Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Discutii despre fericire

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1440 replies to this topic

#73
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
fericirea inseamna orice stare de bine profund ; creierul e programat sa o caute si sa o repete .

#74
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postioana_c, on 13th October 2010, 16:47, said:

Te inseli. A fi intelectual si lucid nu inseamna a fi obsedat de IQ. Inseamna a gandi, pur si simplu. Iar a gandi inseamna a-ti pune niste intrebari si a reflecta la incapacitatea proprie de a gasi raspunsuri satisfacatoare. Si atunci, da, lumea te strange si uneori te sufoca. Nun e cazul tau, din fericire.

Draga, nu iti pusesem decat o simpla intrebare, ori te prefaci ca n-ai observat si o iei singura prin "papusoaie"... Deci,  raspunde daca poti si daca esti amabila  la intrebarea cu  ce s-ar schimba datele problemei(!)... Cum anume crezi ca ar trebui tu sa fii asa incat sentimentul de neputinta care te chinuie sa-ti dispara? Ca nu vrei sa recunosti ca pe unii intelectuali ii obsedeaza IQ-ul, asta o sa ramana alta problema, ca doar nu vrei sa spui ca poti sa fii un intelctual si inca unul fin si sensibil ca tine fara IQ mare... Sa nu-mi spui ca nu-ti trece prin cap in acest moment ca esti cu mult mai desteapta decat mine, de exemplu, ca nu te cred. :)

#75
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View PostBilly, on 13th October 2010, 19:33, said:

a. Aici pot sa-ti raspund cu citatul dat de ix_: "Nu e un semn de sanatate sa fii bine adaptat unei societati profund bolnave" (Jiddu Krishnamurti)", mai trebuie doar sa inlocuiesti sanatate cu normalitate.
b. fericirea continua nu este o "stare" in sine ci fundalul pe care starile, oricare ar fi ele, se manifesta chiar daca oleaca mai "amortizat" (if you know what I mean?).
c. Ce este rau in respingerea unei anumite "maturitati"?
d. Asa o fi; m-o fi influentat condusul pe ... contrasens.
e. Cu toata eventuala opozitie a ateilor, trebuie spus ca este demonstrat ca fericirea este mai prezenta la credinciosi decat la ei.
a. :blink:  Ca nuca-n perete; dupa cum m-ai obisnuit. Retine : daca esti fericit continuu => esti bolnav. Lasa-l pe Krishnamurti ca el vorbea de altceva.
b. Bla bla bla...n-o mai drege, ai comis-o.
c. Vrajeala cu care te invarti in picaj dupa ce lansezi perle. Asta-i rau.
d. E sigur, te-a influentat gogoasa religioasa. Ti-a conditionat mintea in asa hal incat...
e. Ia uimeste-ma cu studiile alea. Au bagat si drogatii la credinciosii fericiti ? Aia daca au ce trebuie sunt fericiti continuu. :lol:

#76
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

View PostBilly, on 13th October 2010, 17:53, said:

Caci ce altceva poate fi fericirea (mai ales una continua) decat, in primul rand, [b][b]o impacare totala cu sine insusi; toate celelalte deriva apoi din aceasta stare. Este o stare de luciditate, o cunoastere cat se poate de profunda a sinelui (Cunoaste-te pe tine insuti!) si urmare a unei atitudini permanent temperate, echilibrate si non-bias fata de sine si fata de tot restul fiintei si nefiintei (Nimic in exces!).

Impacarea cu sine insusi e fericire? Eu m-as fi gandit la fericire mai degraba ca la o stare de bine foarte intens in care uiti de orice altceva. Deci la niste momente, nu la ceva permanent.

#77
MyOwnPrison

MyOwnPrison

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.08.2010
Ce-i aia fericire? Care este definitia fericirii? Nu cred ca se poate vorbi despre fericire fara a se stabili o definitie clara a fericirii.

Stiu, sunt batut in cap pentru faptul ca nu-mi dau seama ce inseamna pentru fiecare "fericirea", dar poate ma lamuriti voi. Exista o fericire "universala"? Sincer, nu as vrea sa ajungeti iar la discutiile despre morala.

#78
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostMyOwnPrison, on 13th October 2010, 21:31, said:

Ce-i aia fericire? Care este definitia fericirii? Nu cred ca se poate vorbi despre fericire fara a se stabili o definitie clara a fericirii.

Stiu, sunt batut in cap pentru faptul ca nu-mi dau seama ce inseamna pentru fiecare "fericirea", dar poate ma lamuriti voi. Exista o fericire "universala"? Sincer, nu as vrea sa ajungeti iar la discutiile despre morala.

Fericirea este in stransa legatura cu sentimentele iubirii, bucuriei, pacii, curajului, iar nefericirea cu cele ale urii, fricii, tristetii, nelinistii samd.

#79
Primejdie_Stan

Primejdie_Stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 10.10.2010

View Postgi_fubar, on 13th October 2010, 20:25, said:

fericirea inseamna orice stare de bine profund ; creierul e programat sa o caute si sa o repete .

View PostTransilvanus, on 13th October 2010, 21:24, said:

Eu m-as fi gandit la fericire mai degraba ca la o stare de bine foarte intens in care uiti de orice altceva. Deci la niste momente, nu la ceva permanent.

  :deadtongue: definitiile voastre sunt in asa fel incit numai la sex te indeamna sa te gindesti dar si asta e tot o "fericire" :thumbup:

Edited by Primejdie_Stan, 13 October 2010 - 21:19.


#80
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

View Postkaruna, on 13th October 2010, 21:10, said:

Draga, nu iti pusesem decat o simpla intrebare, ori te prefaci ca n-ai observat si o iei singura prin "papusoaie"... Deci,  raspunde daca poti si daca esti amabila  la intrebarea cu  ce s-ar schimba datele problemei(!)... Cum anume crezi ca ar trebui tu sa fii asa incat sentimentul de neputinta care te chinuie sa-ti dispara? Ca nu vrei sa recunosti ca pe unii intelectuali ii obsedeaza IQ-ul, asta o sa ramana alta problema, ca doar nu vrei sa spui ca poti sa fii un intelctual si inca unul fin si sensibil ca tine fara IQ mare... Sa nu-mi spui ca nu-ti trece prin cap in acest moment ca esti cu mult mai desteapta decat mine, de exemplu, ca nu te cred. :)

Ti se pare ca discutia asta e despre mine si despre tine? Ca mie, sincera sa fiu, nu.

Edited by ioana_c, 13 October 2010 - 21:04.


#81
Primejdie_Stan

Primejdie_Stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 10.10.2010

View Postkaruna, on 13th October 2010, 21:50, said:

curajului,

:huh:

Edited by Primejdie_Stan, 13 October 2010 - 21:05.


#82
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postioana_c, on 13th October 2010, 22:01, said:

Ti se pare ca discutia asta e despre mine si despre tine? Ca mie, sincera sa fiu, nu.

Pai despre a cui fericire se discuta aici, draga?... Cumva despre cea a bolovanilor  ratacitori prin Univers? :)  Probabil ca nu, am eu convingerea. De asemenea, cred eu, ca nici despre fericirea mormolocilor si a drosofilelor. Si uite asa, eliminand din aproape in aproape, ma gandesc ca dezbatem doar despre fericirea OMului. Si ajungand aici propui cumva ca persoanele de fata sa fie excluse?... :)

#83
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

View Postkaruna, on 13th October 2010, 22:35, said:

Pai despre a cui fericire se discuta aici, draga?... Cumva despre cea a bolovanilor  ratacitori prin Univers? :)  Probabil ca nu, am eu convingerea. De asemenea, cred eu, ca nici despre fericirea mormolocilor si a drosofilelor. Si uite asa, eliminand din aproape in aproape, ma gandesc ca dezbatem doar despre fericirea OMului. Si ajungand aici propui cumva ca persoanele de fata sa fie excluse?... :)

Da. Mi s-a parut ca e o discutie teoretica, de principiu.

Edited by ioana_c, 13 October 2010 - 22:01.


#84
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostTransilvanus, on 13th October 2010, 21:24, said:

Impacarea cu sine insusi e fericire? Eu m-as fi gandit la fericire mai degraba ca la o stare de bine foarte intens in care uiti de orice altceva. Deci la niste momente, nu la ceva permanent.
Dar impacarea cu sine insusi chiar este un bine foarte intens caci ia sa vedem, mai pe indelete, cum se poate ajunge la o astfel de impacare ... Cum altfel, as zice eu, daca nu prin atingerea unei armonii in sinele insusi si intre sine si mediul imediat inconjurator, fie el viu ori neviu? E greu sa ajungi sa traiesti in armonie? As zice ca nu. E bine sa traiesti in armonie? As zice ca este perfect de bine si, dincolo de un point of no return, este chiar ... permanent.

Armonia deci pare sa fie secretul si mai adanc decat ceea ce defineam drept cauza, pana mai sus, pentru fericire prin impacarea cu sinele. Iata deci cum una deriva din cealalta: armonie -> impacarea cu sinele -> fericire continua. Ce oare duce la aparitia armoniei? Are ea, armonia, si deci in ultima instanta, fericirea, cauze si mai profunde? Ramane de vazut ce s-o mai iti din discutiile care urmeaza.

Edited by Billy, 13 October 2010 - 22:06.


#85
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

View PostBilly, on 12th October 2010, 20:19, said:

ma aflu de foarte mult timp (cam de cand ma stiu) intr-o stare de fericire continua.
Esti al treilea om pe care-l cunosc care se declara fericit, primul e alcoolic, al doilea e retardat (cu acte in regula).

P.S. Nu glumesc.

#86
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postix_, on 13th October 2010, 23:05, said:

Esti al treilea om pe care-l cunosc care se declara fericit, primul e alcoolic, al doilea e retardat (cu acte in regula).

P.S. Nu glumesc.
Nici eu nu glumesc si se pare ca ma aflu intr-o companie ... selecta.

PS Dar oare poti spune deja ca ma cunosti?

Edited by Billy, 13 October 2010 - 22:09.


#87
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postioana_c, on 13th October 2010, 22:54, said:

Da. Mi s-a parut ca e o discutie teoretica, de principiu.

Pai si pe cine cunosti tu cel mai bine asa incat sa iti poti da cu parerea despre fericirea OMului?... Si uite asa ajungem sa vorbim in nume propriu, asta ca sa fie pe cinstite(!) :console: ... Asa cum face de altfel si initiatorul topicului, fiindca altfel chiar nu ar avea cum. :naughty:

Deci, draga, acuma ca ne-am lamurit, hai sa ne intoarcem la oile noastre si raspunde frumos, asta daca vrei sa fii amabila, la intrebarea care ti-am pus-o:Cum anume crezi ca ar trebui tu sa fii asa incat sentimentul de neputinta care te chinuie sa-ti dispara?

#88
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View PostBilly, on 13th October 2010, 18:59, said:

In the one I know and knows me.

Well then, that trick works for you only. Credeam oricum ca fiecare vorbeste despre fericirea lui. And my happiness != your happiness, for all mes and yous in the universe with one exception.


View Postkaruna, on 13th October 2010, 20:10, said:

Draga, nu iti pusesem decat o simpla intrebare, ori te prefaci ca n-ai observat si o iei singura prin "papusoaie"... Deci,  raspunde daca poti si daca esti amabila  la intrebarea cu  ce s-ar schimba datele problemei(!)... Cum anume crezi ca ar trebui tu sa fii asa incat sentimentul de neputinta care te chinuie sa-ti dispara? Ca nu vrei sa recunosti ca pe unii intelectuali ii obsedeaza IQ-ul, asta o sa ramana alta problema, ca doar nu vrei sa spui ca poti sa fii un intelctual si inca unul fin si sensibil ca tine fara IQ mare... Sa nu-mi spui ca nu-ti trece prin cap in acest moment ca esti cu mult mai desteapta decat mine, de exemplu, ca nu te cred. :)

Popusoiul e bun fiert cu sare. Makes me happy all the time. Cat despre IQ, e mai bun intr-un filtru.

#89
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

View PostBilly, on 13th October 2010, 23:03, said:

Dar impacarea cu sine insusi chiar este un bine foarte intens caci ia sa vedem, mai pe indelete, cum se poate ajunge la o astfel de impacare ... Cum altfel, as zice eu, daca nu prin atingerea unei armonii in sinele insusi si intre sine si mediul imediat inconjurator, fie el viu ori neviu? E greu sa ajungi sa traiesti in armonie? As zice ca nu. E bine sa traiesti in armonie? As zice ca este perfect de bine si, dincolo de un point of no return, este chiar ... permanent.

Ce oare duce la aparitia armoniei? Are ea, armonia, si deci in ultima instanta, fericirea, cauze si mai profunde? Ramane de vazut ce s-o mai iti din discutiile care urmeaza.

Eu asociam fericirea cu niste stari de exceptie. Nu poti trai o stare de bine foarte intensa tot timpul, cred. Ar fi ca si cum ai fi tot timpul indragostit. Mi se pare nefiresc, la fel cum mi s-ar parea nefiresc sa fii tot timpul deprimat si trist (si nu ma refer la stari patologice. Echilibrul cred ca tocmai in asta consta, intr-o stare de calm interior, de liniste, nu de euforie.  

Personal nu cred ca mai putem trai intr-o armonie totala cu mediul inconjurator. Cred ca asta e nostalgia paradisului pierdut. Armonie cu sine insusi, da, atunci cand ajungi sa te accepti asa cum esti si sa-ti accepti caracterul muritor. Presupun ca asta se cheama intelepciune.

View Postkaruna, on 13th October 2010, 23:52, said:

Pai si pe cine cunosti tu cel mai bine asa incat sa iti poti da cu parerea despre fericirea OMului?... Si uite asa ajungem sa vorbim in nume propriu, asta ca sa fie pe cinstite(!) :console: ... Asa cum face de altfel si initiatorul topicului, fiindca altfel chiar nu ar avea cum. :naughty:

Deci, draga, acuma ca ne-am lamurit, hai sa ne intoarcem la oile noastre si raspunde frumos, asta daca vrei sa fii amabila, la intrebarea care ti-am pus-o:Cum anume crezi ca ar trebui tu sa fii asa incat sentimentul de neputinta care te chinuie sa-ti dispara?

Cred ca ioana_c ar dori sa poarte o discutie de idei, nu sa fie interogata cu privire la sentimentele ei proprii.  :)

#90
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

View Postzenon, on 13th October 2010, 17:41, said:

Probabil ești fericit că am stat 5 minute să șterg pomelnicul scris de tine
-E normal să fac confuzie pentru și deoarece sunt ateu și nu trebuie să știu aranjamentele religioase ale tuturor cultelor
La creștini fericirea poate să se îndrepte spre Himalaia,nu înseamnă că e mai de neam decît cea atee,e tot un sentiment egois și nu are legătură cu virtutea sau datoria
A că vrei să fericești toată planeta,asta e treaba ta,dar zic să întrebi mai întîi și pe budhiști dacă sunt de acord
Vad ca iar folosesti un termen al BOR dar care n-are de-a face cu crestinismul "pomelnic".
Din pacate nu stii "aranjamentele religioase" ale lui Dumnezeu ...El este singurul dumnezeu!
Ceea ce ai sters erau citate date de catre niste oameni care se regasesc intr-o carte ...intamplator era 1Cornteni care face parte din Biblie.
Important nu e sa stergi repede ceea ce tu consideri a fi o reminescenta din fosta ta religia (chiar daca a fost sunt sigur absolut eronata si gresita) ci important la acest topic era sa vezi efectiv ce a fost scris despre dragoste caci ea aduce fericirea!
fericirea un sentiment egoist????!!!! mai sa fie ... ce paradox! Asta pentru ca ma tem nu cunosti ce este aceea fericirea! (nu spu ca nu o ai sau ca n-ai avut-o)
Nu vreau sa fericesc toata planeta, asta de unde ai scos-o????? Exagerezi si chiar inventezi....



View Postix_, on 13th October 2010, 23:05, said:

Esti al treilea om pe care-l cunosc care se declara fericit, primul e alcoolic, al doilea e retardat (cu acte in regula).

P.S. Nu glumesc.
Din nefericire pentru Billy te cred si io.
O sa incerc sa vad ce mai spune Billy, sunt putin cam ingrijorat pentru el ....

View PostBilly, on 13th October 2010, 19:37, said:

Greselile facute din nestiinta ori neintentionat se pot ierta si de catre ceilalti si de catre sinele atoate-supraveghetor; cele insa facute cu rautate nu se sterg niciodata.

Este deci foarte simplu; nu face niciodata ceea ce stii ca face rau si mai tarziu poti regreta ca apartine trecutului propriu.
Sunt de acord!
Insa repet intrebarea: cum de spui ca esti incontinuu fericit? Nu ai facut in ultima vreme de cand spui ca esti fericit nicio greseala cu rea intentie ..cat de mica...?
E posibil sa fi gresit intentionat la un moment dat si apoi sa fii dat ignorantei repede?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate