Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Cat mai costa un site ?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@cocoi89: și un site gen youtube este un soi de CMS până la urmă, nu? Are pagini nelimitate, cred că are si un send mail pe undeva pe acolo. Îmi faci o clonă cu 500€? :w00t:

Până la urmă îmi arată și mie cineva o agenție/firmă (nu neapărat din ro) cu prețurile la vedere și lucrări peste medie?

Edited by i0nutzb, 11 September 2010 - 07:26.


#56
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008

View PostMaster-Vyk, on 10th September 2010, 11:46, said:

La prima varianta o intuiam si eu, eu folosesc 99designs.com, la cea de a doua varianta nu m-am gandit.Ai avut vreodata probleme legata de plata serviciilor tale?
Pe siteurile de freelancing nu. Chiar ieri am dat withdraw de la oDesk si intr-un minut aveam banii in paypal ;)

#57
cocoi89

cocoi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.01.2007
@i0nutzb, Eu ma refeream la un site de prezentare cu cms. ( gen wordpress cu acelasi functii/comenzi )

daca vrea careva youtube, ori modific un script ori il jefuiesc de bani... ( asa e gandirea la roman.... parerea mea )

Edited by cocoi89, 11 September 2010 - 13:24.


#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

@i0nutzb, Eu ma refeream la un site de prezentare cu cms. ( gen wordpress cu acelasi functii/comenzi )
Să înțeleg că îmi faci (nu customizat) un CMS în genul WP cu 500€?

Nu trebuie să răspunzi. Vreau doar să evidențiez faptul că nu poți spune un preț pentru un proiect fără a cunoaște detalii despre acel proiect. În urmă cu vreo 2-3 ani m-am luminat după ce m-am pricopsit cu o grămadă de muncă la un preț derizoriu. Rezultatul? Aprox 10h/zi de muncă timp de două săptămâni (14 zile) și încasat vreo 500$. Comparativ, banii ăia îi iau acum în câteva ore de muncă.

Oameni care să lucreze la un proiect fără a face o estimare (deci la un preț prestabilit, la modul x€/pagină) se vor găsi întotdeauna. Atât doar că această practică nu este rentabilă nici pentru prestator nici pentru client (trebuie să detaliez?).

Quote

daca vrea careva youtube, ori modific un script ori il jefuiesc de bani
Nici nu știu dacă ar trebui să comentez asta sau nu...

Edited by i0nutzb, 11 September 2010 - 15:55.


#59
softpedian

softpedian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 04.01.2010

View PostMaster-Vyk, on 10th September 2010, 11:46, said:

La prima varianta o intuiam si eu, eu folosesc 99designs.com, la cea de a doua varianta nu m-am gandit.Ai avut vreodata probleme legata de plata serviciilor tale?
Recent am intrat si eu in 2 concursuri pe 99designs. Partea cu no coding ajuta pe multi, dai fisierul psd si hasta la vista.

Ciudat e ca ma intalnesc cu aceeasi catalogare: too template like.
Ei bine, se pare ca nu pricep notiunea de template( in mintea mea se leaga cu pattern )... so, ce dreq inseamna too template like?

Pe de alta parte am dat submit la un design(sub acelasi concurs) fara efecte, fara un tata, un mama, penibil, facut la 3 clickuri si am luat o nota super ok. Credca ar fi trebuit sa inteleg unele notiuni insa simplitatea nu exclude unele efecte. Efecte, care, zic eu, sunt la locul lor si dau senzatie de modern....

Primesc sincer orice definitie, explicatie a cuvantului  template. Credca am nevoie de o noua conceptie a ceea ce inseamna template.

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nice reading :)

#61
Master-Vyk

Master-Vyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 07.03.2006

View Posti0nutzb, on 11th September 2010, 08:10, said:

@cocoi89: și un site gen youtube este un soi de CMS până la urmă, nu? Are pagini nelimitate, cred că are si un send mail pe undeva pe acolo. Îmi faci o clonă cu 500€? :w00t:

Până la urmă îmi arată și mie cineva o agenție/firmă (nu neapărat din ro) cu prețurile la vedere și lucrări peste medie?
Uite aici una. M-am uitat pe site-ul lor si mie sincer imi place ce au reusit ei sa faca, iar daca e sa vb. de preturi, umbla vorba ca sunt unii dintre cei cu cele mai ok preturi. Firme precum ei cred eu ca inca sunt, chiar daca piata e saturata de niste neica nimeni care s-au trezit ca isi fac firme de webdesign, insa deja alunec catre un alt subiect, asa ca ma voi opri aici. Concluzia mea e, cu riscul de a m repeta, cauta si vei gasi si persoane/firme care sa isi respecta clientii atat atunci cand lucreaza la un proiect cat si atunci cand stabilesc un pret pentru acel client.

PS:Pe cei care ti-am recomandat am avut de aface cu ei, si am fost foarte incantat de rapotul calitate/pret. Am rugaminte a nu considerata o de reclama, intrucat e o recomandare bazata doar pe o parere personala.

#62
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Uite aici una. M-am uitat pe site-ul lor si mie sincer imi place ce au reusit ei sa faca
:D .... macar au modificat template-urile. ;)

Edited by lifestyle2000, 18 September 2010 - 00:35.


#63
vortecss

vortecss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 05.07.2009
Offtopic*
Deci trebuie sa recunosc ca am citit acest topic mai mult ca la subforumul de amuzament datorita lui laleagane asta :)


On Topic *
Eu am cerut pentru ultimul proiect care consta intr-un CMS (joomla) cu cateva modificari custom ... nu foarte mari nu ma dau programator :) dar tot custom se cheama daca sunt facute pe comanda si nu copiate, cu aproximativ 20 articole scrise de catre client 200euro si am oferit si suport pentru inregistrarea domeniului de banii astia :) Eu zic ca e bine avand in vedere munca depusa ... aproximativ 2 zile ...

#64
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007

View Postvortecss, on 19th October 2010, 01:00, said:

On Topic *
Eu am cerut pentru ultimul proiect care consta intr-un CMS (joomla) cu cateva modificari custom ... nu foarte mari nu ma dau programator :) dar tot custom se cheama daca sunt facute pe comanda si nu copiate, cu aproximativ 20 articole scrise de catre client 200euro si am oferit si suport pentru inregistrarea domeniului de banii astia :) Eu zic ca e bine avand in vedere munca depusa ... aproximativ 2 zile ...

Un pret corect. Tot ce e sub 100$ ridica semne de intrebare.

La un site oricat de mic ar fi tot ai de munca 10-15 ore (cam 2 zile). Cine cere mai putin se ocupa de smecherii sau nu este designer/programator si are alte surse de venit.

Intrebare pt tipul cu pretul de 80lei: poti sa imi dai detaliat preturile pt: crearea designului primei pagini, cpdarea primei pag., crearea pag. secundare, crearea paginii cu formularul de contact? In final, adunate preturile, trebuoe sa dea 80.

Nu de alta,dar eu te-as plati cu 80lei doar sa imi faci designul in PSD pt prima pag.

#65
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
e primul meu site facut "for money" asa ca va rog sa ma sfatuiti cat sa cer pe el:

site-ul e asta. si mai trebuie putin finisat;

astept sfaturile voastre!

multam!

#66
vortecss

vortecss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 05.07.2009
Puteai sa zici adresa site-ului si fara sa faci link catre el ca sa ne miroasa a SPAM :)
Tu vrei sa zici ca le-ai facut site-ul tu, si firma te plateste la sfarsit cat le ceri? Nu ai discutat tu cu ei inainte? Ma faci sa rad

#67
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

View Postvortecss, on 14th November 2010, 17:17, said:

Puteai sa zici adresa site-ului si fara sa faci link catre el ca sa ne miroasa a SPAM :)
Tu vrei sa zici ca le-ai facut site-ul tu, si firma te plateste la sfarsit cat le ceri? Nu ai discutat tu cu ei inainte? Ma faci sa rad

Probabil ca nu am fost prea explicit din prima, situatia asta in felul urmator:

oamenii astia si-au deschis firma cu produsele respective (fara nicio intentie de a face spam am pus linkul acolo) si stiind de mine ca am mai facut vreo 2-3 site-uri gratis pentru diversi, mai mult ca antrenament, mi-au solicitat mie sa incerc sa le fac site-ul.

eu am luat-o ca pe o provocare, sa vad ce pot si cam asta am putut sa fac! acum e gata si ei asteapta sa le fac un pret. eu habar nu am cam cat face si de asta am apelat la forum.

acum cred ca am fost mai clar.

deci, cat ziceti c-ar face ?

#68
vortecss

vortecss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 05.07.2009
pai in cazul asta parerea mea si doar a mea este ca ar avea o valoare intre 50 euro ( daca ti-au dat ei continutul scris ) si 100 euro ( daca l-ai scris tu ) avand in vedere ca nu e cine stie ce site complicat, si nici mari modificari nu ai facut la Wordpress sa zici ca ai pierdut mult mult timp sa-l faci.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate