Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1144 replies to this topic

#397
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@mr_api, din soiurile enumerate de dvs. as alege: Tuleu gras, Silvia, Record, Bistritene. Incercati sa cumparati pomii de la pepiniera din zona dvs.

#398
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
Daca ar fi sa recomand un soi de prun,acela ar fi pe departe jojo.Are fructe la 45 gr ,destul de marisoare si rodeste abundent din primul an.In primii 3 ani trebuie sa elimini fructele pentru ca pomul sta pe loc .eu unul m am speriat ce putere de rodire are acest soi.Ar mai fi si tophit foarte sanatos cu crestere puternica ,insa nu a rodit puternic in primii 3 ani.Soiurile de vara mai timpurii vad ca nu merg bine in zona mea.

#399
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013

 zozo36, on 15 august 2017 - 08:39, said:

Daca ar fi sa recomand un soi de prun,acela ar fi pe departe jojo.Are fructe la 45 gr ,destul de marisoare si rodeste abundent din primul an.In primii 3 ani trebuie sa elimini fructele pentru ca pomul sta pe loc .eu unul m am speriat ce putere de rodire are acest soi.Ar mai fi si tophit foarte sanatos cu crestere puternica ,insa nu a rodit puternic in primii 3 ani.Soiurile de vara mai timpurii vad ca nu merg bine in zona mea.As avea si eu o intrebare pt cei cunoscatori si pasionati de cultura prunului.Ce stiti despre soiul Avalon ? Se preteaza cultivat in zona Sucevei?2 soiuri enumerate mai sus m au convins ,ramine de la anul sa mai plantez o suprafata si as pune si Avalon ca mie sincer imi plac soiurile cu fructe mari.Am un prun Record si 25 pruni Jubileum care pina in prezent nu au facut fructe (si 25 de pruni Cacanska lepotita) sint anul3 si doar Record a facut vreo 10 prune.In rest Stanley,Elena Thophit si jojo tot in anul 3 au prune.La jojo le am dat jos ca nu mai crestea copacul ,acest prun face ramura si al doilea an o garniseste total cu prune.


#400
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 08.09.2010
O sa fiti multumit si de Lepotica, dar mai aveti rabdare 1 an.
Pentru Avalon incercati sa luati legatura cu pepiniera din Moara, ei l-au avut la comercializare si este posibil sa-l aiba si in livada pe rod.
Ca si fructe, Avalon sunt foarte asemanatoare cu Lepotica doar ca mai putin dulci.

Sunt si eu curios: in ce perioada ajung la maturitate Jojo in zona dumneavoastra? Si cat de perisabile sunt odata ajunse la maturitate?

Cu stima.

#401
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013

 sebybastian, on 15 august 2017 - 19:17, said:

O sa fiti multumit si de Lepotica, dar mai aveti rabdare 1 an
Eu deja le maninc ,dar peste 15 zile sint coapte.De perisabilitate nu pot sa spun nimic ,dar azi am gasit un fruct de 60 de grame.Am doar 4 pomi jojo care sincer ma uimesc.

Edited by zozo36, 15 August 2017 - 20:01.


#402
Gxg1978

Gxg1978

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2018
Are cineva soiul Tuleu gras, altoit pe corcodus?
M ar interesa detalii despre: alternanta de rodire, pastrarea fructelor pana la maturare, rezistenta ramurilor fragile incarcate cu rod datorita unghiului mic de insertie(caracteristica specifica soiului), etc!
Am 30 pomi in anul 2, in stanga si in dreapta am 80 Anna Spath si 50 Stanley, nu i problema de polenizare.
Ma gandeam sa ii inlocuiesc!?! Dar sunt f frumosi si nu as face treaba asta, stiu ca soiul are o slaba afinitate cu corcodusul, se produce dezbinarea in pepiniera, dar depinde de biotipul portaltoiului...in cazul meu se pare ca este o reusita, o calusare si dezvoltare foarte buna.
Multumesc anticipat!!!

#403
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
lipsa de afinitate la Tuleu gras pe corcodus poate aparea si mai tarziu spre 10-12 ani,
este cautat acest soi, eu nu l-as inlocui, as supraltoi parte din Anna Spath, Anna Spath se vinde foarte bine in Germania,
unghiurile mici de insertie le corectezi din foarfeca.

#404
Gxg1978

Gxg1978

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.07.2018
Multumesc!

#405
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 08.09.2010
Attached File  20190421_143851.jpg   335.8K   60 downloadsAttached File  20190421_143905.jpg   356.58K   57 downloads

Ma ajutati sa identific o posibila cauza? Soiul cred ca este Donissen pe G6 in anul 3.
Monilioza poate sa faca asa ceva?
Ma mananca sa curat acolo tot si sa-l oblojesc cu o solutie pe baza de cupru.
Totusi rana pare sa fie inchisa. Nu cred ca este o rana produsa din exterior.
Posibil sa aiba ceva la radacina?

Stima.

#406
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu are legatura cu radacina, rana este strict acolo.
Nu stim ce este inauntru si cat de grava este problema, dar cred ca mai bine te apuci sa cureti sa vezi ce este acolo si sa scoti partea afectata de boala, care daca nu este curatata va avansa pana la uscare.
Ranile astea sunt problematice pe tulpina, daca nu pot fi curatate si apoi sa se refaca cel mai bine se taie de acolo, mai de jos. Daca se curate bine, atunci se poate reface daca nu este afectat extrem de mult. Oricum, pomul acela este mic si se poate reface rapid daca va fi curatata bine acea rana, dar depinde si ce este inauntru.
La cires afectiunile astea mi se par mai problematice fata de alte specii.

#407
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
De unde pot achizitiona un cires de Bistrita? Mentionez ca locuiesc pe langa Bucuresti. Multumesc

#408
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
De la Bistrita Posted Image
Scuze nu m-am putut abtine :)

#409
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
La SCDP Bistrita au fost create mai multe soiuri de cires. Acum e prea tarziu dar spre toamna trebuie sa luati la rand ofertele pepinierelor. De ex. la pomfruct.ro Aiud au avut Uriase de Bistrita, La pepiniera Mitreni au avut Negre de Bistrita. Cititi descrierea din acel fisier, decideti ce va intereseaza si incepand din august, septembrie, pepinierele care vand online isi afiseaza oferta pe siteuri. Ajuta si google daca stiti ce soiuri cautati. Eventual cautati datele de contact de la SCDP Bistrita si aflati de la ei daca au, ce au sau cine re-vinde materialul saditor, etc.

#410
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Tinand cont ca acum este perioada cand se coc ciresii de mai, imi puteti recomanda un soi gustos cu boabe mari?
Din ce m-am interesat eu mi a atras atentia Bigarreau Burlat.
Pareri?


#411
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Valeriu Cikalov

#412
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Exista un baiat din Iasi pe Youtube care are si Valeriu Cikalov si Bigarreau Burlat si dupa parerea lui cel de-al doilea soi e mai gustos. Acum naiba stie fiecare cu gusturile lui. El se plangea insa ca anul asta nu prea are cirese e un an prost pentru cirese cel putin in zona lui

Edited by gabiroa, 24 May 2019 - 10:15.


#413
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007
Bigarreau Monroe am eu, cirese marisoare, gust bun, anul acesta fiind ploios au crapat destul de multe; cu toate acestea ciresele au fost epuizate acum 7 zile
in special de catre grauri !

#414
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Poti incerca si Early Red care e similar cu Regina dar se coace in mai. Anul trecut la mine in Suceava erau coapte pe 19 mai, anul asta sunt intarziate, abia au inceput sa se inroseasca primele cirese.
Confirm si faptul ca Valeriu Cikalov sunt si ele foarte mari si bune la gust insa la mine s-au copt anul trecut in ultimile zile din mai.
Cirese sunt mai putine anul asta in nordul Moldovei din cauza vremii nefavorabile cand ar fi trebuit sa se faca polenizarea.

Vin si eu cu o intrebare daca topicul e si despre prun: am un prun Avalon de vreo 5 ani. Anul trecut a inflorit prima data dar nu a facut prune. Anul asta s-a umplut de floare a legat, dar majoritatea prunelor au cazut cand au ajuns la marimea bob de grau. Mai am doar doua prune care sunt mari, cat o maslina. Ideea e ca a inflorit primul, dar s-a grabit tare, Stanley, Renclod Althan si Jubileum abia erau la buton alb cand asta era in plina floare. Cred ca am nevoie de un polenizator mai bun pentru el pentru ca este doar partial autofertil. Stiti vreun soi care sa infloreasca asa devreme si sa fie si ok dpdv al fructelor?
Mai are cineva Avalon si imi poate confirma daca infloreste tot asa timpuriu?

Edited by cotzi, 24 May 2019 - 14:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate