Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Exista forumisti care au devenit atei, dupa niste discutii pe Softpedia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
186 replies to this topic

Poll: V-a influentat acest forum dpdv religios? (134 member(s) have cast votes)

V-a influentat acest forum dpdv religios?

  1. Am devenit ateu/agnostic (14 votes [10.45%])

    Percentage of vote: 10.45%

  2. Am devenit credincios (6 votes [4.48%])

    Percentage of vote: 4.48%

  3. Mi-am schimbat orientarea religioasa (2 votes [1.49%])

    Percentage of vote: 1.49%

  4. Nu m-a influentat deloc, eram deja ateu/agnostic (60 votes [44.78%])

    Percentage of vote: 44.78%

  5. Nu mi-a influentat deloc orientarile religioase (52 votes [38.81%])

    Percentage of vote: 38.81%

Vote Guests cannot vote

#1
Alexxandra87

Alexxandra87

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 530
  • Înscris: 19.09.2010
deci.. cati sunteti?
:peacefingers:


pt securistu: credincios = adeptul unui cult religios.

Edited by Alexxandra87, 29 September 2010 - 19:02.


#2
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 Alexxandra87, on 29th September 2010, 19:50, said:

deci.. cati sunteti?
:peacefingers:
Cel serios a revenit aici si intreaba.....


Ce intelegi tu prin ateu,credincios samd???....ca plecam pe un fir rational trebuie sa definim toate premisele...ca sa ajungem la o concluzie adevarata.

LE:alexx...analiza pe text...poti avea incredere in raspunsurile unui user care a bifat da...am fost influentat de un forum unde posteaza diversi indivizi care mi-au spus ca dumnezeu este rau iar ateismul este bun???

Se poate avea incredere in raspunsurile unui individ influentat/influentabil???....

Edited by Securistu, 29 September 2010 - 19:07.


#3
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009
Asta chiar ar fi culmea tolomăciei.

#4
caiusette94

caiusette94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.09.2009
N-as putea sa cred ca cineva e in stare sa treaca de la credinta la necredinta (indiferent de religie), doar citind niste topic-uri pe un forum.
Daca exista intr-adevar asa persoane, eu cred ca acele persoane nu au tarie de caracter, nu-si apara punctele de vedere si sunt extrem de influentabile si de credule.

Nu m-au influentat sub nicio forma discutiile legate de atei si de necredinta lor intr-o forta atotputernica.

#5
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Mie nu mi-a influentat forumul orientarile religioase , dar am avut ocazia sa cunosc puncte de vedere interesante .

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
zi-mi mai multe despre asta cu, cunoasterea

#7
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
tre sa fii plecat cu pluta sa fii influentat de orice se discuta pe forum.

#8
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 vladul_care_este, on 29th September 2010, 21:16, said:

tre sa fii plecat cu pluta sa fii influentat de orice se discuta pe forum.
Bine pa!!!!....


Chiar asa de fideli cauzii dvs sunteti???.....chiar nimeni de pe SP nu v-a influentat in niciun fel modul de gandire???

#9
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010

 Securistu, on 29th September 2010, 21:29, said:

Bine pa!!!!....


Chiar asa de fideli cauzii dvs sunteti???.....chiar nimeni de pe SP nu v-a influentat in niciun fel modul de gandire???
nu ! :notangel:

#10
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009

 Securistu, on 29th September 2010, 21:29, said:

Bine pa!!!!....


Chiar asa de fideli cauzii dvs sunteti???.....chiar nimeni de pe SP nu v-a influentat in niciun fel modul de gandire???


in primul rand scrie corect.e cauzei nu cauzii

in al doilea rand,cu ce sa ma influenteze? eu discut mai ales in aria radio/tv si telecomunicatii. sau ai vrea neaparat sa ma influenteze in vre-un fel in ceea ce priveste religia? daca citesc un topic despre evrei,si unu da cu bata in balta ca are el o boala pe evrei,gata,sa devin antisemit? e un forum de discutii,nu o religie.daca fiecare ne-am lua dupa ce ii tuna vre-unuia prin cap in una din zilele lui proaste,s-ar duce lumea de rapa.nu crezi?

Edited by vladul_care_este, 29 September 2010 - 21:00.


#11
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

 Securistu, on 29th September 2010, 20:29, said:

Chiar asa de fideli cauzii dvs sunteti???.....chiar nimeni de pe SP nu v-a influentat in niciun fel modul de gandire???

pe mine m-au influentat cativa de pe-aici( nu spui cine :lol: ), adica discutiile cu ei/ele mi-au clarificat niste puncte nelamurite din credinta mea , altele m-au ajutat chiar sa trec peste anumite erezii care erau in mintea mea iar altele m-au ajutat sa trec peste unele habotnicii care imi caracterizau credinta. cu unii chiar merita sa discuti.

Edited by robinake, 29 September 2010 - 21:03.


#12
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 robinake, on 29th September 2010, 22:02, said:

pe mine m-au influentat cativa de pe-aici( nu spui cine :lol: ), adica discutiile cu ei/ele mi-au clarificat niste puncte nelamurite din credinta mea , altele m-au ajutat chiar sa trec peste anumite erezii care erau in mintea mea iar altele m-au ajutat sa trec peste unele habotnicii care imi caracterizau credinta. cu unii chiar merita sa discuti.
Mi-au dat multe subiecte de discutii...multe arguments si in plus poti face experimente online pe o arie vizitata de doua categorii ateii si crestinii....:)

#13
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009
De schimbare de optică spirituală,nu am auzit pe nimeni
Îmi aduc aminte că într'un timp, chiar ,se revoltau mulți că se poate face prozelitism pe forum Dar cazuri în care credincioși cu litere de tipar să revină la sentimente mai apropiate de sec.21 au fost,destule

#14
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

 zenon, on 30th September 2010, 11:39, said:

Dar cazuri în care credincioși cu litere de tipar să revină la sentimente mai apropiate de sec.21 au fost,destule

Pe de alta parte, atei ignoranti care sa evolueze in gandire in urma discutiilor de pe forum n-am vazut. Semn ca ateismul nu e numai o aberatie spirituala dar si un anestezic serios al mintii...un mediu periculos pentru omul needucat si incult.

#15
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 robinake, on 2nd October 2010, 07:24, said:

Pe de alta parte, atei ignoranti care sa evolueze in gandire in urma discutiilor de pe forum n-am vazut. Semn ca ateismul nu e numai o aberatie spirituala dar si un anestezic serios al mintii...un mediu periculos pentru omul needucat si incult.


Să evolueze către ce?
Omul îți spune că pentru el nu există zei și tu spui că aberează sau că are mintea anesteziată Păi cum să evoluezi către ateism în condițiile astea?

#16
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 zenon, on 2nd October 2010, 08:41, said:

Omul îți spune că pentru el nu există zei și tu spui că aberează sau că are mintea anesteziată Păi cum să evoluezi către ateism în condițiile astea?
Ateismul zilelor noastre este bazat pe frustari personale culminate cu ura (fata de Dumnezeu). Deci nu e nimic logic la mijloc, si nu poate fi vorba de nici o evolutie, cu cat ateul primeste mai multe dovezi despre Dumnezeu cu atat devine mai incrancenat in ateismul lui.

#17
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 altul, on 2nd October 2010, 08:01, said:

Ateismul zilelor noastre este bazat pe frustari personale culminate cu ura (fata de Dumnezeu). Deci nu e nimic logic la mijloc, si nu poate fi vorba de nici o evolutie, cu cat ateul primeste mai multe dovezi despre Dumnezeu cu atat devine mai incrancenat in ateismul lui.


Ateismul e bazat și pe frustrări personale,culminate cu negarea existenței zeilor
Răspunsul tău pe ce e bazat?

#18
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

 caiusette94, on 29th September 2010, 20:04, said:

N-as putea sa cred ca cineva e in stare sa treaca de la credinta la necredinta (indiferent de religie), doar citind niste topic-uri pe un forum.
Daca exista intr-adevar asa persoane, eu cred ca acele persoane nu au tarie de caracter, nu-si apara punctele de vedere si sunt extrem de influentabile si de credule.
Topicul poate fi usor jignitor pentru ateii militanti de-o viata, ha,ha,ha, cum sa devii ateu dupa niste discutii pe un forum ? asta ar insemna ca motivele necredintei se bazeaza pe niste argumente usoare la propriu si la figurat, neverificabile practic ( asa cum bate vantul ), dupa cum spune x sau y. Astfel de lucruri nu poti sa le schimbi. Iti trebuie ani buni din viata ca sa atingi un anumit nivel de cunostinte, sa experimentezi niste lucruri in viata, nu se schimba lucrurile astea dupa doua trei impresii. Ar fi culmea prostiei si credulitatii ca cineva sa devina ateu sau credincios doar pentru ca a aflat pe un forum ca dumnezeu exista sau nu exista, lucrurile astea oricum nu se pot dovedi pe forumuri, asa cum pretind unii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate