Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Anvelope

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#19
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Recomand Maxxis Holy Roller. Bun la dirt, se toceste foarte greu pe asfalt si merge si la XC relativ USOR!


Se gaseste pe playbike.ro :)

#20
otilialzr

otilialzr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2009
Am si eu o i9ntrebare, la cat timp sau km se schimba anvelopele?

Mersi

#21
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

 otilialzr, on 15th February 2011, 12:27, said:

Am si eu o i9ntrebare, la cat timp sau km se schimba anvelopele?

Mersi

Chestia asta este relativa. Se pot schimba si dupa 1, 2 sau 3 ani, sau se pot schimba si dupa o saptamana, o luna, doua. Depinde cat de agresiv franezi si cat de norocos esti cu penele, cu snakes-urile....
De obicei se schimba dupa ce determini vizual gradul de uzura.

Edited by alexis4tm, 16 February 2011 - 09:43.


#22
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Am si eu o intrebare : am un Corratec X-Trail Aggressive, chiar asta de aici .

As vrea ca in vara aceasta sa merg in ceva ture cu ea, una dintre aceasta pe Transfagarasan, si as avea nevoie de niste anvelope subtiri si aderente la asfalt (inclusiv umed). In prezent am pe ea anvelopele originale de 26x2.30. Ideea este ca nu-mi dau seama ce fel de anvelope accepta jantele mele pe care am gasit scris doar atat :

Only Disk Brake
No Downhill
DRC Srl MADE IN ITALY
Alloy 6005 T6
ETRT0 559x17
LOTTO ...... (asta e numarul de lot probabil)
DH18

Am intrebat in legatura cu 2 tipuri de anvelope de asfalt pe site-ul Playbike, precizand ca modelul de janta ar fi DRC DH18. Ei au spus ca nu cunosc modelul acela de janta si ca nu recomanda montarea pe bicicleta mea fiindca probabil janta mea este pentru DH, desi scrie foarte clar pe ea ca nu este pentru Downhill.

Ma ajuta cineva?  :rolleyes:

#23
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Nu conteaza ce janta ai... Atata timp cat e destul de ingusta pentru cauciucuri de cursiere subtiri, e bine. Scrie no dh, deci nu iti face probleme, nu e de Downhill. Probabil sunt jenti normale... Pune ceva de 1.95-2.10 dupa mine :)

#24
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
M-a lamurit cineva de aici de pe forum ce jante am.
adish1k eu vreau sa pun ceva anvelope subtiri, nu de care imi spui tu. Tie ti se pare ca 1.95-2.10 ar fi subtiri? Pai acum am 2.30, deci ce mare branza rezolv punand un pic mai mici? Din ce mi-a fost explicat, pentru jantele de dimensiuni ETRTO 559x17 pot pune anvelope de la aproximativ 1.00 in sus. Acum problema este ca nu stiu ce sa aleg pentru asfalt uscat/umed, sa am aderenta buna si la viteze maricele.

#25
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

 jinxy_c, on 20th February 2011, 17:25, said:

M-a lamurit cineva de aici de pe forum ce jante am.
adish1k eu vreau sa pun ceva anvelope subtiri, nu de care imi spui tu. Tie ti se pare ca 1.95-2.10 ar fi subtiri? Pai acum am 2.30, deci ce mare branza rezolv punand un pic mai mici? Din ce mi-a fost explicat, pentru jantele de dimensiuni ETRTO 559x17 pot pune anvelope de la aproximativ 1.00 in sus. Acum problema este ca nu stiu ce sa aleg pentru asfalt uscat/umed, sa am aderenta buna si la viteze maricele.

@adish1k: a incercat sa te ajute, mie imi pare ca i-ai raspuns cam aiurea.

Uite cateva variante:

Maxxis Detonator

Schwalbe Road cruiser

Schwalbe Marathon racer
....trebuie doar sa cauti

Edited by alexis4tm, 20 February 2011 - 22:31.


#26
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006

 alexis4tm, on 20th February 2011, 22:23, said:

Ăsta e de 28, nu de 26 (din câte văd pe site).

#27
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

 alexcrist, on 20th February 2011, 23:02, said:

Ăsta e de 28, nu de 26 (din câte văd pe site).

Corect!

#28
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
O fi incercat adish1k sa ma ajute, si ii multumesc, dar : el imi spune ca nu conteaza ce janta am cata vreme e destul de ingusta pentru anvelope subtiri. Aia era problema, ca nu stiam cat de ingusta am eu janta pe interior astfel incat sa cada bine o anvelopa ingusta. Trebuia sa dau anvelopa actuala jos si sa masor cu centimetrul, ceea ce nu-mi convenea. Si habar n-aveam sa citesc datele acelea trecute pe janta, noroc ca m-a luminat cineva pe PM. Si apoi mi-a recomandat anvelope de 1.95-2.10. Adica tot unele pe care eu le consider cu putin mai inguste fata de cele actuale ( 2.30 ). Mie imi trebuia ceva ingust, pana in 1.5.

Degeaba caut eu, m-am uitat pe diverse modele si nu prea stiam intre ce si ce sa aleg, fiindca se ofera destul de putine informatii legate de aderenta la asfalt umed, despre cat de longevive sunt si cata rezistenta opun la inaintare.

alexis4tm nu mai baga strambe :P Te provoc in primavara la o urcare din Resita pe Semenic :)

Edited by jinxy_c, 21 February 2011 - 20:47.


#29
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Eu recomand slickuri maxxis xenith 1.5 sau schwalbe kojak 1.35, in afara de detonator . Cu scwalbe kojak trebuie sa ai un pic de grija, dar ai aderenta buna pt 1.35 si viteza mare pe sosea. Mai are puncte bune pentru protectia anti-pana.

Recomand Maxxis Detonator pe fata, pentru tractiune si stabilitate si kojak pe spate

Edited by red_dog4ever, 21 February 2011 - 21:08.


#30
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Cred ca voi merge pe Detonator, asta mi s-a recomandat si la Playbike. Prefer ceva mai multa siguranta si viteza mai mica. Uite ce mi s-a spus pe Playbike legat de Xenith : "Acest cauciuc este un super-slick, adica nu exceleaza in viraje si durabilitate. Ce va pot recomanda pentru ture lungi este modelul Maxxis Detonator 1.5 sau Maxxis Overdrive 1.75 ,din cele doua Detonator ruleaza mai bine.Se poate monta pe janta dumneavoastra.". Probabil cam acelasi raspuns as fi primit si in legatura cu Kojak-urile.

Edited by jinxy_c, 21 February 2011 - 21:33.


#31
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

 jinxy_c, on 21st February 2011, 20:44, said:

O fi incercat adish1k  ......

alexis4tm nu mai baga strambe :P Te provoc in primavara la o urcare din Resita pe Semenic :)

Ma bag, chit ca o sa am limba de juma de metru sus pe Semenic! Si pe Semenic si pe Transfagarasan, ca am auzit ca ai vrea la vara sa-l faci! Coincidenta face ca si eu si sotia vrem sa-l facem la vara Ma gandesc ce fain va fi coborare!

PS: Faina tzoagla, sa o stapanesti sanatos! Cred ca te-am vazut zilele trecute (aprox. 1-2 saptamani) pe drumul inspre Giroc. Tu ai fost?

Edited by alexis4tm, 21 February 2011 - 21:39.


#32
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009

 alexis4tm, on 21st February 2011, 21:33, said:

Si pe Semenic si pe Transfagarasan, ca am auzit ca ai vrea la vara sa-l faci! Coincidenta face ca si eu si sotia vrem sa-l facem la vara Ma gandesc ce fain va fi coborare!

Ce fain va fi la coborare, vai si amar ce va fi la urcare :D Da, as avea in plan si Transfagarasanul intr-un weekend din vara. Adica plecat vineri din Tm, intors duminica, dormit pe unde s-o putea :)

 alexis4tm, on 21st February 2011, 21:33, said:

PS: Faina tzoagla, sa o stapanesti sanatos! Cred ca te-am vazut zilele trecute (aprox. 1-2 saptamani) pe drumul inspre Giroc. Tu ai fost?

Multumesc, la fel si tie, o am dinaintea Focus-ului tau, sa stii :P Da, mai mult ca sigur ca eu eram spre Giroc, pe drumul ala crunt de-l fac aproape in fiecare zi :(

#33
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 jinxy_c, on 21st February 2011, 21:45, said:

Ce fain va fi la coborare, vai si amar ce va fi la urcare :D...
Cea mai frumoasă coborâre este cea fără urcare, azi mi-am dat seama mai bine ca oricând la debutul circuitelor pentru noul an. Urcat cu mașina la Bâlea și dat drumul de-acolo, deloc fair-play dar evităm infarctul.

#34
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
O coborare nu are farmec fara urcare.E mai palpitant cand iti dai duhul sa ajungi sus, apoi te vezi plutind cu 50 pe vale.

#35
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

 gozmyn, on 13th March 2011, 00:01, said:

O coborare nu are farmec fara urcare.E mai palpitant cand iti dai duhul sa ajungi sus, apoi te vezi plutind cu 50 pe vale.
Corect !
S-a vrut o ironie pentru cei ca mine, fără antrenament.  :)

#36
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

 jinxy_c, on 21st February 2011, 21:31, said:

Cred ca voi merge pe Detonator, asta mi s-a recomandat si la Playbike. Prefer ceva mai multa siguranta si viteza mai mica. Uite ce mi s-a spus pe Playbike legat de Xenith : "Acest cauciuc este un super-slick, adica nu exceleaza in viraje si durabilitate. Ce va pot recomanda pentru ture lungi este modelul Maxxis Detonator 1.5 sau Maxxis Overdrive 1.75 ,din cele doua Detonator ruleaza mai bine.Se poate monta pe janta dumneavoastra.". Probabil cam acelasi raspuns as fi primit si in legatura cu Kojak-urile.

Pana la urma ai cumparat ceva "slick-uri" ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate