Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Instalatii Incalzire/Racire in pereti, tavan

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#19
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.01.2007
Avand in vedere faptul ca sunt in stadiul in care trebuie sa-mi pun incalzire in casa tocmai terminata (tencuita si vopsita la exterior) sunt in situatia delicata in care, trebuie sa optez pentru modalitate de incalzire, numai electric, pentru ca asa am proiectat casa, trifazat.
Problema nu este de costuri sau alte cheltuieli ci de "impresiile" unor asa-zisi cunoscatori care nu recomanda acest sistem de incalzire deoarece afecteaza intr-o mare masura pe cei care sunt in contact direct/permanent cu aceasta sursa de incalizre electrica.
Am citit topicul incălzire electrică in pardoseala si sunt convins ca este ceea ce vreau, insa, mai trebuie sa conving si pe cea/cei care vor locui cu mine. :D


PS: Am cautat ceva asemanator pe forum dar fara nicio reusita satisfacatoare, asadar rog moderatorul ariei, in cazul in care am omis ceva in cautari, sa-mi arunce topicul la cos si sa ma directioneze catre topicul existent.
Multumesc

#20
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Salut.

In mod normal ar trebui sa fie un bun topic, deoarece se adreseaza efectului avut asupra locatarilor si nu face compararea unui sistem in raport cu altul.

In calitate de viitor posesor de asa ceva ( este in curs de montaj la mine acasa) cred in sistem: ca este printre cele mai economice dintre cele electrice ( doar AC poate fi mai economic, pt cine suporta curentii de aer), ca este dintre cele mai curate ( electrosmogul este acelasi ca al cablajului oricum existent intr-o  casa), mai confortabile ( distributia favorabila de temperaturi care conduce la un confort termic similar unei temperaturi - deci si consum- mai mari) si mai estetice ( nu se vede, doar se simte).
In plus pretul investitiei initiale este mai mic.

Consumul : voi vedea!

Oricum bafta cu topicul. Mie mi se pare f interesant.

#21
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Nu vad care ar fi problema asupra coprului uman, este o solutie de incalzire comoda si estetica dar probabil destul de scumpa !
Totusi de ce ziceti ca ar fi mai ieftin decat clasica centrala electrica cu calorifere ?

#22
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 30.03.2009

 rvic77, on 5th January 2011, 16:12, said:

Nu vad care ar fi problema asupra coprului uman, este o solutie de incalzire comoda si estetica dar probabil destul de scumpa !
Totusi de ce ziceti ca ar fi mai ieftin decat clasica centrala electrica cu calorifere ?

Pai, pt ca pretul, acum, se situeaza undeva in jur de 30euro/mp. Suprafata utila a unei case obisnuite ajunge la maxim 130mp, astefl pretul total ar fi undeva pe la 4000euro. La acest pret nu se mai adauga nimic. Nu ai nevoie de revizii, de verificari. Instalarea se face usor si curat, uneori chiar de catre beneficiar(asa voi face eu). Nu sunt necesare scule deosebite si nici personal numeros.

La cel cu calorifere vei monta o centrala care costa cel putin 800 euro. Daca va fi una pe lemne sau peleti, deja se apropie de pretul instalatiei electrice. Se adauga conducta cu tur si retur. Apoi radiatoarele. Conducta si fitingurile vor trebui sa fie de calitate sa nu cumva sa ajungi sa le schimbi la 2 ani, la care sa mai adaugi si complicatiile spargerii unei tevi. Revizii la centrala la fiecare 2-3 ani care costa. Instalarea centralei o va face o firma pt ca altfel nu ti se acorda garantie. Conductele necesita timp de montaj si scule speciale, si nu ma refer la un patent si un cleste. Mai poti adauga pt gaz si bransamentul(in cazul in care folosesti)

Pe ansamblu probabil ajungi la aceleasi costuri(depinde de suprafata si materiale) dar va fi diferit confortul si aspectul.

#23
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.01.2007

 fastcojo, on 5th January 2011, 15:17, said:

Oricum bafta cu topicul. Mie mi se pare f interesant.

Multumesc. Spor la treaba pentru ca eu inca nu am decat cateva oferte in acest sens dar momentan trebuie sa lamuresc aceasta problema. :)

 rvic77, on 5th January 2011, 16:12, said:

Nu vad care ar fi problema asupra coprului uman, este o solutie de incalzire comoda si estetica dar probabil destul de scumpa !
Totusi de ce ziceti ca ar fi mai ieftin decat clasica centrala electrica cu calorifere ?

Problema pusa de mine n-are nicio legatura cu credinta. Pareri de genul "nu cred", "dupa parerea mea" am primit de m-am saturat, DAR, fara niciun argument pro sau contra.

PS: Am rugamintea ca discutiile legate de costuri, consum si restul sa le dezbateti in topicul dedicat, indicat de mine in primul post.

Multumesc

#24
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
parere personala, are multe avantaje inclusiv consum redus, dar presupune aer cald la nivelul podelei care, fiind mai usor, se va ridica antrenand toate particulele de praf, scame, mucegai, detergent cu care ai spalat podeaua, etc. depuse pe podea, intr-un circuit vertical continuu
pe scurt, cred ca va fi in aer mai mult praf decat in mod normal, cu incalzire la calorifer sub fereastra (care produce un curent orizontal mai degraba)
dar, cum praful este prezent in cantitati uriase cam peste tot in tara noastra, ceva in plus nu cred ca pune probleme

eu unul as pune doar in spatiile unde nu este pretrecut foarte mult timp, adica holuri, bucatarie, baie, poate in living, dar in nici un caz in dormitoare

#25
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 fastcojo, on 5th January 2011, 15:17, said:

In calitate de viitor posesor de asa ceva ( este in curs de montaj la mine acasa) cred in sistem: ca este printre cele mai economice dintre cele electrice ( doar AC poate fi mai economic, pt cine suporta curentii de aer), ca este dintre cele mai curate ( electrosmogul este acelasi ca al cablajului oricum existent intr-o  casa), mai confortabile ( distributia favorabila de temperaturi care conduce la un confort termic similar unei temperaturi - deci si consum- mai mari) si mai estetice ( nu se vede, doar se simte).
In plus pretul investitiei initiale este mai mic.

Consumul : voi vedea!

Oricum bafta cu topicul. Mie mi se pare f interesant.

Economic ar putea fi doar daca ai o f. buna izolatie sub placa de la parter cam 20 cm de polistiren. Altfel ce castigi la IP transmiti pamantului.

Ce nu inteleg e: de ce nu faceti o IP normala cu tevi cu apa la care sa racordati in urmatorii ani o pompa de caldura, oricum asta e viitorul in sisteme de incalzire. Pana atunci merge si o centrala electrica normala.

#26
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 cipaul, on 5th January 2011, 19:54, said:

Economic ar putea fi doar daca ai o f. buna izolatie sub placa de la parter cam 20 cm de polistiren. Altfel ce castigi la IP transmiti pamantului.
Ce nu inteleg e: de ce nu faceti o IP normala cu tevi cu apa la care sa racordati in urmatorii ani o pompa de caldura, oricum asta e viitorul in sisteme de incalzire. Pana atunci merge si o centrala electrica normala.


Corect spus.

Dar daca nu ai termoizolatie sub placa oricum tremuri indiferent cum incalzesti casa.

IP cu apa nu : pt ca sint tevi care invariabil imbatrinesc, pt distributia neuniforma de temperaturi ( rezistenta electrica are temperatura constanta pe lungimea ei), pt grosimea mare, pt investitia initiala mare, pt mult mai greoaia reglare a temperaturii si fara posibilitate de remote control.

In plus, in ton cu titlul topicului, a se vedea documentarul "Apa" pe net

#27
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu stiu ce studii de piata ai facut dar dar la posibilitatile de remote control se pare ca nu ai cautat unde trebuie. Poate ca cei care instaleaza IP sa nu aiba o asemenea posibilitate dar un termostat cu o comunicatie GSM sau Internet se gaseste relativ usor. E drept ca apoi intervine problema integrarii in sistemul de automatizare existent  dar aici se face diferenta intre  o instalatie facuta de nenea instalatorul si alta bine proiectata  .

#28
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 fastcojo, on 5th January 2011, 22:48, said:

Dar daca nu ai termoizolatie sub placa oricum tremuri indiferent cum incalzesti casa.

   -Asta nu o cred, nu am termoizolatie sub pardoseala si la mine este cald si bine,incalzirea este de la soba iar pe jos pal (sa nu spui ca palul este termoizolant la fel de bun ca si polistirenul).

 cipaul, on 5th January 2011, 19:54, said:

Economic ar putea fi doar daca ai o f. buna izolatie sub placa de la parter cam 20 cm de polistiren. Altfel ce castigi la IP transmiti pamantului.

   -De ce sa transmitem caldura pamantului cand putem sa facem acest lucru peretilor interiori, fara sa ne pese ca muncim munca in zadar. :naughty:

Edited by sandy76, 06 January 2011 - 10:35.


#29
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 sandy76, on 31st December 2010, 17:02, said:

-Am spus de la inceput ca IP este cea mai cea, dar nu vreau sa gauresc  podelele in toata casa, poate numai in baie si bucatarie intr-un viitor, acum vreau in pereti pentru ca numai bag izolatie, plasa de buzau, ciment,aditiv, pompa de amestec, actuatoare si alte alea pentru o temperatura sub 50 de grade, incalzesc peretele cat mai repede si gata alt foc cand se face mai frig. -La soba de teracota nu ma deranjeaza ca am o temperatura mare la inceput seara ca spre dimineata sa fie cu 5-7 grade mai putin, nu ma dau in vant dupa automatizari complicate (la mai putine componente intr-o instalatie riscul de defectare este mai mic). Ce ma intereseaza:ce diametre si lungimi ale traseului de teava pex se preteaza mai bine la acest tip de incalzire, minime ,maxime,distanta dintre tevi de 10 sau 15 cm, mai sunt si altele de care trebuie sa tin cont:distribuitoare,colectoare, ce sistem de prindere a pexului este mai sigur(teava- fiting) sau mai usor de pus in opera,eventual firme, daca nu se considera reclama. Multumesc.  
    -LA MULTI ANI, 2011.
  -Acum nu-i bai daca ma citez, ma gandesc ca nu a vazut nimeni postul asta, de,eram cu altele ocupati.   -La incalzirea prin pereti este  mai bine o teava cu un diametru mic sau mare?

Edited by sandy76, 06 January 2011 - 10:52.


#30
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Am un vecin si un tovaras care au renuntat la incalzirea in pardoseala din motive de consum.
Cel putin tovarasul a facut sistemul acum vreo 7-8 ani, la bloc si cred ca a uitat izolatia termica. Mergea cu centrala clasica direct in tevi. Platea caldura dublu decat mine.

Acum s-a schimbat situatia. Intr-o noapte m-am trezit sa beau apa si nu mi-am mai pus papucii. gresia mi s-a parut rece. Uimit de acest lucru am pus picioorul pe o placa ce nu are caldura sub(este in zona mobilei de buc) si am inteles! Acea placa era gheata!
Stau la parter si am 4 cm de izolatie din extrudat.

#31
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 apanoiu, on 6th January 2011, 10:52, said:

Stau la parter si am 4 cm de izolatie din extrudat.
  -Ei acum am inteles, chiar daca stai la parter nu cedezi pamantului caldura matale, ci aerului de la demisol unde se afla conducte de toate neamurile, eu stau la casa, este o diferenta.

#32
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Pai si casa este pusa asa cu parterul pe pamant? Nu ai subsol?
Din cate stiu exista extrudat special pentru fundatie. O cheltuiala initiala de obicei se justifica in timp.

aaa... am sub 10 grade in boxa, boilerul este tot in boxa, este groaznic! Cred ca 30-40 roni se pierd pe acolo.

#33
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 apanoiu, on 6th January 2011, 11:01, said:

Pai si casa este pusa asa cu parterul pe pamant? Nu ai subsol?
Din cate stiu exista extrudat special pentru fundatie. O cheltuiala initiala de obicei se justifica in timp.

aaa... am sub 10 grade in boxa, boilerul este tot in boxa, este groaznic! Cred ca 30-40 roni se pierd pe acolo.
  
   -Subsol nu am decat la beci (3,7/2,7 cu 2,2 inaltime) iar pe beci camara, restul casei fara subsol sau demisol, direct pe pamant.

#34
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.01.2007
Multumesc frumos celor care nu fac altceva decat sa comenteze OFF TOPIC. Se pare ca, nefiind argumente sau cunostiinte legate de ceea ce am intrebat, se deviaza la ce stie fiecare.

Nu ma intereseaza consumul, costurile si mai stiu eu ce !!! DOAR influentele negative/pozitive ale IP electrice. E asa greu de inteles?


PS: Rog unul din moderatorii ariei sa faca putina ordine in posturi. Multumesc anticipat pentru intelegere.

#35
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
tu vrei sa incalzesti repede si bine. Pt asta trebuie debit de apa, mai degraba teava de 20mm cu perete subtire(20x2)
Fitingurile cele mai ok din punctul meu de vedere sunt cele cu expandare si cele cu inel. Diferenta ani lumina de celelalte sisteme prin strangere, testat. Nu este greu de utilizat aceasta tehnologie. Atentie, pex-a -ul de calitate se preteaza la  expansiune, pex b fiind la mare distanta de el(testat uponor si golan).

#36
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Da, dar pierderile de presiune pentru o teava de 16 sau 20 de mm corelate cu o pompa grundfos 25-40 care sunt ,sau mai bine zis la aceasta pompa care este diametrul tevi care se "pupa" mai bine cu ea?

 apanoiu, on 6th January 2011, 13:54, said:

Fitingurile cele mai ok din punctul meu de vedere sunt cele cu expandare si cele cu inel. Diferenta ani lumina de celelalte sisteme prin strangere, testat. Nu este greu de utilizat aceasta tehnologie.

    -Vreau sa folosesc aceasta tehnologie, care am vazut ca este chiar buna, problema este ca cel mai ieftin expandor manual este 100 de euro (pana la urma nu este o asa mare problema) cunosti sau stii un aparat de expandare manuala mai ieftin de atat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate