Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Filme 3D (anaglif) pe TV LCD HD Ready

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
director_x

director_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 05.01.2006
1.TV LCD 82 cm LG - HD REady
2.Placa video Ati HD 5750 512 MB
3. Procesor AMD X64 5000+ @ 2,6 Ghz
4.Memorie 4 GB Kingmax
5. Conexiune PC-TV: HDMI
6. Monitor  (computer) LG L1918S 19'' @1280x1024 @ 75 Hz

De ce nu reusesc sa vad filmele 3D asa cum se vad pe monitorul calculatorului?
Problema e ca pe TV se vad imaginile neclare dublate sau in cel mai bun caz nu au adancimea celor de pe computer.
Poate fi o problema faptul ca TV-ul nu poate fi setat la o rata de refresh mai mare de 60 Hz?

#2
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Pai ca sa vezi 3D, trebuie minim 120 HZ.

#3
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 15.02.2010

View PostKain_12, on 10th January 2011, 15:20, said:

Pai ca sa vezi 3D, trebuie minim 120 HZ.
Ca sa vedem in 3D, va trebuii si televizor 3D ca sa vedem imaginea in format 3D.

Asi dorii sa intreb si eu o intrebare asemanatoare:
Filmele de pe discurile Blu-Ray (binenteles ca is 3D dar nu asta ma intereseaza) si vizionate cu playerul Blu-Ray pe un LCD - HD Ready 60Hz e adevarat ca se vede mai prost imaginea fata de cum se vede filmele de pe DVD sau fata de cum se vede pe un TV FULL HD ? Daca se vede prost,atunci ce ar fi de facut.Va trebuii data din player rezolutia imaginii la 720p in jos?
De ce intreb asa?   LCD-ul meu e HD-Ready, si pana in prezent am un DVD-Recorder si DVD-Player prin sistem HDMI. Pe aceste aparate daca le activez la rezolutia aceasta 1920x1080p ,atunci imaginea mi se vede mai prost,mai fumuriu, literele mai subtiri. Binenteles, nu am programe tv HD. In primul rand mam lamurit pe meniu aparatelor cum se vede scrisul cu aceasta rezolutie. Ca sa mi se vada bine am dato la 720p, sau mai clara 576p prin cablu HDMI.
Asta  asi dorii sa stiu cum li se vad la altii filmele 3D (filme Blu-Ray) pe un tv hd-ready?

Edited by Danutz2029, 10 January 2011 - 19:15.


#4
adicorp

adicorp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 23.03.2009
Omul s-a referit la filme in format 3D anaglif(ochelari cu o lentila rosie si una albastra de obicei desi mai sunt si alte combinatii) nu in formatul 3D de la Bluray pentru tv-uri cu ecran 3D si ochelari speciali !!!
Depinde ce player folosesti si ce calitate au filmele 3D pe care le detii .La mine pe o plasma Panasonic full HD de 42 merge perfect desi placa video e mai modesta decit a ta si anume HD 3650 de vreo 2 ani!
Oricum pe un ecran cu diagonala mai mica se va vedea intotdeauna ma clar decit pe un ecran cu dimensiune mai mare de acea daca pe monitor iti merge foarte bine in format DVD pentru LCD sau Plasma cu diagonala mare ai nevoie cel putin de un MKV si pe cit posibil 1080p.

View PostDanutz2029, on 10th January 2011, 19:07, said:

De ce intreb asa?   LCD-ul meu e HD-Ready, si pana in prezent am un DVD-Recorder si DVD-Player prin sistem HDMI. Pe aceste aparate daca le activez la rezolutia aceasta 1920x1080p ,atunci imaginea mi se vede mai prost,mai fumuriu, literele mai subtiri. Binenteles, nu am programe tv HD. In primul rand mam lamurit pe meniu aparatelor cum se vede scrisul cu aceasta rezolutie. Ca sa mi se vada bine am dato la 720p, sau mai clara 576p prin cablu HDMI.
Asta  asi dorii sa stiu cum li se vad la altii filmele 3D (filme Blu-Ray) pe un tv hd-ready?
Nu ti se vede mai clar la rezolutie mai mica doar ca se vede scrisul mai mare de aia il si vezi mai bine !
Seteaza rezolutia sa fie aceeasi cu cea a tv-ului !

Edited by adicorp, 10 January 2011 - 19:34.


#5
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 15.02.2010

View Postadicorp, on 10th January 2011, 19:33, said:

Omul s-a referit la filme in format 3D anaglif(ochelari cu o lentila rosie si una albastra de obicei desi mai sunt si alte combinatii) nu in formatul 3D de la Bluray pentru tv-uri cu ecran 3D si ochelari speciali !!!
Multumesc de informatie precedenta si sa fiu scuzat de informatia care am puso gresit cu formatul 3D de la Bluray.

Edited by Danutz2029, 10 January 2011 - 20:55.


#6
director_x

director_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 05.01.2006
@adicorp: rulez filmele direct din computer si indiferent ca sunt 720p sau 1080p problema este aceeasi ...
Nici faptul ca sunt red-cyan sau green-magenta nu are nici o importanta, nu stiu ce sa mai fac...

#7
Fireman_60

Fireman_60

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 31.08.2007
Problema ta am avut-o si eu cu un TV Samsung HD Ready. Am un DVD 3D anaglif original, acesta redat pe Samsung nu se vede 3D - se vad imagini dublate si in ceata, iar acelsi disc cu acelasi player DVD redat pe o plasma se vede perfect !
Eu am tras concluzia ca nu se observa efectul 3D pe LCD Samsung datorita faptului ca are frecventa panoului la 50 Hz, frecventa insuficienta pentru crearea imersiunii 3D sau culorile (rosu - albastru in cazul meu) redate de panoul LCD sunt redate cu alta tenta si nu se anuleaza cu lentila corespunzatoare din ochelar. Sau poate ambele ! :)

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Frecventa nu are nimic de a face cu imaginile ANAGLIFE! Acele imagini sunt pur si simplu suprapuse pe ecran SIMULTAN, nu este procesul secvential care necesita ochelari cu comutare activa.
Ca sa vedeti acele imagini ANAGLIFE corect trebuie sa aveti ochelari colorati CORECT pentru filmul respectiv (unele au red-cyan, altele red-green) si sa dezactivati prelucrarea de culoare a TV - lasati-l pe natural. Multe TV coreene baga corectii de culoare nebune pentru a arata mai bine pentru persoanele neavizate (principul ia colorata neamule").

#9
director_x

director_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 05.01.2006

View PostSuperDuper, on 12th January 2011, 02:29, said:

Frecventa nu are nimic de a face cu imaginile ANAGLIFE! Acele imagini sunt pur si simplu suprapuse pe ecran SIMULTAN, nu este procesul secvential care necesita ochelari cu comutare activa.
Ca sa vedeti acele imagini ANAGLIFE corect trebuie sa aveti ochelari colorati CORECT pentru filmul respectiv (unele au red-cyan, altele red-green) si sa dezactivati prelucrarea de culoare a TV - lasati-l pe natural. Multe TV coreene baga corectii de culoare nebune pentru a arata mai bine pentru persoanele neavizate (principul ia colorata neamule").

Am ochelari red-cyan si green-magenta si da, stiu sa-i folosesc :)
Am incercat TV-ul cu toate setarile posibile inclusiv culorile standard.
Alte idei?

#10
adicorp

adicorp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 23.03.2009

View Postdirector_x, on 13th January 2011, 01:00, said:

Am ochelari red-cyan si green-magenta si da, stiu sa-i folosesc :)
Am incercat TV-ul cu toate setarile posibile inclusiv culorile standard.
Alte idei?

Ce player folosesti?
Incearca stereoscopic player sau power dvd 10 !
Singura problema la stereoscopic player este ca nu iti afiseaza subtitrarea iar la power dvd ai probleme cu sonorul daca este dts.Si merg si filmele side by side (cele care au 2 imagini una stinga si una dreapta )daca setezi playerele pentru anaglif si (side by side left first ).

Edited by adicorp, 14 January 2011 - 21:50.


#11
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
eu am samsung 32b651, vad filme anaglif si de pe calculator prin hdmi (prin kmplayer) si de pe hdd sau stick.

Edited by catutza46, 16 January 2011 - 10:37.


#12
adicorp

adicorp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 23.03.2009

View Postcatutza46, on 16th January 2011, 10:36, said:

eu am samsung 32b651, vad filme anaglif si de pe calculator prin hdmi (prin kmplayer) si de pe hdd sau stick.
Poti sa vezi filmele anaglif aproape cu orice player! Dar daca vrei sa folosesti ochelari anaglif (red-cyan)ca sa vezi in 3d filme side by side (are 2 imagini una stinga si una dreapta )sau varianta cu o imagine sus si una sub ea atunci trebuie sa folosesti Stereoscopic player sau Power DVD 10 ! In caz contrar ai nevoie de plasma sau lcd capabil de 3D cu ochelari aferenti (cumparati impreuna cu tv-ul)

#13
vysoara

vysoara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.03.2006
Iti recomanda sa descarci formatul filmului 3D intr-un format suportat de bsplayer (adica filmul 3d este convertit in avi sau mkv la rezolutie  destul de buna)...este plin internetul de asa ceva...vei vedea efecte 3d de calitate. Personal am gasit filme cu rezolutie 1080p (probabil nu este calitatea filmului original, dar se apropie)
O lista cu filme 3d ,ce se gasesc si in format HD  gasesti aici : http://vezi3d.blogsp...a-filme-3d.html , inclusiv trailere titrate...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate