Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Anvelope

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#37
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Nu inca :) Dupa cum ai vazut vremea a fost cand asa, cand asa, si m-am hotarat sa astept sa se stabilizeze. In al doilea rand am de gand sa montez anvelopele doar in cazul unor iesiri pe sosea in afara orasului, ca la ce gropi si borduri avem in oras imi convin astea de 2.30 de le am acum.

Am vazut ca si Eugen ar avea de gand sa-si ia o bicicleta, il avem si pe Nicolaie, deci ati fi amatori de o escaladare pe Semenic? :D Singura problema este cu transportul bicicletelor, eu pentru mine am, dar nu stiu voi.

#38
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postjinxy_c, on 23rd March 2011, 12:13, said:

Nu inca :) Dupa cum ai vazut vremea a fost cand asa, cand asa, si m-am hotarat sa astept sa se stabilizeze. In al doilea rand am de gand sa montez anvelopele doar in cazul unor iesiri pe sosea in afara orasului, ca la ce gropi si borduri avem in oras imi convin astea de 2.30 de le am acum.

Am vazut ca si Eugen ar avea de gand sa-si ia o bicicleta, il avem si pe Nicolaie, deci ati fi amatori de o escaladare pe Semenic? :D Singura problema este cu transportul bicicletelor, eu pentru mine am, dar nu stiu voi.

Eugen a cumparat deja o "americana", adica un Felt ...  MTB.  Misto!. :)

Nu stiu exact modelul dar seamana foarte mult cu asta.

Attached Files

  • Attached File  FELD.jpg   107.94K   79 downloads

Edited by alexis4tm, 23 March 2011 - 12:27.


#39
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Nice :) Ce mi se pare amuzant la poza aia este ca n-are pedale :D Dar fiind pe un topic de anvelope, e bine ca alea apar in poza  :lol:

#40
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Foarte multe poze de prezentare se fac fara pedale... Si in show room, daca vei vizita, vei vedea ca sunt bicle fara pedale. Deci nu e asa neobisnuit...

#41
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Goofy de curiozitate, de ce fara pedale?

Bicicleta mea in poza de prezentare are pedale :P

Attached File  aggressive.jpg   62.16K   56 downloads

#42
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
N-as sti sa iti raspund cu precizie la aceasta intrebare. Probabil e acelasi motiv pentru care si rachetele mai de profi se vand fara racordaj: deja de la un nivel incolo si racordajul tau preferat sau, in acest caz, pedalele tale favrorite (SPD, crank...).
Repet, e o explicatie proprie, nu neaparat cea adevarata...
Iar in show room, probabil e  chestie de spatiu...

#43
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Bicicletele sunt livrate cu pedalele si rotile scoase pentru a ocupa mai putin spatiu in colet. Asa cum a spus Goofy cei din magazin le monteaza numai rotile pentru vizionare dar nu si pedalele pentru a alinia bicicletele una langa cealalta cu spatiu cat mai mic. In momentul in care se face vanzarea prin expediere se dau numai rotile jos. Daca vine clientul la magazin se monteaza imediat numai pedalele si gata.
De cele maimulte ori nu se mai munceste nimeni sa monteze pedalele la poza.

#44
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007

iunicu said:

De cele maimulte ori nu se mai munceste nimeni sa monteze pedalele la poza.
Nici macar astia de la McLaren

[ http://www.blogcdn.com/www.autoblog.com/media/2011/03/mclaren-verge-bike-7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
Dupa ce am facut cateva iesiri si am parcurs aproape 200 km atat pe asfalt cat si pe aratura, revin cu un mic review ptr. Continental Explorer 26x2.1.

Este o anvelopa cu o comportare mai mult decat decenta.
Pe asflat m-a tinut lipit si cu 55 km/h, insa este de evitat luarea curbelor cu viteza mare cu prea multa incredere, cel putin mie mi-a dat senzatia ca crampoanele nu ma tin daca ma inclin prea tare la viteze de peste 30km/h.
Pe aratura uscata "grip-ul" este multumitor, pe noroaie are tendinta sa derapeze, insa un lucru bun este ca nu prea se incarca cu noroi.
Un alt lucru bun dpmdv ... este usoara, are 400 si ceva de grame bucata, deci este comparabila cu multe anvelope de sosea si se simte la greutatea totala a bicicletei.
Eu sunt multumit de ea, o sa vad pe parcurs cum se comporta la pene. Deocamdata nu am facut nici o pana.

PS: Lucru mai putin importanr, dar care imi place este zgomotul ce-l face pe asfalt la vitaza mai mare!

Edited by alexis4tm, 24 June 2011 - 13:27.


#46
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008
Acum am Michelin Lithion 2 de anul trecut (DOT 2910) si vreau sa le schimb. Ma orientasem catre Michelin Pro3 Race dar am vazut comentarii si despre Continental Grand Prix 4000. Imi doresc de la ele ce-si doreste oricare ciclist: usoare, rezistente, etc... pe care sa merg?

#47
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postdanghetau, on 16th September 2011, 09:30, said:

Acum am Michelin Lithion 2 de anul trecut (DOT 2910) si vreau sa le schimb. Ma orientasem catre Michelin Pro3 Race dar am vazut comentarii si despre Continental Grand Prix 4000. Imi doresc de la ele ce-si doreste oricare ciclist: usoare, rezistente, etc... pe care sa merg?

Un pic de goagle, numai sa ai pofta de citit:
-  http://www.roadbiker...36_2489crx.aspx
- http://www.roadbiker...45_2489crx.aspx

... poate te ajuta.

Edited by alexis4tm, 16 September 2011 - 12:45.


#48
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008
Cu engleza stau foarte prost, am nimerit si eu acele siteuri (si multe altele), am citit si pe forumul dedicat insa doream parerea unor utilizatori din tara, exprimate in romana, google translate e de toata jena. Unii spun ca 4000 e mai bun iar altii merg pe Michelin; posibil sa fie ambele la acelasi nivel de nu e o departajare neta. Multumesc pentru raspuns.

#49
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Eu am ales asa ceva link . Nu am apucat sa merg decat putin cu ele, o sa mai revin cu pareri. Cel putin deocamdata mi se par excelente, foarte aderente, umflate la 8bar rezistenta la inaintare e foarte mica. Sunt si putin mai usoare decat ProRace3, ca am observat ca te obsedeaza greutatea :P

Edited by jinxy_c, 16 September 2011 - 16:11.


#50
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008
Daca se poate nu ma deranjeaza, tot dau un banut si incerc sa combin cit mai multe avantaje. Din pacate Lithion 2 nu pot fi umflate mai mult de 6 bar cu nou cumparata pompa a lu' peste prajit numita Point care spune ca poate umfla pina la 11 atm, are si manometru dar ce folos. Unii spuneau ca Schwalbe are o rezistenta foarte scazuta la pana, eu n-am avut ci doar am auzit.

#51
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008
N-am mai prins EDIT, daca sint penalizat de post succesiv imi asum raspunderea.
Am studiat problema si pare-se ca e buna oferta pe care mi-ai sugerat-o si anume acele Schwalbe asociate cu jantele acestea:
http://www.bikexpert...900-p-4016.html
care cel mai ieftin sint pe Bike24 insa din cauza unor ambalaje speciale care costa 20 euro/bucata ajung sa fie mai scumpe ca in Romania.
PS: aia de la Playbike sint varza, spun ca sint pentru baieu si ele sint CL (clincher), i-am atentionat de eroare, mi-au multumit dar nu au modificat desi au spus ca au facut-o. In plus am ramas stupefiat cind am aflat ca la ei pretul este doar pentru o roata si anume cea de fata (2700 lei) iar pentru spate 2890 lei... ori nu sint la curent ori ala de a raspuns la mail e praf si trebuie demis.

Edited by danghetau, 16 September 2011 - 18:25.


#52
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Ambele sunt cauciucuri bune. Michelin Pro3 Race, gasesti la Decathlon. Toti baietii pe care ii cunosc si le-au folosit, le folosesc in continuare. Am avut si eu, dar nu le-am folosit decat vreo 500km fara nici o pana. Le-am schimbat pentru ca imi trebuiau niste cauciucuri cu balon mai mare la greutatea mea. Acum am Continental GrandPrix si nu am nici o treaba cu ele. Cumpara Pro3 o sa fi multumit, sunt usoare si ruleaza mai bine decat Continental 4000, pentru ca am avut si din alea. :)

#53
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008
Radu, stiu ca ai Pro3Race (de fapt tot datorita tie le-am bifat pe lista de optiuni  :OK: ) iar referitor la Decathlon e un aspect care nu-mi convine: nu livreaza cu plata ramburs ci achiti si te duci in magazin sa ridici produsul. Aceste Schwalbe nu sint in regula? Ma uit ca au rezistenta la pana buna iar eu merg doar pe sosea.

#54
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Scuze dar nu reusesc sa imi dau seama despre ce Schwalbe vorbesti. Te sfatuiesc totusi sa nu faci greseala sa cumperi Schwalbe Ultremo R1. Sunt cauciucuri pentru competitie, foarte usoare, ruleaza excelent, dar sunt execrabile la capitolul fiabilitate si rezistenta la intepaturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate