Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Aragaze recomandari

- - - - -
  • Please log in to reply
704 replies to this topic

#541
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
La un aragaz se pot strica putine lucruri .  Se mai infunda duzele , dar se pot sufla sau spala + ( daca e nevoie )  reglat aerul .  Eventual, daca tot umbli la arzatoare , de curatat bujiile si electrozii . Astea se pot face cu un minim de scule si indemanare .  Daca ajungi la electronica sau transformatorul  de aprindere Posted Image ...treci la cautarea altui aragaz.

#542
simgi55

simgi55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.05.2016
Poate cineva sa imi spuna cam cum e cu plita electrica sau pe inductie?

Nu am acces la gaze pentru cativa ani, si caut alternativa. Exclus butelie.

#543
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
Instructiuni primite de la buni :)

Vrea un aragaz Bosch ce are cuptor electric si plita pe gaze. Eu n-am gasit inca, ma puteti ajuta?

#544
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
http://www.bosch-hom...-electric).html

apoi ...ex. .... http://www.emag.ro/a...0/pd/D6C8CYBBM/

sau cauti alea trei coduri sa vezi pe unde le gasesti ca si magazin ...

*daca le are emag nu stiu unde nu le-ai gasit inca Posted Image sau sunt stoc limitat si de aia ...

Edited by superm, 01 August 2016 - 11:48.


#545
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
Sa traiesti! mersi mult

#546
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Stie cineva unde este fabricat aragazul Hansa?

#547
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,386
  • Înscris: 13.01.2011

 radudd, on 05 august 2016 - 12:07, said:

Stie cineva unde este fabricat aragazul Hansa?

Polonia.
Am gasit link cu istoricul firmei, nu permite softpedia sa il postez aici.
Cauta si tu de pe ultimul screen, pe google  :OK:

Attached Files


Edited by crisstonne, 05 August 2016 - 14:58.


#548
molluc

molluc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.11.2012
Va salut, am un aragaz Tecnogas, nu merge bine cuptorul , poate cineva sa ma ajute cu un sfat. Cuptorul este electric. Merge ventilatia bine, merge si incalxirea bine. Butonul de ventilatie are 4 pozitii , pe prima pozitie merge doar incalzirea uptorului fara ventilatie ii ok, dar la pozitia doi unde ar trebui sa mearga ventilatia si caldura, din pacate caldura nu mai merge si se raceste cuptorul, poate fi senzorul de la aragz problema ii cam ars varful. Poate cineva sa ma ajute? Multumesc anticipat.

#549
Marbi

Marbi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.08.2016
Salut,

imi poate recomanda si mie cineva o plita pe gaz si un cuptor electric incorporabile?

exista vrun 'bundle'?

#550
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
As vrea un aragaz mai bunicel, pe gaz, inox si de 50 cm latime...am gasit un Hotpoint Ariston pe la vreo 1300 de lei.Ce stiti de aceasta firma, produc aragaze de calitate sau platesc doar brand-ul?

#551
simgi55

simgi55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.05.2016

 FC72, on 05 august 2005 - 18:03, said:

Vreau sa cumpar un aragaz pe gaz cu rotisor si vreau sa aflu inainte parerea voastra despre modelele de prin magazine ca nu ma pricep deloc.
Conteaza marca?trebuie evitate anumite modele sau marci? care culoare e mai buna la intretinere ?merita de inox?
Scuze daca subiectul s-a mai discutat.


Aragaz cu rotisor am avut de la Zanussi. Multumita, dar sincer nu am avut de multe ori rabdare sa fac ceva la rotisor. Dar tu stii mai bine ce vrei sa faci.
Pe culoarea alba zic eu, se intretine mai bine.

De 3 ani folosesc cuptorul electric pe functia gril, care este cea mai buna "inventie", o ador...
Plita pe gaz... ambele sunt inox si se curata usor, dar oricata grija am avut, tot au aparut usoare urme de la curatat; si folosesc solutii speciale pentru aceste aparate; dar nu e un capat de tara.

Acum caut informatii despre plitele electrice sau pe inductie. Nu reusesc deloc sa ma hotarasc... si unde voi locui nu sunt gaze, ci peste cativa ani vor bransa zona... :(iar cu butelia nu sunt deloc prietena... :(

#552
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

 dacotec, on 30 august 2016 - 07:37, said:

As vrea un aragaz mai bunicel, pe gaz, inox si de 50 cm latime...am gasit un Hotpoint Ariston pe la vreo 1300 de lei.Ce stiti de aceasta firma, produc aragaze de calitate sau platesc doar brand-ul?

Folosesc de aprox 3 luni modelul Hotpoint H6GG1FW si sunt multumit de el. Inainte sa fac achizitia am prospectat bine piata. Nu voiam sa fie nici ieftin, dar nici scump, ci undeva la mijloc cu un pret echilibrat. Deci, si acum as alege tot Hotpoint daca ar fi sa dam timpul 'napoi.

 simgi55, on 30 august 2016 - 12:34, said:




Aragaz cu rotisor am avut de la Zanussi. Multumita, dar sincer nu am avut de multe ori rabdare sa fac ceva la rotisor. Dar tu stii mai bine ce vrei sa faci.
Pe culoarea alba zic eu, se intretine mai bine.

De 3 ani folosesc cuptorul electric pe functia gril, care este cea mai buna "inventie", o ador...
Plita pe gaz... ambele sunt inox si se curata usor, dar oricata grija am avut, tot au aparut usoare urme de la curatat; si folosesc solutii speciale pentru aceste aparate; dar nu e un capat de tara.

Acum caut informatii despre plitele electrice sau pe inductie. Nu reusesc deloc sa ma hotarasc... si unde voi locui nu sunt gaze, ci peste cativa ani vor bransa zona... :(iar cu butelia nu sunt deloc prietena... :(

Simgi55, chiar sunt curios daca reusesti sa gasesti real info referitor la plitele electrice sau inductie. Adica, care ar fi diferenta de consum reala intre plita gaz si plita electric, pe o scara de la 1 la 10 cat consuma plita gaz si cat cea electrica. Multi lauda plita electrica si, probabil, pe buna dreptate, dar inca nu sunt decis daca merita trecerea pe electric.

#553
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

 simgi55, on 30 august 2016 - 12:34, said:

Aragaz cu rotisor am avut de la Zanussi. Multumita, dar sincer nu am avut de multe ori rabdare sa fac ceva la rotisor. Dar tu stii mai bine ce vrei sa faci.
Pe culoarea alba zic eu, se intretine mai bine.


Mesajul citat era din 2005 cred ca pana acum a mai schimbat vreo 2 unitati.. Posted Image

#554
simgi55

simgi55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.05.2016

 nonameshadow, on 30 august 2016 - 13:54, said:

Mesajul citat era din 2005 cred ca pana acum a mai schimbat vreo 2 unitati.. Posted Image
corect...

era fain daca ne scria despre ele :)

 Tarux, on 30 august 2016 - 13:05, said:

Folosesc de aprox 3 luni modelul Hotpoint H6GG1FW si sunt multumit de el. Inainte sa fac achizitia am prospectat bine piata. Nu voiam sa fie nici ieftin, dar nici scump, ci undeva la mijloc cu un pret echilibrat. Deci, si acum as alege tot Hotpoint daca ar fi sa dam timpul 'napoi.



Simgi55, chiar sunt curios daca reusesti sa gasesti real info referitor la plitele electrice sau inductie. Adica, care ar fi diferenta de consum reala intre plita gaz si plita electric, pe o scara de la 1 la 10 cat consuma plita gaz si cat cea electrica. Multi lauda plita electrica si, probabil, pe buna dreptate, dar inca nu sunt decis daca merita trecerea pe electric.


Chiar ieri am citit ceva aici pe forum, dar la un topic cu plita electrica si pe inductie... acolo am citit ca nu ar fi de speriat, cel putin cea pe inductie, imi place ce am citit: consum pe termen lung versus pret la achizitie... zicese ca e oarecum mai economica decat cea cu vitroceramica... care la cumparare e rezonabila la pret, dar ar consuma mai mult. a, si am citit si ca nu degaja caldura cea pe inductie. si astfel s-ar reduce folosirea hotei...

mai cautam, mai citim...

70% inclin spre plita inductie... sa vad insa cum ocup restul de 30...

si adineauri am stat de vorba cu cineva care are plita mixta: 2 ochiuri pe gaz si 2 ochiuri pe electic. tipul zice ca plateste foarte putin... acum na, eu stiu...

#555
Tarux

Tarux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 12.02.2015

 simgi55, on 30 august 2016 - 14:09, said:

corect...

era fain daca ne scria despre ele Posted Image




Chiar ieri am citit ceva aici pe forum, dar la un topic cu plita electrica si pe inductie... acolo am citit ca nu ar fi de speriat, cel putin cea pe inductie, imi place ce am citit: consum pe termen lung versus pret la achizitie... zicese ca e oarecum mai economica decat cea cu vitroceramica... care la cumparare e rezonabila la pret, dar ar consuma mai mult. a, si am citit si ca nu degaja caldura cea pe inductie. si astfel s-ar reduce folosirea hotei...

mai cautam, mai citim...

70% inclin spre plita inductie... sa vad insa cum ocup restul de 30...

si adineauri am stat de vorba cu cineva care are plita mixta: 2 ochiuri pe gaz si 2 ochiuri pe electic. tipul zice ca plateste foarte putin... acum na, eu stiu...

Poate "tipul" nu gateste ca la mine pentru 4 persoane si, atunci, evident, consumul e foarte redus. M-ar interesa un consum ca la calici, ca sa zic asa. Adica, ca intr-o familie in care sotia isi iubeste maxim sotul si cei doi baieti si ii rasfata cu pasiune. Clar, si noi raspundem cu dragoste balistica la rasfat. Cu toata dragostea ei pentru noi, ne simtim obligati sa ii scutim timp, efort, facturi, oboseli.

#556
simgi55

simgi55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.05.2016
exact asta caut si eu. sa vad cu ochii mei o factura doua la cineva care foloseste plitele astea.
daca gasesc, anunt

#557
curiosu_91

curiosu_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.10.2012
Salut !
Am si eu nevoie de sfatul vostru sa aleg intre doua aragaze Second Hand.
Un aragaz este Aragaz 23 August la 100 Lei
[ https://i.imgur.com/nA82qAr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

iar celalalt este aragaz Modern la 50 Lei
[ https://i.imgur.com/9vpcGGf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu stiu care din ele are tabla mai groasa e mai rezistent sa nu aiba scapari de gaze sa explodeze casa.
Voi care credeti ca este mai bun dintre astea doua ?

#558
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Ai idee cum ar trebui sa vizualizam scaparile ? Daca te referi la protectia la scapari de gaz - astea nu au .
Aragazul 23 August l-am avut si eu dar l-am inlocuit acum 25 de ani pe motiv de batranete. Plita mergea  bine daca reglai aerul corect . Cuptorul  e destul de problematic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate