Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Heeelp! Bora sau Corolla? La aceiasi bani...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#1
Bari

Bari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.08.2005
Cu vreo saptamina in urma ezitam intre Elantra si Almera... Nu m-au convins nici una - au contat mult si parerile de pe Softpedia!!  Ei bine. am mai pus ceva bani si acum dilema este: Corolla sau Bora?
Bora de la oferta speciala:
13.900 CIP: motor 1,9 TDI, 90 CP, ABS, air bag sofer-pasager, climatronic, radio cd, vopsea metalizata si... cam atit.
Corolla:
13.800 CIP: motor 1,6 benzina, 110 CP, ABS, 6 air-baguri, climatronic, radio cd, cotiera cu sertare si o multime de "chinezarii" (cromatizari, volan piele etc.).

Corolla e clar mai ochioasa, bordul mai dichisit, are mai multe air baguri, dar Bora are, pentru mine, "avantajul psihologic" de a fi un... Volkswagen. Nu ma intereseaza problema motorina-benzina, nu merg foarte mult.

So: pe care sa dau banii? Pe miturile germane sau pe povestile japoneze? Merita sa renunt la look-ul niponei doar pentru traditia venerabila a teutonei?

#2
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 05.02.2002
Din punctul meu de vedere:
Avantaje Bora - motor , design , calitate , imagine marca , consum mic
Avantaje Corolla - conceptie mai noua , calitate

Ma bucur ca postez primul deoarece presimt in ce directie se va duce topicul ( Ati vazut vreodata o Corolla stricata ? :P ).

Personal nu as alege niciuna Bora deoarece este un model invechit iar Corolla pentru ca este lipsita de personalitate si impinsa de la spate de marketing .

#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Eu as zice altceva.... la banii aia.
Dar, daca esti hotarat doar pe aceste modele mergi pe Corolla.

#4
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

Bari, on Aug 23 2005, 14:27, said:

Cu vreo saptamina in urma ezitam intre Elantra si Almera... Nu m-au convins nici una - au contat mult si parerile de pe Softpedia!!  Ei bine. am mai pus ceva bani si acum dilema este: Corolla sau Bora?
Bora de la oferta speciala:
13.900 CIP: motor 1,9 TDI, 90 CP, ABS, air bag sofer-pasager, climatronic, radio cd, vopsea metalizata si... cam atit.
Corolla:
13.800 CIP: motor 1,6 benzina, 110 CP, ABS, 6 air-baguri, climatronic, radio cd, cotiera cu sertare si o multime de "chinezarii" (cromatizari, volan piele etc.).

Corolla e clar mai ochioasa, bordul mai dichisit, are mai multe air baguri, dar Bora are, pentru mine, "avantajul psihologic" de a fi un... Volkswagen. Nu ma intereseaza problema motorina-benzina, nu merg foarte mult.

So: pe care sa dau banii? Pe miturile germane sau pe povestile japoneze? Merita sa renunt la look-ul niponei doar pentru traditia venerabila a teutonei?

<{POST_SNAPBACK}>

Eu as inclina spre Corolla.
De ce Corolla:
- masina cu tehnologie mai noua
- fiabilitate invidiata pana si de nemti
- spatiul interior mai bine organizat

Asta daca tii neaparat la marcile astea doua!

Edited by prafuit, 23 August 2005 - 14:40.


#5
Bari

Bari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.08.2005
Asta daca tii neaparat la marcile astea doua!
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

Nu neaparat! Cu aceiasi bani puteam sa iau o Octavia Tour (sau chiar Noua Octavia), dar trebuie sa astept 2 luni!!! Or nu mai am timp. Am ramas fara vechea masina in urma unui accident si sint mort fara...

#6
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Corolla fara dubii..Toyota = mai fiabila, plus ca dupa parerea mea design-ul il intrece pe cel al Borei

#7
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Dintre Bora si Corolla: nici una!
Noua Octavia e alegerea corecta chiar daca trebuie sa astepti. Merita cu prisosinta!
In cazul in care te incapatinezi intre VW si Toyota....well....sint aproape la fel. Nu stiu ce sa-ti zic. Fa drive-test cu amindoua neaparat!

#8
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Pai ia-ti un 307 T6 1,6 HDI 110 Cp la 14129 CIP. :)
Uite ce are!!!

#9
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
[quote name='Bari' date='Aug 23 2005, 14:52']
Asta daca tii neaparat la marcile astea doua!
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

Nu neaparat! Cu aceiasi bani puteam sa iau o Octavia Tour (sau chiar Noua Octavia), dar trebuie sa astept 2 luni!!! Or nu mai am timp. Am ramas fara vechea masina in urma unui accident si sint mort fara...
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]
Verifica si Peugeot 307 (eu nu incurajez catusi de putin cumpararea acestei maisini, nu mi se pare ca se ridica la nivelul celorlalte modele peugeot, 207, 407, etc) Seat Leon si acolo au reduceri frumoase (si aici intervine tehnologia mai veche), sa nu le uitam pe Focus si pe Astra, hai sa zicem si Skoda-dar....

Drive test RULZ!!!!!!

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
Leon, Astra, Focus, Octavia, 307. In ordinea asta.

Dintre cele 2? Corolla.

#11
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Dintre cele doua, Corolla.

Onsa parca ar fi pacat in banii astia. Eu unu cred c-as merge pe-o Astra (in ciuda faptului ca nu'mi place deloc cum arata) 1.6 105CP. In 13800, cu reducerea de la Dibas, o scoti cu niste optiuni mult peste golful vechi si lung ;)

#12
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
http://www.autoshow....d.php?tid=10451

Dintre cele 2 propuse de tine Corolla all the way!

#13
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Corolla clar. Lasa germanele ca si alea au bube.

#14
scotty

scotty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.08.2005
Daca mai e valabila oferta la Nissan eu ti-as recomanda Primera 1.6 , full option la 12900 €. Sau la banii de Corolla si Bora (pt. care i se pare enorm sa dai 13.900 €) mai pui 1000 € si iti iei Peugeot 407 Palladine care are toate optiunile si care la acest pret nu are rival. O masina o iei pt. mai mult timp asa ca un efort de 1000 € merita facut.

Edited by scotty, 24 August 2005 - 10:21.


#15
Bari

Bari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.08.2005
Multumesc pentru toate raspunsurile!

Scotty: Nissan-ul m-a atras de la inceput, dar am citit pe siteurile auto ca are probleme de fiabilitate. Oricum, Primera era parca mai scumpa; un Almera era, la oferta, 11.800 cip. Cit despre Peugeot, am avut un 206 (pina acum o luna cind a intrat un timpit in mine cu un BMW, masina mea s-a facut praf!). Dupa accident am vrut sa iau un 307, dar dealerul mi-a spus ca trebuie sa astept pina in octombrie - imposibil!!! Dar la Peugeot m-a nemultumit un pic service-ul (problema asta e cam peste tot) si pretul cam piparat al reviziilor (4,5 mil. un schimb).

Immortal: Dibas e la Bucuresti, eu sunt din Iasi. Aici nu au promotia respectiva.

Ahile: Noua Octavia - am vazut-o, e absolut incintatoare si cu un pret foarte convenabil. Dar asta e situatia, nu pot astepta 2 luni.

Tyby: mersi pentru sugestii. Am sa merg chiar azi la Seat si Ford.

Oarecum off-topic, dar apropo de sugestiile privind Opel si Ford: ce parere aveti de "zicala": "Fordul era cea mai proasta masina pina a aparut Opelul"? (mi-a aruncat-o cu un aer de superioritate un amic care se crede tare meserias la masini).

#16
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
4,5 mil pentru un schimb nu e mult. Intreaba cat a costat si un schimb la Toyota, la VW etc.
Peugeot 307 se livreaza acum din stoc. Sunt masini pe toate gusturile si posibilitatile. :)

#17
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
Bari - zicale sunt multe, si pe toate drumurile ... Romanul e "priceput" rau la de-astea ...

Masina de care vorbeam ieri pe un alt topic cu 516.000 km fara umblat la motor e un Opel ... mere si acum OK.

Am avut Opeluri, acum am un Ford. Mai am si cate altceva prin gradina ... Penultima alegere pe care am facut-o a fost  - in final - intre un Opel si un Ford ... Ford-ul a castigat la mustata, din considerente mai mult subiective ...

Cainii latra, caravana trece.  :coolspeak:

#18
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
de ce nu te uiti si la Megane 2. Sigur e reprezentanta la Iasi, as crede ca au si pe stock si poti sa iei ceva bine echipat la pret mai mic decat Bora sau Corrola.

Dintre cele 2 as merge pe Corrola. SI asta mai ales ca e Benzina cu 20 cp in plus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate