Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Zeul ignoranței

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#19
tetsuo

tetsuo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 26.03.2008

View Postmario_bril, on 16th January 2011, 18:37, said:


pai si ce facem cand acele atribute se bat cap in cap. Cine a stabilit ca trebuie sa inghitim din start gogoasa si sa ne formam opiniile viitoare pe o ipoteza absurda?

#20
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttetsuo, on 16th January 2011, 18:41, said:

pai si ce facem cand acele atribute se bat cap in cap. Cine a stabilit ca trebuie sa inghitim din start gogoasa si sa ne formam opiniile viitoare pe o ipoteza absurda?
La fel e si cu matematica. Daca nu accepti postulatele nu poti accepta nici rationamentul aposterioric.

#21
tetsuo

tetsuo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 26.03.2008

View Postmario_bril, on 16th January 2011, 18:59, said:

La fel e si cu matematica. Daca nu accepti postulatele nu poti accepta nici rationamentul aposterioric.

dar aici nu vorbim de matematica, ci de ipoteze prost gandite de oameni limitati acum multe secole.

#22
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Postulatele matematicii au niste fundamente logice daca nu ma insala memoria
Pentru mony : In biblie,in vechiul testament,dumnezeu nu ii poate ajuta pe evrei sa castige o lupta deoarece dusmanii aveau care de fier.Nu stiu pasajele,e datoria voastra de crestini sa stiti biblia,nu a mea.De aici deducem ca e omnipotent(cand o sa am timp poate o sa caut si citatele).Inca ceva : daca e atotputernic si atotiubitor cum se face ca exista raul si suferinta in lume ?Daca ne iubeste asa mult de ce a creat iadul si nu ne-a facut mai buni ?Daca e omniprezent de ce il cauta pe adam prin gradina edenului ?Daca e omniscient si omnipotent de ce nu a creat tot universul intr-o zi si de ce s-a odihnit ?

#23
monyca17

monyca17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 21.08.2010

View Posttamtamtam, on 16th January 2011, 19:27, said:

Nu stiu pasajele,e datoria voastra de crestini sa stiti biblia,nu a mea.


Voi ateii va laudati ca stiti Biblia mai bine ca teistii, ca voi Il negati pe D-zeu cu fapte din Biblie, asa ca este si datoria ta ca sa cunosti Biblia, daca nu stii cuvantul lui D-zeu de unde stii ca exista sau nu?

#24
tetsuo

tetsuo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 26.03.2008

View Postmonyca17, on 16th January 2011, 19:34, said:

Voi ateii va laudati ca stiti Biblia mai bine ca teistii, ca voi Il negati pe D-zeu cu fapte din Biblie, asa ca este si datoria ta ca sa cunosti Biblia, daca nu stii cuvantul lui D-zeu de unde stii ca exista sau nu?

Daca cercetam Biblia o sa observam ca acea versiune de divinitate este atat de absurda si dezgustatoare incat este o jignire pentru intelectul uman.

#25
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Voi ateii va laudati ca stiti Biblia mai bine ca teistii, ca voi Il negati pe D-zeu cu fapte din Biblie, asa ca este si datoria ta ca sa cunosti Biblia, daca nu stii cuvantul lui D-zeu de unde stii ca exista sau nu?
Vreau sa vad unde am zis asta :).Si nu e de datoria mea sa invat verseturile.Stiu ca alea sunt in biblie,in vechiul testament.E de datoria voastra sa ''stapaniti'' biblia si sa invatati din ea,nu a mea.Pentru mine biblia are aceeasi valoare ca o carte de povesti,doar ca inzecit mai prosteasca

#26
Motanu23

Motanu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 11.01.2011

View Posttamtamtam, on 16th January 2011, 19:41, said:

Pentru mine biblia are aceeasi valoare ca o carte de povesti,doar ca inzecit mai prosteasca

View Posttamtamtam, on 16th January 2011, 18:18, said:

Pentru teisti : daca sunteti crestini va garantez ca zeul biblic nici omniprezent,nici omnipotent,nici atotiubitor,nici omniscient nu e :).Si asta o pot argumenta folosind biblia !
:huh: Prea mult tamtam.

#27
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttetsuo, on 16th January 2011, 19:25, said:

dar aici nu vorbim de matematica, ci de ipoteze prost gandite de oameni limitati acum multe secole.
Nu ai inteles. Vorbim de un sistem filozofic prin care postulam insusirile Creatorului.

View Posttamtamtam, on 16th January 2011, 19:27, said:

Postulatele matematicii au niste fundamente logice daca nu ma insala memoria
Pentru mony : In biblie,in vechiul testament,dumnezeu nu ii poate ajuta pe evrei sa castige o lupta deoarece dusmanii aveau care de fier.Nu stiu pasajele,e datoria voastra de crestini sa stiti biblia,nu a mea.De aici deducem ca e omnipotent(cand o sa am timp poate o sa caut si citatele).Inca ceva : daca e atotputernic si atotiubitor cum se face ca exista raul si suferinta in lume ?Daca ne iubeste asa mult de ce a creat iadul si nu ne-a facut mai buni ?Daca e omniprezent de ce il cauta pe adam prin gradina edenului ?Daca e omniscient si omnipotent de ce nu a creat tot universul intr-o zi si de ce s-a odihnit ?
Este simplu de tot... Dar trebuie sa intelegi crestinismul sau o religie. Suferinta face parte din viata omului. Este indisolubil legata de viata omului si acest fapt este demonstrat chiar in capitolul 3 din Facerea. Suferinta este necesara omului pentru a putea progresa. E clar acum?

#28
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Daca e omnipotent ne poate face mai evoluati fara sa suferim !Deci,care e rostul suferintei ?

#29
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttamtamtam, on 17th January 2011, 12:17, said:

Daca e omnipotent ne poate face mai evoluati fara sa suferim !Deci,care e rostul suferintei ?
Este o lege a vietii. Tot ceea ce e viu sufera nu numai oamenii... Tu asta chiar nu poti vedea?

#30
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postix_, on 16th January 2011, 11:59, said:

Exista intrebari la care nu cunoastem raspunsul (inca). Vor exista intotdeauna astfel de intrebari.

A gasi un raspuns supranatural pentru orice intrebare e foarte usor dar raspunsurile supranaturale au putere de explicatie 0 (zero). Raspunsurile supranaturale sunt un mod elegant de a spune "habar n-am". Zeii s-au nascut din ignoranțã si reprezinta ignoranța.

A spune ca D-zeu a facut ceva e usor. Totusi, nu se pot pune intrebari despre D-zeu fiindca "e mai presus de intelegerea noastra". Asta da iluzia ca stim ceva cand de fapt nu stim. Practic, oamenii isi ascund ignoranta in spatele unui cuvant, D-zeu, zeul ignorantei. Ceea ce nu cunoastem (inca) e pus pe seama lui.

De ce prefera oamenii un raspuns gresit decat sa nu aiba raspuns?

Einstein, o problema prost pusa garanteaza raspunsuri gresite.

Numai in mintea ta alterata de propaganda ateista, Dumnezeu este raspunsul supranatural la orice/toate intrebarile.

Asadar, aceasta "problema" nu este o chestie pe care s-o arunci pe un forum ca sa fie dezbatuta [ma rog, intentia ta nici macar asta nu e, iti iese flame-ul prin toti porii] ci una de introspectie. Introspectie care te vizeaza.

#31
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Este o lege a vietii. Tot ceea ce e viu sufera nu numai oamenii... Tu asta chiar nu poti vedea?
Daca tu consideri ca Dumnezeu e omnipotent si e creatorul universului inseamna ca e barbar din moment ce el a creat legea asta :).Poate/putea sa o modifice daca vrea/vroia(asta daca e omnipotent) ! Sau vrei sa zici ca nu-i asa de tare-n clont(nu-i omnipotent) ?

#32
tetsuo

tetsuo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 26.03.2008

View Postmario_bril, on 17th January 2011, 02:24, said:

Nu ai inteles. Vorbim de un sistem filozofic prin care postulam insusirile Creatorului.

sistem filozofic contradictoriu, deci prost gandit

Edited by tetsuo, 17 January 2011 - 20:08.


#33
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttamtamtam, on 17th January 2011, 17:04, said:

Daca tu consideri ca Dumnezeu e omnipotent si e creatorul universului inseamna ca e barbar din moment ce el a creat legea asta :).Poate/putea sa o modifice daca vrea/vroia(asta daca e omnipotent) ! Sau vrei sa zici ca nu-i asa de tare-n clont(nu-i omnipotent) ?
Barbar din punctul tau de vedere intrucat nu poti avea o ratiune superioara... Daca tu il chinui pe copil cu temele inseamna ca esti barbar?

View Posttetsuo, on 17th January 2011, 20:08, said:

sistem filozofic contradictoriu, deci prost gandit
Pentru cei ce nu il inteleg e contradictoriu desigur...

#34
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
TU COMPARI INFOMETAREA DIN AFRICA CARE AR PUTEA FI OPRITA DE ACEL ZEU DACA AR FI OMNIPOTENT CU SCRISUL TEMELOR ?Esti beat sau ai chef de glume ?Tu vezi ce aberezi ?NU POTI COMPARA ASA CEVA !!! Si poate ambele or fi barbare da una din ele e dementa pura pe cand cealalta nu.

Edited by tamtamtam, 17 January 2011 - 22:38.


#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttamtamtam, on 17th January 2011, 22:37, said:

TU COMPARI INFOMETAREA DIN AFRICA CARE AR PUTEA FI OPRITA DE ACEL ZEU DACA AR FI OMNIPOTENT CU SCRISUL TEMELOR ?Esti beat sau ai chef de glume ?Tu vezi ce aberezi ?NU POTI COMPARA ASA CEVA !!! Si poate ambele or fi barbare da una din ele e dementa pura pe cand cealalta nu.
Asta este parerea ta, intrucat vezi aceasta ca un simplu muritor. Daca ai vedea din punctul teist de vedere te asigur ca nu ai mai vorbi asa. Daca ai stii ca de fapt existenta ta este vesnica si ca de fapt acea infometare sau suferinta a fost de fapt cat intepatura unui ac de seringa in care ti s-a administrat medicamentul care te face sanatos, atunci ai gandi altfel. Daca insa te raportezi la nevoile si cerintele tale insa...

#36
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Am fost teist pana de curand maestre :).Inca ma mir ca am putut fi atat de dezaxat incat sa cred toate porcariile alea.

Quote

Asta este parerea ta, intrucat vezi aceasta ca un simplu muritor. Daca ai vedea din punctul teist de vedere te asigur ca nu ai mai vorbi asa. Daca ai stii ca de fapt existenta ta este vesnica si ca de fapt acea infometare sau suferinta a fost de fapt cat intepatura unui ac de seringa in care ti s-a administrat medicamentul care te face sanatos, atunci ai gandi altfel. Daca insa te raportezi la nevoile si cerintele tale insa...
Nu,vad chestia asta ca un martian nemuritor venit sa aduca mantuirea rasei negre !!!!Da ca ce *** vrei sa o vad ?NU SUNTEM MURITORI ?Bineinteles ca o vad ca un muritor.Si chiar teist fiind,tu realizezi cati din aia care mor de foame zboara in iad (practic de la rau la mai rau ) ???????????Realizezi ca intreaga existenta a unora dpdv teist e o tragedie singura lor vina fiind ca nu s-au nascut crestini,ori,chiar crestini,nu au avut norocul sa se nasca intr-o denominatie care sa interpreteze biblia corect ?Imi repet intrebarea : TU GANDESTI INAINTE SA SCRI CHESTIILE ASTEA ?Ai cea mai mica mila fata de cei din jur ?Zici ca esti sociopat nu alta(aia arata cam lafel de multa compasiune ca si tine)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate