Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

Computere din anii '80

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
81 răspunsuri în acest subiect

#55
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.532
  • Înscris: 26.11.2001
286 portabil!
Merge si azi!

Te asigur ca pretul nu e 500....la asa ceva:)

Editat de AIWAMAN, 26 decembrie 2005 - 21:17.


#56
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 729
  • Înscris: 12.08.2003

Vizualizare mesajDoru_Neo, pe Dec 17 2005, 00:54, a scris:

Am avut si eu un CIP 3 produs de Electronica. Ce vremuri, cand prindeam o caseta noua era bucuria de pe lume si puneam casetofonul dupa care scriam o comanda Loading si inca ceva, asteptam cu sufletul la gura si ametit  de sunete stresante de te inebuneau de cap  sa se incarce jocul ala "super nou" care de multe ori facea figuri si nu se incarca si ii dadeam un reset dupa care iar stateam si ma "delectam" cu sunetele alea infernale in speranta ca va merge pana la urma. L-am aruncat acum 8-9 ani din cauza transformatorului imens si super greu care ma incurca prin casa.


Transformatorul ala este cea mai stabila sursa de 5V pe care am vazut-o in viata mea. 5V continuu PLAN. Super sursa. Inca il mai am in dulap :D Si CIP-ul si transformatorul. La cip imi lipseste o tasta si conectorul de tastatura. Care aveti unu' defect dati-mi un PM.

#57
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.135
  • Înscris: 22.05.2005
Tot ce e posibil, nu contest dar mie unu nu imi folosea mai la nimic. Mai mult ma incurca. Poate daca il mai tineam 20 de ani :D.....
Referitor la traf, se faceau lucruri bune pe vremea aia cu toate ca era cum era dar un lucru cu putin noroc te tinea o viata intreaga.

#58
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.024
  • Înscris: 13.06.2004
A mai găsit cineva vechituri? Atelierul de reparații computere care era într-o clădire "Electroparataj" și la care am mai găsit 386 nu mai e acolo (cică s-a mutat undeva lângă P-ța Unirii) și mie că au dispărut multe chestii vechi :down:
Acum câteva luni am ratat un 386 care avea unitatea centrală, monitorul, tastatura făcute de aceiași firmă; avea și F.D.D. de 5.25" :w00t: (mai era și un F.D.D. de 3.5"). Trebuia să-i reinstalez Windows-ul, dar computerul costa doar 5 RON (50.000 ROL). Dacă mă grăbeam luam o antichitate la preț foarte mic!

Știți ceva? Astâzi seară am să mă joc puțin 486-le :coolspeak:

Editat de djl, 18 august 2006 - 20:16.


#59
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.123
  • Înscris: 02.07.2006

Vizualizare mesajdjl, pe Aug 18 2006, 21:15, a scris:

A mai găsit cineva vechituri? Atelierul de reparații computere care era într-o clădire "Electroparataj" și la care am mai găsit 386 nu mai e acolo (cică s-a mutat undeva lângă P-ța Unirii) și mie că au dispărut multe chestii vechi :down:
Acum câteva luni am ratat un 386 care avea unitatea centrală, monitorul, tastatura făcute de aceiași firmă; avea și F.D.D. de 5.25" :w00t: (mai era și un F.D.D. de 3.5"). Trebuia să-i reinstalez Windows-ul, dar computerul costa doar 5 RON (50.000 ROL). Dacă mă grăbeam luam o antichitate la preț foarte mic!

Știți ceva? Astâzi seară am să mă joc puțin 486-le :coolspeak:
mai , si 286 daca vrei iti fac rost....antichitati :naughty:

#60
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.024
  • Înscris: 13.06.2004
Păi dacă e ceva, dă-mi p.m., ca să nu se considere că facem publicitate pe aici!
Am ratat un 286 moca!!!  :cursing:

#61
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.024
  • Înscris: 13.06.2004
Nu e chiar din anii '80, dar azi am pus mâna pe un mouse "Genius" GM-6 din 1991 (e serial, dar din păcate are mufa de 25 pini :cursing:) și un C.D.-ROM  "Sonny" CDU-541-41 produs în octombrie 1992 în Japonia (monitorul de la P.C.-ul meu e din oct. 1994 :bigwhitegrin:) - cred că e stricat  :deadtongue:  și ceva memorie pentru 286 și 386 :surprise:
Mouse-ul are numărul de serie 12059654 și C.D.-ROM-ul 302994.

Fișiere atașate



#62
cristi000000

cristi000000

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 27.12.2006
un prieten de-al meu are un monitor color produs in august 1987!!!!!!!!!!!!!! e de 14" si are 60 la refresh,inca il mai foloseste la un pentium 3!!!!!

#63
lexick

lexick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 03.09.2004
Cumpar pcuri ...atentie complete...adik sa functioneze.... in general f vechi..
Veniti cu propuneri si preturi clare....si poate mai faceti un ban si scapati de vechituri de prin casa...

#64
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.013
  • Înscris: 24.03.2007
am un HC 85 plus un casetofon de ala rusesc cu care bagam jocurile si programele de pe caseta....Stateam cate jumate de zi ca sa bag un joc de ala de pe o caseta intreaga...si la final....distractie maxima (pana se reseta singur). Abia cei ca mine care au vazut inceputurile gamerilor stiu sa aprecieze calitatea unui joc din ziua de azi.

#65
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 605
  • Înscris: 03.01.2007
am si eu ceva placi de baza de 286 si 386 si placi video .si de retea si niste simuri ....cine este interesat pm

#66
Sebastian Voda

Sebastian Voda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 30.06.2007

Vizualizare mesajlexick, pe Feb 25 2007, 18:09, a scris:

Cumpar pcuri ...atentie complete...adik sa functioneze.... in general f vechi..
Veniti cu propuneri si preturi clare....si poate mai faceti un ban si scapati de vechituri de prin casa...

specific, ce anume vrei?  pina la 386-486? daca rezolvam transportul, se poate incerca ceva...
ex: olivetti 8088 (xt) -complet (monitor, tast, uc, floppy, hdd5m scsi)
ibm ps1 - complet
ibm ps2 - lipsa monitor
canon printer server - uc, tast, printer, monitor. (se conecta prin port gen lpt la ceva??? in 1986)
piese: mem 30/72 pini, proc 8086,87,88,286,386,486,p/60,p/90, p/166, p/200mmx, bios-uri, cipuri ram64k-256k, inclusiv pt video, placi grafice 256k-1m isa8/16/vlb, adpatoatoare multi io (hdd,fdd,com,lpt) pe isa/vlb, p red bnc/aui/rj pe isa, modemuri isa, placi adda 10si 12 biti /isa si multe altele ce nu le cunosc pe isa.
apropo:  in compul actual am aviut o placa adaptec scsi pe isa16, cu hddde 5m de la olivetti si un cd-rw yamaha 16xx. au mers ok de la dos la win2k, except win311 lipsa driver cd. am schimbat-o n favoarea uneia aceeasi marca, dar pci.
am un post la proc/mem/mobo cu un laptop. 486. porfa, ajutor, daca se pricepe cineva.
acasa (timisoara) mai am un xt cu floppy de 3 incorporat, hdd extern si ranura de extensie isa8 (daca nu l-a mincat praful in pod) si multe alte piese.
interesati? dati mail.

Editat de Sebastian Voda, 01 iulie 2007 - 20:24.


#67
alopia

alopia

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 353
  • Înscris: 07.10.2007
O UC de IBM 286 AT desktop (nu PS2 alea tower) are cineva?
PM me va rog. Locuiesc in timisoara...

#68
skaarj

skaarj

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 29.05.2006
mai umbla cineva dupa computere vechi? unitate de banda magnetica de coral, de felix sau dulapurile alea bulgaresti? io mor de curiozitate sa decodez niste benzi magnetice. am facut tot softul, am facut interfata, mai imi trebuie dulapul cu capul cu 8 piste si motoarele sa fac cuplajele. nu-s copchil tampit, is asistent universitar dar am o pasarica la cap cu vechiturile si cu lampile.

#69
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.024
  • Înscris: 13.06.2004
La Muzeul U.P.B (Politehnicii) din București au ceva unități din astea mari, dar sunt diverse și nu pot forma un întreg. Dar au "Felix" 286 și P.C.
Plus ceva aparate pe lămpi. Doar radiouri și televizoare, nimic de calculatoare.

#70
skaarj

skaarj

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 29.05.2006
Am fost odata in Poli si am intrebat unde e muzeul UPB, dar nu a stiut nimeni sa imi raspunda, de la portari la profi. recunosc, era intr-o sambata. In ce cladire este muzeul ala? o fi deschis sambata?

#71
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.024
  • Înscris: 13.06.2004
E în Polotehnica veche (locația Polizu), în corpul M. Deshis de luni până vineri de la 10 la 14.
Tel. (021) 402.39.55

#72
Dacia 1300

Dacia 1300

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 49
  • Înscris: 09.07.2007
Caut si eu o unitate de 286 sau 386 preferabil IBM.Acept si alte marci cu conditia sa fie functionale ( floppy mare functional,MS DOS instalat).
Daca are cineva serios asa ceva la indemana si doreste sa-l dea astept MP.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate