Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Exista forumisti care au devenit atei, dupa niste discutii pe Softpedia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
186 replies to this topic

Poll: V-a influentat acest forum dpdv religios? (134 member(s) have cast votes)

V-a influentat acest forum dpdv religios?

  1. Am devenit ateu/agnostic (14 votes [10.45%])

    Percentage of vote: 10.45%

  2. Am devenit credincios (6 votes [4.48%])

    Percentage of vote: 4.48%

  3. Mi-am schimbat orientarea religioasa (2 votes [1.49%])

    Percentage of vote: 1.49%

  4. Nu m-a influentat deloc, eram deja ateu/agnostic (60 votes [44.78%])

    Percentage of vote: 44.78%

  5. Nu mi-a influentat deloc orientarile religioase (52 votes [38.81%])

    Percentage of vote: 38.81%

Vote Guests cannot vote

#181
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Mie mi se pare ca e ceva ciudat in discutiile acestea dintre teisti si ateisti: intotdeauna teistii par in defensiva incercand mai bine sau mai rau sa explice de ce sunt asa, iar ateii sunt agresivi, incercand sa distruga toate dovezile preopinentilor. Stau si ma intreb cum s-ar fi definit ateii daca nu ar fi existat teistii, si cat de multumiti ar fi fost de toate incercarile teoretice de a explica inexplicabilul. Imaginati-va o lume fara oameni religiosi. Cred ca ar fi fost tare plicticoasa. Eu trebuie sa marturisesc faptul ca ii respect si pe unii si pe altii pentru faptul ca au avut curajul sa aleaga. Eu inca nu m-am hotarat.

#182
Dominator_rlz

Dominator_rlz

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 282
  • Înscris: 13.10.2010

View Postjohnnickelby, on 3rd January 2011, 03:29, said:

Mie mi se pare ca e ceva ciudat in discutiile acestea dintre teisti si ateisti: intotdeauna teistii par in defensiva incercand mai bine sau mai rau sa explice de ce sunt asa, iar ateii sunt agresivi, incercand sa distruga toate dovezile preopinentilor. Stau si ma intreb cum s-ar fi definit ateii daca nu ar fi existat teistii, si cat de multumiti ar fi fost de toate incercarile teoretice de a explica inexplicabilul. Imaginati-va o lume fara oameni religiosi. Cred ca ar fi fost tare plicticoasa. Eu trebuie sa marturisesc faptul ca ii respect si pe unii si pe altii pentru faptul ca au avut curajul sa aleaga. Eu inca nu m-am hotarat.

eu gandesc exact invers. e plictisitoare lumea tocmai fiindca exista "teisti". tot teistii vor sa distruga dovezile intorcand spatele realitatii sau jignind aiurea. e pur idiocracy ce se intampla in lume cu "religia" asta.
si o prostie sa discuti cu teistii, ca si cum ti-ar placea sa discuti cu becali despre bazaconiile lui.

Edited by Dominator_rlz, 03 January 2011 - 04:44.


#183
Protopopicitoricescovici

Protopopicitoricescovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.12.2010

View Postjohnnickelby, on 2nd January 2011, 19:29, said:

Mie mi se pare ca e ceva ciudat in discutiile acestea dintre teisti si ateisti: intotdeauna teistii par in defensiva incercand mai bine sau mai rau sa explice de ce sunt asa, iar ateii sunt agresivi, incercand sa distruga toate dovezile preopinentilor. Stau si ma intreb cum s-ar fi definit ateii daca nu ar fi existat teistii, si cat de multumiti ar fi fost de toate incercarile teoretice de a explica inexplicabilul. Imaginati-va o lume fara oameni religiosi. Cred ca ar fi fost tare plicticoasa. Eu trebuie sa marturisesc faptul ca ii respect si pe unii si pe altii pentru faptul ca au avut curajul sa aleaga. Eu inca nu m-am hotarat.

Pai johnnickelby tu esti exact genul pe care incearca ateii sa-l atraga de partea lor.

Daca n-ar fi existat religie n-ar fi existat nici termenul de ateu. Totusi, tine cont ca religia vrea sa perpetueze ignoranta si status quo-ul, pe cand ateii sunt intotdeauna in cautarea adevarului.

#184
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Mie mi se pare ca e ceva ciudat in discutiile acestea dintre teisti si ateisti: intotdeauna teistii par in defensiva incercand mai bine sau mai rau sa explice de ce sunt asa, iar ateii sunt agresivi, incercand sa distruga toate dovezile preopinentilor. Stau si ma intreb cum s-ar fi definit ateii daca nu ar fi existat teistii, si cat de multumiti ar fi fost de toate incercarile teoretice de a explica inexplicabilul. Imaginati-va o lume fara oameni religiosi. Cred ca ar fi fost tare plicticoasa. Eu trebuie sa marturisesc faptul ca ii respect si pe unii si pe altii pentru faptul ca au avut curajul sa aleaga. Eu inca nu m-am hotarat.
Crezi tu ?Esti sigur ca in timpul persecutiilor religioase si al inchizitiei cand ateii nu prea aveau cine stie ce putere si biserica era conducatoarea de necontestat a europei (de vest macar) lumea nu era ceva mai plicticoasa ?Posibil sa ai dreptate da mai bine plictisit decat murind de frica ca se enerveaza un preot ca nu apartii cultului religios corespunzator regiunii sau ca i se pare ca prea te-ai uitat nus cum la o femeie.Sa nu uitam ca religia a sustinut stiinta torturand si amenintand destui cercetatori si ''revolutionari''.Deci,intreb si eu,chiar ar fi lumea asa plictisitoare fara atei ?

#185
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
clar, tarile occidentale (in special cele nordice) sunt mult mai plicticoase decat Pakistan, Sudan, Afghanistan, Rumunistan.

#186
Protopopicitoricescovici

Protopopicitoricescovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.12.2010

View PostN-ter, on 3rd January 2011, 07:25, said:

clar, tarile occidentale (in special cele nordice) sunt mult mai plicticoase decat Pakistan, Sudan, Afghanistan, Rumunistan.

Clar, in Religiostan ai parte de senzatii tari, de adrenalina, pe cand in tarile vestice cam moare lumea de plictiseala.

/sarcasm

#187
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View PostN-ter, on 3rd January 2011, 15:25, said:

clar, tarile occidentale (in special cele nordice) sunt mult mai plicticoase decat Pakistan, Sudan, Afghanistan, Rumunistan.
Holy Shit :w00t:...nu vazuzi ca aia din Nord au Vulcanul Ejebalagfhfgjskajull...si in plus in tarile nordice predomina inca un aer subtire de misticism viking.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate