Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Lidl se va deschide in Romania !

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#1
tzily

tzily

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.09.2008
Am cautat pe net din intamplare despre Lidl sa vad daca vor veni curand si la noi. Se pare ca au actionat rapid si deja au cumparat reteaua Plus din Romania si Bulgaria pe bani grei si vor deschide chiar mai multe magazine pe langa cele existente. Pentru necunoscatori si cei care nu au facut shopping in afara, Lidl este cel mai tare pe piata europeana la discounturi. Abia astept reducerile :D:D:D:D: si produsele de calitate din import :X:X:X:
Investitia este foarte mare, dar meritam si noi sa fim europeni.  :peacefingers:

http://www.money.ro/...a-manageri.html

#2
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Plus-ul o cam scartait in ultima vreme :) avem si noi unul maricel in Bistrita, trec des pe langa el, si rar vad lume :))
Poate il va ajuta o rebranduire.

#3
alexutzzz

alexutzzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 12.10.2006
Cu un ochi rand cu unu plang.
De plus eram super multumit(calitate,produse nemtesti,fara aglomeratie,loc de parcare fara cautare)
In schimb in lild am fost in germania si era super ok, au acelasi concept.

#4
caiusette94

caiusette94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.09.2009
Sper sa nu gresesc, dar primul Lidl cred ca se va deschide in Timisoara! :coolspeak:

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttzily, on 4th September 2010, 22:26, said:

Abia astept reducerile :D:D:D:D: si produsele de calitate din import :X:X:X:
Preturile sunt mici, nimic de zis, insa produsele sunt low cost.
Delicatesele le gasesti altundeva...

#6
tzily

tzily

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.09.2008

View PostBogdan R, on 4th September 2010, 23:30, said:

Preturile sunt mici, nimic de zis, insa produsele sunt low cost.
Delicatesele le gasesti altundeva...

Tot ce e low cost in afara e calitativ (ma refer la dulciuri, sucuri si cafea ca la astea ma pricep si pentru astea am interes maxim) in comparatie cu piata romaneasca.

De ani de zile astept un suc de portocale cu gustul aluia gasit peste hotare in toate hotelurile si hypermarketurile lor la super reduceri, si nu a aparut la noi. Are doar Tymbark ceva asemanator cu  portocale+mandarine in el, deci de aceea prefer produsele nemtesti low cost peste porcariile romanesti de top scumpe si cu reclama prea multa.
Pentru ~delicatese nu are tot romanul bani de dat zilnic.

Aaa da, si sa nu uitam ca multi producatori au contracte cu Lidl, fiind un magazin destinat oamenilor modesti, produsele lor se vand mai ieftin decat in alte parti. Se bazeaza sistemul pe cantitate vanduta rapid. Cel putin asa era afara, la noi in tara fiind mai aiurea cu concurenta. Un exemplu bun imi trece prin minte, ciocolata Schogetten se va cumpara cel mai ieftin din tara aici.

Edited by tzily, 04 September 2010 - 23:24.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttzily, on 5th September 2010, 00:14, said:

de aceea prefer produsele nemtesti low cost peste porcariile romanesti de top scumpe si cu reclama prea multa.
De acord.

View Posttzily, on 5th September 2010, 00:14, said:

Un exemplu bun imi trece prin minte, ciocolata Schogetten se va cumpara cel mai ieftin din tara aici.
Care, cea de 100 gr, din bucatele mici, detasate?
Oare cu cat va fi?

#8
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Am vazut LIDL in UK. Nu e nimic spectaculos. Un hangar nici mic nici mare (cam o cincime din Carrefour ca marime), in care gasesti de la ciorapi, bormasini, legume, bauturi, mancare neperisabila.

Nimic de calitate macar peste medie. Nu va faceti vise prea mari.

#9
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Am fost la Lidl in Franta. Un magazin in care marfa e asezata la intimplare, baxurile nedesfacute. Costuri minime. Parmezanul la pret de 3 ori mai mare ca in Italia! Sucurile ieftine, cafea ieftina. Ciocolata foarte buna si ieftina. Asta e avantajul Lidl, dulciuri foarte bune (mult mai bune ca ce se gaseste in Ro) la preturi ff mici.

#10
tzily

tzily

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.09.2008

View PostBogdan R, on 5th September 2010, 09:23, said:

De acord.


Care, cea de 100 gr, din bucatele mici, detasate?
Oare cu cat va fi?

Da, aia. N-am idee cat va fi, probabil sub 2.5 lei, dar daca baga oferte gen buy 3 get 1 free... ma duc si cumpar la kg.

am citit aici http://de.wikipedia....umpf_Schokolade
translated: The company has approximately 1,500 employees of one of the largest manufacturers of cheap chocolate in Germany. The company supplies the discounters Aldi and Lidl.

#11
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Daca vin cu numele german si produse romanesti, mai bine sa nu vina!

#12
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
si in italia era la fel..... aveau o gramada de dulciuri foarte bune si ieftine.....
cumparam mai mult chestii ambalate.....orez, paste, ulei de masilne, conserve...etc.
legumele, fructele si carnea aratau jalnic.....

#13
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Asa cred, ca va veni cu produse romanesti ieftine. Care vor fi de toata jena, normal. Romanul e prea pretios ca sa produca ieftin.

#14
nandrolon

nandrolon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 18.04.2010
Am fost in Szeged la Lidl si pe cuvant de nu am crezut ca eram in Plus. Aceeasi metoda de depozitare, acelasi sistem de functionare, in mare acelasi aranjament pe rafturi ca in Plus. Nothing interesting.

#15
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Sper sa continue sa aduca produsele din Plus (Clarky's sau ceva de genul), tortillas-urile de exemplu erau cele mai bune gasite la noi pana acum.

Edited by AlexIP, 06 September 2010 - 05:10.


#16
nandrolon

nandrolon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 18.04.2010
Nu spune nimeni ca produsele din Plus sunt naspa, si nici cele din Lidl. Insa tot supermarket-ul are aspect de hambar, ca si cum clientii s-ar afla intr-un depozit comercial.

#17
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Ăsta-i ceva gen Kaufland sau Profi?

#18
nandrolon

nandrolon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 18.04.2010
O versiune mai naspa a lor, cu servicii mai de proasta calitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate