Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

PROCURA CERUTA DE OMNIASIG

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
kajak89

kajak89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2008
Buna ziua!
am o problema cu firma de asigurari OMNIASIG.
in fapt, un prieten mi-a imprumutat masina lui pentru cateva zile. chestia este ca masina este inmatriculata pe franta. are toate actele valabile
am facut accident cu un Audi A4, tipul de la volanul audiului recunoscandu-si vina. toate bune  si frumoase am fost la firma lui de asigurari, OMNIASIG, am facut constatare amiabila, ramanand sa-mi repare masina care de fapt nu e a mea.
inspectorul de constatari mi-a dat o foaie cu toate avariile ce a constatat la masina si imi scrie acolo pe foaie ca mai trebuie sa aduc delegatie/procura/imputernicire pe numele meu si eu nu am asa ceva si chiar daca fac cu cel care mi-a imprumutat masina nu o sa coincida cu data accidentului.
Ce este de facut in acest caz? Ma cert cu cei de la asigurari sa imi faca masina?
Mentionez ca prietenul de la care am imprumutat masina a primit masina prin declaratie de cesiune de la un francez.

Edited by kajak89, 28 January 2011 - 20:05.


#2
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Ce scrie pe certificatul de inmatriculare a masinii (pe talon) ? A cui e masina ? Ei, de la cel care e scris acolo in talon, iti trebuie o imputernicire cum ca te deleaga pe tine sa te ocupi de reparatia masinii. Poate sa fie si cu data ulterioara producerii accidentului.

CRED ca este vorba de imputernicire pentru reparatia masinii (perfectarea actelor) si nu imputernicire din aceea care se refera la dreptul de utilizare a masinii ! Daca cel care e pe talon e cumva o firma, vei avea nevoie si de stampila respectivei societati.

#3
kajak89

kajak89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2008

View Postvladut_v, on 28th January 2011, 19:37, said:

Ce scrie pe certificatul de inmatriculare a masinii (pe talon) ? A cui e masina ? Ei, de la cel care e scris acolo in talon, iti trebuie o imputernicire cum ca te deleaga pe tine sa te ocupi de reparatia masinii. Poate sa fie si cu data ulterioara producerii accidentului.

CRED ca este vorba de imputernicire pentru reparatia masinii (perfectarea actelor) si nu imputernicire din aceea care se refera la dreptul de utilizare a masinii ! Daca cel care e pe talon e cumva o firma, vei avea nevoie si de stampila respectivei societati.

nu este pe firma....
tipul care este trecut pe talon este un francez. nu am de unde sa iau legatura cu francezul sa-mi faca procura sau imputernicire...nu scrie clar daca este vorba despre imputernicire pentru reparatia masinii sau din aceea pentru drept de utilizare.
oare daca fac un contract de mana cu romanul de este trecut pe declaratia de cesiune rezolv ceva?  Ma duc la ei si le spun ca doar pe ala il am
Dar ce naiba sunt obligati sa faca masina ca doar un asigurat de-al lor a fost de vina.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
e vorba de imputernicire pt reparatia masinii.
pune-te si tu in locul lor. cineva asigurat la ei loveste masina lui Ion, iar la ei se prezinta Vasile si le cere diverse (bani, reparatia masinii etc). e normal sa ceara si ei o hartie prin pare Ion(proprietarul masinii) il imputerniceste pe Vasile sa-l reprezinte in rezolvarea problemei.

Edited by _Smiley_, 29 January 2011 - 12:38.


#5
kajak89

kajak89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2008

View Post_Smiley_, on 29th January 2011, 10:19, said:

e vorba de imputernicire pt reparatia masinii.
pune-te si tu in locul lor. cineva asigurat la ei loveste masina lui Ion, iar la ei se prezinta Vasile si le cere diverse (bani, reparatia masinii etc). e normal sa ceara si ei o hartie prin pare Ion(proprietarul masinii) il imputerniceste pe Vasile sa-l reprezinte in rezolvarea problemei.
sa inteleg ca pana la urma actu acela de mana nu este bun?
si o sa fac masina pe banii mei

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
explica mai clar "lantul slabiciunilor" :)
din ce inteleg, proprietarul masinii e un francez, iar intre tine si francez mai exista un intermediar. ce acte sunt facute? prietenul ce ti-a imprumutat masina ce fel de act are de la francez?

#7
kajak89

kajak89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2008

View Post_Smiley_, on 29th January 2011, 17:37, said:

explica mai clar "lantul slabiciunilor" :)
din ce inteleg, proprietarul masinii e un francez, iar intre tine si francez mai exista un intermediar. ce acte sunt facute? prietenul ce ti-a imprumutat masina ce fel de act are de la francez?
lantul:
francezul (propietar trecut in talonul masinii) -> un roman care nu dau de el (are incheiata cu francezul o declaratie prin care zice ca masina este cedata romanului) -> prietenul meu nu are niciun act cu romanul precedent -> si eu sunt un fraier care o sa fac masina pe banii mei
si cei de la asigurari imi cer imputernicire incheiata intre mine si romanul cu declaratia de cesiune:((

#8
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 15.07.2008
ca fapt divers, tu esti sigur ca masina ta este asigurata tinand cont ca habar n-ai cine este proprietarul de pe talon?

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postkajak89, on 29th January 2011, 20:16, said:

lantul:
francezul (propietar trecut in talonul masinii) -> un roman care nu dau de el (are incheiata cu francezul o declaratie prin care zice ca masina este cedata romanului) -> prietenul meu nu are niciun act cu romanul precedent -> si eu sunt un fraier care o sa fac masina pe banii mei
si cei de la asigurari imi cer imputernicire incheiata intre mine si romanul cu declaratia de cesiune:((

daca nu dai de cel ce detine in acte masina, atunci cel mai probabil asiguratorul nu va plati
mie mi se pare normal, e masina lui deci el are dreptul sa decida ce sa faca cu ea, ce reparatii sa i se aduca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate