Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Cat mai costa un site ?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
laleagane_ballance

laleagane_ballance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 06.03.2010

View Postnetul, on 7th September 2010, 01:35, said:

Ti-ai gasit si tu ce exemplu sa dai legat de contact, de la un site ce a ramas in wordpress de care nu m-a mai interesat de peste un an.

De ce nu ai dat ca exemplu http://dataserver.ro/contact/ , daca tot vroiai sa dai ca exemplu un formular propriu.

Legat de script, ti-am mai zis, habar nu ai ce e un programator si care e diferenta dintre un programator si un designer.
Daca iti dau ca exemplu o pagina complexa in PHP o sa te uiti ca mâța în calendar, ca sa nu zic ca prostu'
Si ca sa nu mori prost, afla ca, in spatele unui site mare sta partea de codare, care inseamna peste 90% din munca depusa la un site, restul insemnand partea de design, adaugare de efecte etc (ca in cazul javascriptului pe care l-ai dat tu ca exemplu ca l-am pus la mine).

Cat despre cui fac eu siteuri, asta nu e treaba ta.
Hai ca am alta treaba decat sa ma cert cu tine.

Ce formular propriu ? :)) JUR ca rad acum, un script simplu, form contact (care l-ai pus pe toate site-urile tale) si cu TinyMCE (WYSIWYG) toata ziua.

Hai zi ca nu e asa ? :))) Ia-te ce cod ai (cel mai probabil default) :

PS: Nu mi-ai raspuns la iconitele care sunt si pe forumu softpedia :)

<span class="mceEditor defaultSkin" id="message_parent"><table style="width: 450px; height: 
250px;" class="mceLayout" id="message_tbl" cellpadding="0" cellspacing="0"><tbody><tr class="mceFirst">
<td class="mceToolbar mceCenter mceFirst mceLast"><a href="#" accesskey="q" title="Jump to tool buttons - Alt+Q, Jump 
to editor - Alt-Z, Jump to element path - Alt-X"><!-- IE --></a><table id="message_toolbar1" 
class="mceToolbar mceToolbarRow1 Enabled" align="" cellpadding="0" cellspacing="0"><tbody><tr><td 
class="mceToolbarStart mceToolbarStartButton mceFirst"><span><!-- IE --></span></td><td><a 
id="message_bold" href="java script:;" class="mceButton mceButtonEnabled mce_bold" onmousedown="return 
false;" onclick="return false;" title="Bold (Ctrl+B)"><span class="mceIcon 
mce_bold"></span></a></td><td><a id="message_italic" href="java script:;" class="mceButton 
mceButtonEnabled mce_italic" onmousedown="return false;" onclick="return false;" title="Italic 
(Ctrl+I)"><span class="mceIcon mce_italic"></span></a></td><td><a id="message_underline" href="java 

script:;" class="mceButton mceButtonEnabled mce_underline" onmousedown="return false;" onclick="return 

false;" title="Underline (Ctrl+U)"><span class="mceIcon mce_underline"></span></a></td><td><span 
class="mceSeparator"></span></td><td><a id="message_justifyleft" href="java script:;" class="mceButton 
mceButtonEnabled mce_justifyleft" onmousedown="return false;" onclick="return false;" title="Align 
left"><span class="mceIcon mce_justifyleft"></span></a></td><td><a id="message_justifycenter" href="java 

script:;" class="mceButton mceButtonEnabled mce_justifycenter" onmousedown="return false;" onclick="return false;" 
title="Align center"><span class="mceIcon mce_justifycenter"></span></a></td><td><a 

id="message_justifyright" href="java script:;" class="mceButton mceButtonEnabled mce_justifyright" 

onmousedown="return false;" onclick="return false;" title="Align right"><span class="mceIcon 
mce_justifyright"></span></a></td><td><a id="message_justifyfull" href="java script:;" class="mceButton 
mceButtonEnabled mce_justifyfull" onmousedown="return false;" onclick="return false;" title="Align 
full"><span class="mceIcon mce_justifyfull"></span></a></td><td><span 
class="mceSeparator"></span></td><td><table id="message_formatselect" class="mceListBox mceListBoxEnabled 
mce_formatselect" cellpadding="0" cellspacing="0"><tbody><tr><td class="mceFirst"><a 
id="message_formatselect_text" href="java script:;" class="mceText" onclick="return false;" 
onmousedown="return false;">Paragraph</a></td><td class="mceLast"><a id="message_formatselect_open" 
tabindex="-1" href="java script:;" class="mceOpen" onclick="return false;" onmousedown="return 
false;"><span></span></a></td></tr></tbody></table></td><td><table id="message_fontselect" 
class="mceListBox mceListBoxEnabled mce_fontselect" cellpadding="0" cellspacing="0"><tbody><tr><td 
class="mceFirst"><a id="message_fontselect_text" href="java script:;" class="mceText mceTitle" 
onclick="return false;" onmousedown="return false;">Font family</a></td><td class="mceLast"><a 
id="message_fontselect_open" tabindex="-1" href="java script:;" class="mceOpen" onclick="return false;" 
onmousedown="return false;"><span></span></a></td></tr></tbody></table></td><td><table 
id="message_fontsizeselect" class="mceListBox mceListBoxEnabled mce_fontsizeselect" cellpadding="0" 
cellspacing="0"><tbody><tr><td class="mceFirst"><a id="message_fontsizeselect_text" href="java script:;"
 class="mceText mceTitle" onclick="return false;" onmousedown="return false;">Font size</a></td><td 
class="mceLast"><a id="message_fontsizeselect_open" tabindex="-1" href="java script:;" class="mceOpen" 
onclick="return false;" onmousedown="return false;"><span></span></a></td></tr></tbody></table></td><td 
class="mceToolbarEnd mceToolbarEndListBox mceLast"><span><!-- IE 
--></span></td></tr></tbody></table><table id="message_toolbar2" class="mceToolbar mceToolbarRow2 Enabled"
 align="" cellpadding="0" cellspacing="0"><tbody><tr><td class="mceToolbarStart mceToolbarStartButton 
mceFirst"><span><!-- IE --></span></td><td><a id="message_cut" href="java script:;" class="mceButton 
mceButtonEnabled mce_cut" onmousedown="return false;" onclick="return false;" title="Cut"><span 
class="mceIcon mce_cut"></span></a></td><td><a id="message_copy" href="java script:;" class="mceButton 
mceButtonEnabled mce_copy" onmousedown="return false;" onclick="return false;" title="Copy"><span 
class="mceIcon mce_copy"></span></a></td><td><a id="message_paste" href="java script:;" class="mceButton 
mceButtonEnabled mce_paste" onmousedown="return false;" onclick="return false;" title="Paste"><span 
class="mceIcon mce_paste"></span></a></td><td><a id="message_pastetext" href="java script:;" 
class="mceButton mceButtonEnabled mce_pastetext" onmousedown="return false;" onclick="return false;" 
title="Paste as Plain Text"><span class="mceIcon mce_pastetext"></span></a></td><td><span 
class="mceSeparator"></span></td><td><span class="mceSeparator"></span></td><td><a id="message_undo" 
href="java script:;" class="mceButton mce_undo mceButtonDisabled" onmousedown="return false;" 
onclick="return false;" title="Undo (Ctrl+Z)"><span class="mceIcon mce_undo"></span></a></td><td><a 
id="message_redo" href="java script:;" class="mceButton mce_redo mceButtonDisabled" onmousedown="return 
false;" onclick="return false;" title="Redo (Ctrl+Y)"><span class="mceIcon 
mce_redo"></span></a></td><td><span class="mceSeparator"></span></td><td><a id="message_link" href="java 
script:;" class="mceButton mce_link mceButtonDisabled" onmousedown="return false;" onclick="return false;"
 title="Insert/edit link"><span class="mceIcon mce_link"></span></a></td><td><a id="message_unlink" 
href="java script:;" class="mceButton mce_unlink mceButtonDisabled" onmousedown="return false;" 
onclick="return false;" title="Unlink"><span class="mceIcon mce_unlink"></span></a></td><td><a 
id="message_image" href="java script:;" class="mceButton mceButtonEnabled mce_image" onmousedown="return 
false;" onclick="return false;" title="Insert/edit image"><span class="mceIcon 
mce_image"></span></a></td><td><a id="message_cleanup" href="java script:;" class="mceButton 
mceButtonEnabled mce_cleanup" onmousedown="return false;" onclick="return false;" title="Cleanup messy 
code"><span class="mceIcon mce_cleanup"></span></a></td><td><a id="message_code" href="java script:;" 
class="mceButton mceButtonEnabled mce_code" onmousedown="return false;" onclick="return false;" 
title="Edit HTML Source"><span class="mceIcon mce_code"></span></a></td><td><span 
class="mceSeparator"></span></td><td><table id="message_forecolor" class="mceSplitButton 
mceSplitButtonEnabled mce_forecolor" onmousedown="return false;" title="Select text color" cellpadding="0"
 cellspacing="0"><tbody><tr><td class="mceFirst"><a id="message_forecolor_action" href="java script:;" 
class="mceAction mce_forecolor" onclick="return false;" onmousedown="return false;" title="Select text 
color"><span class="mceAction mce_forecolor"></span><div style="background-color: rgb(136, 136, 136);" 
class="mceColorPreview" id="message_forecolor_preview"></div></a></td><td class="mceLast"><a 
id="message_forecolor_open" href="java script:;" class="mceOpen mce_forecolor" onclick="return false;" 
onmousedown="return false;" title="Select text color"><span class="mceOpen 
mce_forecolor"></span></a></td></tr></tbody></table></td><td><table id="message_backcolor" 
class="mceSplitButton mceSplitButtonEnabled mce_backcolor" onmousedown="return false;" title="Select 
background color" cellpadding="0" cellspacing="0"><tbody><tr><td class="mceFirst"><a 
id="message_backcolor_action" href="java script:;" class="mceAction mce_backcolor" onclick="return false;
 onmousedown="return false;" title="Select background color"><span class="mceAction 
mce_backcolor"></span><div style="background-color: rgb(136, 136, 136);" class="mceColorPreview" 
id="message_backcolor_preview"></div></a></td><td class="mceLast"><a id="message_backcolor_open" 
href="java script:;" class="mceOpen mce_backcolor" onclick="return false;" onmousedown="return false;" 
title="Select background color"><span class="mceOpen 
mce_backcolor"></span></a></td></tr></tbody></table></td><td class="mceToolbarEnd mceToolbarEndButton 
mceLast"><span><!-- IE --></span></td></tr></tbody></table><a href="#" accesskey="z" title="Jump to tool 
buttons - Alt+Q, Jump to editor - Alt-Z, Jump to element path - Alt-X" 
onfocus="tinyMCE.getInstanceById('message').focus();"><!-- IE --></a></td></tr><tr><td 
class="mceIframeContainer mceFirst mceLast"><iframe style="width: 100%; height: 183px;" src='java 
script:""' id="message_ifr" frameborder="0"></iframe></td></tr><tr class="mceLast"><td class="mceStatusbar
 mceFirst mceLast"><div id="message_path_row">Path: <a accesskey="x" href="#"></a><span 
id="message_path"><a class="mcePath_0" onmousedown="return false;" href="java 
script:;">p</a></span><

Edited by laleagane_ballance, 07 September 2010 - 02:09.


#20
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Tu ori est p**st ori te faci.
Ai auzit si tu de TinyMCE, bravo. CU fiecare mesaj scris iti demonstrezi prostia.

View Postlaleagane_ballance, on 28th June 2010, 02:13, said:

Ma jur ca dupa ce termin site-ul asta ma apuc de invatat PHP, ca nu se mai poate. Stau si editez un milion de pagini ca prostu in loc sa ......ce sa mai, asta e :|
http://forum.softped...t...=682921&hl=

Hai pa.

Edited by netul, 07 September 2010 - 02:14.


#21
laleagane_ballance

laleagane_ballance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 06.03.2010
Eu nu am zis niciodata ca sunt vreun mare webdesigner. Sunt la inceput si asa cum stiu, creez site-uri. PUNCT.

Panel-u ala e al tau nu ?

Uite css-u tau si cel original de pe http://www.dynamicdr...opdownpanel.htm. Sunt la fel :

Al tau :
.ddpanel .ddpanelcontent{ /*CSS for "content" DIV of Drop Down Panel*/
	color: white;
	background-color: #31566C; /*background of Drop Down Panel*//*Do NOT add any "padding" or "margin" 
properties here! Any padding/margin should be added to your content's container within this DIV instead */
}

.ddpanel .ddpaneltab{ /*CSS for "toggle" tab DIV of Drop Down Panel*/
margin-right: 20px;
font: normal 12px Arial;
}

.ddpanel .ddpaneltab a{ /*"toggle" tab related CSS*/
float: right;
color: white;
background: url(http://www.netul.ro/images/sectiuni.png) no-repeat; /*background of toggle tab*/
text-decoration: none;
margin: 0;
padding: 0;
}

.ddpanel .ddpaneltab a span{ /*"toggle" tab related CSS*/
float: left;
display: block;
background: url(http://www.netul.ro/images/sectiuni.png) no-repeat;
padding: 3px 25px 10px 10px;
cursor: pointer;
}

.ddpanel .ddpaneltab a span img.pointerimage{ /*CSS for pointer image within toggle tab*/
margin-top: 2px;
margin-left: 5px;
}

.ddpanel .ddpaneltab a:hover{ /*"toggle" tab related CSS*/
background: url(http://www.netul.ro/images/sectiuni.png) no-repeat; 
/*background of toggle tab onmouseover*/
}

.ddpanel .ddpaneltab a:active, .ddpanel .ddpaneltab a:focus{ /*"toggle" tab related CSS*/
outline: 0;
}

.ddpanel .ddpaneltab a:hover span{ /*"toggle" tab related CSS*/
background-color: transparent;
}

Original :
.ddpanel .ddpanelcontent{ /*CSS for "content" DIV of Drop Down Panel*/
color: white;
background: black; /*background of Drop Down Panel*/
/*Do NOT add any "padding" or "margin" properties here! 
Any padding/margin should be added to your content's container within this DIV instead */
}

.ddpanel .ddpaneltab{ /*CSS for "toggle" tab DIV of Drop Down Panel*/
margin-right: 20px;
font: normal 12px Arial;
}

.ddpanel .ddpaneltab a{ /*"toggle" tab related CSS*/
float: right;
color: white;
background: black url(toggleleft.gif) no-repeat left bottom; /*background of toggle tab*/
text-decoration: none;
letter-spacing: 1px;
}

.ddpanel .ddpaneltab a span{ /*"toggle" tab related CSS*/
float: left;
display: block;
background: transparent url(toggleright.gif) no-repeat right bottom;
padding: 1px 12px 4px 13px;
cursor: pointer;
}

.ddpanel .ddpaneltab a span img.pointerimage{ /*CSS for pointer image within toggle tab*/
margin-top: 2px;
margin-left: 5px;
}

.ddpanel .ddpaneltab a:hover{ /*"toggle" tab related CSS*/
background-color: navy; /*background of toggle tab onmouseover*/
}

.ddpanel .ddpaneltab a:active, .ddpanel .ddpaneltab a:focus{ /*"toggle" tab related CSS*/
outline: 0;
}

.ddpanel .ddpaneltab a:hover span{ /*"toggle" tab related CSS*/
background-color: transparent;
}

Esti bun webdesignere, pardon programator...

Quote

Nimeni nu s-a nascut invatat, toti am luat-o de la zero, dar ca sa te apuci sa comentezi preturile pe care le dau cei care au vechime si experienta
Nu am facut nici un comentariu de prost gust. Ca am zis "ce preturi aveti sa moara fernando de la caransebes" asta intelegi tu misto ?
Mor ca va dati mari in fata la altii ca mine de ex si la astia incepatori va uitati de sus si vb cu cuvinte.... hai ma ca esti copil sau texte d-astea. Aiurea....

Edited by laleagane_ballance, 07 September 2010 - 02:28.


#22
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Dumnezeule, innebunesc cu copilasi ca tine care habar nu au ce vorbesc.

Tu, sincer, stii care e diferenta dintre un designer si un programator? Stii sa faci deosebirea dintre partea de design (HTML, CSS, Javascript etc....) si cea de codare (PHP, MySQL)? Stii ca in spatele oricarui site, a ceea ce vezi tu pe ecran sta partea de programare, care e de 20 de ori mai grea si mai complexa decat ceea ce implica partea de aspect?
Normal ca de partea de aspect pot a ma folosesc de javascript-uri, de TinyMCE sau alte editoare, pe care le integrez in site, dar vad ca tu crezi ca doar in atat consta un site.
Peste ani si ani, daca o sa inveti PHP si MySQL o sa iti dai seama ce prostii ai debitat pe aici, cand o sa vezi ca 90% lucrezi la codare si in rest la aspect.
Bineinteles, asta daca vrei ajunge vreodata sa creezi scripturi de la zero, nu sa le iei gata facute de pe net si sa le schimbi aspectul.

Si legat de acele iconite, ele sunt cele default ale softului de forum IPB (http://www.invisionpower.com/), care se gasesc in nenumarate teme gratis pentru forumuri... desteptule...

PS:
Vad ca nici cu tabelele nu prea te impaci: http://forum.softped...t...=661466&hl=

Eu zic sa te lasi de meseria asta.. pur si simplu nu e de tine si nici nu vrei sa inveti..... mai bine ai grija de prietena ta sa nu te insele: http://forum.softped...t...=673934&hl=
:)

Hai PA... pentru ultima oara.

PS: Daca vrei sa vezi paneluri facute de mine de la zero sau ai neclaritati legate de PHP, MySQL poti sa ma adaugi pe YM si discutam acolo, bineinteles daca esti dispus sa inveti si nu sa primesti totul gata facut.

Edited by netul, 07 September 2010 - 02:34.


#23
laleagane_ballance

laleagane_ballance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 06.03.2010
Crezi ca ma impresionezi cu topicurile care le-am deschis eu ? Ce legatura are ? Chiar o sa le imprastii pe tot forumul ? Te rog eu nu face asta :)))))))))))))))))))))

Ai zis ca scripturile alea tu ti le-ai creat si acum o dai in diverse =))

Crede-ma ca eu lucrez numai cu coduri si sunt satul de ele. Pe partea asta nu-mi da lectii ca stiu si eu ;) Cat despre php si astea, da normal ca inca nu le stiu pe toate, asta e invat, nu ma laud ca tine.

Quote

Tu, sincer, stii care e diferenta dintre un designer si un programator?
Daca vrei tu, nu stiu. Totusi, ce legatura are cu topicul ? Era vb de preturi, bla bla bla....

Edited by laleagane_ballance, 07 September 2010 - 02:43.


#24
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Bineinteles ca unele javascripturi sau efecte grafice prefer sa le iau de pe net, prefer sa imi canalizez cunostiintele pe partea de programare PHP si MySQL decat sa imi fac de la zero un editor de text in javascript (de exemplu). Cand o sa ajungi sa intelegi ce vreau sa zic, mai vorbim.

View Postlaleagane_ballance, on 7th September 2010, 03:42, said:

Crede-ma ca eu lucrez numai cu coduri si sunt satul de ele. Pe partea asta nu-mi da lectii ca stiu si eu

Esti copil. te asigur ca nu stii nici 1% din ceea ce inseamna PHP / MySQL....
Iti trebuie MULTI ani de experienta pentru a ajunge macar la un nivel mediu, ca sa te apuci de facut un script de la zero.
Pana una alta dai in penibil.
Mai bine uita-te pe www.php.net (de exemplu) si mai invata unele lucruri, si o sa iti dai seama cat de "mic" esti la nivelul cunostiintelor.

Probabil ca lucrezi si cu coduri ... <a href...>, <strong> , <head>, <body> ... sunt si astea un fel de coduri, recunosc :)

PS: Pentru tine un script inseamna doar HTML, CSS si partea de design. Nu are rost sa ma mai complic cu tine cu diverse explicatii si notiuni pe are oricum nu le intelegi.



Si ca sa fiu si ontopic, ca o sa se sperie omul maine cand vede cat s-a scris aici:

Quote

Asa, ca generalizare, cat se cere pe site html de 5 pagini (index + contact + galerie + 2 pag custom) ? Si ma intreb cat costa la o firma si cat costa la ... cineva care se mai ocupa ? Totodata m-ar interesa daca deja se trece la codarea in php si javascript-uri (beginner javascript level) ?

Daca siteul nu implica folosirea de PHP si baze de date, e doar ceva static, o firma poate sa iti ceara si cateva sute de euro... Un freelancer posibil sa ti-l faca si sub 100 euro.
Daca implica PHP, baze de date, pretul poate sa se tripleze, sau chiar mai mult.
Asta in mare.
Intotdeauna cand cineva cu experienta iti va da un sfat si niste preturi vor sari copilasii ca ei ti-l fac cu jumate sau un sfert de pret. In realitate, un pret prea mic e echivalent cu nivelul de cunostiinte pe care il au.

Edited by netul, 07 September 2010 - 03:29.


#25
laleagane_ballance

laleagane_ballance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 06.03.2010
Nu. Nu stiu foarte mult PHP. Cu timpul invat :|
Cred ca sunt putin mai departe de codurile alea....

Edited by laleagane_ballance, 07 September 2010 - 04:03.


#26
Paullik

Paullik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 05.07.2008
Ce sa va povestesc...am citit balivernele unui user care e la inceput si se ia de cei mai experimentati, de la care totusi poate invata ceva, ballance(ca sa nu zic ca in nume ai reclama si inca ce reclama!) crede-ma ca de as fii in locu' tau sa imi stea oamenii la dispozitie asa cu suflet pe forum le-as folosi nervii ca sa ma invete ceva, nu cum o faci tu.
Apoi, ai niste expresii specifice anumitor jucatori de un anumit joc, nu vreau sa continui, realizezi si singur.

Un cuvat si spre ceilalti, nu mai bine i-ati spune ca greseste, sa-l corectati, poate invata ceva si in rest sa-l lasati in pace?
Poate ar fi mai bine pt. forum, pt. cei ce folosesc un search si dau de o discutie de-asta e pierdere de vreme.

Ma bag si eu ca musca-n lapte.

ON topic:
Se cer siteuri statice asa precum ziceti?
Nu credeam ca mai are cineva nevoie de asa ceva...

#27
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005

View PostPaullik, on 7th September 2010, 06:35, said:

ON topic:
Se cer siteuri statice asa precum ziceti?
Nu credeam ca mai are cineva nevoie de asa ceva...

Daca e un site de prezentare, fara produse pe el, e de ajuns un site static: o pagina home, una de contact, una de prezentare, eventual o galerie foto....
Dar, din experienta, 90% din clientii care vor DOAR un site de prezentare mai vor dupa aia si o zona de admin de unde sa iti schimbe pozele singur, sau de unde sa isi shimbe textul de pe site, eventual sa puna niste produse pe site, niste preturi.... deja nu mai e site static, sunt necesare PHP, baze de date....

#28
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Pentru așa ceva se pretează Wordpress de exemplu.
De la început e nevoie de un designer bun, care să știe să facă o temă de Wordpress.
Dupaia dacă vrea ceva mai complex se poate scrie rapid un plugin. Evident pentru asta e nevoie de un programator bun.
Doi oameni buni au salarii mari. Pentru asta clientul scoate din buzunar bani serioși. Fără $1000 probabil nici nu te bagă în seamă. Evident în banii ăștia intră suportul ulterior de care vorbeam.

#29
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Fratilor, de ce va tot certati ? Fiecare cum stie/vrea .
Cat despre programare, eu am avut o rata de 10$/ora la ultimul proiect (un script de scurtare URL) si mi se pare ok. Adica daca ai lucra 8 ore pe zi = 80$ * 30 = 2.4k $ / luna. Suna grozav... doar ca nu e chiar asa... tu lucrezi la un proiect 5 ore sa zicem, dar finalizarea va duce la mult mai mult. Plus ca nu in fiecare zi gasim clienti. Deci din aia 2.400 daca castigi partea de dupa . e ok :D
Parerea mea este ca pentru a avea succes cu crearea de siteuri, ai nevoie de urmatoarele:
1.  Un site frumos de prezentare + portofoliu
2.  Experienta destul de mare cu ce te ocupi (ps, php, etc)
3.  Conceptii noi si frumoase despre proiect.
4.  Noroc mult:  sa gasesti un client care nu le are cu asa ceva. Totul o sa i se para super, indiferent de cum ar arata.
5.  Modul de adresare cu clientul: Nu trebuie sa lipseasca din vocabular "Buna ziua", "Hello sir!", etc. Mai ales pe siteurile de freelancing adresarea este printre cele mai importante.

Si eu, ca si netul, sunt programator. Si vreau sa ma apuc si de web-design.

@laleagane:
Nu vreau sa te superi, dar daca siteul ala de tractoare se poate numi site.... macar sa fie mai user-friendly, daca nu frumos. Ca aici e vorba de targetul clientilor. Una e cand faci un site de webdesign, trebuie sa fie elegant, stilat, sa aiba ceva aparte. Dar asa, pe siteul acela nu o intra mari critici de web design ;))
Siteul acela arata si ORIBIL, si este si greu de folosit. Plus ca nu este facut 100% de tine.
Cateva greseli:
1.  Tu ai creat cate o pagina pentru fiecare chestie. Se putea face doar cu o pagina, cu htaccess si o baza de date.
2.  Descrierea tractoarelor nu se intelege deloc. Se pune cate o specificatie pe fiecare rand. Gen:
+39 CP / 28,5 kw
+raciere cu lichid
3.  Care-i faza cu acel   www din URL ? ;))
4.  Did you hear about htaccess and url rewriting ?

Nu te supara, dar pentru 20e (80 de lei) clientul trebuie sa  fie multumit. Siteul ala NU merita mai mult
Orice site va avea un design UNIC
:lol: coreect !!! :D

Pune mana si mai invata si apoi incearca-ti norocul cu web design-ul... acum daca faci un portofoliu clientul o sa rada si o sa iti inchida imediat siteul O_o
Spor la invatat !


Bun... revenind la web design, am o prietena care scoate miile de dolari pe luna din crearea layouturilor (plus codat la unele).
Dar castiga si pana la 300$ doar pentru un layout (necodat)
Totul este despre talentul tau si de clientii pe care ti gasesti. NU mai cautati clienti in Romania. Sau macar lasati-i pe ei sa va caute... Treaba merge de milioane de ori mai bine pe .com

#30
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 14.11.2007
1. nu imi imaginam unde va duce niste intrebari atat de simple :|
2. site-ul acela de tractoare chiar e oribil. mai lucreaza la el. Chiar daca ai luat un templete de undeva, si nu cred ca ar trebui saracul om condamnat: asa invata, din ce in ce mai mult, pana isi baga nasul si acolo.
3. laleagane_ballance, ai prea putina experienta sa comentezi lucrarile lui netul, parerea mea. adica chiar daca a facut la un spice shop, tu faci la tractoare. In plus site-ul la care lucreaza acum pare foarte frumos (n-am apucat sa il butonez totusi...)
4. imi place exemplul lui bogdan2901,dar la mine se intampla sa ma caute ei (din Ro, prieteni sau cunostintele lor), eu nu am nici cel mai mic interes sa ma bag in codare INCA :)
5. timpul se plateste, dar nu inteleg cum ii demonstrezi clientului ca tu ai muncit acele 8 ore sa zicem... si 10euro/ora mi se pare bine pt cineva la nivelul begginer. De acord ?
6. a..da, se cer site-uri statice. De fapt majoritatea cer. Desigur sunt indeaprope urmati de cei care necesita un php cu diferite script-uri, dar nu cine stie ce 'periculoase'. Cat despre cele in flash, cred ca sunt pe ultimul loc...

Pe mine wordpress ma enerveaza :)

GATA CU FLAME-URILE ! daca vreti sa comentati ontopic, daca nu, nu.

Edited by Dotuletz2, 07 September 2010 - 17:45.


#31
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Păi vezi, aici e diferența între începător și avansat. Eu, deși îmi permit să spun că typo3 mă scoate din sărite și e prea vechi pentru a mai fi folosit într-un proiect nou, există și proiecte de mentenanță, plătite bine de un client cu care oricum nu discut eu direct.
La fel, deși mi-ar face mare plăcere să lucrez doar cu CMS-uri custom pentru a aprofunda chestiunile mai complexe ale PHP-ului, sunt forțat să predau proiectele la timp, așa că mă bazez pe soluții testate și verificate, cum ar fi Wordpress sau Magento.
Timp de studiu este oricum, că nu lucrăm opt ore ca boii.
Astea sunt aspectele la care se gândește un client serios când decide să dea mai mult unei firme decât mai puțin unui freelancer începător. Poate are timp să caute un freelancer priceput, dar întotdeauna o să fie proiecte mult prea complexe pentru o singură persoană.
Prețurile variază de la situație la situație.
Când vorbim de companii gigantice, producători de mașini, avioane sau cereale cu lapte, nici nu ne putem noi, programatorii, să ne imaginăm ce sume sunt implicate.
Chiar și dacă vorbim de ceva semiobscur e puțin probabil să știm care sunt sumele.

#32
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
 

View PostDotuletz2, on 7th September 2010, 18:40, said:

4. imi place exemplul lui bogdan2901,dar la mine se intampla sa ma caute ei (din Ro, prieteni sau cunostintele lor), eu nu am nici cel mai mic interes sa ma bag in codare INCA :)
5. timpul se plateste, dar nu inteleg cum ii demonstrezi clientului ca tu ai muncit acele 8 ore sa zicem... si 10euro/ora mi se pare bine pt cineva la nivelul begginer. De acord ?
...

Pe mine wordpress ma enerveaza :)

4.  Pai da... asta ziceam. Decat daca te cauta ei. Cand ii cauti tu gasesti doar clienti neseriosi, care vor script gen youtube pt clasicul pret de 10 euro ;))


5.  Exista programre de monitorizare a timpului petrecut pe proiect. Gen oDesk Team (cu acesta am lucrat la ultimul poiect). Si acesta, cel putin, face poza odata la un interval de timp. Poti pune pauza, etc.

Hm.... 10$ am zis :D nu euro. Pai era primul meu proiect platit pe ora si mi s-a paru super ok, fata de scripturile complexe care le faceam inainte entru 10-20 de euro :lol: .

Wordpress este foarte complex. Am lucrat cu codul lui... a trebuit sa adaug ceva la o functie. Daca stii ceva php reusesti. Iar la facut teme, nu este foarte greu. 

#33
laleagane_ballance

laleagane_ballance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 06.03.2010

View PostBogdan2901, on 7th September 2010, 16:27, said:

@laleagane:
Nu vreau sa te superi, dar daca siteul ala de tractoare se poate numi site.... macar sa fie mai user-friendly, daca nu frumos. Ca aici e vorba de targetul clientilor. Una e cand faci un site de webdesign, trebuie sa fie elegant, stilat, sa aiba ceva aparte. Dar asa, pe siteul acela nu o intra mari critici de web design ;))
Siteul acela arata si ORIBIL, si este si greu de folosit. Plus ca nu este facut 100% de tine.
Cateva greseli:
1.  Tu ai creat cate o pagina pentru fiecare chestie. Se putea face doar cu o pagina, cu htaccess si o baza de date.
2.  Descrierea tractoarelor nu se intelege deloc. Se pune cate o specificatie pe fiecare rand. Gen:
+39 CP / 28,5 kw
+raciere cu lichid
3.  Care-i faza cu acel   www din URL ? ;))
4.  Did you hear about htaccess and url rewriting ?

Nu te supara, dar pentru 20e (80 de lei) clientul trebuie sa  fie multumit. Siteul ala NU merita mai mult
Orice site va avea un design UNIC
:lol: coreect !!! :D

Pune mana si mai invata si apoi incearca-ti norocul cu web design-ul... acum daca faci un portofoliu clientul o sa rada si o sa iti inchida imediat siteul O_o
Spor la invatat !
Ba este facut de mine 100%, aici ma refer la template :) Nu lucrez cu joomla si cu nimic, doar cu coduri.
Pentru mine htaccess este un document care l-am vazut in joomla si care daca ii dau edit vad scris in el. ATAT.
Paginile cu tractoare sunt facute de client. Eu doar le-am pus filmulete.
Ms pentru sfat. O sa mai invat :) Poate retin cate ceva si de la voi....

Edited by laleagane_ballance, 07 September 2010 - 21:17.


#34
Cippo

Cippo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 06.09.2007
Design-ul incepe de la $700, implementarea variaza in functie de preferinte: site static, CMS custom, Wordpress, Drupal, MODx etc.

#35
ant7c

ant7c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.08.2010
un site static ( design + html + cateva pagini de continut static ) - incepand cu 350euro ( in functie de tipul de design dorit de client )
o aplicatie web ( design + html + programare ) - incepand cu 500euro

preturile de 80lei sau 100$ / site mi se par irealiste... un site inseamna mai mult decat html si introducere continut!

#36
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 14.11.2007
ma bucur ca ne intelegem, plecasem de la pc 1 zi si incepuse numai injuraturi pe aici :)

Cipo, mi se pare mult pt un freelancher sa ceara 700$ pt design (sau te referi si cu tot cu implementare, ca nu prea am inteles)

ant7c, la fel ca la cipo, ma refer la freelancher, nu o companie care are angajati si unul se ocupa de o chestie, celalalt de alta chestie etc... desigur, aici depinde si tipul site-ului. mie sincer mi se pare mult pt un amarat de static 350 euro (desigur,daca incepi cu php sau alttceva, de la 500 euro mi se pare un pret acceptabil). Asa tarifezi tu ?

Daca tot ne-am extins cu discutia, sunt curios, pentru cei ce lucreaza in domeniu, ce preturi au firmele (e neprofesional sa afiseze pretul) ?  asa in mare, desigur, pt ca orice firma tarifeaza altfel, si ma refer, ca la prima intrebare, pentru un static de 5 pg (index+contact+poze+inca 2pg etc) sau poate chiar si un php (aproximativ la fel 5 pg ). Si, ca sa nu ne trezim cu plangeri, va rog nu ziceti ce firme...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate