Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Exista forumisti care au devenit atei, dupa niste discutii pe Softpedia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
186 replies to this topic

Poll: V-a influentat acest forum dpdv religios? (134 member(s) have cast votes)

V-a influentat acest forum dpdv religios?

  1. Am devenit ateu/agnostic (14 votes [10.45%])

    Percentage of vote: 10.45%

  2. Am devenit credincios (6 votes [4.48%])

    Percentage of vote: 4.48%

  3. Mi-am schimbat orientarea religioasa (2 votes [1.49%])

    Percentage of vote: 1.49%

  4. Nu m-a influentat deloc, eram deja ateu/agnostic (60 votes [44.78%])

    Percentage of vote: 44.78%

  5. Nu mi-a influentat deloc orientarile religioase (52 votes [38.81%])

    Percentage of vote: 38.81%

Vote Guests cannot vote

#55
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010
eu te sustin
sunt un hindus pro-atei.

#56
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 4th October 2010, 19:48, said:

Matale ori te dai smecher ori nu citesti cu atentie ce scriu altii. Si intr-un caz si in celalat sa-ti fie rusine, na! Nu zicea nimeni ca omul nu trebuie sa munceasca, ci doar sa nu traiasca doar pentru munca, asa cum inaintezi tu pretentia; in fine, asta sa fie doar problema ta personala, ori ca nu sesizezi nuantele, ori ca esti foarte, foarte rau intentionat.

Iti explic imediat:

1.Asa si rechinul...

2.Asa si rechinul, tot de el se ingrijeste mai intai de toate...

3. Si rechinul e de acord... Nu construieste monumente, ca n-are nevoie de ele si in plus este evitata si varianta jignirii cuiva.

4.La fel si aici; ii mananca pe toti si a terminat cu scandalul. :)



Acum chiar nu mai înțeleg ce vrei Să accept că omul este mai evoluat decît animalul(rechinul)pentru că se roagă la zei?
Nu dragă! E mai evoluat decît animalul pentru că a ajuns pe lună și mai ales că a ajuns pe lună fără nici un fel de ajutor de la zei
Iar ideea citatelor era alta:
-Nu stîngeți comori în templele zeilor Zeilor nu le place fastul iar în Cîmpiile Elysee nu există temple

#57
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 5th October 2010, 08:53, said:

Acum chiar nu mai înțeleg ce vrei Să accept că omul este mai evoluat decît animalul(rechinul)pentru că se roagă la zei?
Nu dragă! E mai evoluat decît animalul pentru că a ajuns pe lună și mai ales că a ajuns pe lună fără nici un fel de ajutor de la zei
Iar ideea citatelor era alta:
-Nu stîngeți comori în templele zeilor Zeilor nu le place fastul iar în Cîmpiile Elysee nu există temple

N-ai dreptate, draga. Dupa logica ta exista calculatoare mai evoluate decat oamenii...

Ideea citatelor expuse de tine face din oameni niste fiinte cat se poate de meschine...

#58
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 5th October 2010, 16:15, said:

N-ai dreptate, draga. Dupa logica ta exista calculatoare mai evoluate decat oamenii...

Ideea citatelor expuse de tine face din oameni niste fiinte cat se poate de meschine...


Să înțeleg că tu ești mult mai inteligentă decît calculatorul de la NASA?
Dacă tot am de unde să aleg și ca să nu zici că cunt egoist:
-Politica și religia spune oamenilor:Adunați'vă sunteți făcuți pentru viața în societate
Rațiunea spune:Rămîi cu avutul tău,ești făcut pentru viața în familie
-Bărbații vor închina o sărbătoare-soarelui
femeile vor închina o serbare-florilor
-Să vă clădiți singuri fericirea,fără să o așteptați din partea cîrmuitorilor Albinele sunt fericite sub monarhie,furnicile sunt fericite în republică
-Înainte de toate,ia aminte la două lucruri;nu lăsa pe nimeni să'ți impună ceva vreodată;la rîndul tău,nu căuta să impui propria voință-nimănui  După fericirea de a fi liber,cea mai mare mulțumire să'ți fie aceea de a trăi printre ființe la fel de libere ca și tine
-Tinere! Fă bine în toate zilele vieții tale,mîine la fel ca ieri,după pilda Grațiilor,Fie ca faptele bune să se prindă de mînă și să nu lase nici un loc gol în cercul vieții tale
-Nu aștepta nepăsător în pragul casei tale prilejul să faci binele,caută să îi ieși în cale

#59
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 5th October 2010, 18:50, said:

Să înțeleg că tu ești mult mai inteligentă decît calculatorul de la NASA?
Dacă tot am de unde să aleg și ca să nu zici că cunt egoist:
-Politica și religia spune oamenilor:Adunați'vă sunteți făcuți pentru viața în societate
Rațiunea spune:Rămîi cu avutul tău,ești făcut pentru viața în familie
-Bărbații vor închina o sărbătoare-soarelui
femeile vor închina o serbare-florilor
-Să vă clădiți singuri fericirea,fără să o așteptați din partea cîrmuitorilor Albinele sunt fericite sub monarhie,furnicile sunt fericite în republică
-Înainte de toate,ia aminte la două lucruri;nu lăsa pe nimeni să'ți impună ceva vreodată;la rîndul tău,nu căuta să impui propria voință-nimănui  După fericirea de a fi liber,cea mai mare mulțumire să'ți fie aceea de a trăi printre ființe la fel de libere ca și tine
-Tinere! Fă bine în toate zilele vieții tale,mîine la fel ca ieri,după pilda Grațiilor,Fie ca faptele bune să se prindă de mînă și să nu lase nici un loc gol în cercul vieții tale
-Nu aștepta nepăsător în pragul casei tale prilejul să faci binele,caută să îi ieși în cale

Exact ce spuneam... Nu esti decat o bucata de tabla care face zgomot, si asta respectand rationamentele tale.

#60
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 5th October 2010, 18:53, said:

Exact ce spuneam... Nu esti decat o bucata de tabla care face zgomot, si asta respectand rationamentele tale.



Să înțeleg că de aici încolo refuzi dialogul cu mine?

#61
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 5th October 2010, 21:02, said:

Să înțeleg că de aici încolo refuzi dialogul cu mine?

Nu draga, o sa-ti dau tot atata importanta si consideratie pe cat imi dai tu mie... comparativ cu calculatorul de la NASA(!)...

Edited by karuna, 05 October 2010 - 20:07.


#62
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 5th October 2010, 20:06, said:

Nu draga, o sa-ti dau tot atata importanta si consideratie pe cat imi dai tu mie... comparativ cu calculatorul de la NASA(!)...



-Nu confunda înțelepciunea cu știința
-Dintre toate meseriile înțelepciunea e cea mai ușoară și mai puțin costisitoare Ce îi trebuie înțelptului? Pîine și sare,lapte și fructe,un acoperiș de paie și o haină,un izvor cu apă proaspătă și o fecioară(la figurat vorbind),o liră și un prieten
-Femei!Bogăția voastră stă în comorile frumuseții și gingășiei,să nu cereți mai mult decît vi se dă;să nu cereți cinstire Nu sunteți decît plăsmuiri ale Naturii,nu vă e destinată vouă tămîia care se arde în altare

#63
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 zenon, on 6th October 2010, 08:56, said:

Dintre toate meseriile înțelepciunea e cea mai ușoară ...
De aceea gasim oare atat de multi intelepti printre noi ?.. nu faci un pas sa nu te lovesti de unul.

#64
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 Billy, on 6th October 2010, 08:14, said:

De aceea gasim oare atat de multi intelepti printre noi ?.. nu faci un pas sa nu te lovesti de unul.



Fiecare om e înțelept în felul lui
Unii,zice'se ,nu știau să fie nici regi,nici legiutori,nici magistrați Știau doar să se cîrmuiască pe sine,oare pentru că înțelepciunea se vede mai bine cînd este lîngă ceva!?

#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Billy, on 6th October 2010, 09:14, said:

De aceea gasim oare atat de multi intelepti printre noi ?.. nu faci un pas sa nu te lovesti de unul.
:OK:

#66
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Așa eram. Aș fi curios cine a votat că a devenit credincios din cauza forumului. Ce putem face pentru voi ?  :)

 domnul-hindus, on 5th October 2010, 01:49, said:

eu te sustin
sunt un hindus pro-atei.
Și-ți place salata boeuf?

#67
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 6th October 2010, 08:56, said:

-Nu confunda înțelepciunea cu știința

-Dintre toate meseriile înțelepciunea e cea mai ușoară și mai puțin costisitoare Ce îi trebuie înțelptului? Pîine și sare,lapte și fructe,un acoperiș de paie și o haină,un izvor cu apă proaspătă și o fecioară(la figurat vorbind),o liră și un prieten

-Femei!Bogăția voastră stă în comorile frumuseții și gingășiei,să nu cereți mai mult decît vi se dă;să nu cereți cinstire Nu sunteți decît plăsmuiri ale Naturii,nu vă e destinată vouă tămîia care se arde în altare

-Ai sa te superi, dar cel care face confuzii esti iarasi tu. Deci, nu confunda memoria cu stiinta si papagalul cu inteleptul... :console:

- Ei, ca sa vezi, ca oricarui prost care munceste mult, nu-i asa?... Sau prostilor le trebuie doar munca, ca doar nu pentru destepti predici...

-Nu, nu, tamaia si tamaiosul e pentru aia de predica, asa ca tine :naughty:

#68
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 6th October 2010, 17:41, said:

-Ai sa te superi, dar cel care face confuzii esti iarasi tu. Deci, nu confunda memoria cu stiinta si papagalul cu inteleptul... :console:

- Ei, ca sa vezi, ca oricarui prost care munceste mult, nu-i asa?... Sau prostilor le trebuie doar munca, ca doar nu pentru destepti predici...

-Nu, nu, tamaia si tamaiosul e pentru aia de predica, asa ca tine :naughty:



Previzibilă,ca întotdeauna!
Pentru final ți'am pregătit o ,,predică''
-Femei!Țineți'vă firea Casa să nu răsune  niciodată de stigătele voastre Nu Junona e cea care ține trăsnetul,spun etruscii
-Nu urmați pilda capricioasei Junona Temeți'vă să nu ajungeți văduve încă din timpul vieții soților voștri
-Femei ,să nu aveți decît patima blăndeții Nimic nu urîțește mai mult decît furia ori o izbucnire de gelozie
-Tînără nevastă,care vrei să ai o căsătorie fericită Fereștete de nedreptatea de a avea  întotdeauna dreptate în fața soțului tău
-Tineri căsătoriți care vreți să fiți mult timp o familie Fie ca ușa de la incăperea voastră să nu aibe decît o cheie și cu această cheie să nu se deschidă decît acea ușă
-Nevastă!Dacă ai dreptate în fața soțului,nu'i cere să recunoască,e prea mult Fii mulțumită dacă îți dă dreptate în tăcere
Acestea fiind spuse,sper să îți folosească și propun să mai lăsăm și pe alții,că noi am bătut apa în piuă destul

Edited by zenon, 06 October 2010 - 18:55.


#69
MyOwnPrison

MyOwnPrison

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.08.2010

 zenon, on 6th October 2010, 19:54, said:

-Femei!Țineți'vă firea Casa să nu răsune  niciodată de stigătele voastre Nu Junona e cea care ține trăsnetul,spun etruscii
-Nu urmați pilda capricioasei Junona Temeți'vă să nu ajungeți văduve încă din timpul vieții soților voștri
-Femei ,să nu aveți decît patima blăndeții Nimic nu urîțește mai mult decît furia ori o izbucnire de gelozie
-Tînără nevastă,care vrei să ai o căsătorie fericită Fereștete de nedreptatea de a avea  întotdeauna dreptate în fața soțului tău
-Tineri căsătoriți care vreți să fiți mult timp o familie Fie ca ușa de la incăperea voastră să nu aibe decît o cheie și cu această cheie să nu se deschidă decît acea ușă
-Nevastă!Dacă ai dreptate în fața soțului,nu'i cere să recunoască,e prea mult Fii mulțumită dacă îți dă dreptate în tăcere."

Domnule, offtopic bineinteles, tot ceea ce ai spus ar trebui sa "traiasca", in sensul de indeplinire, orice crestin. Asta pana la porunca aceea care cere "iubirea de Dumnezeu". Cine nu este de acord cu asta, il invit sa prezinte alte exemple de comportament crestinesc-valabil.

Ca sa fiu ontopic, probabil ca exista. Pentru mine nu are nici o relevanta (ma refer la titlul topicului, nu la ceea ce i-am raspuns lui Zenon, asta ca sa nu fiu inteles gresit).

Edited by MyOwnPrison, 06 October 2010 - 19:36.


#70
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 6th October 2010, 19:54, said:

Previzibilă,ca întotdeauna!

Pentru final ți'am pregătit o ,,predică''

-Femei!Țineți'vă firea Casa să nu răsune  niciodată de stigătele voastre Nu Junona e cea care ține trăsnetul,spun etruscii
-Nu urmați pilda capricioasei Junona Temeți'vă să nu ajungeți văduve încă din timpul vieții soților voștri
-Femei ,să nu aveți decît patima blăndeții Nimic nu urîțește mai mult decît furia ori o izbucnire de gelozie
-Tînără nevastă,care vrei să ai o căsătorie fericită Fereștete de nedreptatea de a avea  întotdeauna dreptate în fața soțului tău
-Tineri căsătoriți care vreți să fiți mult timp o familie Fie ca ușa de la incăperea voastră să nu aibe decît o cheie și cu această cheie să nu se deschidă decît acea ușă
-Nevastă!Dacă ai dreptate în fața soțului,nu'i cere să recunoască,e prea mult Fii mulțumită dacă îți dă dreptate în tăcere
Acestea fiind spuse,sper să îți folosească și propun să mai lăsăm și pe alții,că noi am bătut apa în piuă destul

Adica coerenta(!), draga... Las nebunilor privilegiul de a fi imprevizibili. ;)

Pai daca n-ai treaba... :D

Cre'ca te-ai ametit de tot... Nu ca n-as sti cine-i Junona, dar nu inteleg ce treaba ai tu cu ea, ca eu sigur n-am. Dar e interesant discursul  tau, chiar daca  ma doare la basca de el.  Cum te simti acuma, dupa ce ai vorbit? :)

#71
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010

 Anjin`, on 6th October 2010, 13:31, said:

Și-ți place salata boeuf?
dar fara ou ca-s vegetarian

#72
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 6th October 2010, 21:19, said:

, chiar daca  ma doare la basca de el.
Cum te simti acuma, dupa ce ai vorbit? :)

Linștit!
Am mai scăpat de o datorie morală!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate