Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14701 replies to this topic

#14617
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă tot s-a ajuns la fotbal, azi am văzut reclamă la filmul "Generaţia de aur '94". Nu ştiu unde va rula, dar făce probabil referire per ansamblu la Generaţia de Aur şi în mod special la Campionatul Mondial de Fotbal din 1994, unde România a făcut ultima dată performanţă. Hagi încă juca şi parcă s-a făcut şi un film legat de el; sau cel puţin un eveniment pe Str. Gabroveni.
Un profesor din liceu a primit (gratis) bilete la ultimul meci a lui Gică Hagi. Care s-a jucat pe Stadionul Naţional "Lia Manoliu" (înlocuit de National Arena). Ca f.d., Hagi a învăţat la acelaşi liceu unde am învăţat şi eu. O profă de fizică ne-a spus că nu prea dădea pe la ore şi e subînţeles de ce. Am fost nemulţumiţi că nu am primit biletele; profesorul nu era microbist şi nu cred că s-a dus la acel meci eveniment. Hagi are echipă acuma, nu s-a retras definitiv din  fotbal.

În anii '90, era mişto să ai 2 televizoare în casă, chiar dacă al doilea era alb-negru. Dar erau mai puţine certuri. În 2000, la fel. Prin 2004 deja cam se cerea ca al doile să fie color. Azi, mama mia, nu are digaonală mare sau nu e H.D. ...
Personal, unul dintre lucrurile care mă fac să mă simt nostalgic sunt culorile imaginilor de pe vremuri. La televiziune, în anii '90 erau deja banale culorile, în cinematografie şi mai ales în fotografie încă nu per total. Nu prezentau realitatea neapărat, dar erau mai vii, nu erau reci sau banale. Nu ştiu de ce în cazul peliculei color s-a ajuns la banalizare. Digitalul nu a avut culori frumoase.
Reclamele, dat fiind faptul că eram încă o ţară săracă, au prezentat până la un moment dat un factor de progres. Chiar dacă erau uneori prea laudative sau nu în întregime adevărate, te duceau în altă lume. Au dat-o în jenibil acuma. Ce-i drept, nici impactul de progres nu mai e ce a fost. Ce tari erau şi benzinăriile moderne pe vremuri. Alt factor de progres.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XUzKzawyG4I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14618
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,098
  • Înscris: 20.12.2007
Hagi a terminat pe atunci Liceul ElectroAparataj actualmente Liceul Tehnologic Sfantul Pantelimon. La fel ca multi fotbalisti care erau inrolati in clubul special Viitorul unde erau adusi cei mai promitatori juniori si care nu erau bucuresteni. Mai sunt pe acolo ex CSS1 actualmente Tehnologic special Regina Elizabeta tot asa cu internat. Aici erau loturile de gimnastica atunci cand nu erau la lucrul din Deva

#14619
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,923
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajsilcar, pe 14 martie 2024 - 23:24, a scris:

nu e. Este fosta Steaua. Deci continuatoarea sportiva
Amintire draga legata de Steaua, desi nu sunt microbist (dar Carcotasii aveau o paine de mancat de la Gigi Becali, pac-pac, haheahehehehe). Scooter-Maria I Like it Loud.

Piesa e din 2003 dar in 2006 era folosita ca imn pentru Steaua. Nu stiu daca Nea Gigi baciul platea stangi de autor catre neamtul Scooter. Dar 2006 cel mai fericit an, alaturi de 2009-2013. Furtunile din 2006 nu vor fi egalate prea curand din pacate. Sau niciodata. In 2010 ce a mai fost una cat de cat apropiata.

Anul 2 de facultate 2005-2006 cel mai frumos si cel mai usor. 1 e greu ca trebuie sa te familiarizezi cu domeniul abordat, esti inca cu frica din preuniversitar. In anul 2 incepi sa vezi cu ce se mananca facultatea, devine usor. Anul 3, se baga cele mai dificile materii, Drept Comercial in cazul meu. Deci 3 e cel mai greu an, poate in orice facultate.

Anul 4, iarasi usor, cursuri 3 zile pe saptamana, (in anul 2 aveam miercurea libera, perfect pentru Cronica Carcotasilor, in anul 1 alergam dupa primul autobuz-metrou-tramvai ca sa prind), dar e mare stres cu lucrarea de licenta si examenul in sine. Masterat, 1 an si jumatate, usor, ma duceam doar la examene ca nu mai aveam gazda-cazare in Capetala, lucrarea de disertatie stres iarasi, dar sustinere usoara.

Oricum intre 2005 si 2007 aveam impresia ca vremea tinea cu mine, Slatina era Raiul furtunilor si zapezilor. Din 2020 vremea e total impotriva mea. Iernile 2009-2010 si 2011-2012 foarte frumoase, plus viscol ianuarie 2014. Verile 2006 si 2010 faine la furtuni. Cea mai recenta cat de cat OK a fost vara 2022.

Vizualizare mesajdjl, pe 15 martie 2024 - 14:57, a scris:

Dacă tot s-a ajuns la fotbal, azi am văzut reclamă la filmul "Generaţia de aur '94". Nu ştiu unde va rula, dar făce probabil referire per ansamblu la Generaţia de Aur şi în mod special la Campionatul Mondial de Fotbal din 1994, unde România a făcut ultima dată performanţă. Hagi încă juca şi parcă s-a făcut şi un film legat de el; sau cel puţin un eveniment pe Str. Gabroveni.
Un profesor din liceu a primit (gratis) bilete la ultimul meci a lui Gică Hagi. Care s-a jucat pe Stadionul Naţional "Lia Manoliu" (înlocuit de National Arena). Ca f.d., Hagi a învăţat la acelaşi liceu unde am învăţat şi eu. O profă de fizică ne-a spus că nu prea dădea pe la ore şi e subînţeles de ce. Am fost nemulţumiţi că nu am primit biletele; profesorul nu era microbist şi nu cred că s-a dus la acel meci eveniment. Hagi are echipă acuma, nu s-a retras definitiv din  fotbal.

În anii '90, era mişto să ai 2 televizoare în casă, chiar dacă al doilea era alb-negru. Dar erau mai puţine certuri. În 2000, la fel. Prin 2004 deja cam se cerea ca al doile să fie color. Azi, mama mia, nu are digaonală mare sau nu e H.D. ...
Personal, unul dintre lucrurile care mă fac să mă simt nostalgic sunt culorile imaginilor de pe vremuri. La televiziune, în anii '90 erau deja banale culorile, în cinematografie şi mai ales în fotografie încă nu per total. Nu prezentau realitatea neapărat, dar erau mai vii, nu erau reci sau banale. Nu ştiu de ce în cazul peliculei color s-a ajuns la banalizare. Digitalul nu a avut culori frumoase.
Reclamele, dat fiind faptul că eram încă o ţară săracă, au prezentat până la un moment dat un factor de progres. Chiar dacă erau uneori prea laudative sau nu în întregime adevărate, te duceau în altă lume. Au dat-o în jenibil acuma. Ce-i drept, nici impactul de progres nu mai e ce a fost. Ce tari erau şi benzinăriile moderne pe vremuri. Alt factor de progres.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZcnHRrUgqsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XUzKzawyG4I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dimpotriva, cat de vii puteau fi imaginile si culorile pe CRT cu ecran plat in 2005 fata de TV-urile color post decembriste. Doamne fain mai era. Adoram Prima TV, Antena 3 (erau mult mai ok cu politica), canalele de muzica.

Benzinaria, sunt fan OMV inca din 2005, si magazin Viva din ele. In anii 90 nu puteam calatori, nu aveam unde sa-mi fac nevoile. Din 2005 cu benzinariile e perfect, pot calatori si eu. Mergi la toaleta, te speli pe maini, iei ceva dulce, bagi carburant daca e cazul.

Edited by Neaceasca85, 20 March 2024 - 12:18.


#14620
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
Posturile tv de la noi aveau culorile naşpa în general. Doar Pro Tv le avea mai vii.
Eu vorbeam însă de alte ţări, anii '60-'70, poate 80.
Mă mir să nu fi avut benzinăriile mai mari ex-"PECO" budă în anii '90. Sau să nu mai fi fost vreun restaurant pe marginea drumului.
Erau bune maşinile care funcţionau cu carburant mai prost.
Mie îmi pare rău că a decăzut litoralul şi intratul la ştrand a devenit scump.

#14621
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,843
  • Înscris: 15.08.2014
Popasuri și restaurante pe marginea drumului erau și pe vremea lui Ceaușescu,darămite in ani 90. Nu oprea tatal lui Neaceasca85 cie știe din ce motive

Slatina Pitești celebra parcare de la Albota,Pitești București 2 popasuri pe A1 de cînd s a făcut autostradă,la km 80 si km 30. Cu siguranță erau și pe București Constanța,tinind cont de cît de circulat era drumul ăla.

#14622
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,819
  • Înscris: 09.05.2008
Pe autostrada catre mare au aparut tarziu, dupa 2004.
Acum, da, ai unde face popasuri.

Edited by futurist, 21 March 2024 - 07:35.


#14623
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,923
  • Înscris: 14.10.2008
In 2006 era deja A2 pana la Drajna.

Acum e Dex 12 (capetele nu sunt gata, ca deh, asa se intampla cand dai portiunile la firme diferite, reziliezi contracte etc) care e o minunatie pentru transporturile mele de lampi, pentru Pitesti si Pielesti-Dolj.

Popas faceau fie undeva pe sant sau mai ales la restaurant Privighetoarea din Slobozia, unde mancau chestii oribile precum ciorba de burta si saramura de crap. In 98 si 99 ne-am oprit la parcul Hermes, copie Dallas si Turn Eiffel Paris.

#14624
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
"Hermes" Slobozia. Avea şi firmă de asamblat televizoare (cred că unii au urmărit "Dallas" la ele) şi sponsoriza emisiunea "RoBingo" prezentată de enervantul Horia Brenciu. Păcat că s-a folosit ulterior potenţialul de imagine a fermei, mai ales că era într-o zonă agricolă importantă, deci alt potenţial.
La Tokyo există o copie a Turnului Eiffel, turnul de televiziune. Când mă uitam la "Sailor Moon" mă gândeam la faptul că seamănă cu cel celebru din Paris.
Autostrada A2 (Autostrada Soareului) a fost una dintre lucrările majore de infrastructură de atunci şi s-a mişcat destul de repede până la Lehliu Gară. După aia mai încet, dar tot destul de repede... cel puţin până spre Dunăre. În 2004-2005 au schimbat şinele pe Bucureşti - Lehliu - Ciulinţa - Feteşti - Cernavodă - Constanţa şi făceai şi 5 ore până la mare cu trenul, adică probabil mai mult decât cu maşina pe D.N. 2 Dar s-a făcut. Pe urmă, afară de căi ferate, parcă s-au încetinit lucrările...acum au revenit mai tare la autostrăzi şi Drumuri Expres (D.X.). Turcii de pe litoral făceau DX-ing cu programele din Instanbul (Constantinopol), că se puteau recepţiona uneori terestru.

Edited by djl, 21 March 2024 - 11:08.


#14625
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
Până spre 2000 sau poate chiar un pic după, presa mai era transportată via calea ferată. Deja deveniseră cam depresive ziarele, însă revistele ne mai bucurau viaţa. Bucuria soseşte cu trenul. În Bucureşti nu prea sosea cu trenul, că majoritatea revistelor erau pe aici tipărite - "Liceenii" cred că sosea cu auto.
Recent am luat "Tv Mania". Recent, adică anul ăsta. Avea destul de mare tirajul revista asta, deşi era mai recent apărută în peisaj. Probabil avea cam acelaşi număr de cumpărători (dacă nu cumva mai mulţi) decât "Pro Tv Magazin", care era ceva mai vechi (1997 apărut). Mai erau "Panoramic Radio-Tv" (a TVR-ului, care mai dădea uneori şi programul radio, inclusiv al posturilor private), "Tele Cablu", "Tv Satelit". Dintre ultimele 2, una a ajuns şi format revistă. Care mai era format ziar prin 1998-2000, că nu mai ţin minte denumirea, ţin minte că doar cumpăram.

Edited by djl, 21 March 2024 - 12:06.


#14626
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,923
  • Înscris: 14.10.2008
Jurnalul National, ziar vertical.

#14627
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
Aveau sloganul ăsta? Deşi e al cui e, era un ziar qualty. Am cumpărat un număr (sau să fi fost "România Liberă") în care criticau manelele. Şi cum mie nu-mi plac, m-am bucurat de articol. Cred că pentru articolul ăla l-am cumpărat.
"Nokia" era tare. Tare de tot. Păcat că s-au dus. Au dispărut sistemul de operare de mai jos şi 'Windows' Phone. Telefonul din filmare nu ştiu dacă e de dinainte de 2010, dar e o dovadă a ce a fost "Nokia". Mie tot telefoanele mobile simple îmi plac.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HrS-ou__Sro?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14628
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,923
  • Înscris: 14.10.2008
Am stat pe 2 G pana in mai 2012 cand am avut un telefon 3 G si cu Wi-Fi, Nokia Asha 302, ce fascinant era sa caut retele si sa rad de numele lor, erau doar routere personale atunci, nu ca acuma preponderent routere date de operatorii ISP care au numele DIGI_XXXX. Plictisitor acuma, atunci erau multe denumiri haioase si gaseai si retele neparolate. Nimic acum, doar Wi-Fi 4 EU in unele puncte ale orasului, unde trebuie sa intri pe o pagina ca sa dai o bifa, free Wi-Fi for Europeans domne. Youtube pe Asha 302 era o mizerie.

In 2014 cumnata mi-a dat primul meu smartphone, Nokia Lumia 520, pana in 2015 aveam net doar acasa si de la retelele neparolate din oras. In 2015 am trecut de la Vodafone la Digi.Mobil (Vodafone era din 2004) si in 2016 am luat Lumia 640, ca am vrut 4 G. In 2018 nu a mai functionat Goagal pe Lumia, asa ca am luat actualul telefon, Huawei Mate 10 Pro, costat 2.300 lei dar si-a meritat banii pentru ca merge bine si astazi, in 2024. Posted image

Lumia 520 si 640 erau pe Windows Phone. M-am intristat cand in 2016 nu mai scria Nokia ci Microsoft pe el.

#14629
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,098
  • Înscris: 20.12.2007
A murit Nicolae Manolescu. Intre 1990-1992 era o figura politica respectatq care putea ajunge candidatul CDR in 192 cu sanse mult mai bune sa il invinga pe Ion Iliescu. Dar batranii taranisti ai CDR l-au impus pe relativ necunoscutul si anticarismaticul Emil Constantinescu cu rezultatele stiute

#14630
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai vreau să-mi amintesc de Ţapul care ne-a dat ţeapă. Nu neapărat la preşedenţie, dar după aia a devenit bun prieten cu Ilici. El şi cu Ciroba chioară.   Posted image
Una dintre maşinile interesante ale anilor '000 a fost "Honda" Civic generaţia 8: https://en.wikipedia...ghth_generation)
Arăta ca o navă spaţială. Nu ştiam că s-a produs până după 2010. Din păcate vopseaua nu arată super, că au apărut regulamentele iecologiste şi vai, vopseaua cu Plumb la maşini dăunează; probabil şi de asta maşinile noi arată de parcă s-ar dezintegra în câţiva ani.
Nu mai ţin minte dacă un coleg R.I.S.E., cu care mai aveam ore comune îşi ţinea laptopul în priză în amfiteatru. Îşi lua notiţe pe laptop; eu scriu mai repede pe hârtie. Era bine să ai "Nokia", că găseai mai uşor încărctător, dacă-l uitai acasă/nu-l luai cu tine.
Ideea de maşină electrică mă fascina.
La facultate mă duceam cu electric (troleibuzul). Consumul frigiderului  de acasă nu prea conta, dar al iluminatului facultăţii da, că aveam neoane (tuburi fluorescente)

Edited by djl, 24 March 2024 - 14:10.


#14631
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 04.02.2006
Diferite emisiuni ale TVR 1; īnregistrare din 30 ianuarie 2001
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/toBlCngxSZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#14632
Beiu

Beiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2011

View Postdjl, on 24 martie 2024 - 14:09, said:

Nu mai vreau să-mi amintesc de Ţapul care ne-a dat ţeapă. Nu neapărat la preşedenţie, dar după aia a devenit bun prieten cu Ilici. El şi cu Ciroba chioară.   Posted Image
Una dintre maşinile interesante ale anilor '000 a fost "Honda" Civic generaţia 8: https://en.wikipedia...ghth_generation)
Arăta ca o navă spaţială. Nu ştiam că s-a produs până după 2010. Din păcate vopseaua nu arată super, că au apărut regulamentele iecologiste şi vai, vopseaua cu Plumb la maşini dăunează; probabil şi de asta maşinile noi arată de parcă s-ar dezintegra în câţiva ani.
Nu mai ţin minte dacă un coleg R.I.S.E., cu care mai aveam ore comune îşi ţinea laptopul în priză în amfiteatru. Îşi lua notiţe pe laptop; eu scriu mai repede pe hârtie. Era bine să ai "Nokia", că găseai mai uşor încărctător, dacă-l uitai acasă/nu-l luai cu tine.
Ideea de maşină electrică mă fascina.
La facultate mă duceam cu electric (troleibuzul). Consumul frigiderului  de acasă nu prea conta, dar al iluminatului facultăţii da, că aveam neoane (tuburi fluorescente)

      Cat am fost in facultate EC, vecinul, a fost motiv de glume.... era mai mereu trecut in prezenta alaturi de la fel de celebrii Puscasu Marin, Abagiu Mihail, etc

#14633
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 04.02.2006
De asemenea, un mic reportaj despre intranet (TVR, 2000-2001, Infomania):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z36Uu8Acdjg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ssss, 26 March 2024 - 02:56.


#14634
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Agent comercial+livrator bauturi alcoolice(aveam mate in stg).   Incasarile predate saptamanal.  Vreau Nokia80.. ceva.  Intru in panarama de mag.telefonie. Scot mormanul si zic.:  cat costa?x lei.  Bun ,il iau.   Vroia ala nu-s ce facturi de unde stau si alte hartogarai!  F.OFF.   Si cu jobul ala am cules la ,,ciupercute,, de numa numa.  Bateam 3 orase si ceva satuce.   BTW ,voi nostalgici dupa televizoare si semnale,uff.  A trecut viata pe langa voi!   Onesti/Moinesti/Piatra-N,Roman,Bacau,Focsani.   Km de ciuperci!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate