Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Plimbari prin BUCURESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postedy_3dz, on 1st September 2010, 21:12, said:

 
No offense, dar in traficul de Bucuresti, sau chiar in orice oras, de astia mai era nevoie, biciclisti care sa forteze nota. Frate, mergeti si voi prin judet, vedeti locuri noi, sau va dati prin padure, faceti downhill, dar nu ii mai incurcati pe saracii soferi. Pe mine cel putin ma enerveaza cand trec pe langa un bibiclist sa am grija sa nu il iau pe sus, unii se cred vehicule in toata firea, acum asta e dezavantajul ca nu prea exista benzi speciale pt biciclisti.
Cam ce experienta ai matale la volan? As paria ca nu prea mare...
In alta ordine de idei, cand  treci pe langa un biciclist ar trebui sa ii multumesti ca datorita lui carosabilul pe care mergi tu e mai liber cel putin cu o masina.
In alta ordine de idei si eu bag cam zilnic portie de 30-40 de km prin Bucale pana la munci si inapoi acasa (pe drumul cel mai lung, ca imi place sa ma bucur de mersul cu bicla). Singurele momente cand devin "neindemanatic" in ceea ce priveste traficul sunt atunci cand vad masini parcate nesimtit pe trotuar, pe pistele de biciclete... Asta e, daca le e lene sa mearga un pic mai mult si sa parcheze corect, poate nu le va fi lene sa faca un drum pana la service/tinichgerie...

#20
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Chiar daca sunt pasionat de bicicleta trebuie sa spun ca biciclitul in Bucuresti, pe sosea, este foarte periculos, chiar si daca merg ca mine , cu simt de raspundere. Daca mai esti si Rocky Balboa , alergi pe rosu , faci zigzaguri pe sosea , cresc sansele exponential sa ajungi in spital.  Am vazut foarte multi biciclisti fara casca. Ma amuza fetele care vor sa copieze Amsterdamul , merg elegant imbracate , neprihanite ,cu capul in nori  si fara casca. Probabil ca n-au aflat ca suntem in Bucuresti si-s multi nebuni in trafic iar cazutul in cap fara casca te nenoroceste .

:peace:

In legaturacu plimbarile, cand ma voi intoarce cu bicla la Bucuresti voi interveni aici cu propuneri de plimbari.

Edited by pg-soare, 02 September 2010 - 22:21.


#21
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

View Postpg-soare, on 2nd September 2010, 23:17, said:

Chiar daca sunt pasionat de bicicleta trebuie sa spun ca biciclitul in Bucuresti, pe sosea, este foarte periculos, chiar si daca merg ca mine , cu simt de raspundere. Daca mai esti si Rocky Balboa , alergi pe rosu , faci zigzaguri pe sosea , cresc sansele exponential sa ajungi in spital.  Am vazut foarte multi biciclisti fara casca. Ma amuza fetele care vor sa copieze Amsterdamul , merg elegant imbracate , neprihanite ,cu capul in nori  si fara casca. Probabil ca n-au aflat ca suntem in Bucuresti si-s multi nebuni in trafic iar cazutul in cap fara casca te nenoroceste .

:peace:

In legaturacu plimbarile, cand ma voi intoarce cu bicla la Bucuresti voi interveni aici cu propuneri de plimbari.


... daca ajungi sa dai cu casca si continutul de asfalt esti nenorocit oricum. Mi se par funny biciclistii cu casca... am mai zis: tre sa mergi astfel incat sa n-ai nevoie de casca. Nu te duci la razboi... e o amarata de plimbare pe bicicleta... adica relax.
Cat despre fetele pe bicicleta bravo lor... datorita lor o sa avem sanse sa impunem biciclitul la locul care i se cuvine.

Ce mi se pare ciudat e ca noaptea majoritatea biciclistilor nu merg cu lumini. Probabil ca e la moda dupa reclama aia la sprite cu ala de isi punea ochelari fund de borcan cand iesea pe bicla... adrenalina

Edited by cristeamax, 03 September 2010 - 10:45.


#22
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Nu, serios acum? Daca dai cu casca de asfalt esti nenorocit oricum? Says who? Am dat cu casca de pamant duminica la Geiger si m-am ridicat si am continuat pe bicicleta ok. Daca nu aveam casca, nu stiu cat de usor imi era.
Eu merg de asa natura (in oras) incat nu am nevoie de casca... Dar cum ii informez si pe ceilalti de chestia asta? Asa ca o port si sincer imi pasa ca tie iti par funny cam cat imi pasa de cum e vremea in Patagonia... Inca un lucru de care poate nu esti constient: e de ajuns sa te scoata din rahat o singura data din 1000 de iesiri casca si si-a scos si banii si utilitatea. Acea o singura data s-ar putea sa faca diferenta intre unul care a purtat-o si a trait sa povesteasca si altul caruia i s-a parut funny, dar nu a mai apucat sa rada...
Ia in considerare ca pe langa tine in trafic mai sunt si altii care nu stiu ca tu mergi astfel incat sa nu ai nevoie de casca...

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu pe astia care merg fara casca si fara lumini la bicla ii botez Duncan. Ca ei nu sunt kamikaze .. ei se cred nemuritori. In 2 ani de zile de cand biciclesc zilnic prin capitala am vazut deja 2 biciclisti intinsi pe asfalt si carora le curgea sange pe unde nu ar fi trebuit .. si totul pentru ca ei au mers in asa fel incat sa nu aiba nevoie de casca ....

@cristeamax ... iti doresc multa bafta, ca ai nevoie.

#24
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Citisem pe undeva de un studiu facut ,bineinteles, de  "oameni de stiinta" din care reiesea ca daca porti casca soferii tind sa treaca la o distanta mai mica de tine. Purtand casca dai impresia de siguranta.

Deci, cel mai sigur si ieftin, pentru mine e sa ma imbrac precum ultimu' cretin si sa merg cu ochii cat bostanu'.


@gxg88:Stau in sudul Bucurestiului.

#25
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Parerea mea: daca poti casca nu mai pari a fi un pensionar ordinar si soferii au in mod automat respect mai mare fata de tine. Asta e valabil doar la noi unde meltenii nu stiu ce e ala ciclism.
Nu mai zic cum casca ochii cand mai apari si in pantaloni scurti mulati si echipat cap coada pt pedalat.

Studiul ala e pt tari vestice, la noi e fix pe dos zic eu.

#26
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Si mie imi plac gagicile care merg pe bicicleta, ideea era alta, n-ai inteles-o.   Eu timp de ~1 an in Bucuresti n-am purtat casca, pentru simplu motiv ca nu aveam, insa de cand i-am luat-o, nu plec nici la alergat fara ea , asta daca am cui s-o dau s-o tina.

In legatura cu biciclitul in tara noastra, nu va ajunge niciodata cum in alte tari europe, din cauza climatului.  Nu multi ar fi dispusi sa mearga iarna cu bicicleta la munca, sa nu mai vorbim de vara ,cand daca dai 2 pedale mai repede , curge un litru de apa din tine.   Nu am inteles care e diferenta de a merge pe jos si a merge usor pe bicla , vara.  Mi se pare identic, tot ca un porc transpiri.

Imi aduc aminte cu placere de iarna trecuta cand  merg eu la facultate de dimineata, era frig insa uscat uscat pe jos , cand ies din facultate la ora 6pm, erau 10 cm de zapada , viscol in toata regula.  Ia-o tata pe ea si derapeaza :D    Sau cand o mai gasesc desumflata . :w00t:

Ma arde talpa de o plimbare, cred ca maine merg la Izvor ori Herastrau ori Facultatea de Drept sa inchiriez si eu o bicla. Stiti cumva daca mai sunt deschise?  (ar trebui..)

Edited by pg-soare, 03 September 2010 - 22:07.


#27
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
Merge cineva astazi la bikewalk? ora 18.
http://bikewalk.ro/c...imente-bikewalk

#28
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006

View Postcristeamax, on 3rd September 2010, 11:42, said:

... daca ajungi sa dai cu casca si continutul de asfalt esti nenorocit oricum. Mi se par funny biciclistii cu casca... am mai zis: tre sa mergi astfel incat sa n-ai nevoie de casca. Nu te duci la razboi... e o amarata de plimbare pe bicicleta... adica relax.
Bai, nu stii de unde sare iepurele. Tu poate ca mergi linistit, dar un sofer beat/neatent poate sa se bage in tine. Sau ce-am auzit ca i s-a intamplat lu' unu: se dadea prin Herastrau si pe una dintre alei era pus in curmezis un cablu. Exact cand a ajuns in dreptul lui, cineva a tras de cablu, care s-a ridicat in dreptul gatului si omu' nostru a cazut pe spate, facandu-si casca praf. Eh, gandeste-te ca nu o purta....


Sau poate ca te plimbi pe minunatele piste de biciclete din zona Eroilor si te intalnesti cu asa ceva: (vezi attachment)
Le-am surprins astazi.  :deadtongue:

Attached Files



#29
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Acum 2 luni gropalaul ala nu era pe acolo.  S-au intrecut pe ei insisi. :w00t:

#30
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

View Postgxg88, on 5th September 2010, 20:09, said:

Bai, nu stii de unde sare iepurele. Tu poate ca mergi linistit, dar un sofer beat/neatent poate sa se bage in tine. Sau ce-am auzit ca i s-a intamplat lu' unu: se dadea prin Herastrau si pe una dintre alei era pus in curmezis un cablu. Exact cand a ajuns in dreptul lui, cineva a tras de cablu, care s-a ridicat in dreptul gatului si omu' nostru a cazut pe spate, facandu-si casca praf. Eh, gandeste-te ca nu o purta....


Sau poate ca te plimbi pe minunatele piste de biciclete din zona Eroilor si te intalnesti cu asa ceva: (vezi attachment)
Le-am surprins astazi.  :deadtongue:

... tocmai ce-am spus... pista de biciclete in bucuresti te omoara sigur...:) ma gandeam sa fac si eu poze dar vorba aia... n-as fi avut destule pozitii pe film...:)

Acum ca ai inceput tu cu pozele hai sa mai facem cateva sa le strangem pe topicul asta si ma interesez eu unde sa facem o sesizare. Apoi asteptam 30 de zile si ne amuzam cu raspunsul... :)

Edited by cristeamax, 06 September 2010 - 08:48.


#31
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xNSgmm9FX2s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Clipul asta se potriveste cu o situatie de astazi, cand un sofer care vroia sa intre pe banda 1 s-a uitat degeaba in retrovizoare, ca tot a dat sa intre in mine.
Culmea e ca tot el injura! Unii oameni nu pot recunoaste in vecii vecilor ca au gresit... :(

View Postcristeamax, on 6th September 2010, 09:45, said:

Acum ca ai inceput tu cu pozele hai sa mai facem cateva sa le strangem pe topicul asta si ma interesez eu unde sa facem o sesizare. Apoi asteptam 30 de zile si ne amuzam cu raspunsul... :)
Pe trotuarul de vizavi de McDonald's -ul din Crangasi este o mare si frumoasa gura de canal neastupata.
E usor sa n-o observi cand mergi pe jos, daca e noapte, daramite pe bicla.

#32
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
gxg ,maine pot iesi la o plimbare dupa 5 pm .   Stau in Militari.

#33
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/au0Zjn3eB9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristeamax, 15 October 2010 - 18:25.


#34
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View Postgxg88, on 1st September 2010, 22:48, said:

Prietenii cu care mai ies la plimbari sunt genul care se dau maxim 10 km si doar prin parcuri.
Eu caut pe cineva care sa se dea prin trafic si care sa nu se fereasca de la a forta nota din cand in cand. Asa, singur, a devenit plictisitor.
Cine e interesat il rog sa dea un PM, ceva.
Plimbari placute!


Este misto sa mergi cu bicicleta prin Bucuresti...din pacate eu m-am retras.

Acum vreo 25- 30 ani plecam cu Sputnicu' din Dr. Taberei si faceam ture prin Bucuresti sau prin comunele invecinate daca eram singur. Regula mea era sa nu ma intorc pe acelasi drum - deci alegeam traseu "bucla". Uneori ma intalneam cu alte grupuri de biciclisti si mergeam impreuna cu ei.

Cu un amic din liceu si apoi acelasiamic in facultate - aceasi grupa! - am facut Buc - Snagov (de multe ori), Bucuresti-Ploiesti, Bucuresti - Ploiesti - Buzau - Sarata Monteoru - Urziceni - Buc,
Buc - Ploiesti - Targoviste - Buc, Bucuresti - Giurgiu - Buc.

Am o gramada de amintiri si poze din vremea aia. Fiind liceeni si apoi studenti eram plini de adrenalina si testosteron si ne dadeam mari: mergeam pe bicicleta cu ochelari de soare negri, tricouri si sepci vopsite de noi, manusi din piele cu degetele taiate, etc...chiar aveam si un casetofon montat pe protbagaj unde asculatam muzica cu Deep Purple si Led Zeppelin (nu existau mp3 playere pe atunci)...si faceam multe de nebunii unde ne cazam.

Incidente notabile nu am avut...poate o amenda luata de la un militian din Ciolpani care stia ca noi nu stiam ca nu avem voie sa mergem pe drumurile nationale Duminica. O ploaie tampita pe Buc - Giurgiu -Buc - a plouat pe tot traseul dus-intors, la Giurgiu era soare. Un vant bestial din spate care n-a adus acasa de la Urziceni.

Accidente notabile: am intrat la mine in cartier, in Dr. Taberei, pe o portiune de asfalt care avea nisip si pietris si am cazut.
Ajuns acasa - eram in soc cu sangele siroind din mana si genunchi pana in pantof - cu o forfecutza de unghii am reusit, stand pe marginea cazii din baie, sa imi scot din podul palmei o pietricica de vreo 8mm diametru care a dracu se tot invartea in gaura din palma si nu vroia sa iasa...am si acuma urma cu ceva negreala sub pielea din palma. Copcile la genunchi si in palma mi-au fost puse la spitalul Coltea....cu mama de mana.

Succes la biciclism...si mare grija la masini si pietoni - foloseste oglinzi retrovizoare pe bicicleta, semnalizeaza cu mana virajul la stanga, respecta regulile de circulatie in intersectii - prioritate etc., claxoneaza pietonii care presupui ca isi schimba traseul aiurea, asigura-te tot timpul la schimbarea directie de mers chiar daca depasesti un alt biciclist pe sosea.
Daca mergi noaptea foloseste farul si stopul rosu din spate..poate si o vesta reflectorizanta.

Edited by gabicen, 15 October 2010 - 19:28.


#35
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View PostGoofy, on 3rd September 2010, 12:08, said:

Nu, serios acum? Daca dai cu casca de asfalt esti nenorocit oricum? Says who? Am dat cu casca de pamant duminica la Geiger si m-am ridicat si am continuat pe bicicleta ok. Daca nu aveam casca, nu stiu cat de usor imi era.
Eu merg de asa natura (in oras) incat nu am nevoie de casca... Dar cum ii informez si pe ceilalti de chestia asta? Asa ca o port si sincer imi pasa ca tie iti par funny cam cat imi pasa de cum e vremea in Patagonia... Inca un lucru de care poate nu esti constient: e de ajuns sa te scoata din rahat o singura data din 1000 de iesiri casca si si-a scos si banii si utilitatea. Acea o singura data s-ar putea sa faca diferenta intre unul care a purtat-o si a trait sa povesteasca si altul caruia i s-a parut funny, dar nu a mai apucat sa rada...
Ia in considerare ca pe langa tine in trafic mai sunt si altii care nu stiu ca tu mergi astfel incat sa nu ai nevoie de casca...
Corect !

Ca sa nu mai deschid alt topic, ce casti recomandati pentru o bicicleta trekking folosita 60% in oras si 40% la munte !? Iesirile sunt ocazionale, deplasarea la job se face cu masina din dotare. Am gasit cateva branduri dar nu stiu catre care sa ma indrept: Met, Mango, TSG, BBB, Casco, Uvex sau POC (ultima poate cea mai performanta dar nu produce modele pentru Road/Trekking/City/Hybrid). Am nevoie de doua bucati, dama si mascul. Ma puteti ajuta cu sfaturi ?

Va multumesc !

#36
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Dama :)
(aia cu roz). Si gasesti si de mascul acolo. MET-ul asta cred ca e ok la raportul calitate-pret pe care il are.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate