Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Probleme cu administratrul

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

LOCOTUS, on Aug 29 2005, 10:07, said:

cablurile sunt proprietate privata detinute de firma x....

<{POST_SNAPBACK}>

Da dar firma X n-are voie sa traga cabluri pe unde i se scoala. Daca era asa... ce bine era.

Andrei da-i un ghiul in cap si-un cap in gura, dupa care ii reciti asa:

varianta 1: "Cine e stapanu', cine e jupanu/  Cine e smecheru' numaru' unu'" sau
varianta 2: " Dupa blocuri suntem noi/ Care te facem pe tine".

Da' sa ai freza data cu gel si o privire periculoasa sa priceapa fraieru'.

#20
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

dixy, on Aug 29 2005, 16:45, said:

Da dar firma X n-are voie sa traga cabluri pe unde i se scoala. Daca era asa... ce bine era.

<{POST_SNAPBACK}>



Nu e chiar asa... Daca il prinzi pe unu ca-ti taie masina in doua, desi tu ai parcat-o ilegal pe trotuar, nu-l dai in judecata pentru distrugere de bunuri??? BA DA! Si vei avea si dreptate. Se raporteaza la actiunea lui si la paguba ta, nu la ce ai facut tu anterior... ca ai parcat masina ilegal, sau ca ai trecut pe rosu... sau alte chestii...

[ps... nu mi se conecteaza yahoo.. ce naiba are?? :cursing: ]

#21
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

Andrei, on Aug 29 2005, 15:49, said:

Nu e chiar asa... Daca il prinzi pe unu ca-ti taie masina in doua, desi tu ai parcat-o ilegal pe trotuar, nu-l dai in judecata pentru distrugere de bunuri??? BA DA! Si vei avea si dreptate. Se raporteaza la actiunea lui si la paguba ta, nu la ce ai facut tu anterior... ca ai parcat masina ilegal, sau ca ai trecut pe rosu... sau alte chestii...

[ps... nu mi se conecteaza yahoo.. ce naiba are?? :cursing: ]

<{POST_SNAPBACK}>

Dar daca masina ta era parcata in curtea aluia care ti-a taiat-o platesti tu despagubiri ca ti-au ramas resturile masinii in curte la el.

#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

dixy, on Aug 29 2005, 15:57, said:

Dar daca masina ta era parcata in curtea aluia care ti-a taiat-o platesti tu despagubiri ca ti-au ramas resturile masinii in curte la el.

<{POST_SNAPBACK}>



    Pe dracu . Din punct de vedere legal masina e tot proprietatea ta personala . Nu iti da cu parerea daca nu stii . Daca ti-o strica fie si in curte la el se numeste distrugere . Poti sa il dai in judecata .Si o sa si castigi . Daca ai pus masina aia acolo fara acceptul lui poate sa ti-o scoata afara din curte cu forta sau sa-ti ceara sa o scoti singur . Eventual poate sa te dea in judecata pentru daune .

#23
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Cel mai simplu: adu-i aminte administratorului ca el e doar un angajat pe care tu (si ceilalti proprietari) l-au angajat; ca el nu are nici o treaba cu aprobarea retelelor, ci asociatia de proprietari - cum ziceau si altii mai sus, ca reteaua aia sa fie legala (indiferent ca e pusa de o firma sau nu), trebuie aprobarea scrisa fie a comitetului executiv al as. de proprietari (doar al presedintelui nu cred ca e suficient), fie al 50%+1 din proprietarii membrii ai asociatiei de proprietari (in functie de cota parte indiviza detinuta de fiecare)...

#24
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
alta traznaie: a afisat un tabel cu fondul de rulment si cu cat trebuie sa mai cotizam fiecare, ca a hotarat el de la sine putere ca nu e de ajuns...

chestia asta nu se hotaraste in sedinta? ca ce chestie imi pune el fond de rulment cu 50 lei mai mult ca vrea el? sa plateasca facturile pentru restantieri? sau ce?

#25
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
ia si tu un tip solid, doi pe doi, cu o infatisare dubioasa...si du-te cu el la usa la administrator...si sa-i zica ala printre dinti...ia zi, bai nene, ce ai cu firele MELE...si sa vezi raspuns  :angry:

#26
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
am facut tabelul... au semnat cativa acum... urmeaza inca cativa mai tarziu... pana maine seara cred ca e complet. mi-au semnat si aia care nu erau in retea... ca se cunosc vecini intre ei si m-au trimis si la ceilati :D [eunu-i stiu decat pe astia cu retea...]

urmeaza inmanarea...  :naughty:

cine vrea sa asiste?

#27
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
tine-ne la curent. suna amuzanta treaba :)

#28
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

sigxcpu, on Aug 31 2005, 22:16, said:

tine-ne la curent. suna amuzanta treaba :)

<{POST_SNAPBACK}>


din toti astia... aproape 20 care au semnat in aprox 4 ore... toti au fost de acord... chiar s-au aratat revoltati "ca de ce trebuie facut asa ceva"???...

nu pot sa dau toate detaliile, ca s-ar putea sa stric surpriza... si nu as vrea :naughty:

#29
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Sa-ti faci o copie dupa ce e completa hartia, sa ai si tu.
Iar la administrator te duci nu ca sa-ti aprobe firele, ci ca sa-i aduci la cunostinta ca locatarii sunt de acord cu reteaua.

Sau dute cu tupeu si spune-i ca restu au fost de acord si au semnat, EL NU SEMNEAZA CA E DE ACORD???  :w00t:

Edited by cuculean, 31 August 2005 - 22:34.


#30
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

cuculean, on Aug 31 2005, 23:30, said:

Sa-ti faci o copie dupa ce e completa hartia, sa ai si tu.
Iar la administrator te duci nu ca sa-ti aprobe firele, ci ca sa-i aduci la cunostinta ca locatarii sunt de acord cu reteaua.

Sau dute cu tupeu si spune-i ca restu au fost de acord si au semnat, EL NU SEMNEAZA CA E DE ACORD???  :w00t:

<{POST_SNAPBACK}>

Sau du-te la el si zii sa nu cumva sa vin ala tine sa-i dai semnatura pentru cealalta retea pentru care el vrea bani... prostul de el, ti-a mai si spus ca ceilalti vor sa-l mituiasca...

#31
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ieri seara, dupa 2 zile in care am strans aproape 30 semnaturi, am fost cu cineva la el sa-i dam cererea, lista de semnaturi si contractul.

Le-a acceptat si a zis ca maine, adica azi, mi le da semnate.

Mai devreme a venit si le-a adus inapoi si a zis ca nu semneaza ca eu trebuie sa-i dau banii din mai 2004 pana in prezent. In luna aceea mi-a facut scrisoarea aia recomandata... el de atunci are impresia ca am retea.

Am aflat aseara si cine e reteaua cealalta. Am vazut contractul SEMNAT de el in numele nostru, al tuturor, ca nu ne-a intrebat nimeni daca vrem net sau nu de la aia.
copia care mi-a dat-o azi are rupta partea de jos... de pe fiecare pagina... fix locurile unde a semnat el... ca sa nu am eu copie dupa semnatura si stampila lui. a mai sters si datele de identificare ale celeilalte firme.

[scuze pt greselile de scriere dar ma grabesc]

in contractul ala se prevede si o clauza de exclusivitate. adica numai reteaua aia sa fie in blocul asta.

eu ma gandesc sa zic ca reteaua asta e a MEA... SI CHIAR SA ZIC CA E A MEA, ca sa nu intram la concurenta cu aia... daca tot vor exclusivitate...

btw: clauza de exclusivitate este ilegala.
btw2: semnarea in numele asociatiei fara a consulta proprietarii este ilegala.
btw3: primirea de foloase necuvenite (shpaga) este ilegala.
btw4: filmarea in timp ce se da / primeste shpaga este, de asemenea...  :naughty:  :naughty:  :naughty:  :naughty:

#32
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
io nici nu discutam cu el daca aveam 50%+1 din semnaturi  :rolleyes:

el reprezinta proprietarii si daca majoritatea propietarilor vrea retea, retea sa fie. da-i cu FLIT, da-l dreq

#33
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Mai bine du-te la presedintele asociatiei de proprietari si vezi ce zice. In fond, administratorul nu e decat un angajat, la fel ca si contabilul... Oricum, daca ai aprobarea a 50%+1 din proprietari, nu vad ce alta aprobare mai iti trebuie de la administrator...

#34
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Eu zic sa te duci direct la politie. Ceea ce a acut el e clar fals in acte, semnatura etc. Nu putea sa faca contract cu aia fara acordul proprietarilor. Iar daca a falsificat semnaturi atunci e grav.

#35
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

tudor_turcu, on Sep 3 2005, 18:25, said:

Mai bine du-te la presedintele asociatiei de proprietari si vezi ce zice. In fond, administratorul nu e decat un angajat, la fel ca si contabilul... Oricum, daca ai aprobarea a 50%+1 din proprietari, nu vad ce alta aprobare mai iti trebuie de la administrator...

<{POST_SNAPBACK}>


presedintele sau administratorul... oricum sunt impotriva amandoi... reteaua cealalta a dat shpaga pentru a i se semna un contract cu clauza de exclusivitate...

renderman, on Sep 3 2005, 18:39, said:

Eu zic sa te duci direct la politie. Ceea ce a acut el e clar fals in acte, semnatura etc. Nu putea sa faca contract cu aia fara acordul proprietarilor. Iar daca a falsificat semnaturi atunci e grav.

<{POST_SNAPBACK}>


nu a semnat pentru fiecare, ci doar in numele asociatiei...

#36
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Mey Andrei, tu nu ai inteles ideea bag seama; daca ai stranse mai mult de 50% de semnaturi, te duci cu hartia la presedinte nu sa ti-o aprobe ci sa-i aduci la cunostinta ca majoritatea proprietarilor din bloc sunt de acord cu reteaua si sa inchida ciocu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate