe documente alaturi de proprietarii terenului
-vanzarea partii copilului(cota din apartamentul mentionat) este conditionata (de catre AUT. TUTELARA de sector) de includerea copilului in aut de constructie.

#2
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 milka007, on 9th February 2011, 15:21, said:

DATE PROBLEMA:
-familie: sot, sotie, copil minor
-copilul : minor(17 ani) - rezultat din prima casatorie a sotiei.
-tatal copilului decedat- copilul primeste pensie de urmas
-sotia + sotul actual - teren in proprietate comuna
OBIECTIV : constriurea unui imobil impreuna cu minorul
-RESURSE initiale: banii obtinuti din vanzarea unui apartament detinut in proprietate de 50% de catre mama si 50% de catre copil.

precizare: copilul nu este coproprietar ci poate mosteni partea tatalui decedat in moment ce devine matur

in al doilea copilul mosteneste de la taicasu mort nu 50% ci o cota parte din 50% care se imparte egal intre sotie si copii lui indiferent daca este din aceasta casatorie sau nu.

cel mai bine e sa astepte pana la majorat dupa care il vinde si ii da copilului cota de bani. intrun an poate le iese si certificatul de urbanism si autorizatia de constructie.

Edited by starpom, 09 February 2011 - 16:36.


#3
milka007

milka007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.02.2011

 starpom, on 9th February 2011, 16:36, said:

precizare: copilul nu este coproprietar ci poate mosteni partea tatalui decedat in moment ce devine matur

in al doilea copilul mosteneste de la taicasu mort nu 50% ci o cota parte din 50% care se imparte egal intre sotie si copii lui indiferent daca este din aceasta casatorie sau nu.

cel mai bine e sa astepte pana la majorat dupa care il vinde si ii da copilului cota de bani. intrun an poate le iese si certificatul de urbanism si autorizatia de constructie.


Multumesc pentru raspuns, dar copilul a devenit copropietar dupa ce s-a facut succesiunea pe o garsoniera, unde el mostenea 3/8 din garsoniera. In anul accela eu am vandut garsoniera ,si am cumparat un apartament cu 3 camere unde autoritatea tutelara a intervenit si a pus conditia ca partea copilului de 3/8 sa devina 50%din apartamentul cu 3 camere. deci apartamentul este 50% pe numele copilului si 50%pe numele meu. Toate bune si frumoase pana acum ,cand am cumparat un teren de 600 de metri impreuna al 2-lea sot si vrem sa vindem apartamentul pentru a construi un imobil.Intervine din nou autoritatea tutelara care spune ca ;-apartamentul se poate vinde numai cu conditia ca partea copilulu de proprietate sa fie 50%din teren+50%din casa, pe ei neinteresandu-i valoric sumele.NU CRED CA ESTE NORMAL CA ACCEST COPIL CARE PRACTIC NU ESTE UN ADUCATOR DE VENITURI SA DETINA JUMATATE DE PROPIETATE, iar peste 1 an si jumatate cand face 18 ani sa devina propietar cu drepturi depline. pe un imobil care clar nu va fi construit doar cu banii dupa accel apartament(imobilul are  240 m).Cum ma pot eu apara daca la 18 ani si o zi copilul va spune ca nu vrea sa stea cu mine si va trebui sa-l despagubesc?
,sau poate va face asta cind eu voi fi mai in varsta si nu voi putea sa gasesc o solutie ? Exista posibilitatea sa construiesc dupa implinirea varstei de 18 ani,dar ma gandesc ca atunci altele vor fi preturile,si poate nu mai am acceasta posibilitate.

#4
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 milka007, on 10th February 2011, 12:10, said:

Multumesc pentru raspuns, dar copilul a devenit copropietar dupa ce s-a facut succesiunea pe o garsoniera, unde el mostenea 3/8 din garsoniera. In anul accela eu am vandut garsoniera ,si am cumparat un apartament cu 3 camere unde autoritatea tutelara a intervenit si a pus conditia ca partea copilului de 3/8 sa devina 50%din apartamentul cu 3 camere. deci apartamentul este 50% pe numele copilului si 50%pe numele meu. Toate bune si frumoase pana acum ,cand am cumparat un teren de 600 de metri impreuna al 2-lea sot si vrem sa vindem apartamentul pentru a construi un imobil.Intervine din nou autoritatea tutelara care spune ca ;-apartamentul se poate vinde numai cu conditia ca partea copilulu de proprietate sa fie 50%din teren+50%din casa, pe ei neinteresandu-i valoric sumele.NU CRED CA ESTE NORMAL CA ACCEST COPIL CARE PRACTIC NU ESTE UN ADUCATOR DE VENITURI SA DETINA JUMATATE DE PROPIETATE, iar peste 1 an si jumatate cand face 18 ani sa devina propietar cu drepturi depline. pe un imobil care clar nu va fi construit doar cu banii dupa accel apartament(imobilul are  240 m).Cum ma pot eu apara daca la 18 ani si o zi copilul va spune ca nu vrea sa stea cu mine si va trebui sa-l despagubesc?
,sau poate va face asta cind eu voi fi mai in varsta si nu voi putea sa gasesc o solutie ? Exista posibilitatea sa construiesc dupa implinirea varstei de 18 ani,dar ma gandesc ca atunci altele vor fi preturile,si poate nu mai am acceasta posibilitate.

nu te baga ca poate sa-ti dea un sut in fund pentru ca chiar daca devine matur poate sa stea in casa numai pentru faptul ca este copilul tau si mi se pare ca pana la 27 de ani. daca vrei pot sa-l intreb mai detailat pe prietenul meu, e avocat si se ocupa anume cu cazuri de partaj ale bunurilor imobiliare. autoritatea tutelara nu are cum sa-ti impuna astfel de conditii atat timp cat detii davezile platilor din vanzarea garsonierei si cumpararea noului apartament facanduse diferenta si reaplicanduse noile cote din diferenta. ii poti da in judecata. eu am avut o astfel de experienta cand CAS a incercat sa-mi ia banii pentru anii care am fost in state si aveam acolo asigurare. ma credeau de prost.

Edited by starpom, 11 February 2011 - 10:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate