Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Exista forumisti care au devenit atei, dupa niste discutii pe Softpedia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
186 replies to this topic

Poll: V-a influentat acest forum dpdv religios? (134 member(s) have cast votes)

V-a influentat acest forum dpdv religios?

  1. Am devenit ateu/agnostic (14 votes [10.45%])

    Percentage of vote: 10.45%

  2. Am devenit credincios (6 votes [4.48%])

    Percentage of vote: 4.48%

  3. Mi-am schimbat orientarea religioasa (2 votes [1.49%])

    Percentage of vote: 1.49%

  4. Nu m-a influentat deloc, eram deja ateu/agnostic (60 votes [44.78%])

    Percentage of vote: 44.78%

  5. Nu mi-a influentat deloc orientarile religioase (52 votes [38.81%])

    Percentage of vote: 38.81%

Vote Guests cannot vote

#19
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 laserdance, on 2nd October 2010, 17:59, said:

ha,ha,ha, cum sa devii ateu dupa niste discutii pe un forum ?
Asta ar putea fi posibil.

Insa cum poti deveni crestin in urma discutiilor pe forum?  :lol:
Sa auzi la o predica cum individul respectiv spune: "Dumnezeu mi s-a revelat... pe softpedia. Aleluia!"  :lol:

Edited by Metallman, 03 October 2010 - 00:39.


#20
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Nu, nu am devenit ateu citind si postand pe softpedia, dar am invatat multe, atat despre ateism cat si despre religii. Nu e exclus ca cineva sa isi schimbe orientarea religioasa in urma unei discutii pe forum, pana la urma nu e mare diferenta intre discutia fata in fata si cea de pe forum, daca prin vorbe poti influenta pe cineva si prin scris poti.  E de ajuns sa sadesti samanta indoielii in inima unui crestin, restul va veni de la sine daca e pregatit sa faca pasul in fata, daca  nu e pregatit oricum nu conteaza, nu a fost timpul lui inca.

#21
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Metallman, on 3rd October 2010, 01:38, said:

Asta ar putea fi posibil.

Insa cum poti deveni crestin in urma discutiilor pe forum?  :lol:
Sa auzi la o predica cum individul respectiv spune: "Dumnezeu mi s-a revelat... pe softpedia. Aleluia!"  :lol:
Nu neaparat. Crezi ca toti participantii la forum sunt atei care au niste convingeri bazate pe logica si cunoastere? Mai degraba pe negatie gen "Nu exista Dumnezeu intrucat nu l-am vazut!". Acesti oameni s-ar putea sa isi schimbe punctul de vedere daca li se prezinta adevarata fata a religiei si atat. Nu este vorba de prozelitism. Si invers (o trecere la ateism) este de asemenea posibil.

#22
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 mario_bril, on 3rd October 2010, 02:07, said:

Nu neaparat. Crezi ca toti participantii la forum sunt atei care au niste convingeri bazate pe logica si cunoastere? Mai degraba pe negatie gen "Nu exista Dumnezeu intrucat nu l-am vazut!". Acesti oameni s-ar putea sa isi schimbe punctul de vedere daca li se prezinta adevarata fata a religiei si atat. Nu este vorba de prozelitism. Si invers (o trecere la ateism) este de asemenea posibil.
Oho, daca era vorba numai despre "Nu exista Dumnezeu intrucat nu l-am vazut!"... era meserie :)
Asta este doar o simpla replica pentru a ataca sub forma: "nu crezi ca esti putin cam schizofrenic?".
Insa sunt prea multe care nu se leaga iar un ateu, evident, le trece la "Recycle Bin" :)

Un crestin de obicei crede intr-o intreaga culegere de povesti. Nu conteaza ca este imposibil ca un om sa stea in burta unui pestoi timp de 3 zile... ei considera ca este adevarat doar pentru ca se afla sub copertile bibliei.
Desigur,intrebarea ar trebui sa sune cam asa: "oare ce vrea sa spuna aceasta poveste?".
Dar vezi tu... mama nu m-a facut decodor. Daca Domnul vrea sa spuna ceva, pai s-o faca clar si corect, nu ca in sah.

Cine poate fi vinovat ca peste 95% din populatie (asta sa fiu indulgent) nu intelege biblia?  :lol:
Crezi ca o discutie pe forum ar avea vreun efect pentru un ateu?

Edited by Metallman, 03 October 2010 - 01:27.


#23
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 zenon, on 2nd October 2010, 12:27, said:

Ateismul e bazat și pe frustrări personale,culminate cu ura fata de Dumnezeu
Răspunsul tău pe ce e bazat?
Conceptia mea este perfecta si corecta, pentru ca se bazeaza pe demonstratii stiintifice. Nu este demonstrat stiintific (sau nestiintific), ca ar exista o baza reala pentru ateism. Deci ateismul bazandu-se doar pe subiectivism, acesta nu poate fi decat ura viscerala sau negarea oarba, detasandu-se in extrema extrema fata de cei care zic, firesc in astfel de conditii, "habar n-am".

Edited by altul, 03 October 2010 - 08:36.


#24
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Interesant, deocamdata 5 voturi "am devenit ateu/agnostic" versus 1 vot "am devenit credincios" . Concluzia rationala si logica esta ca Satana e de 5 ori mai puternic.

Edited by Handicarpati, 03 October 2010 - 09:11.


#25
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Metallman, on 3rd October 2010, 02:24, said:

Oho, daca era vorba numai despre "Nu exista Dumnezeu intrucat nu l-am vazut!"... era meserie :)
Asta este doar o simpla replica pentru a ataca sub forma: "nu crezi ca esti putin cam schizofrenic?".
Insa sunt prea multe care nu se leaga iar un ateu, evident, le trece la "Recycle Bin" :)

Un crestin de obicei crede intr-o intreaga culegere de povesti. Nu conteaza ca este imposibil ca un om sa stea in burta unui pestoi timp de 3 zile... ei considera ca este adevarat doar pentru ca se afla sub copertile bibliei.
Desigur,intrebarea ar trebui sa sune cam asa: "oare ce vrea sa spuna aceasta poveste?".
Dar vezi tu... mama nu m-a facut decodor. Daca Domnul vrea sa spuna ceva, pai s-o faca clar si corect, nu ca in sah.

Cine poate fi vinovat ca peste 95% din populatie (asta sa fiu indulgent) nu intelege biblia?  :lol:
Crezi ca o discutie pe forum ar avea vreun efect pentru un ateu?
Stii foarte bine ca o suta de cuvinte nu fac cat un simbol. Oamenii au capacitatea de a intelege diferit cuvintele in functie de perceptia fiecaruia. Din acest motiv Biblia este simbolica. Nu pentru a tine secret adevarul.
Pe de alta parte in ceea ce te priveste, stiu ca ai capacitatea si de fapt ai si facut-o de intelegere a simbolurilor biblice.

Este adevarat ca sunt foarte multi ce nu inteleg simbolistica ci se refera numai la cuvinte. Nu stiu insa daca e vorba de 90%. Dar tocmai de aceea daca unui ateu i se explica simbolistica Bibliei este posibil (teoretic cel putin) sa reconsidere pozitia fata de Biblie si implicit de religie.

#26
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 altul, on 3rd October 2010, 09:33, said:

Conceptia mea este perfecta si corecta, pentru ca se bazeaza pe demonstratii stiintifice. Nu este demonstrat stiintific (sau nestiintific), ca ar exista o baza reala pentru ateism.
  Omule, esti cu toti boii acasa? Baza ateismului este "nu exista Dumnezeu". Daca nu exista vreo baza reala pentru ateinsm inseamna ca cineva a demonstrat existenta divinitatii si eu n-am aflat. Cum existenta divinitatii este acceptata prin credinta si nu prin cunoastere, am tot dreptul sa ma indoiesc de acea credinta si sa afirm ca nu exista Dumnezeu.



Quote

Deci ateismul bazandu-se doar pe subiectivism, acesta nu poate fi decat ura viscerala sau negarea oarba, detasandu-se in extrema extrema fata de cei care zic, firesc in astfel de conditii, "habar n-am".
1

Din nou, tu ai vreo treaba cu logica? De unde rezulta ca daca X se bazeaza pe subiectivism X inseamna ura viscerala?

Daca eu zic ca nu exista Dumnezeu inseamna ca il urasc pe Dumnezeu?
Nu exista fantome->urasc fantomele
Nu exista Brahman-> il urasc pe Brahman
Nu exista inorogi-> urasc inorogii.

Nu pot sa urasc ceva ce eu cred ca nu exista!

#27
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 eu_unul, on 3rd October 2010, 12:16, said:

Nu pot sa urasc ceva ce eu cred ca nu exista!

Asa-i. Numai ca ateii au ceva care nu accepta, poate chiar urasc, nu stiu, si anume ideea de morala absoluta... Ceva le cade tare incomod pe acolo...

#28
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 altul, on 3rd October 2010, 08:33, said:

Conceptia mea este perfecta si corecta, pentru ca se bazeaza pe demonstratii stiintifice. Nu este demonstrat stiintific (sau nestiintific), ca ar exista o baza reala pentru ateism. Deci ateismul bazandu-se doar pe subiectivism,

Bineînțeles că ateismul este subiectiv Cum poți să răspunzi la demonstrația științifică a existenței zeilor!?


 karuna, on 3rd October 2010, 11:24, said:

Asa-i... Ceva le cade tare incomod pe acolo...


Îhî!
Impunerea!

#29
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 3rd October 2010, 12:31, said:

Îhî!
Impunerea!

Matale tii cu tot dinadinsul sa fii iar caraghios... Atata timp cat exista atei declarati, fara sa li se fi miscat un fir de par(!), nu poti sa vorbesti despre nicio impunere; este ILOGIC. Exista si legi laice care chiar ca sunt impuse(!). Impotriva acelora nu te revolti, nu te declari un asocial doar fiindca nu suporti ... impunerile??

#30
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 3rd October 2010, 11:41, said:

Matale tii cu tot dinadinsul sa fii iar caraghios... Atata timp cat exista atei declarati, fara sa li se fi miscat un fir de par(!), nu poti sa vorbesti despre nicio impunere; este ILOGIC. Exista si legi laice care chiar ca sunt impuse(!). Impotriva acelora nu te revolti, nu te declari un asocial doar fiindca nu suporti ... impunerile??




Scuze!
Nu vorbeai despre morala absolută?

#31
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 3rd October 2010, 12:43, said:

Scuze!
Nu vorbeai despre morala absolută?


Te scuz.  :) Daca se cheama absoluta nu inseamna ca-i impusa cu de-a sila. Absolut e cu sensul de universal valabil, asa cum sunt postulatele stiintifice. Daca omul vrea sa fie nebun si sa le incalce, e in primul rand problema lui...

#32
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 3rd October 2010, 11:55, said:

Te scuz.  :) Daca se cheama absoluta nu inseamna ca-i impusa cu de-a sila. Absolut e cu sensul de universal valabil, asa cum sunt postulatele stiintifice. Daca omul vrea sa fie nebun si sa le incalce, e in primul rand problema lui...


Deci nu are nici o legătură cu decalogul!

#33
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 3rd October 2010, 13:00, said:

Deci nu are nici o legătură cu decalogul!

Pai, de ce sa nu aiba? :console:

#34
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 3rd October 2010, 12:16, said:

Pai, de ce sa nu aiba? :console:


Pentru că dacă are, se cheamă că e impunere asupra ateilor! Sau asupra lu' doamne- doamne?

#35
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Nu. Eu am devenit ateu pe la 13 ani cand nu exista softpedia. Acum am 29 de ani. Nu cred ca are putea schimba radical un forum convingerile unei persoane cu IQ normal si o bruma de scoala. Dar poate sa ii dea un impuls intr-o anumita directie. Asta poate depinde nu (numai) de veridicitatea/pertinenta informatiilor postate, dar si de modul in care sunt expuse.

Edited by archaeus5, 03 October 2010 - 13:11.


#36
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 3rd October 2010, 13:41, said:

Pentru că dacă are, se cheamă că e impunere asupra ateilor! Sau asupra lu' doamne- doamne?


Dar impotriva legii gravitatiei nu te revolti, draga?  :console:  Ori tu te revolti doar impotriva legilor care te obliga sa fii om?...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate