Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1144 replies to this topic

#343
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
https://www.bemag.ro...e-kaiser-0-25l/
Daca ii placea unui imparat , inseamna ca e ceva de tuica asta :)


http://www.timponlin...iu-din-dumitra/
Si parerea unui om din popor , legat de tuica de pere


#344
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010
Citez: "Dacă te duci la un doctor şi îi duci un litru de ţuică, pe cel de pere îl ia, dar pe cel de prune, nu. Ştie că e mai toxic"Posted ImageCe ticalos mosu, trebuia sa-i spuna ca-i absinthe...
Sigur ca teoria chibritului este cunoscuta de toata lumea, dar interpretata de fiecare dupa bunul plac (sau inteles).
Pai daca in sudul tarii va plangeti ca nu fermenteaza inseamna ca unul ca mine tre' sa migreze?! Winter is coming?
Calitatea tuicii de prune/mere/pere/cirese/gutui/coacaze/caise/mure/etc este tratata subiectiv si nu exista articole sau studii pertinente care sa demonstreze contrariul (nici nu trebuie demonstrat!). Fiecare consuma dupa bunul plac.
Dar, personal, aceeasi subiectivitate o regasesc si in discutiile vis-a-vis de cantitatea de zahar acumulata de fructele de vara/toamna. Conteaza precipitatiile/irigatul, solul, polenizarea, factorul uman, si atat de multe alte variabile...si toate (mai mult sau putin) se regasesc in produsul final: fruct, dulceata, gem, compot, marmelada, tuica, etc.
Iar daca este mai greu de facut, asa sa fie, o voi aprecia mai mult, ca-i a mea si stiu ce beau! Posted Image
Cu stima.

PS> ce-mi plac discutiile off topic!

#345
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View PostdoarUNom, on 23 noiembrie 2016 - 14:09, said:

http://www.timponlin...iu-din-dumitra/
Si parerea unui om din popor , legat de tuica de pere

„În momentul în care se face ţuica de către un producător particular, fruntea, adică prima care curge, se aruncă. Se păstrează numai mijlocul. Or, ţăranii tocmai fruntea o păstrează, pentru că are cea mai mare concentraţie de alcool, adică are tărie"

    Posted Image  Nu zau?    

"Prunele de Bistriţa, cele care se fac pe prunii bătrâni care nu au fost altoiţi, au toxicitate în prună"  - iar Posted Image    

Voi procesati ce cititi sau daca "a zis pe net sau la tv" inseamna ca-i genial si inghititi orice gogomanie?

#346
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016
chiar nu are omul de unde sa faca comanda de pomi pe portaltoi de calitate? chiar toate pepinierele si centrele de cercetare din Romania sunt la nivelul unui simplu om care stie sa altoiasca pe un rahat de portaltoi ? chiar nu stie nimeni unde se pot gasi pomi pe portaltoi de calitate din seriile gisela, weiroot, pi-ku, ma x ma , phl ? Asa ceva? Trebuie sa fac comanda in Italia , Germania Franta ca sa gasesti un pom calumea, altfel iei mahaleb care iti face cirese dupa 7 ani ? ce putori...pai de aia se duc toate fondurile europene pentru pomi in vest. Serios acuma in afara de nicu paleru asta care nu are nimeni nici o siguranta ca aduce sau cum si ce fel aduce pomii respectivi, si in afara de baietii din Roman , nu mai stie nimeni care sa faca portaltoi de calitate? Precizez ca nu am gasit nicaieri pe net in afara de Roman. In rest nici nu iti spune ce fel de portaltoi au sau dau informatii foarte reduse ca sa cumperi si sa nu stii ce cumperi sau de exemplu la cires tot este pe mahaleb, adica visin salbatic turcesc mai pe romaneste, din padure. Toata lumea stie ca faci 10 tone la hectar pe mahaleb si 30 de tone pe gisela si Romania e plina in continuare de mahaleb. Nu mai vorbesc de ceilalti copaci. Serios stie cineva cine face pomi pe portltoi de calitate ?

#347
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Am inteles care-i problema...numai ca acum incepe sa miroasa a publicitate insistenta.

#348
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016
ce publicitate frate? daca nu gasesc ce vrei sa fac, aia de la Roman au numai cateva soiuri si nu prea ai de unde alege, adica nu gasesc ce vreau si nu pot alege sau sa fac comparatii, preturi calitate etc. Serios, eu vreau doar informatii, nu incerc sa fac publicitate la nimeni. Tocmai asta zic, ca nu gasesc.

#349
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
In urma cu 1-2 ani pepin Valcea vindea pomi pe diversi portaltoi, altfel decit majoritatea,
anul asta nu stiu pt ca nu m-a interesat.
Istrita vinde cires pe gisela 5.
Eu ,de la Nicu Silvestru,am avut o cumparare si a fost in regula.

#350
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@agrigri, intrebati in judetul Alba, livada si pepiniera Petru Morar din Stauini. Are pomi pe portaltoi de vigoare mica, gutui BA29, cires Gisella5.
Activitatea de baza este livada: par, cires si piersic, dar are si pepiniera si produce pomi fructiferi pe tehnologie spaniola - portaltoi si altoi.
Vedeti prezentari pe Youtube.

#351
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Tehologie spaniola...valeu...

#352
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
adica materialul saditor cu care a inceput afacerea a fost adus din spania.........m-am exprimat simplist, dar asta era ideea......credeam ca este destul de lesne de inteles

Edited by luciadevis, 25 November 2016 - 10:03.


#353
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005


luciadevis, on 25 noiembrie 2016 - 08:31, said:

are si pepiniera si produce pomi fructiferi pe tehnologie spaniola - portaltoi si altoi.
Parca se intelege cu totul altceva, in rest personal stiu despre subiectul respectiv mai multe decat de pe youtube.


#354
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010

View Postparintele, on 25 noiembrie 2016 - 19:16, said:

Parca se intelege cu totul altceva, in rest personal stiu despre subiectul respectiv mai multe decat de pe youtube.

Pai si nu vreti sa dezvoltati putin? E important subiectul...

#355
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e nimic de dezvoltat, e un proiect foarte frumos si domnul Muntean e super de treaba, produce intr-adevar si puiet, mai mult pt uz propriu/extindere/inlocuire dar are si surplus si incet incet poate produce si pentru terti, etc.

Insa nu e nicio tehnologie de productie ...spaniola, japoneza, olandeza samd....nici portaltoi nu stiu de care...portaltoii sunt cei care sunt, nu spanioli, gisella e sub licenta sau urmeaza sa iasa, 5-ul, metodele de producere, altoire etc sunt universale..

Se poate vorbi de o "tehnologie" in cultura dar nici aia nu e neaparat legata de o tara anume sau alte asemenea bazaconii...in pomicultura se evokueaza permanent, centre pomicole mari din diverse tari introduc principii noi permanent, filosofii noi de cultura, testeaza lucruri samd...nu senpoate vorbi de "tehnologie spaniola" sau alte bazaconii, aceste modele se dezvolta si se adapteaza permanent  iar centrele importante din olanda, italia, franta, etc....inclusiv spania contribuie toate la axest proces permanent de cercetare si evolutie..

In fine, ideea era ca nu e corba de spania, nu neaparat, mai corect ar fi sa spunem ca si la Stauini, ca si in alte locuri, se face pomicultura la standarde actuale de rentabilitate, eficienta, cultura cu mijloace si conform filosofiilor moderne...

In rest cum spuneam domnul cu pricina e o persoana foarte deschisa si pozitiva si puteti oricand sa il contactati, din xe am observat e o persoana care pune suflet in ce face acolo si ii place sa impartaseasca si altora din propria experienta...gandeste putin altfel decat altii, imi pare mult mai deschis si mai lutin secretos...altii nu au facut nici pe sfert(atat cantitativ cat si calitativ) si nu le mai ajungi cu prajina la nas.
Cam atat pot spune, in rest e chestie de experiente personale.

#356
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@parintele....comentarii fara substanta, macar daca aveai un raspuns cu adevarat util.....

Pentru cine este interesat merita de vizionat filmuletul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rx4ZZsWWm5g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by luciadevis, 26 November 2016 - 11:18.


#357
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Ok, te las pe tine de acum sa aduci substanta, eu imi vad de livada mea.

#358
mirand

mirand

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.04.2016
Cum se comporta soiul de cires Valery Cicalov? Ce marime au fuctele, sunt dulci? Se coc pana la 15 mai? V a multumesc!!!

#359
deepblesea2013

deepblesea2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.05.2013
buna ziua , cu ce fertilizati pomii? Am o livada mica acasa si am comandat 20 de pruni si 6 caisi sa vad daca merge, e pe valea Muresului, aproape de Deva , nu prea e pamant de pomi aici si e si poluare cred dar tb sa speri si sa incerci.

#360
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
Salutare, aveti cumva idee ( sau de vanzare ) de unde pot lua un cires George? Am sunat la Pomicola Iasi, insa..cica s-au terminat:) in afara de ei..mai o fi avand cineva?

Multumesc!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate