Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1144 replies to this topic

#379
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Willrock, genul asta de prune aduce socru-miu de la tara (Miroslovesti - Iasi) si la ei se numesc bardace iar pomul bardac. I-am dat lui Serioja un pomisor iesit din sambure (eu nu mai am loc sa plantez) sa vedem daca va fi la fel.

#380
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Intreband prin zona am aflat ca le ar zice "poame popesti".. cel batran face prune marute ,urmasii ceva mai mici dar mai mari decat corcodusele...

#381
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Dar cand se coc?
Odata cu corcodusii sau odata cu prunii?

#382
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Inaintea corcoduselor

#383
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Atunci nu e prun clasic ci ceva 'prun oriental'...banuiesc...ca e 'marunt' e doar din cauza ca e exclusiv din samanta, semisalbatic...

Edited by subway_guru, 03 August 2017 - 22:03.


#384
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Are cineva idee ce soi e turtitura asta ?
Are frunza de " japonez", galben la parga, copt se duce in roz violaceu.
Partea interesanta e ca fructul e extrem de aromat, mirosul e de piersica dar cand il mananci aromele sunt extrem de puternice si nu mai sunt atat de clar de piersica, sunt aproape chimice...parca ar fi o aroma chimica de piersica in combimarie cu ceva pepene galben, banana rascoapta....foarte puternica.
Samburele e, normal, de pruna, aderent la pulpa.


Treaba e ca e cumparat de la samsarii din talcioc, aia la randul lor se aprovizioneaza de pe la producatori mici de puiet, mai mult sau mai putin acreditati.[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170804/a719ac55c5795ea32721edc477505828.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170804/2f6ceefbca98372fe438bbbff41d4e05.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#385
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

View Postwillrock252000, on 02 august 2017 - 21:21, said:

Intreband prin zona am aflat ca le ar zice "poame popesti"..
Pe la mine 'popesti' le zice unor prune galbene in forma de para, foarte dulci si zemoase
Am incercat si eu cu cativa puieti, din pacate erau plini de plum pox si i-am scos

Recent am comandat pentru octombrie corco-pruni Mirabelle in ideea ca vor fi ca ale francezilor
Are cineva experienta cu soiul asta?

#386
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013

View Postsebybastian, on 22 septembrie 2016 - 15:34, said:

Buna ziua.
Ma poate ajuta cineva sa identific doua soiuri de prun dupa fructe?
Prunele sunt culese de un vecin care nu stie nici un nume (a cumparat din piata prunii altoiti) cica pentru tuica si magiun.
Attachment 20160803_110605.jpg
Attachment 20160910_123800.jpg
Din pacate nu am fotografii mai bune. Scuze ptr. pisica, dar mi s-a parut haioasa... Posted Image
Am cautat informatii dupa imagini si mie mi se pare ca prima fotografie seamana cu Jubileu 50 sau Tuleu gras. Pot sa spun ca prunii nu sunt mari (cred ca prima sau a doua recolta) si produc pe toata lungimea crengilor, iar fructele se pot consuma pe la jumatatea lunii august.
In a doua fotografie prunele seamana cu Valor sau Record (desi cineva mi-a spus de Amers??) si sunt bune de consum dupa 5-10 septembrie, sunt foarte dure si samburele foarte mic. Nu sunt prea dulci.
Daca ajuta imagini cu pomii (probabil ca da) voi incerca sa fotografiez cand mai trec prin zona respectiva.
Multumesc anticipat pentru orice raspuns.
Cu stima.
In prima fotografie cred ca sint Record ,a doua seamana cu jojo

#387
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011

View Postvalidoe, on 04 august 2017 - 10:13, said:


Pe la mine 'popesti' le zice unor prune galbene in forma de para, foarte dulci si zemoase
Am incercat si eu cu cativa puieti, din pacate erau plini de plum pox si i-am scos

Din ce observ la ai mei nu au semne exterioare care sa confirme prezentA temutului virus...desi am pomi - care maifesta toate semnele - ce urmeaza a fi taiati..deci zic io ca tolereaza virusul destul de bine(frunzele nu prezinta petele specifice plum-plox ului,nu am zurlufi sau poame traznite sau cum le or mai zice prunelor deformate de prezenta virusului)

Si fiind ca tot pomenii de pruni ce vor fi scosi...mai am vre o doi intrati pe rod de vreo 3 ani...care fac niste prune foarte mari care se coc tarziu...asta daca apuca..si mai raman cateva neviermanoase

In ciuda oricaror stropiri...alta nelamurire ar fi cum dezinfectez locul in care am pruni afectati de virus...???si ce soiuri ar fi mai indicate si tolenrante la plum?

Edited by willrock252000, 10 August 2017 - 23:18.


#388
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Willrock uite ce recomanda un coleg aici.

Cu stima.

#389
mr_api

mr_api

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 10.10.2010
Salutare,vreau sa mai pun cativa pruni in gradina in aceasta toamna,pentru consum propriu,caut un soi care sa nu fie pretentios la boli,am de ales intre soiurile :Record,Renclod Althan,Renclod Verde,Avalon,Valor,Jubileum,Fortune,Silvia,Anna Spath,D'agen,Bistritene,Rivers timpuriu,Moldova,Tuleu gras,Canska lepotica

am deja 2 Stanley(mici) si veau si altceva,poate ma jutati cu ceva sfaturi.multumesc

#390
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
In general prunul nu e pretentios la boli in sensul ca majoritatea au problema vitala cu plumpox-ul, desi unii sunt toleranti nu iti permiti sa ii lasi sa se  viruseze pt ca e " de rau" si toti/ majoritatea au problema cu afidele si viermele.
In rest, nu degeaba prunul alaturi de mar e pt zona noastra painea si untul pomiculturii, pt ca specia duce/ suporta suficient cat sa produca decent, pe masura ingrijirii.

La cais, nu mai vorbim de piersic, par nici atat sau gutui ca si rezistenta in timp...e cam jale daca nu ai grija de ei..ciresul la fel..visinul mai e asa prostovan desi e mai sensibil la.cateva boli...monilioza sau antracnoza ii cam afecteaza, cu toate astea si visinul intra la categoria magari, adica pomi care au vitalitate mare chiar daca nu sunt bine ingrijiti.


Asadar, in cazul prunului, mai mult decat al marului( care defel e sensibil la boli in multe cazuri dar torusi " merge" bine peste tot cu minima ingrijire), poti linistit sa alegi functie de perioada de coacere sau fruct..
La piersic, cais, cires, par...daca nu pleci cu selectia de la rezistenta soiului, zona/ clima, cat si cum ingrijesti....te-ai nasut mort.

As zice doar atat: nu atat soiul e relevant ( desi ca.productivitate sunt diferente mari la prun, si calitatea e variata, una e sa vrei si masa si tuica si alta e sa vrei doar una sau doar cealalta) cat mai ales sursa pomului.
Am vazut in timp destui pomi din varii surse  at sa spun ca pe piata sunt pomi din acelasi soi, teoretic, 3xtrem de diferiti intre ei
..in general vorbind asta e o mare problema, acelasi soi pe hartie fara o selectie facuta de pepinierist sau fara material genetic certificat si corect folosit, poate fi minunat sau " puscarie".

Soiul e soi dar pomii sunt diferiti, degenereaza dau dimpotriva, prin selectie permanenta pot fi " ameliorati"/ selectati cei cu caracteristici aproliate de standardul soiului sau chiar peste...

Multi pepinieristi au cativa pomi si ii inmultesc..pot fi puscarie.
Altii mai selecteaza si propaga genetica de.calitate..

Am vazut acelasi soi, aceeasi sursa, aceeasi varsta, plantati in acelasi timp la 3m unul de altul....unul superb, 2 varza...
Daca pepinieristul iti da genetica din varza, varza culegi.
Daca face selectie proprie si iti da din ala superb, mentii dau chiar imbunatatesti o clona peste stasul soiului.

Asadar aici cred eu ca trebuie multa atentie
..nu va ieftiniti la pomi si cautati surse care ofera " calitatea" in aceasta privinta..
Un pom loate costa 5 lei mai putin sau mai mukt dar 5 lei insramna 0.00001% fata de cat bagi in el si cat produce...

Deci in afara soiului ales pe baza fisei tehnice, grija si de unde il iei pt ca pepinieristii sint si ei meseriasi adevarati sau inmultitori de crăci.



#391
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Foarte corect parinte si ca de obicei la subiect, dar vedeti ca speriati omul! :)

Mr_api cred ca vrea sa aiba si el ca si mine cativa pruni pe langa gospodarie pentru folos propriu, caz in care eu l-as sfatui sa puna mai degraba cativa pruni din soiuri diferite cu perioade de coacere diferite, sa acopere o perioada mai lunga cu fructe proaspete pentru consum.
Dintre soiurile enumerate am eu Canska lepotica pe rod (gust bun, pulpa suficienta, sambure mic neaderent) si tolereaza plum-pox-ul (cel putin anul acesta sunt plini de fructe), mai am Tuleu gras si Record (an 3 fara rod) cu dezvoltare buna pana acum (au si ei plum-pox prezent), mai am President si Stanley (fara plum-pox deocamdata) anul 4 cu ceva rod. Stanley prezinta marele avantaj ca produce oarecum constant si anual (spre deosebire de alte soiuri).
Faza cu plum-pox-ul nu-i chiar asa de neagra cum se vede la prima vedere sau din carti. Cand o sa am mai mult timp o sa mai trancanesc pe topicul respectiv ca am oarece observatii interesante pana acum din livada proprie. Daca ai ha de pruni si te freaca plum-ul atunci e alta discutie...

Deci, cumpara asa cum spune parintele din surse cat mai bune si incearca (cate soiuri iti incap) deoarece este greu sa-ti spuna cu exactitate cineva ca soiul X sau Y va merge bine in zona ta si va fi si pe gustul tau ca fruct, compozitie, textura, etc.

#392
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Si eu l-as sfatui la fel, la mine in gradina nu sunt doi pomi la fel acelasi soi si se si asigura o fertilitate sporita la polenizare

#393
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Depinde.
Poate vrei sa.ii poti ingriji, caz in care 10 pomi diferiti ( chiar daca aceeasi specie) inseamna bataie de cap.
Poate vrei sa faci si o tuica sau ceva, o familie oricat de mare nu are cum sa consume " 10 pruni" nici impreuna cu prietenii.
Poate vrei sa valorifici.
Nu poti ingriji, tuicari sau vinde cand ai 10 pomi de 10 feluri.



#394
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Dar te distrezi de minune si mereu ai productie in exces, vorba zicalei, mai bine sa prisoseasca decat sa lipseasca...si sa cumperi din targ...

#395
mr_api

mr_api

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 10.10.2010
Multumesc pentru raspuns,eu ma gandisem sa iau Renclod Verde(cica ar fi un soi stravechi) si Bistritene

View Postsebybastian, on 12 august 2017 - 13:13, said:

Mr_api cred ca vrea sa aiba si el ca si mine cativa pruni pe langa gospodarie pentru folos propriu, caz in care eu l-as sfatui sa puna mai degraba cativa pruni din soiuri diferite cu perioade de coacere diferite, sa acopere o perioada mai lunga cu fructe proaspete pentru consum.
Dintre soiurile enumerate am eu Canska lepotica pe rod (gust bun, pulpa suficienta, sambure mic neaderent) si tolereaza plum-pox-ul (cel putin anul acesta sunt plini de fructe), mai am Tuleu gras si Record (an 3 fara rod) cu dezvoltare buna pana acum (au si ei plum-pox prezent), mai am President si Stanley
...


#396
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Renclodurile sunt slab productive comparativ cumulte alte soiuri( din ce am tot avut eu, am supraaltoit sau scos), e drept ca verde am avut doar unul, cred, insa althan am avut vreo 2 si unul la o matusa.
De bune sunt bune sau superbune, la mine toate au fost extrem de dulci insa in zona asta cel putin in conditii normale au avut putine flori.
Una peste alta as fi precaut, as cauta sa aplic ce ziceam in unul din posturile anterioare, intai cautat un pom/o clona pe care sa o vad ca rodeste bine si dupa aia mai vedem.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate