Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

Cum scapam de cartite ?

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#271
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Nenorocitele a facut un musuroi in pe fundul piscinei Attached File  IMG_20210811_131925.jpg   843.49K   40 downloads
Oare ce putere au astea sa poata invinge greutatea apei ??
Cred ca eu sun cel mai afectat de aceste lighiioane . Mai este cineva calamitat in felul acesta ??

#272
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am ajuns la limita rabdarii...
Mizerabila aia de cartita/orlete ce-o fi, isi sigileaza canalele in fata capcanelor. Asta cand nu-mi umple groapa cu pamant...
Sa explic. Dupa ce-i gasesc gaura, cu o casma, fac un patrat, bagand casmaua toata in pamant, pe cele 4 laturi, ridic patratul de pamant, gasesc canalele, pun capcanele si... nu prind nimic! Am pus ceva peste groapa, nu am mai umblat la celelalte musuroaie, nu o prind si pace! Ori isi inchide canalele spre capcana ori imi umple groapa cu pamant.
Cred ca singura solutie este o motosapa cu accesorii, printre care si un plug si sap toata curtea...
Altfel, eu nu mai am idei.

Edited by adip1962, 18 August 2021 - 15:30.


#273
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Eu nu pun nimic peste groapa, dimpotriva, las sa intre lumina si aerul, de ce sa o astup cand ele fix asta vor si fac cu tunelele lor? Pun intotdeauna capcana la musuroaie cat mai proaspete, ca sa fiu sigura ca bantuie prin zona. Si, inainte de a pune capcana, ii dau niste apa pe galerie ca sa o enervez, sa-i stric zugraveala ca sa vina la intrare sa rezolve problema. Posted Image

Nu mereu o prind nici eu din prima, au fost situatii cand nu am reusit nicicum sa o prind la unele gauri, uneori puneam de 5-6 ori capcana, de eram deja pachet de nervi. Importanta e perseverenta, pana la urma o prinzi.

Edited by claudia313, 18 August 2021 - 19:09.


#274
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am zis ca simte curentul intre gropi si de aia le-am acoperit.
A curatat mereu capcanele sa nu miroase ca mine. Ba le-am si dezinfectat.
Am doua luni de cand ma chinui cu cartita/orbetele asta. Zic asa ca nu stiu, canalele sunt mai mari decat ce-am avut pana acum si mai adanci. Ma apuca toti dracii...
Maine ii bag fumigene...

#275
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Dac vrei sa o lasi fara aer arde niste benzi cu sulf pentru butoaie, iese instant daca mai apuca.

#276
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
iese pe dracu,nu v a mai impotriviti cartitelor ,e in zadar.

#277
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Exemplu de groapa cu 2 canale, ambele sigilate peste noapte.
Acum cred ca am o explicatie... Este o cartita batrana, care sufera de reumatism si simte aerul rece si umed, nu capcanele. Pentru ca de vreo luna, noaptea la mine este racoare (intre 11-20 grade), roua la greu. Ori pamantul de incalzeste peste zi, iar noaptea se simte diferenta. Cand am acoperit groapa, am facut-o cu o tabla. Astazi o sa tai niste policarbonat si o sa reincerc panand o piatra deasupra.
Tare-s curios. Daca nici asa nu merge va trebui sa stau la panda pana vad ca misca musuroiul... A dracului cartita!

View Postcalinus68, on 19 august 2021 - 19:52, said:

Dac vrei sa o lasi fara aer arde niste benzi cu sulf pentru butoaie, iese instant daca mai apuca.
Nu iese. Isi sigileaza tunelul din partea in care vine fumul. Bagi in mai multe tuneluri le sigileaza pe toate si face altele.

Edited by adip1962, 20 August 2021 - 07:58.


#278
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 26.02.2010
Avem și noi la țară cârtițe. Am trecut la udat prin sistemul de picurare. Le ținem mai la distanță doar cu plante anticârtițe, în timpul verii, sau fiind secetă ele nu mai ies la suprafață. De-a lungul timpului tata a prins cu sapa, câteva (vreo 7) și cu aceste capcane 2-3, așa îmi aduc aminte. Noi la capcane săpam o groapă mai mare, gen 5x5 cm și puneam capcane stânga/dreapta. La început am mai prins, însă ulterior nu au mai căzut.

#279
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Si eu ca voi . De vreo luna nu mai prind nimic . Face si la mine exact ca la voi . Eu am 6 capcane . Am inceput sa le mut in functie de prioritati si de gravitatea situatiei . De 2 zile a inceput sa scoata prin smeura . Nu de alta dar este pusa anul acesta si anul trecutAttached File  IMG_20210822_132747.jpg   839.01K   19 downloadsAttached File  IMG_20210822_132736.jpg   868.13K   18 downloads

La piscina este dezastru si nu reusesc sa le prind . A fost o perioada cind le-am pus pe toate 6 si degeaba . A scos pe sub ele sau le-a ridicat in susAttached File  IMG_20210822_132458.jpg   590.74K   17 downloadsAttached File  IMG_20210822_132524.jpg   642.68K   20 downloads .
O fi bune aceste benzi de sulf ??Attached File  IMG_20210822_132618.jpg   311.54K   20 downloads  Le folosesc ca sa previn aparitia moliei de ceara la ramele de rezerva .

Edited by 71cristian, 22 August 2021 - 12:49.


#280
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Sunt ok. pui cate una in fiecare gaura , nu are timp sa le sigileze pe toate.

#281
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Benzile de sulf se gasesc la orce magazin apicol sau farmacie veterinara . Daca nu reusesc sa le prind cu capcanele macar sa le mai sperii cu sulful .Daca nu poate cu dinamita Posted Image  Mi-e groaza cin o veni toamna .

#282
walkernazy

walkernazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.03.2010

 CRG, on 05 iunie 2014 - 07:27, said:

nu va mai chinuiti. Va spune un om care a luptat trei ani cu ele la foc continuu. Am mai bine de un an de liniste, dupa ce mi-au bagat niste baieti fosfura de aluminiu (AlP, phostoxin in termeni comerciali) in toate gaurile din curte. Le-am incercat pe toate: patroane fumigene, capcane elvetiene, insecticide, repelente, clor, pastile efervescente etc etc. Bani aruncati pe geam.

mai stiu o solutie pentru cine are tractor. Mi-a spus-o (pe probate) omul de la care cumpar mere toamna: furtun legat la teava de esapament si bagat in gaura, etansat bine si lasat sa mearga la ralanti timp de 2 ore.

omul care aplica pastilele trebuie sa fie autorizat, altfel se lasa cu dosar penal (substanta intrat sub regimul armelor si munitiilor). Macar o zi nu lasati copii si animale prin zona pentru ca mirosul si gazul sunt persistente si periculoase. Dupa 2-3 zile nu se mai degaja, deci liber la fotbal Posted Image

Pentru cine e curios, pentru ca si eu am avut aceeasi intrebare: hidroxidul de aluminiu rezultat in urma reactiei nu este periculos pentru om sau natura. De fapt fosfina (gazul, PH3) e cea care isi face "treaba" la mamifere. Substanta (fosfura de aluminiu) e folosita in mod uzual la deratizarea silozurilor de cereale.

Fosfura de Aluminiu reactioneaza cu apa sau cu acizii producand fosfina:
AlP + 3 H2O → Al(OH)3 + PH3
AlP + 3 H+ → Al3+ + PH3


Atentie la fosfina, inteleg ca e inflamabila si exista un anume risc de autoaprindere la contactul cu aerul. De aici si restrictiile impuse...

Stiu este postare veche dar...

Oare de cate pastile este nevoie pentru fiecare galerie?

Multumesc

#283
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Ca sa scapati de cartite, puneti otrava. Vor muri toate.

#284
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 florinpopa1, on 06 decembrie 2021 - 12:19, said:

Ca sa scapati de cartite, puneti otrava. Vor muri toate.
Nu am mai auzit de asa ceva.
Ce otrava?

#285
cipaul66

cipaul66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 26.08.2009
Pietricele de carbid îndesate în găuri și udate bine ... , și sigilate găurile pentru eficiență .... Nu le omoară, dar le îndepărtează de zonă (mirosul este persistent câteva zile) !

#286
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ori nu ai avut vreodata cartite ori vorbesti din carti.
Nu functioneaza nicio metoda in afara de cea a exterminarii. Eu am pe 3 din cele 4 laturi, curti in care nu sta nimeni. De acolo imi vin mereu. Pur si simplu nu am nicio metoda eficienta la indemana pentru a le omori. Zici ca-s blestem.

#287
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Jale mare. Am lipsit o perioada de timp de-acasă și nenorocitele mi-au arat terenul.Attached File  IMG_20220102_151858.jpg   773.91K   21 downloadsAttached File  IMG_20220102_151913.jpg   891.17K   21 downloads
Mi-a venit o idee și as vrea cite a păreri. Cam pina la ce adincime pot ajunge aceste lighioane? Pot face galerii la 60 cm în pământ.  Am citit mai multe păreri referitoare la acest subiect , dar nu am văzut adincime la care ajunge și eventual sapa tuneluri.

#288
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu am gasit vreo galerie mai jos de 20 cm. E drept ca la mine sub 20 cm apare argila si nu cred ca le place sa sape in ea.
Cred ca daca ai avea garduri cu fundatie de beton le-ai bara drumul spre curtea ta.
La primavara, vreau sa-mi sap toata curtea. Nu neaparat sa le tai pe nemernice, ci sa sparg cumva radacinile de la toate balariile care cresc in fata casei. Maruntesc si apoi plantez trifoi pitic. Daca le si omor, cu atat mai bine.
Un alt exemplu, soseaua din fata casei are 4 l latime. Nu o pot transversa pe dedesupt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate