Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Plimbari prin BUCURESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#55
madalinciucu

madalinciucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.02.2007
Nu inteleg de ce exista aceasta atitudine negativa fata de cei ce merg fara casca, nu inteleg cu ce va afecteaza, fiecare alege si suporta consecintele deciziilor lor. Eu personal merg pe bicicleta de la 6 ani, adica de peste 20 de ani si am luat destul de multe cazaturi. Pana acum 5-6 ani nu am avut acces la casti si nu m-am plans. Va rag sa nu intelegeti ca sunt impotriva lor; oricum am deviat de la subiect, asa ca, revenind la idee:

Cei care doresc sa se plimbe cu bicicleta prin oras sau zonele limitrofe; pe sosea sau prin padure, si nu au cu cine, sa posteze aici.... Cat mai multe posturi, cu atat mai multe sanse de a va gasi un grup care sa va impartaseasca gandurile... Succes

Eu sunt disponibil pentru orice tip de plimbare, in limita posibilitatilor...

#56
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Cand iti vor culege altii creierii cu pipeta de pe jos, vei intelege ce e cu atitudinea asta. Din pacate pentru tine va fi prea tarziu...
In alta ordine de idei, creierii tai, treaba ta, dar nu incerca sa ne convingi ca e mai bine fara casca si ce zmeu esti tu ca mergi fara... Vrei sa mergi fara casca, fain frumos, dar nu ii incuraja si pe altii sa faca asta...

#57
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Purtatul castii este o recomandare, nu o obligatie. Desigur ca nimeni nu va fi pedepsit pentru nepurtarea ei decat prin propria cazatura.
Foarte multi biciclisti au impresia ca sunt caraghiosi cu casca aia de polistiren pe cap. Eu ii vad frumosi pe cei care o poarta. Faptul ca ai mai multa sau mai putina experienta in pedalat nu te scuteste de o cazatura periculoasa. Culmea sti care este, ca tocmai cei care au performante in ciclism, sunt cei care, o considera un accesoriu obligatoriu.
Si acum ontopic. Tocmai am venit de la o plimbare cu bicla. De obicei sambata si duminica evit parcul din cauza aglomeratiei. Am profitat de norul de afara si am intrat sa dau o tura si prin parc in jurul lacului Herastrau. Exact cum m-am asteptat, Vantul ii tine in casa pe biciclisti. Cativa pasionati si cateva biciclete inchiriate. Iar cei care inchiriasera biciclete stateau pe bancute la taclale cu bicicletele rezemate langa ei.

#58
madalinciucu

madalinciucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.02.2007
Goofy nu imi pot da seama in care din posturile mele am spus ca sunt impotriva purtatului castii de protectie... Vad ca esti mai in varsta ca mine si ma intreb ce ai facut pana acum zece ani cand au inceput sa apara magazinele dedicate acestui sport, nu ai mers pe bicicleta? Ma repet: Nu promovez mersul pe bicicleta fara purtarea echipamentului de protectie(asta include casca, manusi, cotiere, genunchiere si tibiere unde seste cazul)ceea ce nu inteleg este de ce ii blamezi pe cei care nu o fac... ideea acestui topic este de a aduna oameni cu aceesi pasiune, nu de a arunca cu noroi in cei care nu sunt asemenea noua..

Din respect pentru initiatorul topicului aceasta discutie o putem continua prin PM.

P.S. Intradevar, daca folosesti SPDuri si cazi la o viteza de cca 30km/h risti sa te accidentezi destul de grav, inclusiv la cap..

Edited by madalinciucu, 28 March 2011 - 02:17.


#59
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postmadalinciucu, on 12th March 2011, 14:59, said:

02 Legat de casca, eu consider ca daca ai cazut cu bicicleta la o viteza sub 30 km/h, fara a fi pe un drum cu denivelari si te-ai lovit (nu neaparat la cap) atunci inseamna ca nu stii sa cazi...  Fiecare se cunoaste si stie ce poate face cu bicicleta sa, eu am casca si o port atunci cand consider ca voi avea nevoie de ea...
Ești împotriva purtării ei, dar condiționat.  :lol:
Cum și unde exersezi căzăturile, faci pregătire cu Szobi Czech ? Îți urez să te avem cât mai mult printre noi cu amuzantele tale intervenții, ai grijă de tine.

Edited by Popybo, 28 March 2011 - 08:41.


#60
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postmadalinciucu, on 28th March 2011, 01:16, said:

ceea ce nu inteleg este de ce ii blamezi pe cei care nu o fac... ideea acestui topic este de a aduna oameni cu aceesi pasiune, nu de a arunca cu noroi in cei care nu sunt asemenea noua..
Simplu: cand ies la o tura, am chef sa ma distrez, sa ma simt bine, nu sa astept elicopterul sa vina sa te culeaga pe tine de pe jos, in timp ce eu sunt plin de sangele tau, sange care putea fi evitat daca purtai casca (si da, s-a intamplat asa).
Cand nu existau accele magazine, eu mergeam pe pegas si erau cozi la benzina, iar masinile mergeau un weekend cele cu numere pare, un weekend imparele... Asta ca sa iti faci o idee cam ce aglomeratie era atunci...
Culmea e ca toti cei care nu poarta casca sunt zmei care stiu sa mearga si carora nu li se intampla niciodata sa cada... Noi, restul muritorilor, care nu stim sa merem, purtam casti...
Ce te faci daca se decide unul sa te acroseze cu masina atunci cand tu ai considerat ca nu aveai nevoie de casca?

#61
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View PostGoofy, on 28th March 2011, 08:58, said:

...Ce te faci daca se decide unul sa te acroseze cu masina atunci cand tu ai considerat ca nu aveai nevoie de casca?
N-ai înțeles, are o premoniție funcție de care își ia sau nu casca la tura respectivă !...
Hai să închidem subiectul, intrăm în derizoriu băgând în seamă toate bagatelele.

#62
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Da bre! Hai sa vorbim despre plimbari. Sunt sigur ca nu reusim in felul asta sa convingem pe nimeni. Dragoste cu dea-sila nu se poate. Cea mai buna lectie in cazul asta este aia dureroasa.
Cel mai mult ma bucura trecerea la ora de vara. Eu lucrez o zi da si una nu. De acum pot sa dau o tura cu bicicleta in fiecare zi pentru ca prind lumina afara cand ma intorc de la serviciu. M-as plimba si pe inserat dar dupa ce imi cumpar un far nou findca in cel vechi am uitat bateriile peste iarna si au curs acolo.
Vai ce bine ma simt acum ca am dat o tura dupa o zi de stat la volan!

#63
madalinciucu

madalinciucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.02.2007
Dupa cum spuneam, discutia legata de portarea castii am mutat-o pe PM.

Sustin o iesire in weekendul viitor 9/10 aprilie. Ca traseu propun o plimbare prin padurea Pustnicul. Daca aveti alte trasee in gand, va rog nu ezitati...

#64
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
M-as alatura cu drag ,doar ca eu am doar o semicursiera si n-as vrea sa ma aventurez prin padure cu ea , chiar daca ma mai facut-o pana acum si n-am patit nimic prin alte paduri.  As participa doar daca am merge usurel ca pentru mosi , ceea ce e putin probabil. :)

#65
cata009

cata009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.01.2008
Sunt si eu dispus sa ma alatur, m-am plictisit sa ma tot plimb prin parcuri, am o bicicleta CROSS si as vrea sa fac un drum mai serios..30-40km.

#66
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005
salutare!

am si eu o intrebare pentru cei din bucuresti, in special sector 3.... este vreun loc pe unde va dati, exceptand parcul ior, care este superaglomerat seara? eu stau chiar la titan si sunt novice iar parcul ior mi se pare ingrozitor de aglomerat, te enervezi chiar si mergand la pas, daramite pe bicicleta... as fi interesat daca mai exista ceva trasee prin zona, lipsite de masini.... multumesc

#67
nsK

nsK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.08.2011
poate ne strangem mai multi din buc si organizam o ieseala cva gen MASA CRITICA

#68
AlinIvan

AlinIvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.08.2011
in legatura cu evitarea aglomeratiei...in bucuresti practic e imposibil. am putea sa ne adunam, mai multi biciclisti intr-un weekend sa refacem un traseu de 55km, multi il stiu, traseul de la "prima evadare" de la academia de politie, zona gradina zoologica si se ajunge in snagov. un traseu formidabil din punctul meu de vedere, camp, padure, lac. acum ramane organizarea si stabilirea unei zile :) daca e cineva interesat posteaza si poate ne adunam duminicile viitoare :)

Edited by AlinIvan, 30 August 2011 - 19:03.


#69
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005
eu m-as baga, ramane sa mai am si timp.. deh, familie cu copii...

#70
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Eu m-am plimbat o perioada prin parcul Titan, dar fiind foarte aglomerat am decis sa fac si trasee stradale, in special pe unde exista pista amenajata, dar si pe carosabil, daca e nevoie.
Plimbare

#71
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Pai ar fi un traseu...
Pleci de la parcul IOR, traversezi pe la cinema Gloria si te duci pe langa fabrica IOR spre bd. Basarabia. De acolo e pista pana in centru, pe bd. Decebal - piata Alba Iulia - bd. Unirii. De acolo te duci tot pe pista pana in Regie. Te opresti la o terasa, bei o berica sa-ti refaci rezerva de lichide din organism ;) (sau mai multe, in functie de necesitati :P), apoi te intorci pe pista pana la Unirii. Te duci pana in Tineretului, dai o tura (ca e pista de jur-imprejur), mai bei o berica daca e necesar :P si te intorci iar la Unirea. Si de acolo inapoi spre patinoar, spre IOR si acasa. Si mai bei o berica. :D Se aduna in jur de 40 km. Poate si mai bine.

Edited by CapitanuPICARD, 19 October 2011 - 11:31.


#72
straff

straff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.12.2008
pentru cine este interesat de o plimbare cu bicicleta,
duminica 11.03 o tura de aprox. 50km pe asfalt spre Cernica si imprejurimi

intalnirea DUMINICA la 9.30 metrou Titan

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate