Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Cat mai costa un site ?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postlaleagane_ballance, on 7th September 2010, 22:17, said:

Ba este facut de mine 100%, aici ma refer la template :) Nu lucrez cu joomla si cu nimic, doar cu coduri.
Pentru mine htaccess este un document care l-am vazut in joomla si care daca ii dau edit vad scris in el. ATAT.
Paginile cu tractoare sunt facute de client. Eu doar le-am pus filmulete.
Ms pentru sfat. O sa mai invat :) Poate retin cate ceva si de la voi....
ce-s alea coduri?d`alea ce le bagi la cantar sa-ti dea bani si viata? :console:

#38
laleagane_ballance

laleagane_ballance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 06.03.2010

DarkAngelBv said:

ce-s alea coduri?d`alea ce le bagi la cantar sa-ti dea bani si viata? :console:
Vezi ca nu exista cod de bani si viata la cs :*:*:*:*

#39
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Am rugamintea sa iti ti ineptiile pentru pustii cu care spargi seminte pe marginea santului.
In HTML nu exista CODURI. Exista doar MARCAJE.
In CSS nu exista CODURI. Exista CLASE.
In Javascript nu exista coduri. Exista functii, variabile si altele.
In PHP nu exista coduri. Exista functii, clase, interfete, variabile, constante.


Deci? Unde-s codurile astea de care tot vorbesti?

#40
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005

View PostDarkAngelBv, on 8th September 2010, 01:31, said:

In PHP nu exista coduri. Exista functii, clase, interfete, variabile, constante.

Deja il iei prea tare, vorbeste pe limba lui ca nu a ajuns inca la notiunile alea.
Lasati-l in pace sa faca el siteuri de 80 RON cu CODURI.... invidiosilor.  :)

#41
ant7c

ant7c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.08.2010

Dotuletz2 said:

ant7c, la fel ca la cipo, ma refer la freelancher, nu o companie care are angajati si unul se ocupa de o chestie, celalalt de alta chestie etc... desigur, aici depinde si tipul site-ului. mie sincer mi se pare mult pt un amarat de static 350 euro (desigur,daca incepi cu php sau alttceva, de la 500 euro mi se pare un pret acceptabil). Asa tarifezi tu ?
un "amarat" de site static poate presupune si doua-trei saptamani de lucru... creatia presupune mai mult decat munca bruta si automat are un pret mai mare... marcarea si inserarea continutului pentru cateva pagini este o chestie de maxim o zi si e posibil sa se incadreze in cei 100$ vehiculati pe aici ...
bineinteles ca daca marcarea mea nu e semantica sau designul pe care-l creez arata ca cel de mai sus, atunci si 100$ e prea mult...
calitatea trebuie sa fie un element de baza in calcularea tarifelor pentru orice fel de serviciu...

Edited by ant7c, 08 September 2010 - 00:58.


#42
Cippo

Cippo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 06.09.2007

View PostDotuletz2, on 8th September 2010, 00:42, said:

ma bucur ca ne intelegem, plecasem de la pc 1 zi si incepuse numai injuraturi pe aici :)

Cipo, mi se pare mult pt un freelancher sa ceara 700$ pt design (sau te referi si cu tot cu implementare, ca nu prea am inteles)

ant7c, la fel ca la cipo, ma refer la freelancher, nu o companie care are angajati si unul se ocupa de o chestie, celalalt de alta chestie etc... desigur, aici depinde si tipul site-ului. mie sincer mi se pare mult pt un amarat de static 350 euro (desigur,daca incepi cu php sau alttceva, de la 500 euro mi se pare un pret acceptabil). Asa tarifezi tu ?

Daca tot ne-am extins cu discutia, sunt curios, pentru cei ce lucreaza in domeniu, ce preturi au firmele (e neprofesional sa afiseze pretul) ?  asa in mare, desigur, pt ca orice firma tarifeaza altfel, si ma refer, ca la prima intrebare, pentru un static de 5 pg (index+contact+poze+inca 2pg etc) sau poate chiar si un php (aproximativ la fel 5 pg ). Si, ca sa nu ne trezim cu plangeri, va rog nu ziceti ce firme...

Ti se pare mult? Pai de ce sa ti se para mult? Daca tu crezi ca un design iese bine in <6 ore de munca, atunci na, problema ta.

Cand vorbesti de freelanceri nu vorbesti de preturi mici. Probabil ca pustanii sau incepatorii v-au invatat cu preturi mici, dar asta nu e o scuza sa zici ca toti trebuie sa fie ieftini. Sunt freelanceri si in tara la noi care lucreaza pe cel putin $50 ora de munca, da. Ora de munca.

Intr-adevar, sunt site-uri ce se pot face si pt $100, in felul urmator: cumparat template, introdus continut. Simplu si la obiect, <1h de munca. Dar nu stiu daca un designer care se respecta apeleaza la chestii de genul.

Asta e doar parerea mea, care probabil nu e cea corecta, dar e parerea mea.

#43
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Mda... am luat fiecare post in parte si pentru o parte, as putea sa spun "+1" iar pentru minoritate "-5". Nu vreau sa ma adancesc in exemple care au fost postate dar, fiecare sac are peticul sau.
Preturile astea jenibile (jenibil = jenant + penibil) sunt nascute din dorinta clientilor de a avea un site, dar "sa fie cat mai ieftin". In general pretul este oglina calitatii iar in domeniul acesta, reprezinta seriozitatea, priceperea, volumul de munca si implicarea celor care il definitiveaza.
Pentru 80 ron, sincer, o singura pagina cu un formular de contact este suficient. Trebuie, de asemenea, recunoscut faptul ca toata lumea a inceput "de jos" si ca, in timp, s-a perfectionat anumite skilluri cu care s-a deprins mai bine si cu care poate jongla mai usor dar, totusi, dupa 3-4-5 luni de la momentul "zero" sa incepi sa te iei de gat cu oameni care lucreaza de ceva vreme in domeniu, inseamna sa fii inconstient. Ca si in domeniul auto, exista si marca Geely pentru un anumite segment de clienti (care vor doar sa aibe o masina, fara sa conteze prea mult alte detalii), dar exista si marci consacrate (hai sa nu ne referim la BMW, Jaguar, Mercedes; vorbim de VW, Skoda, Renault, Seat, Opel s.a). Si Geely si Opel sunt masini, nu? Se invarte roata la amandoua. Diferenta vine de la detalii, confort, design, tehnic.
"Prestatorii" tip Geely, sunt pentru clientii care nu prea au idee cu ce se mananca, pentru cei care nu stiu ce sa ceara si care vor doar sa aibe si ei un site, pentru ca au auzit ca e util/trendy . Nimic mai mult. Sa nu coste mult ca oricum e facut de dragul de a fi facut.
Cealata categorie, este pentru clienti care fie au avut un site Tip A si vor ceva mai bun, mai util, mai profi, sunt deja obisnuiti cu un anumit vocabular pentru domeniul acesta, au alte pretentii decat au avut inainte si implicit, alt buget. Tipul acesta de client, si-a scos din gandire conceptul "fa-l cum vrei, dar sa fie cat mai ieftin" si au trecut la "To upgrade, please insert coin ...".

PS: cum a spus si Gabi, nu mai fiti individiosi pe altii care "stie".  :drac:
PPS:

Quote

Pentru mine htaccess este un document care l-am vazut in joomla si care daca ii dau edit vad scris in el. ATAT
  asta merge de pus in semnatura :lol:

#44
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 14.11.2007
Da Cipo, acum ca o iei asa, ai dreptate. Eu ma gandeam cum a zis CuteGuy, ceva de genul: ii faci un site, ceva unic, dar nu complex, pentru oameni care vor doar sa prezinte ceva in mare si care vor sa fie gasiti pe internet (sau, sa poate sa ii dea omului site-ul cand vorbeste la telefon pt mai multe detalii). nu ma gandeam la ceva complex. Daca o iei asa, ai mare dreptate. (scuze pentru exprimarea ambigua, sper sa intelegi la ce ma refer)

haha, frumos spus "To upgrade, please insert coin ...".  Si eu cred ca sunt foarte multi doritori de Geely si chiar prestatori de site-uri din aceasta categorie. Inca un lucru care m-a amuzat e cea cu semnatura, totusi eu nu am fost rau si n-am zis nimic. E la inceput si isi face singur tariful, calitatea e dupa cate stie si dupa tarif si cunostinte. Iar replia lui ant7c eu zic ca se aplica oriunde "calitatea trebuie sa fie un element de baza in calcularea tarifelor pentru orice fel de serviciu"

Eu as zice ca s-a cam terminat cu subiectul acesta, hai sa il lasam sa moara.
Va multumesc tuturor pentru informatii.

Edited by Dotuletz2, 08 September 2010 - 18:03.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dotuletz: freelancer vs freelancher...

Quote

Daca tot ne-am extins cu discutia, sunt curios, pentru cei ce lucreaza in domeniu, ce preturi au firmele (e neprofesional sa afiseze pretul) ?
Nu e neprofesional, dar firma respectivă nu vinde site-uri la kg (sau mă rog, poate vinde, nu știu). Fiecare site este custom, pentru fiecare client în parte (cel puțin design și front end). Îmi poți arăta site-ul unei agenții cu prețul la vedere din orice țară cu lucrări peste medie?

Speed, quality, affordability. Pick two.

Vrei un tarif de 5€/h? Ok, ori se vor lucra 50h (pentru o treabă de 5-10h) ori calitatea va fi jalnică.

Îmi spune și mie cum s-a ajuns la concluzia că un freelancer trebuie să fie mai ieftin? :w00t: O firmă e ok să-ți ceară 700, dar un freelancer nu? Crezi că într-o firmă stau trei designeri să-ți deseneze site-ul? :w00t:

#46
Master-Vyk

Master-Vyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 07.03.2006

View PostRCG, on 6th September 2010, 18:44, said:

Majoritatea clientilor mei sunt din US si plata se face in $. De aici si "moneda".
Cum iti gasesti clientii din USA ?
Am mai auzit de cineva care la fel lucreaza pt site-uri din afara.

#47
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008

View PostMaster-Vyk, on 10th September 2010, 10:23, said:

Cum iti gasesti clientii din USA ?
Am mai auzit de cineva care la fel lucreaza pt site-uri din afara.

Cauta pe google "freelancing" . Sau ca sa te ajut... clientii ii gasim pe siteurile de freelancing:


odesk.com   (preferatul meu)

elance.com

freelancer.com

vworker.com

guru.com

etc...

Sau... pe forumuri gen Digital Point ;)

Sau... facem siteuri de  servicii web in engleza, il promovam in google si ne gasesc ei

#48
Master-Vyk

Master-Vyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 07.03.2006

View PostBogdan2901, on 10th September 2010, 10:31, said:

Cauta pe google "freelancing" . Sau ca sa te ajut... clientii ii gasim pe siteurile de freelancing:


odesk.com   (preferatul meu)

elance.com

freelancer.com

vworker.com

guru.com

etc...

Sau... pe forumuri gen Digital Point ;)

Sau... facem siteuri de  servicii web in engleza, il promovam in google si ne gasesc ei

La prima varianta o intuiam si eu, eu folosesc 99designs.com, la cea de a doua varianta nu m-am gandit.Ai avut vreodata probleme legata de plata serviciilor tale?

#49
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 14.11.2007
Da, i0nutzb, cred ca sunt prea credul la chestii de genul asta. Am observat ca mereu toata lumea se grabeste, de parca am fi roboti. Iar ma enerveaza lipsa de comunicare: iti intrebi clientul ce vrea, el zice ceva acolo (sau zice in general, chiar daca incerci sa scoti mai multe detalii nu reusesti), apoi dupa ce ii termini se gandeste ca ar mai vrea inca ceva... Eu sincer n-am lucrat intr-o firma, si sincer, cred ca acolo sunt in jur de 3 oameni: 1 care se ocupa de client, 1 care face design-ul, si unul adauga continutul si verifica site-ul, asa cred ca ar fi normal. De asta credeam ca un freelancher, chiar daca lucreaza cat pentru cei 3, ar ajunge mai ieftin, tocmai ca sa isi scoata banii (adica, in loc de 700 sa ia 500$).

Um... despre plata, eu cred ca deja daca ai cateva proiecte finalizate pe acele site-uri, niste review de la alti utilizatori, un portofoliu aranjat, te cauta lumea.
Cat despre plata, eu am aranjat un server web, ii arat clientului site-ul si il las sa il testeze 24 de ore, de abia dupa ce e multumit si imi face plata ii trimit, sau uploadez direct pe serviciul lui de gazduire, site-ul.
PS.: poti folosi si un serviciu gratis de gazduire, dar sa fii atent sa ofere cat mai multe facilitati, ca poate un client va cere un site cu baze de date, iar cei de la gazduire sa nu iti dea, si deci nu poti sa ii faci proba

Edited by Dotuletz2, 10 September 2010 - 15:04.


#50
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,543
  • Înscris: 16.03.2007
de ce nu te duci tu pe getafreelancer.com si iti gasesti acolo freelancerul potrivit.. si scapi si mai ieftin :)

ai grija cand alegi, ce alegi...

Edited by laffin, 10 September 2010 - 19:31.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dotuleț, vrei să începem să explicăm rolul fiecărui om dintr-o firmă?

Iar ultimul paragraf nu prea l-am înțeles. Dai lecții de freelancing, sau cum?

Btw, eu știu că îi zice freelancer. Freelancher în ce limbă este?

#52
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 14.11.2007
:) da scuze pt greseala si mersi pt corectarea, chiar daca e repetata, nu stiu de ce tot imi vine sa scriu asa. Totusi nu toata lumea e atenta la orice litera cand posteaza pe un forum, si nici nu sunt copil sa stau sa ma uit la fiecare buton la tastatura. Inainte credeam ca ai scris cu diacritice doar asa, dar m-am uitat mai atent, respect tie, nu prea am vazut lume care sa scrie de obicei cu diacritice. Nu cred ca am zis ceva ca sa ajungem la cearta cum s-a mai ajuns in acest topic (chiar nu inteleg de ce am ajunge acolo). Mi-am exprimat cateva ganduri si cred ca te referi la ultima fraza din primul paragraf, nu cred ca ai citit si "asta credeam". La asta te refereai cu lectiile ?
In fine...

Ultimul paragraf nu avea legatura cu tine, doar imi exprimam ideea (si metoda folosita de mine) prin care ar putea sa ii arate clientului, aflat la zeci de mii de km, in ce stadiu se afla site-ul, cat si functionalitatea lui.

ps.: sunt om, gresesc, si sunt mandru de asta

Edited by Dotuletz2, 11 September 2010 - 02:06.


#53
cocoi89

cocoi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.01.2007
200 E

1.Site HTML/CSS
5 pagini
send mail
harta google/yahoo/bing map


500 E

2.Site php/cms
pagini nelimitate
send mail
harta google/yahoo/bing map

cam astea sunt preturi ok pt mine daca as fi web designer ( A.T.E.N.T.I.E,  NU SUNT DECI NU FAC RECLAMA ! )

Preturile pentru un site in Romania de pfa/s.r.l sunt de 700E primul pachet si de 1200E al 2 pachet ( din experienta mea de 4 ani )

Toate site-urile care se fac in RO de firme.... cu 1-3 angajati... sunt de  ....:coolspeak: toate pe aceeasi structura doar bannerul schimbat si gata :)

#54
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006

View PostMaster-Vyk, on 10th September 2010, 10:23, said:

Cum iti gasesti clientii din USA ?
Am mai auzit de cineva care la fel lucreaza pt site-uri din afara.

O firma din UK imi paseaza proiecte. Atentie! Nu sunt angajat al acelei firme si contractele se fac intre mine si client...nu intre client si firma respectiva. Firma respectiva este a unor cunostiinte.

Motivul pentru care imi sunt pasate o parte din proiecte nu il mai spun ca nu are rost. Dar este pe principiul "te scarpin me spate, ma scarpini si tu" (Louie Anderson).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate