Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1143 replies to this topic

#361
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Pentru fertilizare am folosit gunoi de grajd dar cum in ultimi ani a devenit foarte scump si greu de gasit din lipsa animalelor in zona mea am trecut la solutii alternative.

Anul trecut am folosit Terrafertil din Dedeman la sac a fost o porcarie nu a ajutat cu nimic pomii a fost ca un praf de creta...

Anul acesta la pomii pe rod le-am luat ingrasamant special pentru pomii fructiferi de la Agro la saculet care cica e mai bio scrie ca e facut din ingrasamant natural...iar la pomii cei mici le-am pus NPK de la ingrasaminte chimice.

O sa va anunt rezultatele.

#362
mirand

mirand

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.04.2016
In perioada aceasta nu cred ca se mai gaseste mare lucru la pepiniere. Puteti face comanda unca din luna mai, pentru toamna de ciresi. Asta o sa fac si eu. Apoi se prind mai bine toamna si pot veni avand coroana preformata. Eu am pus bigaru burlat- asta am gasit de mai-cativa, restul...o sa fac comanda pentru toamna. Succes, poate gasiti ceva pe net la pepiniere.

#363
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Ce are atat de special ciresul George? Faptul ca se coace tarziu? Poate gasesti ceva similar gen Regina, Kordia, ambele sunt disponibile pe portaltoi Gisela la o pepiniera din Ilfov. Pe portaltoi Gisela pomul va fi de talie mai mica decat pe mahaleb dar va intra mai repede pe rod.

#364
atanasossoftpedia

atanasossoftpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.07.2014


Am  3 ciresi de vreo 9 ani dar inca nu am mancat de pe ei decat o mana doua de cirese pe an. De vreo 3-4 ani ingheata primavara. Ma gandesc sa ii inlocuiesc cu un soi cu inflorire foarte tarzie.
Stiti vreun soi care infloreste tarziu?

#365
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010

View Postatanasossoftpedia, on 08 mai 2017 - 15:26, said:

Am  3 ciresi de vreo 9 ani dar inca nu am mancat de pe ei decat o mana doua de cirese pe an. De vreo 3-4 ani ingheata primavara. Ma gandesc sa ii inlocuiesc cu un soi cu inflorire foarte tarzie.
Stiti vreun soi care infloreste tarziu?
Germersdorf, Sam, Marina, Bigarreau Donisen, iar cele cu maturare tarzie Kordia, Regina.

Edited by bazil1988, 08 May 2017 - 16:02.


#366
atanasossoftpedia

atanasossoftpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.07.2014
Multumesc pentru sugestii. Merge sa ii realtoiesc in coroana sau trebuie sa ii replantez?

#367
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
In aatfel de situatii " ciudate" nu cauta nume de soiuri ci cauta pomi la vecini care au dovedit ca pot produce in acel microclimat.


#368
atanasossoftpedia

atanasossoftpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.07.2014
Este o zona foarte proasta pentru ciresi, o vale umeda si rece. In tot satul sunt doar cateva familii cu ciresi. O sa ma interesez. Pana una alta, m-am hotarat sa pun la stratificat cativa samburi de cires salbatic si sa seaman samburii langa ciresii mei , pentru ca sa ii altoiesc acolo, pe radacina lor

#369
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Da a microclimatul e rau, te chinui degeaba.
Microclimatul nu are treaba cu solul asa ca nu vad de ce lui seminte.

#370
Denis70

Denis70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.04.2015
Stimati domni prunul gras romanesc cum se inmulteste ? Citesc de zile intregi pe internet si concluzia la  care am ajuns ar fi ca acesta este un soi semisalbatic si se inmulteste prin samburi sau drajoni (de la acelasi soi), adica nu mai trebuie altoit. Asa o fi? Si inca o rugaminte - De unde as putea face rost de cativa puieti de prun gras ameliorat ? Am sunat la 2 pepiniere si mi-au spus ca nu se incurca cu o comanda de citiva pomi. Va multumesc.

#371
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Denis70 Soiul de prun gras romanesc se imulteste asa cum ai spus prin drajonare din planta mama si nu mai trebuie altoit. Pomul este de vigoare medie spre mare cu o drajonare destul de intensiva. Fiind un soi andosteril,  in anii favorabili(cam la doi, trei ani in zona mea)produce prune de marime mica spre medie rotunde si putin dulcege. Pulpa este aderenta la sambure, dar sunt bune pentru tuica. Soiul gras ameliorat a fost format la SCDP Maracineni Arges care nu il mai au insa disponibil la vanzare...ar mai fi o pepiniera Hortyprod dar nu stiu daca il mai au si ei trebuie sa vorbesti, este destul de rar...si eu as fi vrut sa testez acest soi de gras ameliorat...

#372
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Asta despre care faceti vorbire e celebrul Tuleu gras?

#373
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Nu,e vorba despre  altceva

#374
Denis70

Denis70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.04.2015

View PostEternalPain, on 21 iunie 2017 - 18:57, said:

Denis70 Soiul de prun gras romanesc se imulteste asa cum ai spus prin drajonare din planta mama si nu mai trebuie altoit. Pomul este de vigoare medie spre mare cu o drajonare destul de intensiva. Fiind un soi andosteril,  in anii favorabili(cam la doi, trei ani in zona mea)produce prune de marime mica spre medie rotunde si putin dulcege. Pulpa este aderenta la sambure, dar sunt bune pentru tuica. Soiul gras ameliorat a fost format la SCDP Maracineni Arges care nu il mai au insa disponibil la vanzare...ar mai fi o pepiniera Hortyprod dar nu stiu daca il mai au si ei trebuie sa vorbesti, este destul de rar...si eu as fi vrut sa testez acest soi de gras ameliorat...
Multumesc pentru raspuns.
Eu am livada la o altitudine de 550 metri pe un versant cu expunere spre nord. Am incercat diverse soiuri de prun, dar au dat rezultate slabe. Voi incerca cu soiurile gras romanesc si gras ameliorat. Anul trecut am vorbit la telefon cu cineva de la pepiniera Hortyprod (judetul Iasi)  si mi-au spus ca au gras ameliorat doar in pepiniera mama si altoiesc la o comanda mai mare. Mai gasisem la o pepiniera din Banat, ei aveau pomi dar au zis ca nu se complica cu pachet prin posta. Poate cineva sa ma ajute sa intru in posesia acestui soi de prun - gras ameliorat !

#375
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Va rog sa ma ajutati sa identific soiul asta de prun...sunt iesi din samburii unui prun mai batran doar ca prunele acestora sunt mai mici decat ale celui batran...pulpa e aderenta la sambure ca la cele grase,sunt dulci cu o usoara tenta acrisoara...se coc primele chiar inaintea corcoduselor...sa fie vreo,,rubedenie"a acestora?

Attached Files


Edited by willrock252000, 22 July 2017 - 21:35.


#376
mr_api

mr_api

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 10.10.2010
Salut,cum se prezinta prunul Renclodul verde la tine,ii aplici tratamete?
am gasit si eu undeva si vreau sa iau,caut soiuri vechi/rezistente
ms

View Postclaudia313, on 20 februarie 2013 - 13:21, said:

La mine in zona multa lume are un soi de prun cu fructe galbene, de marime mijlocie, foarte zemoase si bune pentru tuica. Nu stiu cum se numeste, multa lume il cultiva din puiet iesit din samburi, deci e un soi foarte nepretentios, nu are nevoie de portaltoi, pomul are vigoare mare.


#377
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
@mr_api mie imi era adresata adresata intrebarea?

#378
mr_api

mr_api

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 10.10.2010
Salut,nu,am citat un post facut de claudia313(se vede in postarea mea).
nu stiu dc este vorba e acelasi soi :)
ms

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate