Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Zeul ignoranței

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#1
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010
Exista intrebari la care nu cunoastem raspunsul (inca). Vor exista intotdeauna astfel de intrebari.

A gasi un raspuns supranatural pentru orice intrebare e foarte usor dar raspunsurile supranaturale au putere de explicatie 0 (zero). Raspunsurile supranaturale sunt un mod elegant de a spune "habar n-am". Zeii s-au nascut din ignoranță si reprezinta ignoranța.

A spune ca D-zeu a facut ceva e usor. Totusi, nu se pot pune intrebari despre D-zeu fiindca "e mai presus de intelegerea noastra". Asta da iluzia ca stim ceva cand de fapt nu stim. Practic, oamenii isi ascund ignoranta in spatele unui cuvant, D-zeu, zeul ignorantei. Ceea ce nu cunoastem (inca) e pus pe seama lui.

De ce prefera oamenii un raspuns gresit decat sa nu aiba raspuns?

#2
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
pentru ca nu e gresit ;)
lumea asta nu se limiteaza doar la ce poate stiinta sa explice... ar fi fost tare nasol

Edited by iloveshaorma, 16 January 2011 - 12:04.


#3
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

View Postiloveshaorma, on 16th January 2011, 12:02, said:

pentru ca nu e gresit
Daca cineva ar zice:
D-zeu a creat Universul.
si altcineva ar zice:
Inorogul magic a creat Unviersul.

Cum iti dai seama care afirmatie e corecta?  :rolleyes:

Quote

lumea asta nu se limiteaza doar la ce poate stiinta sa explice... ar fi fost tare nasol
Da, corect, intelepciunea are limitele ei, pe de alta parte, prostia e infinita.
De ce sa ne limitam?

Edited by ix_, 16 January 2011 - 12:15.


#4
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Uita-te putin la posturile mele cu logica de pe "Crestinismul, ignoranta sau lipsa de vointa sau ceva de genul" si vei vedea ca Dumneze si lucrurile spirituale se contrazic singure. Dumnezeu se ignora pe el insusi  :) .

#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View Postiloveshaorma, on 16th January 2011, 12:02, said:

pentru ca nu e gresit ;)
lumea asta nu se limiteaza doar la ce poate stiinta sa explice... ar fi fost tare nasol


Nota 10 pentru raspuns.

View PostOvidiu93, on 16th January 2011, 12:19, said:

Uita-te putin la posturile mele cu logica de pe "Crestinismul, ignoranta sau lipsa de vointa sau ceva de genul" si vei vedea ca Dumneze si lucrurile spirituale se contrazic singure. Dumnezeu se ignora pe el insusi  :) .


Credinta, implicit divinitatea sunt mai presus de logica.

#6
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postvladutgm, on 16th January 2011, 12:47, said:

Nota 10 pentru raspuns.

Da, foarte nasol ca mori si gata... Daca atat vreti sa vedeti, normal ca tot ce veti vedea va fi un organism mort, asta si e de fapt, dar daca atat lasati voi in urma si atat intelegeti din mostenirea lasata de voi planetei si oamenilor... Normal ca e mai usor sa visam la bunicii dragi care ne asteapta in rai si chiar daca ajung in iad, macar ii vei mai vedea odata, dar e oare adevarat sau doar o iluzie pe care vrem sa ne-o facem pentru a evita cruntul adevar legat de conditia umana ?

#7
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Credinta, implicit divinitatea sunt mai presus de logica.
Eu stiam ca prostia e mai presus de logica....
Apropo : un zeu omnipotent,omniprezent etc nu poate exista :).Asta se poate dovedi logic.Inca ceva : dovedeste ca divinitatea e mai presus de logica (faci o afirmatie,e de datoria ta sa o sustii)

#8
monyca17

monyca17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 21.08.2010

View Posttamtamtam, on 16th January 2011, 17:39, said:

Apropo : un zeu omnipotent,omniprezent etc nu poate exista :).


De ce nu poate exista? Pentru ca o spune un ateu?

Edited by monyca17, 16 January 2011 - 17:46.


#9
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Pentru ca o spune logica. Acum sustine afirmatia pe care ai facut-o.

#10
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
aici am gresit....vroiam sa ma refer la zeul biblic(si eventual islamic) care e omnipotent,omniprezent,omniscient,atotiubitor.Totusi,un zeu omniscient nu poate exista.Aici exista intrebarea : cum poate sti ca nu stie totul ?In fine,multe discutii pe tema asta.Daca vrei dezvolt ideea dar prin etc ala vroiam sa zic si omniscient(si atotiubitor).Vroiam sa fac referinta la zeul crestin.Scuze,greseala mea.Daca ai intrebari/vrei lamuriri astept sa-mi zici

#11
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostOvidiu93, on 16th January 2011, 17:49, said:

Pentru ca o spune logica. Acum sustine afirmatia pe care ai facut-o.
Contrazice-o tu. Adu argumente de ce nu ar putea fi o fiinta omnipotenta, omniprezenta si omniscienta...

#12
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
adusei legat de omniscienta...sunt nou pe forum deci nu sunt obisnuit prea bine cu regulile.Pot trimite un link spre un text care explica chestia legata de omniscienta ?O sa fac eu rezumatul in 3 randuri.Oricum ideea e ca o fiinta  nu poate sti daca stie totul.Omniscienta e imposibila !De unde stie ca stie totul ?Si de aici apare intrebarea : daca nu stie ca e omniscienta ci doar presupune...de unde stie ca e omnipotenta ?Si daca nu stie garantat ca e omniscienta(nu e logic posibil) atunci cum stie 100% sigur ca e omniprezenta ?

#13
monyca17

monyca17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 21.08.2010
D-zeu este diferit de orice de pe pamant, de orice am inatalnit noi, oamenii, noi nu cunostem o fiinta pe pamant care sa aiba tote aceste insusiri: omnipotenta, omniprezenta etc., dar asta de ce trebuie sa insemne ca El nu le poate avea?

#14
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Pentru ca e ilogic si din observatie stim ca lucririle ilogice nu exista :).Tocmai observai ca sunt off-topic :(.Parerea mea : oamenii fac asta din ignoranta.Eu dezbatui pana acu cum nu poate fi un zeu cand iubitii de teisti trebuie mai intai sa-i dovedeasca existenta.Pentru teisti : daca sunteti crestini va garantez ca zeul biblic nici omniprezent,nici omnipotent,nici atotiubitor,nici omniscient nu e :).Si asta o pot argumenta folosind biblia !

#15
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttamtamtam, on 16th January 2011, 18:07, said:

adusei legat de omniscienta...sunt nou pe forum deci nu sunt obisnuit prea bine cu regulile.Pot trimite un link spre un text care explica chestia legata de omniscienta ?O sa fac eu rezumatul in 3 randuri.Oricum ideea e ca o fiinta  nu poate sti daca stie totul.Omniscienta e imposibila !De unde stie ca stie totul ?Si de aici apare intrebarea : daca nu stie ca e omniscienta ci doar presupune...de unde stie ca e omnipotenta ?Si daca nu stie garantat ca e omniscienta(nu e logic posibil) atunci cum stie 100% sigur ca e omniprezenta ?
Tu de postulare ai auzit?  :naughty:

#16
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010
Sincer nu stiu termenul

#17
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttamtamtam, on 16th January 2011, 18:31, said:

Sincer nu stiu termenul
Atributele de omniscienta, omnipotenta si omniprezente se postuleaza. Nu se demonstreaza. Exact ca in matematica. Nu poti demonstra lucrurile intre ele ci trebuiesc anumite lucruri postulate. Apoi pe baza acestora se demonstreaza celelalte...

POSTULÁT, postulate, s. n. Adevăr fundamental care apare ca evident și care nu are nevoie să fie demonstrat; principiu de bază, normă. ♦ Enunț logic considerat primul într-un sistem deductiv. – Din fr. postulat, lat. postulatum.

#18
monyca17

monyca17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 21.08.2010

View Posttamtamtam, on 16th January 2011, 18:18, said:

Pentru ca e ilogic si din observatie stim ca lucririle ilogice nu exista :).Tocmai observai ca sunt off-topic :(.Parerea mea : oamenii fac asta din ignoranta.Eu dezbatui pana acu cum nu poate fi un zeu cand iubitii de teisti trebuie mai intai sa-i dovedeasca existenta.Pentru teisti : daca sunteti crestini va garantez ca zeul biblic nici omniprezent,nici omnipotent,nici atotiubitor,nici omniscient nu e :).Si asta o pot argumenta folosind biblia !



Hai, uimeste-ne!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate