Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cum scapam de cartite ?

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#289
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Am vorbit si cu un vecin si care este deacord sa facem asa . Defapt el a facut gard din beton cu fundatire Mai are vreo 20m din hotar in care nu are fundatie dar a zis ca va lua masuri . Eu am cam 150 m de gard doar din plasa de sirma . mi=am propus sa sap un sant adinc de vreo 60 cm si sa introduc plasa dubla anticirtita in picioare si sa astup . Asa pot sa stopez (zic eu ) invazia altor cirtite din alta parte . Pe cele ce le avem le exterminam cu capcane . Singura varianta de a veni altele este sa sape mai adinc de 60cm sau sa iasa afara si sa treaca de plasa si sa intre iar in pamint . Problema mare la mine cum sa fac acest sant cu un pret sau efort rezonabil . Manual este munca multa . Daca este ca aduc un excavator , ma va costa enorm . Am vazut ceva pe youtube un fel de utilaj care sapa santuri la 65 cm adincime cu o latime de 10 cm dar costa vreo 14 000 lei . Treaba asta trebuie sa o fac mai incolo pentru ca acum am ceva de lucru in deplasare si o sa lipsesc o perioada de timp . Este singura solutie viabila in afara de ama lupta cu morile de vint . Si cind citesc ce scriu uni cu soluti d-astea ,, subtiri '' gen : carbit , sulf , gaz de butelie sau cum am mai vazut pe yotube ca a bagat teava de esapament de la auto printr-un furtun in galeriile cirtitelor , ba un roman de-al nostru sugera sa cumperi peste si sa tai capul ca apoi sa-l bagi in galerie  --- ma apuca risul .
Mai baieti intelegeti ca astea sunt dracul gol .  Este ca si cum ai urina impotriva vintului .

Edited by 71cristian, 10 January 2022 - 20:52.


#290
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Se pare ca singura solutie este plasa de sarma pentru a delimita hotarul / marginile... si apoi sa "deal" cumva cu cele din inauntru,saracele.

Ia uite la mine ce bucuroase sunt animalutele...

Attached File  CloseView_Mushuroi_vs_DarkerSoil.jpg   684.33K   33 downloads - Attached File  CloseView_Mushuroi.jpg   700.59K   34 downloads - Attached File  LargeView_One.jpg   444.65K   32 downloads - Attached File  LargeView_Six.jpg   359.76K   29 downloads

#291
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Post71cristian, on 10 ianuarie 2022 - 20:51, said:

......................... , ba un roman de-al nostru sugera sa cumperi peste si sa tai capul ca apoi sa-l bagi in galerie  --- ma apuca risul .
Mai baieti intelegeti ca astea sunt dracul gol .  Este ca si cum ai urina impotriva vintului .

Acum l-am gasit . Uite-l ma !!!! te-apuca risul. Se crede inteligent
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bfKU4SzLDG8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa ai spor la cumparat peste Posted Image

#292
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

View Post71cristian, on 10 ianuarie 2022 - 20:51, said:

Problema mare la mine cum sa fac acest sant cu un pret sau efort rezonabil
Plasa am pus si eu si ajuta. E adevarat ca nu am gardul asa lung
Santul il poti sapa cu o motosapa mica, lasi freze cat o latime de lopata, aproximativ. Faci doua treceri (in functie de ce sol ai) si apoi lucrezi abdomenul, apoi repeti :)
Pare greu dar merge repede

#293
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
AI folosit un strat de plasa cu ochiuri mai mici sau mai multe straturi de plasa (gen cea de gard)?
Ma gandesc ca ar fi o idee buna si la mine, desi cand ma gandesc la cei 90 m lungime...

#294
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Asa ii zice, plasa anti-cartite, e din ceva polietilena neagra cu ochiuri patrate
Am luat-o din Leroy
Daca ai si harciogi sau soareci nu cred ca e eficienta. aia au cu ce sa o roada

#295
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Normal ca am si soareci. De toate felurile... Doar sobolani nu am. Cand e cald ma viziteaza toate pisicile de pe strada. Una nu pleaca nemancata. Acum iarna cred ca le e frig...
In rest, noaptea ma viziteaza toate animalele posibile, dar mai mici decat vulpea. Altfel, nu pot cultiva cartofi/porumb sa vin mistretii... asa ca prefer o livada desi nu ma dau in vant ingrijind-o.
Nu-i nimic, fac santul si bag sarma impletita de gard in cate straturi pot indoi. Pana rugineste/putrezeste... Oricum e mai ieftin decat o bordura de beton/fundatie de gard.
Dar daca imi iau motosapa, in primavara sap toata peluza (vreo 1200 mp), apoi seaman trifoi pitic. Dupa, am "grija" de cartite.

#296
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postvalidoe, on 12 ianuarie 2022 - 14:01, said:

Daca ai si harciogi sau soareci nu cred ca e eficienta. aia au cu ce sa o roada

De asta mie frica si mie sa nu o roada . In prima faza m-am gindit la plasa aia zincata , dar dupa un timp va rugini si se va macina . Ideal este plasa din aluminiu  , dar este a naibi de scumpa mentru acest scop de a stopa invadatorii . Pina oi face santul mai studiez . Oricum cu motosapa nu pot face un sant asa de adinc .
ideal este asa ceva.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R4w6NqWfjbs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] dar costa atit http://www.toolszone...ki-p-34158.html

#297
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
In niciun caz. E prea scump si pe urma nu am ce face cu el.
Vali are dreptate.
Eu imi voi cumpara in perioada urmatoare o motocoasa (un Loncin LC750 ori din Hornbach o Media Line MHB780 - ambele sunt sfarsit de gama, dar inca astept, poate le gasesc mai ieftin). La ele, atasez numai o sapa in fiecare parte, a.i. sa sap cam 40 cm - exact cum a spus Vali - si in 2 treceri ai sapat/astupat pana la vreo 25-30 cm. Scoti apoi cu o lopata pamantul, pui plasa, astupi.
Ramai cu un motocultor. Iar cu unul de asta ai tot timpul ce sa faci.
Oricum ma duc in leroy sa vad plasa aia... poate fac vreo combinatie intre ele.

Edited by adip1962, 12 January 2022 - 20:07.


#298
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 71cristian, on 10 ianuarie 2022 - 20:51, said:

Am vorbit si cu un vecin si care este deacord sa facem asa . Defapt el a facut gard din beton cu fundatire Mai are vreo 20m din hotar in care nu are fundatie dar a zis ca va lua masuri . Eu am cam 150 m de gard doar din plasa de sirma . mi=am propus sa sap un sant adinc de vreo 60 cm si sa introduc plasa dubla anticirtita in picioare si sa astup . Asa pot sa stopez (zic eu ) invazia altor cirtite din alta parte
Poate sa functioneze sau ba. Se poate vedea dispunerea musuroaielor pe langa fundatia gardului. Insa tot pe sub o fundatie de gard a intrat in curte. Nu stiu adancimea fundatiei.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V5UriH4SXJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mircea11s, 26 January 2022 - 10:28.


#299
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca fundatia are un 30 cm:
- ori la turnare au prins cartita inauntru si aia nu poate scapa (ar explica garile pe langa gard - tot a cautat o iesire pe care a gasit-o prin poarta in strada).
- ori a intrat pe sub poarta.
Mai exista si varianta in care un vecin binevoitor i-a aruncat una in curte...
Nu am gasit tunel de cartita sub 20 cm adancime. Asta nu inseamna ca nu pot fi exceptii.

#300
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
S-ar putea sa aiba dreptate asta din clipul video refeitor la impinsul betonului in sus . Daca dupa turnare baietii au plecat si cartita nu a mai simtit activitate in zona si-a continuat saparea de tuneluri astfel incit a inpins betonul inainte de intrarea lui in priza . Spun asta ca si la mine a inpins fundul piscinei in sus invingind greutatea apei . Nu i-mi dau seama daca poate sapa tuneluri la adincimea de 50 cm  , exact la ce ma gindesc eu sa bag plasa .

Edited by 71cristian, 30 January 2022 - 17:22.


#301
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Am vizitat terenul de la poalele muntelui.

Plin de varfuri de cartite si peste tot balegar organic de fertilizare.
Nu stim daca vom reusi sa scapam de cartite dar se pare am scapat de vacile adapostite acolo peste iarna.

Attached File  20220224_132906.jpg   239.59K   19 downloads

Attached File  20220224_132914.jpg   865.98K   18 downloads

Edited by EmeraldCountryHouse, 01 March 2022 - 13:53.


#302
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
azi am prins lighioana asta. O fi ceva soarece/sobolan? Avea dintii de jos destul de mari aproape ca un orbete, dar el era mai mic in dimensiuni. Cred ca el mi-a ros portaltoii la doi meri tineri, sunt sanse mari sa ii pierd.
Attached File  image_2022-06-01_204729536.png   1.04MB   48 downloads
Attached File  image_2022-06-01_205201351.png   1.99MB   48 downloads

Edited by Powerup, 01 June 2022 - 19:54.


#303
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 12.09.2019
Vezi ca ala e protejat de lege ,sterge foto sa nu ajungi la pușcărie..

#304
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ala pare un soarece. Sigur nu mananca radacini.
De ex. pe topic:
Mi-au murit in primavara un cires si un molid. Cand le-am scos buturugile, acum o saptamana, am gasit radacinile putrezite, iar pamantul era negru, urat mirositor si cumva respingator. Concluzia pe care am tras-o, avand un iaz mai sus de cei doi decedati este ca o nemernica a ajuns cu tunelurile ei la iaz (iazul e pietruit nu betonat). SI uite asa mi-a omorat pomii... Molidul ala avea vreo 7-8 ani..., ciresul vreo 30 (20 cm diametru).
Incep sa cred ca pierd lupta cu ele. Am 4 capcane puse. La toate isi sigileaza tunelurile inaintea lor. Sunt spalate, curatate si dezinfectate, apoi lasate in aer liber. Nu au cum retine vreun miros.
Apoi, de ce am cartite numai in zona cu pomi putini. Ma rog, acum e fara pomi... In livada nu e niciun musuroi... De ce?

#305
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Pare incredibil ca un animalut poate face asa stricaciuni. Ne zadarniceste munca.

Unde nu sunt radacini probabil sapa mai usor, habar n-am, eu am musuroaie si in livada.

Zilele trecute am vazut o nevastuica in livada, poate ma mai ajuta si ea sa raresc daunatorii

#306
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nevastuica e foarte buna pentru tine daca ai animale mici. Nu se atinge niciodata de ale tale. Se duce insa in vecini... Dar poate era de la vecini...
Sunt putori, nu sapa dupa cartite... Nici dihorii...

Edited by adip1962, 02 June 2022 - 13:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate