Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14690 replies to this topic

#14635
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Voiai să-ţi faci abonament sau doar voiai aparatul în sine (nici nu mai ştiam cum arată, că îmi plăceau telefoanele simple şi încă îmi plac). Că dacă era doar să cumperi aparatul, au fost nişte idioţi, infectaţi cu virusul birocraţiei (din România).
Siglele TVR s-au tot schimbat, dar pe vremuri parcă aveau personalitate.
Şi alte lucruri aveau personalitate.
Inclusiv vehiculele R.A.T.B., care erau variate (poate şi de aia o mai mare pasiune faţă de transportul în comun), uneori fiind "tunate" de şoferi. O fi multe mai mişto azi, dar au devenit doar nişte cutii pe roţi...
Că tot eram fascinat de muzica anilor '50

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D8Rhg35qE5w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14636
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Siglele Pro TV si Acasa/Pro Cinema s-au prostit complet. TVR parca inca is Ok. Si Antena 1 a facut acel @rond, bleah. Cea mai faina sigla a fost pana in 2007. Pro TV intre 2003 si pana la asta alba de acum a avut cea mai buna sigla.

#14637
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
The good, the bad, the ugly and friends in varianta GSM.

Attached File  Sagem myX-8.jpeg   960.13K   24 downloads

Unul perfect, de vitrina, unul aratos cu mici defecte, altul abuzat si muncit, un al 4-lea de culoare si doi asistenti mai tineri dornici de actiune :)

Telefoane: Sagem myX-8, Sagem myMobile TV si Sagem my700X Le Fleur si Roland Garros Edition.

#14638
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
La vremea lor nu mi-ar fi plăcut, că îmi plăceau alea simple şi mă enervau cele moderne,
dar privind în retrospectivă, chiar arată frumos. Erau faine ca design, probabil ultimele reuşite înainte de epoca "ramelor foto digitale". Mă întreb însă cât de bine rezistau la ştergea culorilor, că asta era problema la multe din astea cu design mai fistichiu, se ştereau culorile, scrisul. Niciodată însă nu mi-au plăcut tastele prea mici.
Dacă e cu modă, să fie o piesă lansată chiar în 1990

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GuJQSAiODqI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Şi dacă tot e cu tehnică, nu ştiu dacă se mai poartă la modă acum la P.C.-uri şi la laptopuri, dar pe vremuri se plimbau linii pe ecran sau apăreau tot felul de imagini, cu scopul de a se uza uniform ecranul (şi probabil tunurile electronice).
Tv C.R.T. mai am, monitor C.R.T. nu mai am

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9C5sj9TSnl0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe computergames (cel vechi), dar cred că şi pe forumul nostru s-a menţionat de plăcile video 'Vodoo'. Nu ştiu exact ce era cu ele, probabil erau performante sau cel puţin bune, eu nu am avut aşa ceva, dar uite test cu una.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9k4ukyJzJ4g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bine că m-am gândit la maşini şi la computere. Că am zis că postez ceva pentru mai tânărul decât noi Adrian2oo2 . Mă întreb cât de mult se îmbunătăţise producţia la "Tractorul" Braşov. Văd că foloseau şi ceva computere, dar oare cât îi ajutau?
Până acum acum câţiva ani (dacă nu cumva chiar 2-3) mai vedeam la salubritate tractoare U.T.B., dar ceva mai recente - probabil erau ceva "Sepa". Nu am mai văzut însă. Păcate de ele, că pentru nevoile din România erau o.k. Din fericire se mai asamblează ceva tractoare şi camioane. Camioane de Braşov mai vezi uneori la S.T.B.
Hai că pun şi al doilea filmuleţ, că văd că prezintă mai multe chestii din producţia propriu-zisă. La primul am recunoscut (fără vreun program) două prelucrări instrumentale de la piese celebre. Piesa simfonică o ştiu, dar am uitat cum se numeşte şi de cine e compusă

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_G1_S_oHE6w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O31xjtVgHJ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Una dintre piesele din primul filmuleţ e "Lily was here" a lui Candy Dulfer. Am salvat într-o seară din camera ghenei (ca f.d. ghena defineşte tubulatura, termenul provenind din Franceză; de aia în unele reviste vechi veţi putea găsi ghenă de aerisire) o pungă cu casete sau chiar vreo 2 pungi. Destule. Una dintre casete era chiar cu Candy Dulfer şi avea piesa aia pe ea. Deşi în anii '90 deja se dusese în jos calitatea casetelor audio originale, aia chiar sună bine. Să văd pe cine sun să-mi repar deck-ul casetofon.
Vinil mai ascultaţi în 1990-2009?
Că tot am postat Madonna - "Vogue"... îmi pare rău că nu am făcut mai multe poze artistice alb-negru (are anumite fineţuri pe care nu le are fotografia color) sau expresive când am avut ocazia... Dar am măcar amintiri. Câte filme alb-negru am văzut la teelvizor... Putere şi antene, să fie culturalizată lumea!

#14639
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Văd că unul dintre telefoanele alea avea un sistem de televiziune care nu a existat în România. La vremea lor, nu erau datele mobile rapide, aşa că un sistem tv analogic era bun.
Avea şi televiziunea anologică unele avantaje.
Au existat şi mini-tv portabile, precum "Sony" Watchman. Dar şi ceasuri cu televizor, făcute de "Casio". De la "Sony" am văzut în talcioc - dacă ar mai exista televiziunea analogică, ar fi mişto să am unul, ceasuri din alea nu am văzut decât pe internet.

Edited by djl, 31 March 2024 - 00:21.


#14640
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
N-avea niciun avantaj televiziunea analogica fata de digital. Absolut niciunul

#14641
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Ba avea: puteau prinde "cu pureci". Pe când la digital, dacă e semnal prost, s-ar putea să prinzi sacadat. Probabil se poate scade rezoluţia uneori, de exemplu în loc de 720p să ai 360p, doar ca să vezi.
Dacă era transmisie în F.I.F. (V.H.F.), se putea auzi şi la radio.
Necesita electronică mai simplă.

În anii '90, deja videocamera era la toate posturile tv.
Prin 1990 mai filma televiziunea naţională pe 16 m.m. Peliculă cinematografică. Aşa, în amintirea acelor vremuri, un magnetofon cu care se putea face sincronizare cu sunetul la cinecameră, dacă cinecamera nu înregistra direct sunetul pe peliculă (unele pelicule aveau şi o fâşie de bandă magentică, altele înregistrau optic pe peliculă).
Magnetofon am, primit cadou, dar nu mă atrage, că e scump, aşa că rămân la ce am; LaserDiscul e mai ieftin se pare şi e mai uau, fiind mai rar. Radio portabil pe lămpi, încă nu am.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aPgVzA8fogc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce nivel de trai aveau Nemţii (din Vest, dar nici în Est nu era aşa de rău ca la noi) în 1990. Noi abia prin 2007 am reuşit să începem să-i ajungem în marile oraşe.
Germania e încă e mare sursă de second-hand.
"A.G.F.A." - filme (peliculă) foto şi benzi magentice; "B.A.S.F." - benzi magnetice, inclusiv pentru casetele audio "RAKS".

Edited by djl, 31 March 2024 - 10:54.


#14642
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
MyMobileTV avea receptor digital DVB-H care era o derivata a lui DVB-T, din pacate la noi in piata nu a existat si ultimul emitator a fost scos din uz acum multi ani. Mai am un Samsung P910 cu aceeasi functie si ecran rotativ, in aceeasi stare cu Sagem-ul negru, nou.

Tot ce este argintiu la ele este aluminiu, singurele bucati vopsite sunt tastele si joystick-ul de comanda, iar partile albe/negre sunt plastic.

Au mers pe DVB-H ca vobim de telefoane vechi, aparute cu multi ani inainte ca tehnologia 3G sa fie ceva normal iar 4G era un vis, unde plateai destul de mult pentru cativa MB, iar video oricat de comprimat ar fi tot genereaza ceva trafic.

O reclama regionala pentru myX-8

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JSbwV1ZFqkI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by connectorxp, 31 March 2024 - 12:04.


#14643
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
În România au scos din uz televiziunea terestră analogică, că aşa s-a stabilit la nivel European, dar cu D.V.T.-B. nu se prea avansează... probabil pentru că avem şi multă televiziune prin cablu, parabolele pe la sate, internet.
Radio F.M. însă e here to stay. Mai ascultă lumea radio în Ultra Scurte, cu aparate vechi sau recente, poate pe telefon. Se ascultă şi în maşină. Văd că lumea nu e aşa de pretenţioasă la partea de audio.

#14644
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nici la sate nu mai sunt parabolice, pentru ca este deja fibra optica. RCS-RDS au spart tot, acum cableaza prin Spania, Portugalia, Belgia.

Cand RCS-RDS au cumparat Novel Television Slatina in aprilie 2000, tata ii privea cu scepticism maxim, spunea aiureli ca au luat aparatura de aici si au dus-o la Bucuresti, de unde, ca Antena 1 a fost prin acelasi receiver PowerVu din 1996 pana in 2011. Din 2012 s-a trecut la fibra total pe lantul de retransmisie.

#14645
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 djl, pe 31 martie 2024 - 10:53, a scris:

Ba avea: puteau prinde "cu pureci". Pe când la digital, dacă e semnal prost, s-ar putea să prinzi sacadat. Probabil se poate scade rezoluția uneori, de exemplu în loc de 720p să ai 360p, doar ca să vezi.
Dacă era transmisie în F.I.F. (V.H.F.), se putea auzi și la radio.
Necesita electronică mai simplă.

În anii '90, deja videocamera era la toate posturile tv.
Prin 1990 mai filma televiziunea națională pe 16 m.m. Peliculă cinematografică. Așa, în amintirea acelor vremuri, un magnetofon cu care se putea face sincronizare cu sunetul la cinecameră, dacă cinecamera nu înregistra direct sunetul pe peliculă (unele pelicule aveau și o fâșie de bandă magentică, altele înregistrau optic pe peliculă).
Magnetofon am, primit cadou, dar nu mă atrage, că e scump, așa că rămân la ce am; LaserDiscul e mai ieftin se pare și e mai uau, fiind mai rar. Radio portabil pe lămpi, încă nu am.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aPgVzA8fogc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce nivel de trai aveau Nemții (din Vest, dar nici în Est nu era așa de rău ca la noi) în 1990. Noi abia prin 2007 am reușit să începem să-i ajungem în marile orașe.
Germania e încă e mare sursă de second-hand.
"A.G.F.A." - filme (peliculă) foto și benzi magentice; "B.A.S.F." - benzi magnetice, inclusiv pentru casetele audio "RAKS".

Am lucrat în telecomunicații vreo 15 ani, am avut și rețele de televiziune prin cablu.
Crede-mă ca știu ce vorbesc.

#14646
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ai lucrat, povesteşte cum a fost. Ai lucrat doar în televiziune, sau şi în telefonie şi internet?
Ce bucurie era să ai un P.C.

Edited by djl, 02 April 2024 - 11:26.


#14647
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Transmisia analogica terestra era de tipul pureci si interferente mereu, cu putine momente cand aveai un semnal perfect curat.
Transmisia DVB-T nu sacada si nici nu trecea in rezolutie inferioara, exista un bufer, practic ce vedeai era defapt intarziat cu 5-6 secunde fara de emisia live, daca semnalul disparea in acest timp era timp sa se refaca stocarea, cand semnalul revenea.

#14648
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Analogicul terestru se mai vedea si dublat. De la reflexii.

#14649
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Eu tot nu inteleg ,,Viata intre anii 1990/2000,, si voi vorbiti de telefoane,telecomunicatii! Wtf. Anii 90- tigari Assos/blugi piramid/vandut tigari la bucata colegilor in liceu/tot felul de discoteci dubioase,Braconaj cu barci si panze. Bani sa iasa! Distractii ieftine pe litoral. Ring(parca).,,Moseli,,in rockoteci!  Excursii organizate de liceu(hehe,descopeream sexul opus).  Dorinta maxima sa plec din Ro. Turci ceva luni,140 cartoane de LM spre Polonia(blocat autocarul cu 18 pasageri si restul marfa) la Mostiscka vama ,sat. Parca asa se scrie. Am invatat cuvantul ,,Nazat blea,,Sarit garduri prin 97 Slovenia-it.  Depus juramant in 98 la Armee du Terre in 98. Facut firma in Ro 99 cu bani imprumutati. 100K leiRetras din firma in 2001 mai. Ps soccii is giganti in Bc. Anii 90/00 cei mai frumosi si agitati Edith Piaf- Nu regret nimic!

#14650
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,594
  • Înscris: 15.06.2007

 djl, on 02 aprilie 2024 - 11:26, said:

Dacă ai lucrat, povestește cum a fost. Ai lucrat doar în televiziune, sau și în telefonie și internet?
Ce bucurie era să ai un P.C.
poate ca nu are chef?!  Mereu duci orice discutie derizoriu, prin devierea subiectului asupra unor detalii tehnice irelevante.  Ai tu boala pe unele chestii si numai aia discuti ori duci orice discutie in directai respectiva, cu radiouri, electronice vechi, laser discuri, masini de spalat si alte rahaturi.


On topic anii 90-2000,  demografia Romaniei a explodat la modul negativ, milioane de romani au plecat din tara,  la fel sute de mii de avorturi au fost practicate, unii medici au "construit palate" din diverse activitati.  
Vedeti cazul nu stiu carui candidat, sef de spital, cu milioane in conturi.
Nu-i cer nimic aluia, decat dovada ca a platit toate taxele legale pe incasarile respective.

 MikeSpike, on 04 aprilie 2024 - 06:40, said:

Eu tot nu inteleg ,,Viata intre anii 1990/2000,, si voi vorbiti de telefoane,telecomunicatii! Wtf. Anii 90- tigari Assos/blugi piramid/vandut tigari la bucata colegilor in liceu/tot felul de discoteci dubioase,Braconaj cu barci si panze. Bani sa iasa! Distractii ieftine pe litoral. Ring(parca).,,Moseli,,in rockoteci!  Excursii organizate de liceu(hehe,descopeream sexul opus).  Dorinta maxima sa plec din Ro. Turci ceva luni,140 cartoane de LM spre Polonia(blocat autocarul cu 18 pasageri si restul marfa) la Mostiscka vama ,sat. Parca asa se scrie. Am invatat cuvantul ,,Nazat blea,,Sarit garduri prin 97 Slovenia-it.  Depus juramant in 98 la Armee du Terre in 98. Facut firma in Ro 99 cu bani imprumutati. 100K leiRetras din firma in 2001 mai. Ps soccii is giganti in Bc. Anii 90/00 cei mai frumosi si agitati Edith Piaf- Nu regret nimic!
Ce sunt soccii giganti din Bc?
Ai facut armata la francezi? Ce gard sa fie intre Italia si Slovenia? Ce ai facut cu autocarul cu tigari? Zi-le LOREDANA!

Edited by tfmercedez, 04 April 2024 - 08:00.


#14651
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
1) Dacă nu are chef, nu povesteşte.
2) Da, am pasiunile mele duse uneori la exagerare, dar tehnica face parte din viaţa omului modern. Iar în perioadele alea nasoale d.p.d.v. financiar, tehnica mai bucura viaţa omului. Nu sunt cel mai tehnic om (nu-mj plac telefoanele inteligente, mai vreau să mă deconectez uneori de tehnologie, cel puţin cea electronică), dar are un rol important tehnica în viaţa mea. Am adus şi alte chestii în discuţie, dar nu ai fost pe fază, însă comentezi. Dacă tot vrei să comentezi, vino cu idei şi o să ai surpriza să văd că pot discuta şi despre alte lucruri.
3) După 1989 au început să fie invadate străzile de gunoaie. În drum spre şcoală (de unde stau) era o grămăjoară de gunaoie şi o bucăţică de ceva pe care scria "SOS". Era de fapt un cartuş-cutie rupt de la ţigări "Assos". Majoritatea ţigărilor vândute azi în România sunt de producţie indigienă.
Am început să fumez în perioada liceului, dar nu fumam ca locomotivele. M-am lăsat acum vreo 14 ani.
4) Sper că de data asta se va vedea menţionarea libertăţii comerciale, căci am mai pomenit de ea. În anii '90 cei care aveau ceva bani, au călătorit în afară sau au putut deschide un butic (butic, scris boutique defineşte cu totul alt tip de magazin în Franţa). Trăiau destule familii aşa. Nasol era de angajaţi, dacă patronul era un gunoi.
Pe umră au venit masiv marile corporaţii. Interesante la început, că ofereau mai multă marfă la preţ în general mai mic, acum s-a ajuns la oligopol, adică nu mai există concurenţă reală cu adevărat. În Obor - Iancului se mai iau un pic la concurenţă, că-s încă multe magazine, dar dacă se vor cumpăra unii pe alţii, să vedem ce va ieşi.
Că tot mă uit pe YouTube la chestii care nu mai sunt (aparatură, dotări, chestii de social) şi apar şi subiecte despre magazine, mai ţine minte cineva "Real(ă)" (bătaie de joc faţă de clienţi), "Billa", "Gima"?
Parte din "Mega Image" au fost la început "La Fourmi". Preţuri mari, dar marfă mişto.
Mai erau "Safe Way" (franciză probabil, că ştiu că originalul e în S.U.A.), închise sau ajunse "Mega Image"
5) Am avut 2 perechi de blugi albi. Cam prin 2000-2002. Am renunţat la ei ieşeam de a fi subţire şi nu mă mai încăpeau. Am tot zis că-mi mai îmi iau - arată bine, dar nu am mai purtat de atunci. Unii cred că erau "Lee", probabil originali.

Edited by djl, 04 April 2024 - 11:53.


#14652
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Tfmertz-soccii= asociati(in lb italiana).Craciunul si anul nou 97/98 eram in Aubagne,baza premiere regiment etrangerre. Motiv medical, cu 4 ore inainte sa plec la Castel Nodary am fost ejectat. Am mai stat pana in 26 ian 98 la ,,dispecerat,,. Aka cladire mare unde vin si pleaca cei ce sant in concedii/permisii.  Recrutii erau separati de baza mare,erau efectiv intr-o zona imprejmuita,doar la masa se vedeau.  Atatea masuratori pt tinuta nu am mai intalnit. Famasul demontat/curatat uff.E ,,multe,, de zis.  gard=granita Slovenia/Italia.  Asociere tigani romani+albanezi pt afacera aia.40 oameni impartiti in 2 grupuri.  NovaGoriza si Trieste. Eu la Nova am trecut. Aia la Trieste au fost prinsi  Cu autocarul: dupa 4 nopti/5 zile n-am intors spre Ro. In nush ce oras ukrainean am parasit autocarul si am intrat cu trenul in Ro. Cu tot cu tigari.   Printre cei ce au fost in autocar erau si ,,gemanarii,,.   Pub.Subway+terasa de pe insulita din parcul mare era a lor.Bacau.  Cu banii de contrabanda de atunci sau ridicat.Am uitat,o singura data m-am bagat la o treaba cu busteni +factura ,,cu bradut,,.  Dupa 30 ore aveam 1mil partea mea.12 mt3 dusi  in Valea Muntelui(zona Agas). Politaii nu se asteptau sa vine lemn din campie spre  munte ci contrariul! 2 filtre la Moinesti pe varianta.  Ps blugii Piramyd erau culoarea mustar,100 lei in 90(nu mai retin exact).Bani facuti din tigari la bucata.  Si acum tin minte- Bt/Wiceroy/Kent/Karellia.  2/3 lei tigara. Cumparam cu max 25 cartusul! Ce vremuri!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate