Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Sfat achizitionare bicicleta ieftina

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Milostiev

Milostiev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2010
Va rog cititi tot post-ul meu inainte de a face o recomandare.
Am cam 600 ron la dispozitie pentru aceasta achizitie, as dori sa achizitionez una cat mai ieftina, avand in vedere ca in timp voi cheltui pe piese de schimb, aparatori, anti-furt, ochi de pisica ... si alte cheltuieli 'ascunse'.
Am 1.85m inaltime si 120-125kg - asta e si motivul pentru care as dori sa achizitionez o bicicleta. As folosi bicicleta pe drumuri varza, prin parcuri pe langa stadionul national si prin rectoratul politehnicii. Din cauza greutatii si a drumurilor ma gandesc sa iau un MTB, dar nu am vise de a cobora de la 2000m prin paduri. :)
Nu vreau ceva cu suspensii, atat pe fata cat si pe spate. Pe spate stiu sigur ca in acest buget nu voi gasi ceva ok decat furat; as prefera furca fata fara suspensii din cauza greutatii.
Stau la casa, greutatea ei nu e un impediment.
Eu ma gandesc ca poate gasesc o 'clasica' fara suspensii in vre-un magazin uitat de D-zeu sau poate gasesc una relativ in regula in Targul Vitan. In cazul 2, chiar nu stiu cum sa recunosc una ok si cum sa imi dau seama daca a fost furata sau nu ... sfaturi sunt binevenite si in privinta acestor lucruri.

Daca ati citit pana aici, va rog cand faceti o recomandare sa intelegeti ca pentru mine 600 roni este bugetul final, nu exista un 'hai ca asta e la 750 roni si are aia', urmat de 'pt 150 de roni in plus iei asta', care la randul ei va fi urmat de 'asta e doar la 1050 roni', pentru ca toate aceste vor culmina in o recomandare sa cumpar Kona Fire MTB la 2000 roni, o recomandare facuta de cineva care simte nevoia de validare ca si-a luat-o sau de cineva care si-o doreste si recomandarea ei prezinta gratificare imediata. 600 roni e bugetul meu si asta e, variatii de 10% sunt acceptabile dar as prefera sa nu existe.

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Daca tot stai la casa, nu mai bine una de camera ? :) Scapi de grija cainilor vagabonzi care te rod la glezne, a celor care or sa le sclipeasca ochii cand or sa vada bicicleta ta , noxele pe care le inspiri in plamani pe strada etc.

In Bucuresti sa mergi cu bicicleta, chiar si in parcuri nu mi se pare o idee asa de buna.

Dar daca nu si nu si tot vrei una, uita-te in primul rand sa aiba cadru de aluminiu si cat mai gros :naughty: Nu stiu ce firme sa iti recomand dar daca faci un drive-test iti vei da seama singur ce e bun si ce nu.

#3
Milostiev

Milostiev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2010

 lawrence38, on 25th October 2010, 00:32, said:

Daca tot stai la casa, nu mai bine una de camera ? :) Scapi de grija cainilor vagabonzi care te rod la glezne, a celor care or sa le sclipeasca ochii cand or sa vada bicicleta ta , noxele pe care le inspiri in plamani pe strada etc.

In Bucuresti sa mergi cu bicicleta, chiar si in parcuri nu mi se pare o idee asa de buna.

Dar daca nu si nu si tot vrei una, uita-te in primul rand sa aiba cadru de aluminiu si cat mai gros :naughty: Nu stiu ce firme sa iti recomand dar daca faci un drive-test iti vei da seama singur ce e bun si ce nu.


Mersi, dar vreau sa ies mai mult din casa, nu sa devin si mai reclus decat sunt.
Greutatea mea ... e prea mare pt biciclete sau se poate si asa ?

#4
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Lumea le injura si nu chiar degeaba insa la 600 de roni cred ca m-as uita dupa un Dhs silver.

Pedalele se schimba primele   la astea, ca sunt din plastic. Insa greutatea ta, ma pune nitel pe ganduri, ca la a mea nu gafaie dar la tine... hmm .. nu stiu.:wacko:

#5
Milostiev

Milostiev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2010

 c72_c72, on 25th October 2010, 00:59, said:

Lumea le injura si nu chiar degeaba insa la 600 de roni cred ca m-as uita dupa un Dhs silver.

Pedalele se schimba primele   la astea, ca sunt din plastic. Insa greutatea ta, ma pune nitel pe ganduri, ca la a mea nu gafaie dar la tine... hmm .. nu stiu.:wacko:

Cat ai ?

Si crezi ca la 400 roni as gasi una buna SH in Targul Vitan ?

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Milostiev, on 25th October 2010, 00:22, said:

Am cam 600 ron la dispozitie pentru aceasta achizitie, as dori sa achizitionez una cat mai ieftina, avand in vedere ca in timp voi cheltui pe piese de schimb, aparatori, anti-furt, ochi de pisica ... si alte cheltuieli 'ascunse'.

oricum vei cheltui.si daca e una ieftina si daca e una scumpa.avantajul uneia mai scumpe este (dar nu in totdeauna) ca vei avea mai putine piese de schimbat si ca acestea or sa necesite schimbarea mai rar.
cat despre restul,mai las-o-n colo de treaba,iti fac eu un calcul cat de cat:
aparatori:40-80 RON (cromate,din metal)
ochi de pisica:5 RON/bucata
licurici pentru ceata/noapte:20 RON
etc.

nu-i masina,sa ceara sute de euro.dai un ban,dar stai in fata sau cum zice romanu':sunt prea sarac sa-mi permit ceva prost!

#7
Milostiev

Milostiev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2010

 dygey, on 25th October 2010, 06:04, said:

oricum vei cheltui.si daca e una ieftina si daca e una scumpa.avantajul uneia mai scumpe este (dar nu in totdeauna) ca vei avea mai putine piese de schimbat si ca acestea or sa necesite schimbarea mai rar.
cat despre restul,mai las-o-n colo de treaba,iti fac eu un calcul cat de cat:
aparatori:40-80 RON (cromate,din metal)
ochi de pisica:5 RON/bucata
licurici pentru ceata/noapte:20 RON
etc.

nu-i masina,sa ceara sute de euro.dai un ban,dar stai in fata sau cum zice romanu':sunt prea sarac sa-mi permit ceva prost!


Mersi pt calcule la costuri, dar nu cred ca ma vor interesa aparatorile in final ... merg pe ideea ca nu voi merge cu ea la servici/faculta.

Inteleg principiul tau si e sanatos - relativ sanatos ... Dacia o duce bine, dar in lumea in care traim individul care mi-o vinde nu va accepta tranzactie pe RON + principiu, el ia doar RON, si eu nu am destul RON pt una de genul celor pe care le-am vazut recomandate. Nu imi permit.

Acuma, vizavi de furca fata, avand in vedere greutatea mea ... care se va mentine mai mare decat normal inca cateva luni bune, sa caut una cu suspensie sau fara suspensie ?
Daca fara suspensie, mai e vre-o firma d-asta mai ... ieftinache gen DHS care produc biciclete MTB fara suspensii ?

Edited by Milostiev, 25 October 2010 - 06:55.


#8
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Dacă nu ai experiență vei lua țeapă. E destul de greu să identifici vechituri bune.

#9
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 Milostiev, on 25th October 2010, 07:51, said:

Acuma, vizavi de furca fata, avand in vedere greutatea mea ... care se va mentine mai mare decat normal inca cateva luni bune, sa caut una cu suspensie sau fara suspensie ?
Daca fara suspensie, mai e vre-o firma d-asta mai ... ieftinache gen DHS care produc biciclete MTB fara suspensii ?


Eu totusi nu as recomanda sa cumperi o bicicleta noua [in limita bugetului tau] cu suspensie fata, la greutatea ta de 120 kg va fi mult solicitata si se va strica foarte repede. Mai bine te orientezi la una fara suspensii.
Daca vrei sa cumperi SH, nu as propune sa mergi singur in vreun targ (am auzit ca in Vitan sunt multe biciclete furate, posibilitate ridicata sa iei teapa, tu fiind necunoscator).Mai bine te-ai orienta la o bicicleta Altrix, vizitezi ofertele din magazine, daca ai noroc mai gasesti si o reducere cu inceperea sezonului de iarna.

#10
Milostiev

Milostiev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2010
Cand ziceti teapa va referiti la o porcarie sau la o furaciune ?
Daca e vorba de furaciune, ar rezolva ceva sa cer factura ?


PS: Se duce cineva cunoscator prin Targul Vitan in week-end-urile urmatoare ?

Edited by GlobalMods, 28 October 2010 - 20:54.


#11
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
La teapa ne referim la faptul ca bicicleta poate sa fie lovita/furata/descentrata sau nereglata, poate sa fie ruginita si data cu vopsea peste [ fiind incepator nu observi la o solicitare mai agresiva, se rupe].Cu factura nu rezolvi nimic, majoritatea arunca hartiile, dupa terminarea garantiei, mai ales la bicicletele ieftine.

#12
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Eu ma refeream la faptul ca vei cumpara o bicicleta cu componente foarte slabe si uzate fara sa iti dai seama.

#13
Milostiev

Milostiev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2010
Daca tine 3-4 luni si dupa pica sub mine nu ma deranjeaza, dar ar fi relativ 'naspa' daca s-ar intampla inainte. :)
Sa inteleg ca trebuie sa ai un ochi foarte critic.

Daca stiti niste magazine de biciclete bune prin Bucuresti, va rog recomandati.

#14
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Din pacate nu sunt din Bucuresti, dar pot sa-ti recomand cu incredere magazinul Kero-Bringa unde il gasesti in Sector 1, str. Ion Mihalache nr.126 . De la ei cumpar piese, au sediul in orasul unde locuiesc, adresa am gasit-o pe situl lor, in concluzie nu pot sa-ti dau si alte detalii.

#15
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

 Milostiev, on 25th October 2010, 01:00, said:

Cat ai ?

Si crezi ca la 400 roni as gasi una buna SH in Targul Vitan ?
Jumate din a ta. 64

Dhs Sh iti recomand sa nu te bagi.

Am una cu componente foarte apropiate de silver, o varianta cu frana pe discuri si suspensie spate. Slaba alegere, e grea, scartaie si franeaza prost, insa restul e relativ ok.

#16
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Milostiev, on 25th October 2010, 00:22, said:

Va rog cititi tot post-ul meu inainte de a face o recomandare.
Am cam 600 ron la dispozitie pentru aceasta achizitie, as dori sa achizitionez una cat mai ieftina


Eu zic ca-ti trebuie una cu roti de 28", cu 3 sau 5 viteze in butuc, ca-s nepretentioase si mai ieftine.
Cadrul sa fie unul clasic cum erau tohanurile sau ukraina pe vremuri sau cu cadru unisex.
Ete ceva ce s-ar preta la ce-ti trebuie tie.
http://www.ciclism.r...h...ugeot&cat=2
Si o bicicleta buna si ieftina, dar scumpa pentru bugetul tau http://www.ciclism.r...h...nwolf&cat=2

Mai gasesti biciclete pe strada Brailita chiar langa depoul Dudesti. Amicul google iti explica unde e.
In targul Vitan gasesti la 250-350 biciclete aduse de la nemti.
O cautare pe net cu "vand bicicleta bucuresti" e o sursa de inspiratie.

Cand te-ai hotarat care iti place te sui pe ea si dai o tura de proba in care schimbi vitezele si vezi daca scartie ceva. Apoi o intorci cu rotile in sus punand-o pe sa si ghidon si verifici:
-pinionul si foaia de angrenaj sa nu aiba dintii uzati, sunt uzati cand sunt ascutiti.
-bratele pedalei sa fie la 180 grade si sa nu flencane
-rotile sa nu fie "8" si spitele sa nu fie slabe.
-misti rotile usor si vezi sa mearga foarte lin si sa nu scartie, apoi dai de pedale si vezi cum merge roata spate.

la cele cu schimbator extern nu ma pricep.

ps. eu am luat una din targul Vitan acum o luna si jumatate si cu cateva mici probleme, merge bine si am facut si 50 km intr-o zi.

#17
Milostiev

Milostiev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2010

 trestie-de-balta, on 25th October 2010, 21:42, said:

Eu zic ca-ti trebuie una cu roti de 28", cu 3 sau 5 viteze in butuc, ca-s nepretentioase si mai ieftine.
Cadrul sa fie unul clasic cum erau tohanurile sau ukraina pe vremuri sau cu cadru unisex.
Ete ceva ce s-ar preta la ce-ti trebuie tie.
http://www.ciclism.r...h...ugeot&cat=2
Si o bicicleta buna si ieftina, dar scumpa pentru bugetul tau http://www.ciclism.r...h...nwolf&cat=2

Mai gasesti biciclete pe strada Brailita chiar langa depoul Dudesti. Amicul google iti explica unde e.
In targul Vitan gasesti la 250-350 biciclete aduse de la nemti.
O cautare pe net cu "vand bicicleta bucuresti" e o sursa de inspiratie.

Cand te-ai hotarat care iti place te sui pe ea si dai o tura de proba in care schimbi vitezele si vezi daca scartie ceva. Apoi o intorci cu rotile in sus punand-o pe sa si ghidon si verifici:
-pinionul si foaia de angrenaj sa nu aiba dintii uzati, sunt uzati cand sunt ascutiti.
-bratele pedalei sa fie la 180 grade si sa nu flencane
-rotile sa nu fie "8" si spitele sa nu fie slabe.
-misti rotile usor si vezi sa mearga foarte lin si sa nu scartie, apoi dai de pedale si vezi cum merge roata spate.

la cele cu schimbator extern nu ma pricep.

ps. eu am luat una din targul Vitan acum o luna si jumatate si cu cateva mici probleme, merge bine si am facut si 50 km intr-o zi.

Daca alea din Vitan sunt in mare parte 'rechizitionate' de la nemtaloi sau frantuji, nu m-ar deranja, doar sa nu am probleme cu una 'rechizitionata' de pe la noi care fara sa stiu eu, este nu stiu ce raritate.

Din ce m-am uitat eu, depoul acela Dudesti de tramvaie este undeva pe o strada laturalnica pe langa Unirii, nu cred ca va fi greu de gasit.

O sa ma duc in acest week-end intai la un magazin de specialitate, sa vad daca greutatea mea e o problema ... va fi mai delicat pentru ca trebuie sa gasesc un magazin deservit de entuziasti si nu de indivizi care iti vor spune tot ce vrei sa auzi ca sa cumperi ceva; sper sa am timp sa dau o vizita si pe langa acel depozit si in Vitan.

Daca stie careva un magazin de specialitate unde lucreaza entuziasti, ar fi de foarte mult ajutor.

#18
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006
Să-mi dau și eu cu părerea: din câte am văzut, biciclete gen FB sau DHS sunt garantate (cel puțin teoretic, după specificații) pentru maxim 90KG. Iar din diferitele povești pe care le-am auzit, tind să cred că oricum nu ar rezista la mai mult.

Recent mi-am cumpărat o bicicletă nouă (Merida), iar în certificatul de garanție scrie 120KG, relativ la greutatea maximă admisă, deci și una de genul ăsta ar fi cam la limită în cazul tău. Trăgând linie, și luând în considerare bugetul tău, aș zice că nu prea merită să mergi pe biciclete ieftine noi, că s-ar putea să ai probleme. Eu ți-aș sugera să cauți pe cineva mai priceput (dintre cunoscuții tăi, să poți avea încredere în ce spune) și să cauți o bicicletă SH, dar mai de Doamne-ajută, că ai șanse să reziste mai bine la greutate.

Dintre punctele la care aș zice eu că trebuie să fii atent (indiferent dacă îți iei una nouă, sau una SH):
- fără suspensii (nici spate, nici furcă). La prețul ăsta nu merită, mai ales că tu o s-o forțezi destul de tare. Și combinând greutatea cu starea drumurilor din București, s-ar putea să regreți dacă alegi ceva cu suspensie.

- fii atent la toate punctele care sunt supuse la efort: cadru, șa (inclusiv tija de la șa), și roțile (cu tot ce ține de ele, de la jenți, care ar trebui să fie duble, spițe - să nu fie lipsă/îndoite/ruginite, și butuci - măcar să nu aibă joc)

- frânele să fie cât de cât decente. Nu vorbesc aici de mărci sau modele de frâne, ci de faptul că trebuie să te țină (le testezi) și să fie (sau măcar să pară) solide, adică nu uzate, cu șuruburi deformate, care nu stau strânse, etc... Nu de alta, dar bicicleta trebuie să te poată opri în cazuri de urgență, nu să apeși frâna și să te rogi să te țină.

- în rest, la piese gen schimbătoare, deraioare, angrenaj... astea mai puțin contează, dacă nu ai de gând să faci drumuri lungi și/sau variate (urcușuri, coborâșuri, etc...). Dacă mergi pe drum relativ drept și schimbi vitezele relativ rar, chiar nu contează ce schimbătoare ai. Doar să funcționeze (să schimbe vitezele), și atât. Eventual cauți ceva cu schimbătoare secvențiale, nu indexate.


Părerea mea. :)

Edited by alexcrist, 27 October 2010 - 12:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate