Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Lidl se va deschide in Romania !

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#37
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Lidl va deschide primul magazin din România în Titan

Quote

Primul magazin din România al retailerului german Lidl va fi deschis la sfârșitul lunii ianuarie în cartierul Titan din București, în urma unei investiții de 6,5 milioane de euro, a declarat Ștefan Dumitrașcu, arhitectul-șef al Sectorului 3, citat de Mediafax.
"Primul magazin Lidl din București și din România va fi construit în zona Barajul Dunării din Titan.


#38
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Magazinele Plus se transformă în Lidl în martie

Transformarea magazinelor Plus, preluate de retailerul german Lidl pentru 80 de milioane de euro, va avea loc la începutul primăverii. Până atunci, la Plus se fac reduceri pentru terminarea stocurilor.

După ora 18.00, în magazinul Plus din Crângași e forfotă mare. Cumpărătorii vânează promoții și umplu cărucioarele cu produse, iar angajații scot din depozit și aranjează pe rafturi ultimele produse marca Plus pentru a face lor celor Lidl care în curând își vor face apariția pe rafturi.


“Magazinul se va transforma în Lidl în martie, încă nu știm o dată exactă. Vor fi multe promoții la produse, dar avem și acum, mai ales pentru cele din stoc pentru care este deja perioada de lichidare”, ne-a declarat o angajată a magazinului.



Întrebată ce produse vor fi aduse în locul celor vechi, angajata ne-a mai declarat că produsele noi vor fi tot nemțești și că promoțiile vor fi mai multe.



Reduceri cuprinse între 3 și 26% pentru ultimele produse Plus



Retailerul Lidl a lansat deja o campanie de reduceri permanente pentru produsele fabricate în Germania special pentru Plus, dar și la cele fabricate de companii românești, tot pentru Plus.



Cea mai mare reducere oferită pe perioadă nelimitată, deci până la reducerea stocurilor, este cea pentru cutiile de chibrituri, de 26%. Inițial, prețul a fost de 1,35 lei pentru 10 bucăți, iar noul preț este de 0,99 lei.



O reducere de 18% a fost aplicată și pachetelorcu două lavete pentru podea, care acum costă 3,99 lei, iar un pachet cu 5 aparate de ras costă cu 14% mai puțin, adică 2,99 lei.



Prețul petru crema de mâini Miris a fost redus cu 13% la 1,99 lei, iar pentru următoarele produse prețul a fost redus cu 12%: o cutie cu cremă cu vitamina E costă acum 4,99 lei, ciorbă de burtă la conservă de 400 g costă acum 5,49 lei, cârnăciori cu fasole boabe la conservă de 300 g costă 2,79 lei, iar o conservă cu fasole verde costă 3,49 lei.



Și la balsamul de rufe Bravil s-a aplicat o reducere de preț de 11% și costă acum 3,19 lei.

Măslinele verzi umplute cu ardei la borcan s-au ieftinit cu 9% la 3,99 lei. De aceeași reducere are parte și spuma de baie Blue Motion de 1L, care acum costă 4,99 lei.



Reduceri au fost aplicate și pentru alte produse, însă nu la fel de mari. Spre exemplu, crema de baie la 1L costă acum cu 5% mai puțin (6,29 lei), Boutique Cafe la 500 g costă cu 3% mai puțin (7,99 lei), ardeii capia la borcan de 720 ml sunt cu 4% mai ieftini (6,49 lei).



Concurenții Lidl pe piața românească sunt Profi, MiniMax, Kaufland, și Penny XXL.



În 2009, Lidl anunțase că va deschide un lanț de magazine în România, ceea ce ar permite grupului să devină numărul unu pe piața de discount din România. Lidl face parte din grupul german Lidl & Schwartz, care operează în România rețeaua de hipermarketuri discount Kaufland. Planurile rețelei urmăresc deschiderea a 100 de unități și a unui centru logistic la București. Pe lângă magazinele Plus preluate, vor fi construite și magazine noi.

Cifra de afaceri netă realizată de Plus în 2009 a fost de 309 milioane de euro, cu o pierdere netă de 15 milioane de euro și datorii de 57,4 milioane de euro, potrivit datelor publicate pe site-ul Ministerului Finanțelor.



Sursa: Money.ro

#39
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010
SE FACE UN LIDL SI IN CTA:d

#40
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Folosesc Lidl de cand locuiesc in Cehia.

Produsele sunt destul de bune, un pic mai ieftine decat alte supermarket-uri gen Billa, Tesco etc. Totodata paleta de produse este destul de redusa.

Aici in Cehia au multe produse germane si poloneze, destul de bune calitativ si nu prea scumpe. Totodata ce gasesti in LIdl nu prea gasesti in celelelta magazine.

Edited by chaosss, 21 February 2011 - 22:56.


#41
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ghahaha, Brasovul e plin de Plusuri si nu cred ca am calcat vreodata in ele. :) Trebuie sa intru in unul inainte sa dispara.

Edited by Dihorul Razboinic, 23 February 2011 - 17:22.


#42
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
imi pare rau ca Plus-ul se desfiinteaza pt ca sunt obisnuit cu cumparaturile, produse de calitate, unele ieftine altele scumpe,
nu stiu ce va fi cu Lidl, sper sa fie ca si Plus, nu stiu sigur dar tot ce vreau sa fie cat mai multe produse
Deci Lidl-ul se deschide odata cu toate magazinele din tara (inaugurare)? Cand mai exact? martie?

#43
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Lidl este magazinul pentru cei care Carrefour sau Real este prea scump. In afara zici ca-s alimentare.

Edited by TLGTLC, 23 February 2011 - 22:20.


#44
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 dave, on 23rd February 2011, 20:03, said:

Deci Lidl-ul se deschide odata cu toate magazinele din tara (inaugurare)? Cand mai exact? martie?
Probabil in martie. Deja la magazinele Plus se lucreaza pentru rebranduire.

Edited by Hamutovski, 23 February 2011 - 23:48.


#45
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 _FTW_, on 14th September 2010, 12:32, said:

Ai inteles gresit! cum sa se uneasca? compania nemteasca Schwarz detine Lidl si Kaufland, magazine diferite fara sa aiba treaba unul cu celalalt, exact cum nu are Plusul nici o treaba cu Lidl si isi dau toti cu pareri proaste, ca asa-i romanul. Proprietarii Lidl au cumparat lantul Plus de la noi si de la bulgari pentru a-i exclude din concurenta, mai ramane Penny, dar presimt ca vine Aldi si-i zboara si pe aia.
Pentru viitor, ceea ce nu vad in urmatorii 5 ani, daca ar intra Tesco pe piata romaneasca, i-ar darama pe toti cu metro/carrefour/auchan. Chiar daca o fi carrefour lider mondial, la noi nu se afirma cu nimic original, va fi vai de mama lor impotriva sistemului britanic.
[ http://www.avpsource.net/avpsource/images/smilies/fap.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ba eu vreau sa ramana Auchan, am un fix cu hainutele de bebelusi cumparate de acolo. In special body-uri, in niciun alt magazin similar nu am gasit body-uri cu 2 - 4 RON/bucata. Si am consumat body-uri la greu.

#46
zxcvbnmuv

zxcvbnmuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.03.2011
Auchan are preturi mai mici decat Cora/Real/Carrefour ... n-are nimic de pierdut.

Astia cu Lidlu lor vad ca sunt neseriosi, initial au spus ca la sfarsit de ianuarie, apoi au amanat ca in martie se va deschide in titan primul magazin; acum sunt curios cat ne mai amana ca e martie. Am trecut saptamana trecuta pe Liviu Rebreanu si ''constructia'' arata la fel cum am lasat-o data trecuta prin ianuarie. De obicei nemtii ridica astfel de constructii dintr-o data, peste noapte, din cate stiu eu. Pacat ca era ditamai echipa de romani acolo la campionat de frecat menta si fiarele la propriu.

Edited by zxcvbnmuv, 05 March 2011 - 09:57.


#47
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
care Lidl?

cred ca totul e o pacaleala! totul e pe hartie, am vazut pe bon de masa ca s-a schimbat doar denumirea de la Plus la Lidl, in schimb produsele au ramas aceleasi, cu marca Plus.designul a ramas tot asa ca Plus cu portocaliu si albastru.
cred ca e vb de schimbarea numelui, nimic altceva, totul e ca inainte
e prea curand sa aflam despre asta, vom vedea mai incolo

#48
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

 dave, on 5th March 2011, 21:11, said:

care Lidl?

cred ca totul e o pacaleala! totul e pe hartie, am vazut pe bon de masa ca s-a schimbat doar denumirea de la Plus la Lidl, in schimb produsele au ramas aceleasi, cu marca Plus.designul a ramas tot asa ca Plus cu portocaliu si albastru.
cred ca e vb de schimbarea numelui, nimic altceva, totul e ca inainte
e prea curand sa aflam despre asta, vom vedea mai incolo
Ar fi bine, Plus are o gramada de produse bune. Mai ales dulciuri. :w00t:
Sper sa mai aduca inghetata de aia buna cu 2 lei.

#49
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Nu prea are sens sa comparam magazinele din tari diferite, chiar daca se numesc la fel. De exemplu LIDL este naspa in germania si franta dar este decent in belgia.
Plus este peste LIDL in germania dar asta nu inseamna ca lidl este mai prost decat plus in romania...

#50
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 dave, on 5th March 2011, 21:11, said:

care Lidl?

cred ca totul e o pacaleala! totul e pe hartie, am vazut pe bon de masa ca s-a schimbat doar denumirea de la Plus la Lidl, in schimb produsele au ramas aceleasi, cu marca Plus.designul a ramas tot asa ca Plus cu portocaliu si albastru.
cred ca e vb de schimbarea numelui, nimic altceva, totul e ca inainte
e prea curand sa aflam despre asta, vom vedea mai incolo

Au venit si produse specifice magazinelor "Lidl" !  :console:

#51
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 Teophileos, on 25th June 2011, 16:17, said:

Au venit si produse specifice magazinelor "Lidl" !  :console:
Si e ceva bun ? :)

#52
ovidakesource

ovidakesource

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.02.2011
Hm...

Azi am fost prima data la Lidl. Nu mi-a placut deloc. De la intrare  am vazut  ca locul e impanzit de camere, intr-un kkt de hambar de 200m(2) nu ca as avea ceva impotriva , dar nu ai intimitatea sa alegi ce vrei , ai cate o camera de supraveghere la fiecare 6m(2), la fiecare clot , la fiecare iesire-intrare.Iti da senzatia ca esti spravegheat mereu. La Plus era doar o camera la intrare si la casa ,atat. E prost aprovizionat. Detergent de vase am gasit la 1L numai o marca, ouale erau impachetate in 6 si 20 bucati , dava vreau sa cumpar 10 oua , trebuie sa iau 12. Pungi de gunoi aveau dalea mari cu cate 50 saci la 20 lei , cafeaua .....aceiasi cafea Jacobs si inca un cacat de marca Est-europeana, Nu am vazut renumita cafea Amaroy sau Melintta disponibila la discounturile "medium consumer" Aldi - Lidl- Netto in Germania. Produsele Biscoteria; briosele cu ciocolatea frantuzesti si pachetele de napolitane mix lipseau de asemenea. Vanzatoarele erau neserioase lipsite de experienta ,nu aveau toate produsele in baza de date de la casa, am stat 10 minute sa vina o proasta cu cheia sa deschida acolo casa  si sa scaneze  o punga de CLarky's, nu aveau pungi de nici un fel la casa, casieri vorbeau intre ei, isi dadeau produsele la scanat..... Eu stiu ceva. Plus a fost un magazin mult mai serios si mai bun ca Lidl, hai probabil  mai bun nu, ca amandoua se bazeaza pe aceiasi politica si probabil pana la sfarsitul schimbari, "pentru ca inca sunt in renovare" nu vom observa vreo diferenta  , dupa cum mi-a spus si tata care lucreaza de 20 ani din Germania , si cumpara numai de la Aldi ,Netto ,Plus si de la Penny ca Lidl este un magazin destinat oamenilor modesti la fel ca si celelalte discounturi descrise mai sus.


As vrea sa imi fac o parere buna despre Lidl, asa ar trebui sa arate un Lidl aprovizionat. [ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ad/Innenansicht.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Mie astea nu mi se par "pentru oameni modesti", ci pentru oameni de bun simt si chibzuiti.
Nu vad de ce ai da 6 lei pe o inghetata pe care o gasesti cu 2 lei in magazinele astea. Doar ca scrie ca e nu-stiu-ce-firma si ii face reclama la TV? Ca va garantez ca asta cu 2 lei e mai buna.
Sau sa dai 12 lei pe gel de dus de 250ml cand gasesti la acelasi pret la 1L.
Sper insa sa pastreze o parte din produsele Plus sau macar sa le inlocuiasca cu altele echivalente.

#54
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 bogdan2011, on 25th June 2011, 19:48, said:

Mie astea nu mi se par "pentru oameni modesti", ci pentru oameni de bun simt si chibzuiti.
Nu vad de ce ai da 6 lei pe o inghetata pe care o gasesti cu 2 lei in magazinele astea. Doar ca scrie ca e nu-stiu-ce-firma si ii face reclama la TV? Ca va garantez ca asta cu 2 lei e mai buna.
Sau sa dai 12 lei pe gel de dus de 250ml cand gasesti la acelasi pret la 1L.
Sper insa sa pastreze o parte din produsele Plus sau macar sa le inlocuiasca cu altele echivalente.
Tu ai facut cumparaturi in viata ta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate