Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Lidl se va deschide in Romania !

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#145
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlucifer76, on 13 decembrie 2014 - 13:05, said:

Nu au un wc nenorocit. Nu au un loc pentru bagaje. Nu au un paznic care sa iti sigileze in plastic sacosa cu cumparaturile anterioare ceea ce e culmea idioteniei, pentru ca nu prea poti sa intri daca ai cumparaturi asemanatoare.
Nici in vest nu au wc.
Nu inteleg insa de ce ai vrea sa intri cu alte produse in magazin. Eu le las in masina. Merg o data pe saptamana la Lidl, si atunci fac cumparaturi mari, umplu cateva sacose din alea de rafie, e clar ca nu ma duc cu bicicleta sau pe jos.
Iar de scump, aici cel putin, nu-i scump, majoritatea produselor alimentare sunt cu 20-30% mai ieftine decat in alte parti.
La cat cumpar de la Lidl, in alte parti as da cel putin 100 € mai mult, lunar, pe aceleasi produse.

#146
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014
Ehe, sunt magazine mult mai ieftine ca lidl. Lidl si penny sunt o gluma proasta.

#147
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostKarhu, on 13 decembrie 2014 - 19:24, said:

Nici in vest nu au wc.
Mi se pare aiurea rau. Stateam odata la casa la Lidl si era o cucoana cu un purandel care miorlaia dupa un wc-u. A trebuit sa se consulte cu sefii si sa il bage in toaleta angajatilor, dar momentul a fost penibil.

View PostKarhu, on 13 decembrie 2014 - 19:24, said:

Nu inteleg insa de ce ai vrea sa intri cu alte produse in magazin. Eu le las in masina.
Am 2 LIdl la 10 minute de mers pe jos. De ce as merge cu masina? Ca sa iau cateva fructe nu ma duc cu camionul :). Mai distractiv e ca am un Kaufland lipit de Lidl. Daca iau ceva dun Kaufland, cum pana mea mai intru la Lidl? Teoretic e un agarici de paza si ii poti arata lui, dar nu pune vreun abtipild si mai niciodata nu e la intrare, ca e om bun de toate la magazin.

View PostKarhu, on 13 decembrie 2014 - 19:24, said:

Iar de scump, aici cel putin, nu-i scump, majoritatea produselor alimentare sunt cu 20-30% mai ieftine decat in alte parti.
Asa o fi prin alte parti, dar in Romanica nici gand sa gasesc undeva cu 30% mai ieftin :).
Uite, peste au f f putin ca sortimente. La Auchan sau Carefour au raioane separate, cu peste proaspat, fructe de mare, etc. La Lidl doar 2 tipuri de congelat, uneori somon sau pastrav la caserole.
Legume au tot f f putine. Praz nici nu aveau acum cateva zile.

#148
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postlucifer76, on 13 decembrie 2014 - 19:43, said:

Am 2 LIdl la 10 minute de mers pe jos. De ce as merge cu masina? Ca sa iau cateva fructe nu ma duc cu camionul Posted Image. Mai distractiv e ca am un Kaufland lipit de Lidl. Daca iau ceva dun Kaufland, cum pana mea mai intru la Lidl?
Dai o fuga pana acasa si duci bagajele, tu ai spus:  "Am 2 LIdl la 10 minute de mers pe jos" si  "Kaufland lipit de Lidl" Posted Image insa mai ai o optiune : la Kaufland au dulapuri sau iti pun paznicii etichete ?  atunci faci cumparaturile intai la Lidl si apoi la Kaufland.
Legat de WC, la posta, la banca etc au WC-uri pentru clienti ? singurii care dau acces la WC clientilor sunt cei care au carciumi dar si acolo de multe ori ti se impune sa cumperi o bere sau o tuica.

Edited by stlk, 13 December 2014 - 21:34.


#149
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostKarhu, on 13 decembrie 2014 - 19:24, said:

Nici in vest nu au wc.
Nu inteleg insa de ce ai vrea sa intri cu alte produse in magazin. Eu le las in masina. Merg o data pe saptamana la Lidl, si atunci fac cumparaturi mari, umplu cateva sacose din alea de rafie, e clar ca nu ma duc cu bicicleta sau pe jos.
Iar de scump, aici cel putin, nu-i scump, majoritatea produselor alimentare sunt cu 20-30% mai ieftine decat in alte parti.
La cat cumpar de la Lidl, in alte parti as da cel putin 100 € mai mult, lunar, pe aceleasi produse.
Eu chiar nu stiu ce cumparaturi faci in Lidl....aici in Romanica eu si sa vreau sa cumpar nu am ce cumpara din Lidl. Dar poate in strainatate e altfel. Intradevar produsele sunt mai ieftine ....dar tot nu am ce cumpara ca nu are gama de produse pe care o are Auchan  ca sa nu mai vorbesc de Cora. De la ei cumpar hainute de copii care-s ieftine si destul de bune.(atunci cand sunt)

View Poststlk, on 13 decembrie 2014 - 21:22, said:

Dai o fuga pana acasa si duci bagajele, tu ai spus:  "Am 2 LIdl la 10 minute de mers pe jos" iar "Kaufland lipit de Lidl" Posted Image insa mai ai o optiune : la Kaufland au dulapuri sau iti pun paznicii etichete ?  atunci faci cumparaturile intai la Lidl si apoi la Kaufland.
Legat de WC, la posta, la banca etc au WC-uri pentru clienti ? singurii care dau acces la WC clientilor sunt cei care au carciumi dar si acolo de multe ori ti se impune sa cumperi o bere sau o tuica.
Cora, Auchan, Selgros.....au o multime de WC-uri ....ba au si WC pentru tinere mamici cu masa de schimbat pampersii la bebei. Intr-unul din astea exista si scaun de alaptat...Bine Lidl nu e la acel nivel ca magazin.

Edited by Clovis, 13 December 2014 - 21:36.


#150
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
e hai mai Lucifer, ca vobesti din auzite cred... recunosc nici mie nu-mi placea la inceput. adica chiar il uram ca nu gaseam brandurile mele, mi se parea ca au sortiment redus si preturi aiurea ca nu puteam compara.
dar de vreo 2 ani opream mereu la lidl in silistra cand treceam pe acolo si faceam cumparaturile ... si-mi placea de la faptul ca aveau si carucioare mici si ca totul era compact si preturi bune.
si incet incet m-am dus si la noi.

adevarul e ca la carne de ex nu au sortiment pe acelasi produs deloc: adica vrei pui? au tot ce-ti trebuie: si pui intreg si pulpe de pui superioare si inferioare, piept dezosat... ficat, piopete... etc. doar ca au cate un singur fel/brand; si de ce-ai vrea 6 branduri daca totul arata super, sunt proaspete si la cel mai bun pret?

ca am devenit ca o baba d-aia de se uita la preturi - la lidl pretul la un pui intreg ca iau cam 2 pe saptamana e 9,49 lei pe kil si la mega-mage e 16 lei?
eu urasc sa fac cumparaturi dar de cand cu copiii a devenit treaba mea... primesc lista pe mail si seara in drum spre casa ma opresc la lidl de unde iau totul in 40 min si unele f bune...

si a inceput sa-mi placa ca saptamanal gasesc si "specialitati", iepure, prepelita, purcelus de lapte... etc

#151
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostClovis, on 13 decembrie 2014 - 21:36, said:

Eu chiar nu stiu ce cumparaturi faci in Lidl....
Ieri de exemplu: banane, avocado, smochine uscate, chec Favorina cu martipan, file de porc, piept marinat de pui,  chiftele suedeze, curcanul ala din poza atasata cateva posturi mai inainte, sangerete, oua, legume (morcovi, ardei paprika, castraveti, rosii-cireasa) iaurturi, lapte, unt, orez, cereale pt copii, salata Caesar, pate Deluxe, ciabatta, chifle rustice, paste, zahar, arahide glazurate, bere Karhu (chiar acu' o savurez), ceai de musetel, biscuiti, cheddar maturat englezesc, conserva pt caine, servetele de masa.

Edited by Karhu, 13 December 2014 - 22:47.


#152
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Poststlk, on 13 decembrie 2014 - 21:22, said:

"Am 2 LIdl la 10 minute de mers pe jos" si  "Kaufland lipit de Lidl" Posted Image insa mai ai o optiune : la Kaufland au dulapuri sau iti pun paznicii etichete ?  atunci faci cumparaturile intai la Lidl si apoi la Kaufland.
La Kaufland au dulapuri :). Si nu merge sa fac intai la Lidl, poate nu imi place ceva din Kauf si vreau sa intru iar la Lidl, ce fac? O solutie care am aplicat-o a fost sa las cumparaturile la Kauf si sa intru la Lidl, dar e de porc.

View Poststlk, on 13 decembrie 2014 - 21:22, said:

Legat de WC, la posta, la banca etc au WC-uri pentru clienti ? singurii care dau acces la WC clientilor sunt cei care au carciumi dar si acolo de multe ori ti se impune sa cumperi o bere sau o tuica.
Orice aglomerare umana are nevoie de wc. La cinema, la bazar, la scoala, peste tot. Ai nevoie sa te speli me maini dupa ce ai umblat cu cartofi, cu pui, ce naiba faci?

View PostClovis, on 13 decembrie 2014 - 21:36, said:

Eu chiar nu stiu ce cumparaturi faci in Lidl....aici in Romanica eu si sa vreau sa cumpar nu am ce cumpara din Lidl.
Fructe mai iau, si cam atat. In rest nici nu am ce sa aleg. Prea putine sortimente.

View PostClovis, on 13 decembrie 2014 - 21:36, said:

Cora, Auchan, Selgros.....au o multime de WC-uri ....
Primul magazin care avea asa ceva a fost Metro. E in afara orasului, faceam de acasa 45 de minute. Cat mai stateam acolo, aproape 2 ore, aveam destul de umblat.

Dar sa nu ne facem griji, si mai nasol decat Lidl este Profi :). Magazin de 2 pe 2, pretul nu este trecut niciodata corect la raft daca e vreo reducere, etc.

#153
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlucifer76, on 14 decembrie 2014 - 07:21, said:

Fructe mai iau, si cam atat. In rest nici nu am ce sa aleg. Prea putine sortimente.
Pai produsele de baza, amintite de mine in postul precedent, nu sunt mai ieftine acolo?
Sau chiar si cele premium, de exemplu branzaturile straine. Gasesti undeva mai ieftin Stilton, Morbier, Langres, Camembert, Brie, Tomme, Roquefort, cheddar etc etc?

#154
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Produsele de baza costa cam la fel peste tot. Ma refer la faina, zahar, ulei, cartofi, varza, morcov, pui, peste porc, oua, etc. Dar celelalte lanturi, fiind mai mari, isi permit sa mai faca reduceri si promotii din cand in cand. Kaufland si Carefour fac asta destul de des. Billa si Auchan mai rar. Lidl extrem de rar. Metro si Sellgros habar nu am, urasc tampenia de card necesar sa intri.

De la Lidl doar fructe mai iau. Ultima data am luat pomello, inainte niste mere enorme. Dar Lidl din Iasi (in restul tarii nu stiu) are niste spatii minuscule, unde nu prea ai loc de multe sortimente. Mda, branzeturi de lux cred ca gasesti, dar nu au loc pentru 10-20 sortimente de carne de porc. Mezeluri sunt f putine, masline mai deloc, peste doar de 3 4 feluri. Fructe de mare deloc, doar congelate. Pai pot sa caut midii sau salau o saptamana, ca nu au. Creveti proaspeti, lipsa. Caracatita nu am vazut niciodata.

#155
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlucifer76, on 14 decembrie 2014 - 09:50, said:

dar nu au loc pentru 10-20 sortimente de carne de porc.
Nici aici nu au mai mult de 7-8 sortimente de porc. Dar e OK, totusi ai de unde alege...

#156
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Daca faceti comparatii intre hypermarketuri (Cora/Auchan etc) si magazine de proximitate de tip discount o sa va dea intotdeauna cu minus. La astea mici nu ai sa gasesti un sortiment la fel de diversificat si nici servicii ca wc pentru clienti sau altele de genul asta pentru ca nu au rost. In ele stai max 10-15 minute cat iti iei cateva chestii pe drum spre casa. Dar ai posibilitatea sa iei ceva de calitate la un pret ok tot timpul, nu doar daca-s la oferta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate