Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Sfat achizitionare bicicleta ieftina

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
Milostiev

Milostiev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2010
Se pare ca am gresit eu, cadrul de 52 este pentru o persoana de 1.65 - in cazul hybrids. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DsepwlfQcDA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru mine asta inseamna - din cate imi dau seama, ca pun mai mult stress pe teava pe care sta saua, sansa mai mare ca aceasta sa cedeze - din cauza greutatii. Am impresia ca poti compensa pentru un cadru mai mic cu o sa mai inalta.

Edited by Milostiev, 28 October 2010 - 23:56.


#38
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006

View Posttupeu4you, on 29th October 2010, 00:44, said:

De asta sau de asta sau astace zici ?
Ultima (Nishiki) pare OK dpdv al componentelor (asta o spun în calitate de învățăcel într-ale componentelor de firmă - nu pot să spun că mă pricep foarte bine, dar am început să mă documentez mai mult în domeniu de prin vară :P ).

La primele două nu mă pronunț.


View PostMilostiev, on 29th October 2010, 00:51, said:

Am impresia ca poti compensa pentru un cadru mai mic cu o sa mai inalta.
Ai grijă la ”o șa mai înaltă”, în special la tija de la șa. Dacă nu e suficient de solidă, s-ar putea să te trezești că se îndoaie (sau chiar se rupe) când mai iei vreo groapă, mai ales la greutatea ta. Vezi că tija de la șa are (sau ar trebui) un marcaj cu înălțimea maximă la care o poți ridica, astfel încât să rămână suficient de bine înfiptă în cadru. La bicicleta mea veche eu mi-am permis să depășesc limita aia, dar greutatea mea nu se apropie nici pe departe de a ta, deci eu îți recomand nici să nu te apropii de limita aia (ca să vezi unde e limita, scoate șaua cu tot cu tijă complet din cadru, și vezi dacă/unde e marcajul).

#39
Milostiev

Milostiev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2010
O sa o duc maine la un acel service apropiat pt sfaturi ... nu am cheie hexagonala sa fac asta. :P

M-am uitat acuma. Intre iesirea din cadru si capatul tijei inainte ca saua sa inceapa sunt nitel sub 10cm. Nu am vazut nici un fel de avertizare vizibile, dar pe la 5cm e prins un far rosu pt spate, care acopera cu clema sa cam 1-1.5cm. Singura chestie de genul 'avertizare' e una foarte sus pe care scrie ceva de genul 'urmati manualul, nu riscati, blah blah blah'.
Poti sa te uiti si tu la saua ta sa vezi cam pe unde e avertizarea asta ?

Eu chiar nu am o cheie hexagonala sa verific.

LE: Am gasit o poza. Trebuie sa arate cam asa ?
http://www.bikexpert...0cw-p-1850.html

Daca da, estimez ca mai am inca 5-10cm pana la aparitia semnalizarii aia.

Edited by Milostiev, 29 October 2010 - 00:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate