Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Incidente velo

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Pe modelul de pe auto. Si ca o reciproca la acest video.

Incidente pe/cu/sub bicicleta. Sa invatam din pataniile altora.



In seara asta, in fata la shaormaria de la Budapesta(aia cu multa lume) am dat cu bicla de asfalt.

Conditii:
-o bordura relativ ingropata, model foarte lucios
-ceva umezeala(probabil au spalat asfaltul cei de acolo)
-frana fata reglata prost, un pic infranata.

Daune:
-am julit doar orgoliul.
Nu stiu cum am facut ca am sarit peste ghidon(era deja inclinat, roata fata fugindu-mi), apoi eram pe picioarele mele si mergeam ca la sfarsit de maraton.

#2
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Asa ma exprim eu dupa 16 ore de activitate. (Acum 18)


Pe scurt: Daca ai avut un incident velo* povesteste-l. Ca poate invatam ceva din asta.

Intamplarea: Mi-a alunecat roata fata pe o bordura cu o buza  de maxim 2 cm, bordura care n-avea ce cauta acolo(practic, aproape corp comun cu trotuarul) .Aceasta, bordura, cred ca era din granodiorit. Finisata foarte bine. Asemanator cu podelele pe care iti rupi gatul daca are putina apa. Desi am fost total surprins; nu ma asteptam la o bordura in mijlocul trotuarului; am avut noroc si nu am patit absolut nimic.

Concluzia: Atentie la bordurile din mijlocul trotuarului.



*multam modului

Ps:Desi nu se vede, am observat sarcasmul.

Edited by c72_c72, 12 November 2010 - 00:58.


#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

***

Ca dovada ca userul c72_c72 nu vorbeste singur, userul korsar a primit un sarcastic 10% warn.

***


Edited by GlobalMods, 13 November 2010 - 23:54.


#4
JuarezS

JuarezS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.09.2009
am patit si eu multe.. in mica mea experienta de 10 ani..

totusi cel mai grav a fost cand am fost lovit in plin de un automobil, exact cand facusem si eu un "truc" : sarisem la un "delusor" in timpul loviturii eram cam la aproximativ 50cm de la sol(zburind prin aer:D).. m-a aruncat binisor... :)

din fericire lovitura a luat-o cadrul si pedala, piciorul meu ramanand intact intre ele... :)

Edited by JuarezS, 08 March 2011 - 23:20.


#5
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Circulam pe soseaua Nordului in jurul parcului Herastrau cand o domnita care vorbea la telefon imi deschide larg usa in fata mea fara ca macar sa se sinchiseasca de oglinda. Aveam timp sa franez dar am vrut sa ma izbesc de usa ei ca sa o invat minte. Am evitat usa cu roata ca sa o pot lovi numai cu ghidonul, evident la o viteza care sa nu-mi provoace raniri. In momentul impactului am sucit putin de ghidon astfel incat prelungitorul ghidonului sa loveasca cu putere rama geamului si sa o sperii pe duduie numai ca amaratul de prelungitor a alunecat de pe rama si a izbit geamul portierei facandul zob. Sigur ca m-am luat la cearta cu soferita desi aveam oarece mustrari pentru dauna produsa. Evident ca am disparut din peisaj cand domnisoara si-a sunat un prieten ca sa o lamureasca ce e de facut. Am luat-o frumusel prin parc si de atunci nu mai stiu nimic despre duduita. Spr ca a invatat ca sunt si biciclistii participanti la trafic.

Edited by iunicu, 11 March 2011 - 17:03.


#6
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Seara, cca 20:30.
Bulevardul Ion Mihalache sensul spre Victoriei. Aproape de semafor.
Temperatura scazuta. Urme de zapada. Pojghita deasupra baltilor.
Bicicleam ingandurat.\\


ZDRAAAANG!!!   M-am trezit rapid. Tocmai am dat intr-un canal infundat, deasupra caruia s-a adunat apa de la zapada topita, ascunsa bine de pojghita de deasupra.

#7
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postiunicu, on 11th March 2011, 17:02, said:

Circulam pe soseaua Nordului in jurul parcului Herastrau cand o domnita care vorbea la telefon imi deschide larg usa in fata mea fara ca macar sa se sinchiseasca de oglinda. Aveam timp sa franez dar am vrut sa ma izbesc de usa ei ca sa o invat minte. Am evitat usa cu roata ca sa o pot lovi numai cu ghidonul, evident la o viteza care sa nu-mi provoace raniri. In momentul impactului am sucit putin de ghidon astfel incat prelungitorul ghidonului sa loveasca cu putere rama geamului si sa o sperii pe duduie numai ca amaratul de prelungitor a alunecat de pe rama si a izbit geamul portierei facandul zob. Sigur ca m-am luat la cearta cu soferita desi aveam oarece mustrari pentru dauna produsa. Evident ca am disparut din peisaj cand domnisoara si-a sunat un prieten ca sa o lamureasca ce e de facut. Am luat-o frumusel prin parc si de atunci nu mai stiu nimic despre duduita. Spr ca a invatat ca sunt si biciclistii participanti la trafic.
Ai avut curaj sau ai avut și un gând ascuns de a-ți schimba bicicleta ?

#8
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007

View PostPopybo, on 12th March 2011, 22:33, said:

Ai avut curaj sau ai avut ?i un gând ascuns de a-?i schimba bicicleta ?

Nici gand dea profita material. Am vrut numai sa dau o lectie. Nu am vrut insa, sa provoc daune. Mai bine o apostrofam si atat.
Bicicleta mea este low-entry-level cumparata de la supermarket si pentru moment nu-mi permit mai mult dar o ingrijesc cu drag si de 3 ani nu am schimbat nimic pe ea, nici macar o pana nu am facut, in schimb cadrul are vopseaua zgaraiata peste tot.

Edited by iunicu, 13 March 2011 - 08:33.


#9
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Usa dechisa in fata de pasager in timp ce depaseam masina pe dreapta mi-am luat si eu. Cu umarul am luat-o. Am crezut ca mi-a cazut mana pe jos. Urmare: o vanataie imensa neagra care m-a tinut o luna.

De atunci depasesc foarte incet masini pe dreapta.

Si cazatura in cap in dreptul statiei de autobuz de la piata charles de gaulle in fata a 30 de privitori mi-am luat si eu. Prins cu roata fata un sleau in asfalt aproape invizibil.

#10
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postiunicu, on 13th March 2011, 08:31, said:

Nici gand dea profita material. Am vrut numai sa dau o lectie. Nu am vrut insa, sa provoc daune. Mai bine o apostrofam si atat.
Bicicleta mea este low-entry-level cumparata de la supermarket si pentru moment nu-mi permit mai mult dar o ingrijesc cu drag si de 3 ani nu am schimbat nimic pe ea, nici macar o pana nu am facut, in schimb cadrul are vopseaua zgaraiata peste tot.

Eu consider ca tu nu ai avut simt de raspundere, cu atat mai mult cu cat ai si "disparut din peisaj". Ai dat un exemplu excelent in care biciclistul/motociclistul/soferul/ este vinovat 100%.
Sa vezi ce lectie iti luai daca era vreun politist pe acolo sau daca gagica cu telefonul stia regulile de circulatie ... pentru cultura generala, erai bun de plata conform regulametului rutier  prin articolul care spune ca "nu ai respectat distanta regulamentara fata de vehiculul din fata"  regula care se aplica si pentru partile laterale ale vehiculului/autovehiculului.

Spun asta ca sa stie si altii sa nu mai "de-a lectii" de genul asta, ca s-ar putea sa nu fie asa "norocosi" ca @iunicu si sa plateasca daunele facute+amenda.

Edited by alexis4tm, 13 March 2011 - 09:28.


#11
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007

alexis4tm said:

Sa vezi ce lectie iti luai daca era vreun politist pe acolo sau daca gagica cu telefonul stia regulile de circulatie ... pentru cultura generala, erai bun de plata conform regulametului rutier  prin articolul care spune ca "nu ai respectat distanta regulamentara fata de vehiculul din fata"  regula care se aplica si pentru partile laterale ale vehiculului/autovehiculului.

Spun asta ca sa stie si altii sa nu mai "de-a lectii" de genul asta, ca s-ar putea sa nu fie asa "norocosi" ca @iunicu si sa plateasca daunele facute+amenda.

Cu tot respectul, grasesti!
Eu nu am lovit vehicolul in spate. Depaseam vehicolul stationat cand soferita a deschis portiera, larg chiar in fata mea.
Pentru asta se face vinovat soferul autovehicolului care nu s-a asigurat intrucat Art. 145. din Regulamentul de aplicare a Codului rutier prevede:
- Se interzice conducătorului de autovehicul și pasagerilor ca în timpul opririi sau staționării să deschidă ori să lase deschise ușile acestuia sau să coboare fără să se asigure că nu creează un pericol pentru circulație. http://www.drive-tes...=det&art_id=209
Biciclistul este participant la trafic si atata vreme cat este urcat pe bicicleta, aceasta este considerata vehicol Daca esti pe langa si impingi bicicleta cu mainile esti pieton.
Sper sa nu ai parte de portiere deschise in fata bicicletei ca sa nu te simti vinovat pentru eventualele daune.
In schimb recunosc ca a fost un gest de lasitate sa plec de acolo.

Edited by iunicu, 13 March 2011 - 11:44.


#12
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Obligativitatea de a păstra distanța este reciprocă însă la o schimbare brutală a acesteia (deschiderea ușii/ușilor) vina aparține exclusiv conducătorului auto.

#13
ayl

ayl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 26.08.2007
Atata timp cat duduia era parcata si a deschis portiera sa spuna mersi ca a scapat cu atat. Daca intrai un pic mai tare, cadeai spectaculos si apoi incepea dintr-o data sa te doara spatele sau gatul? :naughty: . Duduia daca nu si-a invatat lectia...nu putem decat sa ii uram ca data viitoare sa vina un tir in locul bicicletei.
Eu am patit-o cu un taximetrist care s-a gandit ca ce daca sunt pe pista, hai sa isi opreasca masina pe pista fix in fata mea. Am franat ceva mai greu si i-am intrat cu roata in aripa si apoi pentru ca nu aveam loc sa trec pe langa el am avut grija sa ii las vre-o 2 urme cu ghidonul pe portbagajat si dus am fost.

#14
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postalexis4tm, on 13th March 2011, 09:06, said:

Eu consider ca tu nu ai avut simt de raspundere, cu atat mai mult cu cat ai si "disparut din peisaj". Ai dat un exemplu excelent in care biciclistul/motociclistul/soferul/ este vinovat 100%.
Sa vezi ce lectie iti luai daca era vreun politist pe acolo sau daca gagica cu telefonul stia regulile de circulatie ... pentru cultura generala, erai bun de plata conform regulametului rutier  prin articolul care spune ca "nu ai respectat distanta regulamentara fata de vehiculul din fata"  regula care se aplica si pentru partile laterale ale vehiculului/autovehiculului.

Spun asta ca sa stie si altii sa nu mai "de-a lectii" de genul asta, ca s-ar putea sa nu fie asa "norocosi" ca @iunicu si sa plateasca daunele facute+amenda.
Tu cand emiti astfel de supozitii cunosti codul rutier? Ai permis?

#15
ayl

ayl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 26.08.2007

View PostGoofy, on 14th March 2011, 11:08, said:

Tu cand emiti astfel de supozitii cunosti codul rutier? Ai permis?
Se pare ca nu are, sau are dar nu cunoaste regulile (caz foarte grav). (Daca tin bine minte) Si biciclistii ar trebui sa cunoasca regulile de circulatie si semnele.
P.S. Eram cu masina si am patit-o, ca o claie blonda de par era parcata si s-a hotarat sa plece taindu-mi calea. Explicatia ei a fost halucinanta "eu am semnalizat". Sa mai spun ca nu a avut nici un efect explicatia mea ca trebuia sa foloseasca si oglinda pentru a se asigura ?

Edited by ayl, 14 March 2011 - 11:51.


#16
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 15.07.2008
Si eu mi-am luat o usa de la un camionagiu care nu s-a uitat in oglidna. Am avut un ditamai cucuiul timp de o saptamana si roata fata de la bicla facuta 8......
De atunci nu mai trec in viteza pe langa masini parcate daca nu am loc suficient ca sa-i feresc pe bizoni...

Edited by cucur, 14 March 2011 - 11:43.


#17
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Ti-ai recuperat banii investiti in roata de la camionagiu?

#18
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Reparatiile sunt cheltuieli curente si nu investitii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate