Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1144 replies to this topic

#415
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Daca aparusera fructele inseamna ca polenizarea s-a facut, dar apoi au cazut din alte cauze.
Si la mine un cires nu stiu ce are ca infloreste tarziu si cele mai multe cirese pierd startul la cresterea in marime si cad, iar in final raman prea putine.
Soiul l-am luat ca fiind Regina, dar nu cred ca este, ca se coace la putin timp dupa Van.

#416
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 28.12.2010

View Postcotzi, on 24 mai 2019 - 14:10, said:

Poti incerca si Early Red care e similar cu Regina dar se coace in mai. Anul trecut la mine in Suceava erau coapte pe 19 mai, anul asta sunt intarziate, abia au inceput sa se inroseasca primele cirese.
Confirm si faptul ca Valeriu Cikalov sunt si ele foarte mari si bune la gust insa la mine s-au copt anul trecut in ultimile zile din mai.
Cirese sunt mai putine anul asta in nordul Moldovei din cauza vremii nefavorabile cand ar fi trebuit sa se faca polenizarea.

Vin si eu cu o intrebare daca topicul e si despre prun: am un prun Avalon de vreo 5 ani. Anul trecut a inflorit prima data dar nu a facut prune. Anul asta s-a umplut de floare a legat, dar majoritatea prunelor au cazut cand au ajuns la marimea bob de grau. Mai am doar doua prune care sunt mari, cat o maslina. Ideea e ca a inflorit primul, dar s-a grabit tare, Stanley, Renclod Althan si Jubileum abia erau la buton alb cand asta era in plina floare. Cred ca am nevoie de un polenizator mai bun pentru el pentru ca este doar partial autofertil. Stiti vreun soi care sa infloreasca asa devreme si sa fie si ok dpdv al fructelor?
Mai are cineva Avalon si imi poate confirma daca infloreste tot asa timpuriu?
Uite am gasit chestia asta. Dar nu toate soiurile alea se gasesc pe la noi
https://www.descurca...ri/pruni/avalon
Cred ca ai putea sa incerci un President

Edited by gabiroa, 24 May 2019 - 19:49.


#417
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
@Pelasg
Bigarreau moreau mon cher, Monroe e Marylin actrita!
;)

#418
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Poate e o încrucișare, ceva...  :))

#419
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Cred ca a scris pe telefon si a intrat "corectorul" de serviciu....

@ Gabi, am cautat si eu posibili polenizatori si ma bate gandul sa aleg mai degraba prunul Opal. Gradina mosului l-a avut, sa vedem ce ofera la toamna. Nu stiu sigur daca e acelasi cu prunele pe care mi le mai aduce socru-miu de undeva din jud. Iasi si care seamana foarte mult atat ca perioada de coacere cat si ca aspect cu acest soi Opal.

#420
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 28.12.2010
Imi aduc aminte ca eram copil si mergeam in vacanta de vara la tara la matusa mea in Ialomita. Undeva la marginea satului era o livada de pruni fara gard nu stiu a cui era probabil a statului si toata lumea lua fructe. Erau 2 soiuri de prune unele normale ca sa zic asa mai negre ovale ca mai toate prunele si altele care semanau cu Opal astea. Localnicii le numeau "bente" Erau mari zemoase si de culoare rosiatica inchis. Mi se pareau delicioase pe atunci.
Culmea e ca nu venea nimeni sa le ia cu caruta pe toate sa le vanda sau mai stiu eu. Fiecare trecea pe acolo in drum spre Borcea unde aveau diverse treburi luau cate 2-3 si isi vedeau de drum

View PostDDuras, on 24 mai 2019 - 21:25, said:

Poate e o încrucișare, ceva...  Posted Image)
Incrucisare e Marylin Manson. Cantaretul ala dus cu capul care nici el nu stie in putinele momente cand nu e beat sau drogat daca e femeie sau barbat :)

#421
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Early red astazi... anul trecut era numai bun de mancat pe 19 mai.

Attached Files



#422
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
De unde ziceai ca l-ai luat?

#423
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
De la pepiniera din Afumati (Pepiniera Roman). E pe portaltoi Gisela 6.

#424
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Multumesc.
Am umblat asta primavara dupa Early Red si Vasili Cikalov, dar m-am trezit prea tirziu si nu am mai gasit. A ramas pentru la toamna.

#425
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Valeriu Cikalov s-a copt in sud. Ma rog,cele cateva cirese pe care le-au mai lasat graurii ...

#426
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 28.12.2010
Eu mi-am luat niste plase de-alea de la Lidl cu 5 lei bucata. Cum incep sa se parguiasca visinile le pun pentru ca vecinul zice ca anul trecut au papat graurii toate visinele. Sper sa ma descurc cu ele si sa fie utile

#427
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Cateva cirese Valeriu Cikalov. Cea mai mare a avut 11g. Anul trecut am avut mai mari si s-au copt cu cel putin 2 saptamani mai devreme.

Attached Files



#428
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 28.12.2010
Cotzi ai pus plasele alea pana la urma ? Daca da ai vreo poza sa vad si eu cum se pun macar asa ca idee. Adica se pun pana jos sau numai pe coroana?

#429
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Urmeaza sa pun pe alti ciresi care se coc acum. Early red si Valeriu Cikalov i-am cules. Problema e ca plasele pe care le-am gasit eu au 5x4m si la un pom de 5-6 ani pe mahaleb cam trebuie 3 plase daca vrei sa-l protejezi bine de tot. Nu am acum poze si nici maine pentru ca plec in muntii Calimani pana duminica dar sper ca pana luni sa nu fiu atacat de grauri cotofene si ciori. In principiu le desfac (plasele) si cu o prajina le urc peste varful pomului. Restul ce vine in jos le manevrez cu mana. Plasa e destul de fina incat se muleaza si se "incurca" cu ramurile si frunzele asa ca le aranjez sa se intrepatrunda si abia in partea de jos le prind de ramuri cu clesti pentru rufe Posted Image Graurii tintesc varful in general, greu de crezut ca se baga pe dedesubt asa ca in partea de jos nu am inchis plasa. Anul trecut am gasit un graur mort prins in plasa undeva catre partea superioara. Imi pare rau pentru el... Pana anul trecut am avut in vecini un cires imens de aproape 10m inaltime care era atractia pasarilor si nu prea se sinchiseau de ciresele mele.
E improvizatie, stiu, te rogi sa nu fie furtuna sa ti le zboare, dar cam asta am facut anul trecut si anul asta.

Edited by cotzi, 13 June 2019 - 22:38.


#430
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Salutare,
Acesta este al doilea an cand folosesc "Scare Tape" cu succes pt grauri. In varf nici nu am mai ajuns sa pun dar nu indraznesc sa vina. Dati un search pe ebay.

#431
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Chiar functioneaza benzile alea ???

#432
FlorinLupu1195

FlorinLupu1195

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2020
M-a poate ajuta cineva cu soiul de cireși Valeriu Cikalov adica de unde îl pot procura? Și încă o întrebare...pentru o livada clasica ce portaltoi ați recomanda ? Mulțumesc încerc sa adun câteva informații

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate