Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti
 identificare component defect

Recomandare tableta

Ansamblul Neofort Rezidenția...

Caderea in apostazie a Bisericii ...
 Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...

Sfat legat de achizitonarea unui ...
 Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 

Energizante = Shit

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005

View PostMRcrispy, on 15th January 2011, 13:32, said:

De cand vreau sa imi vars of-ul in legatura cu energizantele. Redbull, Burn, Hell si multe alte tampenii. Chiar ieri, am ramas prost cand am vazut un pripas (altfel nu stiu cum sa-i zic) de vreo 8 ani vecin de-al meu cu ghiozdanu' in spate care isi deschidea cutia de Redbull. Sa mor daca inteleg moda, fitza, obiceiul sau mai degraba, apucatura asta.

Fac de 4 ori pe saptamana sala, una-doua ore si am energie zici ca-s pe alcaline, fara energizante doar mancare santoasa.

Pe cand toti boii, care ori sunt prea mici ori sedentari isi cumpara energizante. Plec cu baietii in oras, mergem sa bem ceva sau doar sa frecam menta prin parc:
- Stai frate sa-mi iau un energizant !

Trag la sala de-mi sar ochii si am energie pentru tot restul zilei.

Sunt nesanatoase, majoritatea au gust de guma de mestecat, si nici nu sunt sigur ca dau intradevar energie. Singura bautura de acest gen cu care sunt de acord este Gatorade, deoarece contine electroliti pe care ii pierzi prin transpiratie si pe care apa nu ii poate inlocui si contine si carbohidrati pt energie. Dar nu beau nici din asta, tot apa este sfanta.

Prin urmare, care este treaba cu bautul energizantelor daca nu urmeaza o activitate fizica intensa ?
E ca fumatul ? Pari mai smecher cand le consumi ? Ca gust bun n-au...

Multumesc ca ma suportati. Astept pareri :)


Intr-adevar, Majoritatea energizantelor nu sunt foarte recomandabile, pentru continutul mare de zahar si efectul de sugar-crash care il dau, dar cel putin Red Bull fara zahar e destul de OK (citeste eticheta).
Ma refer aici strict la consumul de catre oamenii care au nevoie de un 'boost de energie'

Iar la faza cu gatorade mi se pare ca esti putin ignorant. Nu-i vorba doar de electroliti, ci de multe alte saruri si minerale eliminate prin transpiratie. O fi apa sfanta dar nu contine nici pe departe tot ce are nevoie un sportiv dupa antrenamente extenuante si aerobice/cardio.

Produsele acestea au un public-tinta anume, si faptul ca sunt consumate de 'toti pustii' sau amicii care 'ies prin parc' n-ar trebui sa denigreze imaginea produsului.

#38
xgeox

xgeox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.11.2006
Depinde de energizante,depinde de modul cum le consumi.Eu cate o data chiar am nevoie.Vara mai ales ca dupa o ora de sala bag si 50km de bicicleta si chiar ma ajuta daca beau un energizant si mananc o ciocolata.

#39
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Gasiti pudra isotonica pentru asta, Electro-Endurance, Electro-Pro etc.

Edited by vp-emanuel, 02 March 2011 - 09:58.


#40
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PosttoXXik, on 18th February 2011, 22:34, said:

Intr-adevar, Majoritatea energizantelor nu sunt foarte recomandabile, pentru continutul mare de zahar si efectul de sugar-crash care il dau, dar cel putin Red Bull fara zahar e destul de OK (citeste eticheta).
Ma refer aici strict la consumul de catre oamenii care au nevoie de un 'boost de energie'

Iar la faza cu gatorade mi se pare ca esti putin ignorant. Nu-i vorba doar de electroliti, ci de multe alte saruri si minerale eliminate prin transpiratie. O fi apa sfanta dar nu contine nici pe departe tot ce are nevoie un sportiv dupa antrenamente extenuante si aerobice/cardio.

Produsele acestea au un public-tinta anume, si faptul ca sunt consumate de 'toti pustii' sau amicii care 'ies prin parc' n-ar trebui sa denigreze imaginea produsului.
Depinde foarte mult si ce fel de antrenamente faci. Daca mergi la sala 1-2 ore, o apa te hidrateaza foarte bine. Gatorade e facut in special pentru sportivii de performanta sau care depun un efort mult mai mare decat oamenii obisnuiti. Oricum copiilor nu li se recomanda.

Chiar atrageau atentia asupra riscurilor la care sunt expusi copiii care-l consuma, intr-o emisiune de-a lui Jamie Oliver.

#41
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostLipsum, on 15th January 2011, 13:40, said:

Pacat ca n-apuc sa-i vad dupa ce beau o jumate de sticla d-aia, ca dupa aceea ne miram de ADHD si alte boli cu deficit de atentie.
daca te-ai documenta serios in legatura cu ADHD, te-ai intreba care e legitimitatea stiintifica a ADHD... nu ca ar fi bine sa bea copiii bauturi energizante, dar zau ca e mai importanta problema pseudostiintei masive din psihiatrie, decat problema sucurilor cofeinizate...

View Postpaintx05, on 15th January 2011, 13:46, said:

E drept ca daca bei un energizant la 2 lei cutia sau il bei cand esti complet odihnit nu are nici un efect, dar un red bull baut atunci cand ai nevoie nu cred ca face prea mult rau.
cafeina e aceeasi, indiferent ca e red bull sau altceva... poate unii pun mai multa si altii mai putina, dar nu cred ca sunt diferente majore

View Postd4m4g3, on 15th January 2011, 13:54, said:

Nu mai stiu cantitatea dar unele au mai multa decat in 2 cani de cafea, nu cesti... Sa nu mai zic si de restul prostiilor, chimicalelor din ele, clar nu sunt sanatoase si nici potrivite pentru nimic. Aripi sigur nu-ti dau.

Daca vrei cafeina sau mai multa atentie in cazul in care esti adormit, bei o cafea buna, mai putina si asta e. Este o solutie mult mai ok.
Pentru orice alt motiv energizantul ramane o prostie, dar una care prinde bine celor care il comercializeaza, ca se vinde desi sunt foarte scumpe (unele doar).

View Postd4m4g3, on 15th January 2011, 13:54, said:

Nu mai stiu cantitatea dar unele au mai multa decat in 2 cani de cafea, nu cesti... Sa nu mai zic si de restul prostiilor, chimicalelor din ele, clar nu sunt sanatoase si nici potrivite pentru nimic. Aripi sigur nu-ti dau.
serios? si care or fi marcile cu atat de multa cafeina? ca pana acum nu am dat decat peste bauturi energizante care au cu mult mai putina cofeina decat echivalentul in cafea ca volum (adica 250ml energizanta clar mai slaba decat 250 ml cafea)
cat despre restul "chimicalelor" (intamplator si apa e tot o substanta chimica) ce o fi rau?

View Postavlad18, on 15th January 2011, 14:34, said:

Nu ca produce boli de inima, dar faci diabet si iti face ficatul pateu. Cel putin eu cand faceam basket de performanta, riscam sa ne dea afara de la club daca ne prindea cu cola, sprite etc  sau energizante, pentru ca daca bei prea multe cred ca e posibil sa mori la un efort indelungat si banuiesc ca fac si dependentata.Cand am dat capacitatea acum 4 ani, am avut un cocalar care a venit la fiecare proba cu gatorade la el.... Adevarul ca examenul era foarte solicitant si transpirai considerabil.
da mai, iti topeste ficatul, sau faci viermi care ta mananca pe dinauntru... cat despre sport si cantitati mari de cafeina, asta e, nu se impaca... gatorade e cu totul alta mancare de peste...  

View PostDau, on 15th January 2011, 14:40, said:

Apropo de Gatorade. Este la fel de nociv ca Red Bull/Burn sau chiar te hidrateaza cand depui efort?
gatorade e un produs de alta natura care nu contine cofeina... da, hidrateaza mai bine decat apa si e folosit si de sportivii profesionisti...

#42
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,744
  • Înscris: 06.07.2005
Energy Drinks = Shit numai datorita taurinei sintetice sau altor lucruri dubioase din bautura asta magica.
Cred ca 2 luni am baut mereu in zilele de sala, aveam impresia ca nu mai am forta fara sa beau, eram dependent.

#43
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Taurina nu este energizant.

#44
TheReason

TheReason

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.01.2011
Eu mai bag cate un redbull cand am de condus multi kilometri, desi in ultimul timp l-am taiat si prefer o cafea.
Acum ca ma gandesc...nu imi mai place gustul lui :))
Prefer un Mountain Dew!!!!!! :P Este mult mai lejer plus ca ai de unde alege la capitolul gusturi.
No, acuma..indiferent ce bem, eu zic ca trebuie facut moderat. Zic si eu :))

#45
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009
XL e bunicel...

#46
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
N-am mai baut energizante de 7-8 ani cand eram in liceu. Nici acum nu pot sa concep cum puteam bea asemenea chimicale.
A, am mai tras vreo 2-3 ani cu whiskey, dar nu se pune, era putin :D

#47
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 24.01.2007
Energizant cu whiskey. N-am inteles niciodata de ce bea lumea asa ceva.

#48
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nici eu. Te matolesti si iti mai da un pic de "energie"! :D

#49
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Offtopic : Eu n-am inteles cum poti savura un whiskey simplu. Mi se pare cea mai penala bautura si-mi vine sa vomit din cauza ei.

#50
AihaoAvaloh9

AihaoAvaloh9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 16.08.2008
Prima intrebare cand am ajuns in urma cu doi ani cu tahicardie(tensiune prea mari,batai de inima alarmante) la urgente a fost:ai baut energizante?Cola?
Eu nu bausem era din alta cauza dar vedeti ce intrebare mi-a pus.
Parerea mea este ca energizantele sunt foarte daunatoare chiar daca sunt bune la gust(totusi unele nu sunt nici bune la gust ).Energizantele iti forteaza inima sa bata mai tare,sa se ''energizeze '' si ea total NESANATOS.Asa am inteles.Deci evitati aceste bauturi,mai bine beti un suc Prigat,Capy,Giusto decat asa ceva.Si mai ales mai bine beti un suc natural de fructe,portocale,mere decat sa dati atatia bani pe Redbull si mai stiu eu ce.Nu-i asa?

#51
Hardstyle1

Hardstyle1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 02.04.2011
whisky cu energizant am incercat si am fost uimit, nu m-a lasat sa ma imbat, doar m-a tinut "binedispus". :D
whisky simplu nici eu nu-l inteleg..

Edited by Hardstyle1, 10 June 2011 - 02:40.


#52
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
nici eu nu sunt adeptul energizantelor, dar folosesc 1-2 cutii pe noapte odata pe an cand plec in concediu si conduc sute de km.
in rest nu le vad utilitatea. acum depinde si de constructia fiecaruia, caci initial incercasem cafea tare, consistenta, dar la mine nu are nici un efect. ba parca dimpotriva, mi-e mai rau somn. de aceea beau un redbull la astfel de drumuri. in rest, nu ma ating de ele.
de wisky cu energizant nici nu mai vorbesc. wisky mi se pare cea mai idioata si ridicola bautura alcoolica. n-am incercat, dar probabil ca pana si spirtul ar fi mai bun la gust. :)

Edited by dcrst755, 10 June 2011 - 20:20.


#53
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Nu sunt dăunătoare dacă sunt folosite cu măsură, și anume maxim 250ml și nu doar la nevoie. Câteva guri de energizant îți conferă acel "boost" de care ai nevoie în anumite situații în care nu poți folosi mult mai sănătoasa cafea. Contrar opiniei publice, nu există diferențe reale între energizante cu aceeași concentrație de cofeină, și cele mai multe au 32mg/100ml. Celelalte ingrediente au o influență nesemnificativă asupra efectului. Așa că Red Bull are succes datorită marketing-ului, iar gustul său e poate puțin mai bun, dar asta nu înseamnă că e și mai eficient. Taurina conținută de energizante e o tâmpenie, substanța ajută la altele ("... effective in removing fatty liver deposits in rats, preventing liver disease, and reducing cirrhosis in tested animals" - Wikipedia), ba chiar am citit pe undeva că ar avea chiar un efect opus, de inhibare a sistemului nervos central (evident, compensată din plin de cofeină).

Lăsați-o mai moale cu condamnatul chimicalelor. Și zahărul din Prigat e chimicală, ba chiar una foarte nocivă, mult mai nocivă decât taurina care se regăsește din plin organismul uman (reprezentând 0,1% din greutatea totală a omului). E aberant să susții că e toxic să înghiți cantități mici dintr-o substanță care există în tine.

Edited by Rabbit, 15 September 2011 - 06:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate