Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Cat mai costa un site ?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 14.11.2007
Nu prea am mai scris de mult, si cand o faceam, o faceam de placere, ca sa invat, insa acum a cam inceput multa lume sa ma intrebe cat le cer ca sa le fac un site... Mai fac si eu bani de buzunar  :peacefingers:.

Asa, ca generalizare, cat se cere pe site html de 5 pagini (index + contact + galerie + 2 pag custom) ? Si ma intreb cat costa la o firma si cat costa la ... cineva care se mai ocupa ? Totodata m-ar interesa daca deja se trece la codarea in php si javascript-uri (beginner javascript level) ?

#2
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Eu unu la un site standard HTML fara prea multe pretentii...pe undeva pe la 100$.

Pentru partea cealalta: PHP, ASP etc. ... tarif fix: 15$ / ora.

#3
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 14.11.2007
pai si eu tot la 100, dar de euro, ma gandeam

#4
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Majoritatea clientilor mei sunt din US si plata se face in $. De aici si "moneda".

#5
laleagane_ballance

laleagane_ballance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 06.03.2010

Quote

Majoritatea clientilor mei sunt din US si plata se face in $..
=))

Ce preturi aveti sa moara fernando de la caransebes.

Preturile mele :

- Pentru site-uri de 1-5 pagini : 80 Lei !

- Pentru site-uri de 5-10 pagini : 140 Lei !

- Pentru site-uri de 10-20 pagini : 250 Lei !

Ce trece de 20 de pagini, se negociaza.

#6
ant7c

ant7c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.08.2010
cum arata un site de 80 lei sau chiar de 100$ ? puteti posta niste exemple ?
multumesc

#7
laleagane_ballance

laleagane_ballance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 06.03.2010
http://www.agromec-s...-deutz-fahr.php

Inca mai am ceva de munca la el si tre sa mai scot din animatii ca zici ca esti in desene animate :))

PS : Fisele tehnice sunt facute de client. Eu doar le-am adaugat filmulete!

Pret total 300 lei !

Edited by laleagane_ballance, 06 September 2010 - 22:47.


#8
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Ce faci tu nu se numeste "site". Se numeste kitch 0.1 (aluzie la web 2.0).

Ceva simplu (fara link-uri si prostii, nu fac reclama):
[ http://fc06.deviantart.net/fs16/f/2007/171/3/a/Simple_Layout_by_shadow_one27.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
http://siteaproapemoca.wordpress.com/

Baiatu habar nu are sa faca macar un forumuar de contact.

Ca sa nu mai spun de intrebarile penibile si de incepator puse aici pe softpedia....

View Postlaleagane_ballance, on 30th August 2010, 02:41, said:

Am o simpla intrebare. Pot sa copi scripturi dintr-un site (ex : Dynamic Drive), sa le modific si sa le pun la mine pe site ? Banuiesc ca nu sunt facute nici de ei, nu ?

View Postlaleagane_ballance, on 27th August 2010, 03:00, said:

Cum pot sa ascund fisierele site-ului ? De ex ...css' in site-ul meu este foarte util. Fara el, furi site-u si te chinui la el de te lasi...
Totusi, pot sa ascund in vreun fel fisierul css ? Dar la cel php ? Pot sa  criptez vreunu din ele in vreun fel ? Nush, sa nu inteleaga omu nimic din el. Exista asa ceva ? Alte modalitati ?

View Postlaleagane_ballance, on 12th August 2010, 04:10, said:

Salutare,
Am o problema la care nu ma descurc :|
Vreau sa pun o rezolutie fixa, una pe care o aleg eu pentru orice utilizator (vizitator) care intra pe site. Pot sa fac asta ?

View Postlaleagane_ballance, on 7th August 2010, 02:47, said:

Salutare, Am tot cautat pe google dar nu am gasit mai nimic sau nu am inteles eu, nush..
Am nevoie de im script SIMPLU :....


Au ajuns toti copii care instaleaza un CMS sa se creada mari "web dizainări". Eu zic sa lasi profesionistii sa se ocupe de siteuri.... ca acus incepe scoala.


Bouns:

http://forum.softped...t...=690046&hl=

View Postlaleagane_ballance, on 20th July 2010, 08:28, said:

De ce imi apare asa ? Am tag-uri neinchise sau ghilimele nepuse ? Precizez ca tot site-ul este lucrat cu Notepad !!! Asa ca nu radeti :)) ca rad eu destul :))


#10
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
netule, nu te obosi. Eu incerc sa-i explic de ceva vreme ca nu are ce cauta printre "webdesigneri", dar nu ma intelege. Spune ca am eu ceva cu el. Citeste topicurile facute de el in care ma tot cert cu el si spune ca sunt invidios etc.

#11
ant7c

ant7c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.08.2010
cred ca ar trebui sa fiti mai blanzi un pic... toti am fost incepatori la un moment dat.
preturile de genul 80 lei, 100$ imi pare foarte mici pentru un site, de aceea am cerut niste exemple...

#12
laleagane_ballance

laleagane_ballance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 06.03.2010
Bai webdesignerule, arata site-uri facute de tine, nu templateuri, ca d-alea avem cu totii.

Quote

Au ajuns toti copii care instaleaza un CMS sa se creada mari "web dizainări". Eu zic sa lasi profesionistii sa se ocupe de siteuri.... ca acus incepe scoala.
Esti complet off-topic si destept preum scrisu tau. Multumesc :*

#13
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005

View Postlaleagane_ballance, on 7th September 2010, 01:25, said:

Bai webdesignerule, arata site-uri facute de tine, nu templateuri, ca d-alea avem cu totii.

ultimul la care lucrez: http://www.cinemagic.ro , facut tot de la zero.
PS: Sunt programator, nu designer... Asta in caz ca stii diferenta dintre cele doua :) , dar ma indoiesc ca stii altceva decat sa iei templateuri si scripturi de pe net.
Hai pa.

Edited by netul, 07 September 2010 - 00:35.


#14
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
ant7c, era vorba de site de prezentare, strict static, cu 1-5 pagini Cati poti cere pe unul? Totusi, suntem oameni. Nu lucram ca indienii si nici ca "marile" companii.

Cat despre tine, mic tradat in dragoste, nu mai are rost sa discutam. Esti offtopic.

#15
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
La o firmă serioasă, de exemplu, un site de prezentare pentru o carte se face pe o mică avere.
La o firmă mai puțin serioasă probabil undeva intre 500 și 1000 de euro.

Întrebarea nu este cât ceri tu, ci cât e dispus să-ți dea clientul și cât ești dispus tu să accepți.
Dacă nivelul tău e la $15 pe oră atunci atât o să primești, evident în ideea că ești capabil și să-ți găsești clienții potriviți. Apropo, $15 pe oră mi se pare mult pentru ce pot majoritatea să ofere. Există și designeri buni dar ăia nu se învârt multă vreme la nivelul ăsta, progresează, așa că sunt rari.

Sfatul meu e să perseverați. Poate iasă la lumină talentul, poate nu :)

Copii copii. Sper că e ultima dată când sunt nevoit să asist la așa ceva. Hai, valea la somn.

#16
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Salutare Sergiu. In sfarsit un "discurs" pertinent 100%.

Cat despre cei 15$ de care vorbeam...la fel ca si netul, nu am prea mare treaba cu designul. 15$ a fost suma ultimului proiect: un bugtracker pentru o mini-companie. Ceva folosit "intern". De altfel, cam asta fac eu.

La fel cum ai spus si tu...o firma "decenta" ia o suma destul de mare de bani. In primul rand gandeste-te ca intr-o firma de acest gen avem: designer, baiatul cu codul etc. si trebuie toti sa manance. Dar deja vorbim aici de afaceri destul de importante. Site-uri de prezentare mai "prindeam" de la proiecte Comenius.

O data cu "criza", aceste mici afaceri au cam scazut precum imobiliarele. De fapt, parerea mea, au ajuns la nivelul la care trebuia.

#17
laleagane_ballance

laleagane_ballance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 06.03.2010

View Postnetul, on 7th September 2010, 01:32, said:

ma indoiesc ca stii altceva decat sa iei templateuri si scripturi de pe net.
Mor cand va vad ca suferiti atat !

Uite netule aici, cine ia scripturi de pe net :

1. Scptul cu up-down de sus : (de forum, nu mai zic, ca ai furat iconitele de la softpedia)
- Varianta ta :http://www.netul.ro/
- Varianta originala : http://www.dynamicdr...opdownpanel.htm

2. Uite cine nu stie sa faca un forumular de contact :))))))))))))

- http://www.revistait.ro/contact/
- Al meu nu merge. Al tau nu e :)))))))))) LOL ?

Am vazut cui faci tu site-uri ....la toti drogatii : http://www.spiceshopdistribution.ro/ =))

Edited by laleagane_ballance, 07 September 2010 - 01:21.


#18
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Ti-ai gasit si tu ce exemplu sa dai legat de contact, de la un site ce a ramas in wordpress de care nu m-a mai interesat de peste un an.

De ce nu ai dat ca exemplu http: // dataserver.ro/contact/ , daca tot vroiai sa dai ca exemplu un formular propriu.

Legat de script, ti-am mai zis, habar nu ai ce e un programator si care e diferenta dintre un programator si un designer.
Daca iti dau ca exemplu o pagina complexa in PHP o sa te uiti ca mâța în calendar, ca sa nu zic ca prostu'
Si ca sa nu mori prost, afla ca, in spatele unui site mare sta partea de codare, care inseamna peste 90% din munca depusa la un site, restul insemnand partea de design, adaugare de efecte etc (ca in cazul javascriptului pe care l-ai dat tu ca exemplu ca l-am pus la mine).

Cat despre cui fac eu siteuri, asta nu e treaba ta.

PS:
Nimeni nu s-a nascut invatat, toti am luat-o de la zero, dar ca sa te apuci sa comentezi preturile pe care le dau cei care au vechime si experienta si sa spui ca creezi siteuri la 2 luni dupa ce abia ai invatat sa folosesti un include in PHP mi se pare ceva de prost gust si copilaresc, ca sa nu zic nesimtire.

http://forum.softped...t...=685583&hl=

Ce ai scris acolo, cand e de acum 2 luni, asa ca iti recomand sa inveti in continuare si dupa ce ai ceva experienta sa te apuci de facut siteuri... pana atunci nu reusesti decat sa te faci de ras.

Edited by netul, 07 September 2010 - 02:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate